Το ξέρατε ότι kiku σημαίνει χρυσάνθεμο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    AnimeNews    Δελτίο Τύπου: Blade of the Immortal: Το Αίμα των Χιλίων
holborn
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 12:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Blade of the Immortal: Το Αίμα των Χιλίων. Τόμος 1

Δευτέρα, 21 Απριλίου 2008




Η διάσημη σειρά manga του Hiroaki Samura έχει τιμηθεί με Excellence Prize στο Japan Media Arts Festival, έχει τιμηθεί με το Will Eisner Comic Industry Award, ενώ το καλοκαίρι του 2008 έρχεται η κινηματογραφική μεταφορά της σε anime.

Λίγα λόγια για την πλοκή

Ο Μάντζι είναι ένας ρόνιν πολεμιστής στη φεουδαρχική Ιαπωνία ο οποίος φέρει την κατάρα της αθανασίας. Για να λυθεί η κατάρα, ώστε να γίνει πάλι θνητός και να δώσει τέλος στη μίζερη ζωή του, ο Μάντζι πρέπει να σκοτώσει χίλιους κακούς ανθρώπους!
Το ταξίδι του ξεκινάει όταν μια κοπέλα ζητάει τη βοήθειά του για να εκδικηθεί τους δολοφόνους των γονιών της.
Το ταξίδι του θα τελειώσει μόνο όταν θα έχει χύσει το αίμα χιλίων ανθρώπων!

Συγγραφέας: Hiroaki Samura
Μετάφραση: Kasahara Akemi
Σελίδες: 232
Σχήμα: 12,5 x 19 εκ.
Κωδικός: ΕΒ-00-717
ISBN: 978-960-306-653-8
Τιμή: ? 9,90

Anubis Comics – Compupress A.E.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
billmcnik
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 12:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 24 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 812 Τόπος: Salonika Τώρα Βλέπω: Δεν έχω χρόνο!
nice
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
roronoa zoro!
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 12:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 06 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 656
nce,very nice..na rwthsw omws pote kukloforei?????
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 12:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Κυκλοφόρησε Δευτέρα.Τουλάχιστον στην Αθήνα.Λογικά και στις άλλες πόλεις πιστεύω.Άντε να το τσιμπίσουμε και αυτό.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
roronoa zoro!
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 12:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 06 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 656
a ok euxaristw elpiozw na to brw ston eleu8eroudaki giati 8a paw simera na tsimpisw kana manga.........
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 1:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Κitaaaaaaaaaaaa! ---(^o^)---!!

Επιτέλους, το Blade of the Immortal σε αυθεντικό, manga format! To μόνο που με χαλάει είναι το προχειροφτιαγμένο εξώφυλλο του (λεπτομέρειες θα μου πείτε, αλλά η λεπτομέρεια είναι που κάνει την διαφορά Razz ). Αύριο κιόλας θα το αγοράσω.


Άντε, να φέρουν και το Berserk τώρα που πήραν φόρα. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
roronoa zoro!
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 1:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 06 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 656
nai einai eukairia twra pou piran fora na feroun k berserk.........makari!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 2:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Τωρα βρικατε να κανετε topic για το Boti.
Τελος παντων
Kite έγραψε:
Ηρθε και το Blade of the Imortal!

Το βρικα!
Το αγωρασα!
Το Διαβασα!

Το πρωτο πραγμα που θα παρατιρισει κανεις ειναι οτι δεν ειναι αντεστραμενο οπως η αμερικανικη εκδοση! Οταν αυτο το manga βγικε στην αμερικη, οι εκδωτες δεν ειχαν ακομη καταλαβει οτι δεν πρεπει να αντιστρεφουν τα manga, και ετσι το αμερικανικο version βγικε αντεστραμενο και σε δυπλασιο μεγεθως οστε οι ουλες το Manji να ταξιδεβουν απο την μια ακρη στην αλλη.
Το δευτερο πραγμα που θα παρατιριστε ειναι οτι ο σχεδιαστις σχεδιαζει τα περισοτερα καρε με ελευθερο σχεδιο και καρβουνο. Το σχεδιο του Manga ειναι απιστευτο, μα στην ελλινικη version καρε που γιναν με πενακι ξεχοριζουν.
Η μεταφραση ειναι καλη και στο τελος εχει ενα συρικνομενο λεξικο με τις Ιαπονεζικες ορολογιες!

