Το ξέρατε ότι rekishi σημαίνει ιστορία (παρελθόν) / ιστορικό;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    AnimeNews    Δελτίο Τύπου: NARUTO - Ο πιο διάσημος ninja στον κόσμο
aboumonkey
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 5:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 141 Τώρα Βλέπω: Πολλά που άρχισαν να προβάλονται πρόσφατα στην Ιαπωνία
ναι βασικά τα μεταφορικά από αμερική δεν είναι τόσο υψηλά. δεν ξεπερνούν τα 2 δολλάρια ανά τεύχος . άρα αν παραγγείλεις από rightstuff το manga δεν βγαίνει πάνω από 10 dollars . οπότε συμφέρει από internet .
βtw σήμερα είδα στο 9 της ελευθεροτυπίας ότι κυκλοφορεί και το shaman king με το όνομα 'Σαμάνος Βασιλιάς'.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 7:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Mαζί με το Naruto κυκλοφορούν και οι πρώτοι τόμοι του Rurouni Kenshin και του Shaman King στην ίδια τιμή:
http://www.anubismanga.gr/rurouni.htm
http://www.anubismanga.gr/shaman.htm

Σήμερα ένας φίλος μου τον οποίον τον πέτυχα σε γνωστό κομικσάδικο (και μετά πήγαμε για καφέ) αγόρασε το πρώτο volume του Rurouni Kenshin. Μερικά από τα συν του είναι ότι διατηρούν τα ιαπωνικά honorifics (-san, -kun κ.ο.κ.), έχουν υποσημειώσεις όπου ύπαρχουν kanji...

Το παράπονό μου για το Shaman King...είναι που βάλανε τον ίδιο, ηλίθιο τίτλο που είχε και το anime στην ελληνική τηλεόραση: Bασιλιάς Σαμάνος. Όχι, ρε παιδία, γιατί να κάνετε τέτοιο έγκλημα;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elissaios
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 7:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: administrator ::
喜多野 栄治
:: administrator ::<br>喜多野 栄治

Συμμετέχει από: 29 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1440 Τόπος: Thessaloniki
Έχουμε στα χέρια μας το πρώτο τέυχος του Naruto και Rurouni Kenshin. Όλα φαίνονται θετικά!

Θα τα διαβάσουμε και θα εκφράσουμε τις απόψεις μας σύντομα.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Getta Robo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 26, 2008 9:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: L.MoDeRaToR ::
:: CoDe V ::
:: L.MoDeRaToR ::<br>:: CoDe V ::

Συμμετέχει από: 03 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 279 Τόπος: Hellas - Athens - El Paso - Kallithea City Τώρα Βλέπω: Baki the grappler [S03]
Διαβασα το πρωτο τευχος του Ναρουτο, και εχω μεινει με πολυ καλες εντυπωσεις, οπως:
Το χαρτι ειναι καλυτερο απο το αντιστοιχο Ιαπωνικο / αμερικανικο
Δεν ειναι λογοκριμενο
Οι χαρακτηρες εχουν κανονικα ολα τα ονοματα τους
Παρα πολλες Ιαπωνικες εννοιες, εχουν παραμεινει ιδιες
Γενικοτερα, πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη μεταφορα στην Ελληνικη γλωσσα, και μαλιστα σε πολυ προσιτη τιμη. Μακαρι να δουμε αντιστοιχες προσπαθιες, ειδικα τοσο υψηλου επιπεδου.

_________________

A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
A man wields his sword in order to depart life with a smile.
In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 12:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Vetus έγραψε:
Σήμερα ένας φίλος μου τον οποίον τον πέτυχα σε γνωστό κομικσάδικο (και μετά πήγαμε για καφέ) αγόρασε το πρώτο volume του Rurouni Kenshin. Μερικά από τα συν του είναι ότι διατηρούν τα ιαπωνικά honorifics (-san, -kun κ.ο.κ.), έχουν υποσημειώσεις όπου ύπαρχουν kanji...


Εγώ είμαι ο φίλος Razz

Στο Kenshin έχει πέσει απίστευτη δουλειά. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