Το Manga αξιζει!
Η Ελληνικη version ειναι ανοτερη απο την αμερικανικη!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vasgoku
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 9:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 15 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 276 Τόπος: Cyprus Τώρα Βλέπω: onepiece, naruto, dragonballz, fullmetal alchemist,claymore,Great teacher onizuka
oh ναιιιιιιιιιι

_________________

i want to see what the number one hyper active knucklhead ninja has GOT!!!!!!Ahhhhhhhhhh!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 22, 2008 1:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Kite έγραψε:
Η μεταφραση ειναι καλη και στο τελος εχει ενα συρικνομενο λεξικο με τις Ιαπονεζικες ορολογιες!

(Mε φωνή Super Mario) Just what I needed! Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tsukabishi
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 23, 2008 6:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 21 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 32 Τόπος: SeRReS Τώρα Βλέπω: Τι έκανες πέρσι το καλοκαίρι στο DVD
Σπαθί στο στόμα ... κάτι μου θυμίζει αυτό ... τέσπα έχω μάθει να μην κρίνω βιαστικά i'll give it a try.

_________________
Death is not the greatest loss in life,
the greatest loss is what dies inside of us while we live.

http://youtube.com/watch?v=rLnZ5jcsRpc&feature=related
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 23, 2008 10:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
tsukabishi έγραψε:
Σπαθί στο στόμα ... κάτι μου θυμίζει αυτό ... τέσπα έχω μάθει να μην κρίνω βιαστικά i'll give it a try.
Μην ξεγελιεσαι. Ο Manji δεν εχει καμια σχεση με τον Zoro. Πρωτ'απ'ολα δεν εχει μονο τρια σπαθια, μα ολοκλιρο οπλοστασιο. Δευτερων το BotI εχει επαφη με την πραγματικοτιτα, ενω το One Piece ειναι καρτουνιστικο! Τριτων, το μεγαλιτερο μερος της μαγειας του BotI ειναι το απιστευτο σχεδιο. Ο Mangaka του BotI το εχει σχεδιασει ολλο μονος, χωρις βοηθους, δεν εχει δοσει ποτε συνεντευξη ουτε εχει εμφανιστει διμοσια, και το απιστευτα δουλεμενο σχεδιο και το σεναριο ειναι απο αυτα που κανουν το comic τεχνη!
Διαβασε το και δεν θα χασεις!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spahar
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 27, 2008 2:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 04 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 129
Το πέτυχα σήμερα στο Public (9 ?) και το πήρα. Είναι το πρώτο manga που διαβάζω κανονικά και όχι από το PC και επίσης το πρώτο στα Ελληνικά. Στις πρώτες σελίδες μου φάνηκε κάπως η Ελληνική απόδοση αλλά στη συνέχεια τη συνηθίζεις και μάλιστα σε κάποια σημεία ηχεί πάρα πολύ καλά. Έχω σκοπό να κοιτάξω και την Αγγλική απόδοση για να συγκρίνω, αλλά μου φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά, με τις σημειώσεις του, τις βωμολοχίες του κτλ. Πολύ καλή επίσης και η ποιότητα του manga σαν υλικό κτλ.

Ως manga, το πρώτο κεφάλαιο δε με εντυπωσίασε, αλλά μετά γίνεται πάρα πολύ καλό. Ωραία ιστορία, δράση, αίμα, ακόμα και χιούμορ.

Απίστευτη ατάκα στη σελίδα 183:
Spoiler:
Είσαι μέσα στις πομπώδες μαλακίες μέχρι το τέλος
Very Happy Very Happy

και πολύ αστεία η σκηνή
Spoiler:
που ο Mάντζι σφάζει κάτι τύπους και ο άλλος σκέφτεται τι χρώμα να χρησιμοποιήσει για το πίνακα και δε παίρνει χαμπάρι.


Ήταν ότι έπρεπε για το βραδάκι εν αναμονής της ώρας να πάω Εκκλησία για την Ανάσταση.


Έχεις κανείς καμιά ιδέα για το πότε θα βγει ο δεύτερος τόμος, σε κανένα μήνα παίζει? Επίσης χάρηκα πολύ που είδα ότι φέτος θα γίνει και anime adaptation, θα έχει πολύ αίμα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 01, 2008 3:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Τ' αγόρασα την Μεγάλη Τρίτη και το διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του στην δουλειά μου και το υπόλοιπο το διάβασα στο χωριό του πατέρα μου όπου πέρασα τις διακοπές του Πάσχα.

Είχα διαβάσει και παλιότερα την αμερικάνικη έκδοση από την Dark Horse Manga. Όπως επισήμανε κι ο Kite, ένα από τα συν της ελληνικής έκδοσης ήταν το αυθεντικό manga format του. Και να συμπληρώσω ότι στην ελληνική έκδοση υπήρχε ένα επιπλέον chapter (αυτό με
Spoiler:
τον ninja-χωρικό
). Το μόνο στοιχείο στ' οποίο υπερτερεί η αμερικάνικη έκδοση είναι ότι έχει κι extra gallery.

Σ' αντίθεση με το Love Hina όπου το προτιμώ στην αγγλική γλώσσα, το Blade of the Immortal μου έκανε καλύτερη εντύπωση στην ελληνική όπου οι διάλογοι μου ακούγονται στο αυτί πιο επικοί απ' ότι στην αγγλική (όπως η ατάκα
Spoiler:
"Μάρτυς μου ο παράδεισος και δικαστής η κόλαση!"
στην σελίδα 32). Ακόμα και στην βωμολοχία έκαναν απίστευτη προσαρμογή στην ελληνική γλώσσα, πράγμα τ' οποίο δεν το περίμενα κι έριξα αρκετό γέλιο με ατάκες όπως αυτή που ανέφερε ο spahar. Δεν ξέρω κι οι υπόλοιποι τι άποψη έχετε για το θέμα αυτό.


Στην ελληνική έκδοση δίνω 10 με τόνο μόνο και μόνο επείδη μ' εξέπληξε με το γεγονός ότι θα κατέληγα να προτιμούσα την ελληνική έκδοση (αν κι η αγγλική είναι αρκετά καλή αν εξαιρέσεις ότι είναι τυπωμένο ανεστραμμένα που του χαλάει την μισή μαγεία) ενώ πάντα έλεγα ότι ακόμα κι αν έβγαζαν manga στα ελληνικά θα εξακολουθούσα να τα διάβασα στα αγγλικά. Ελπίζω να βγει σύντομα και το δεύτερο volume.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Νίκη
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 03, 2008 5:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 13 Τόπος: Εύοσμος Τώρα Βλέπω: Rurouni Kenshin
[quote="tsukabishi"]Σπαθί στο στόμα ... κάτι μου θυμίζει αυτό ... τέσπα έχω μάθει να μην κρίνω βιαστικά i'll give it a try.[/quote]

Ξερω, ξερω, Zoro απο One Piece, ε; Οχι, λοιπόν, πρώτον ο Hiroaki Samura ηταν δασκαλος του Nobuhiro Watsuki, ο οποίος με τη σειρά του ήταν δάσκαλος των Masashi Kishimoto, Tite Kubo και Eichiro Oda. Αν δεις απο character recycling μεταξύ των τεσσάρων, θα καταλάβεις. Πχ:

1) Ο Μάντζι έχει ένα σημάδι cross, ο ίδιο και ο Kenshin.

2) Τα μαλλιά του Μάντζι μοιάζουν με του Σάσουκε, πριν τα Shippuuden, και ο Taito Magatsu έμπνευσε τον Kakashi στον Kishimoto.

3) Τον Manji κυνηγάει μια φήμη του one-hundred-blades man, και όταν τις βγάζει όλες (πολύ σπάνια, και κυρίως εκεί που πολεμούσε με τον φαλάκρα που σκότωσε την αδελφή του και τη Makie-Otono Tachibana στον τέλος της τρίτης volume, κουβαλάει και το σπαθί που 'κονομησε απο τον αντρα της αδελφής του (το διπλό) στον στόμα, move which was the reason for Zoro's ability.

4) Επίσης, η Rin κουβαλάει και επιτέθεται με kunai τα οποια δεν φαίνονται καν ότι υπάρχουν κάπου, τα βγάζει από τα ρούχα της, same with Misao.

5) Και αν το κοιταξεις προσεκτικα, το σπαθι της Hiyori απο τα Vizards στο Bleach εχει χαραγμένες στον προφυλακτήρα του ΑΚΡΙΒΩς με τον ιδιο τρόπο τι καρδιές που έχει και το διμπλό σπαθί του Manji.

6) Η Rin στο BOTI κυνηγάει τον Anotsu Kagehisa γιατι της σκότωσε την οικογένεια, όπως και ο Sasuke κυνηγάει τον Itachi γιατί σκότωσε ολόκληρο το Uchiha clan. Και η Κaoru του Rurouni Kenshin θέλει να σκοτώσει τον Battousai γιατί προσβάλλει το sword way του πατέρα της.

Δεν μου έρχονται άλλα τώρα. Eαν διαβασεις (η εχεις διαβασει) Blade of the Immortal, Rurouni Kenshin, Naruto, Bleach και One Piece εις βάθος (όχι ότι εγώ έτσι έκανα, αλλά με ενδιέφερε σαν σχέδιο και το κοιτούσα κάπως περίεργα...) θα βρεις κι αλλα τέτοια. Κάπου τα έχω γράψει, αλλά βαριέμαι να πάω να ψάξω τώρα...

_________________
Black_Queen
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης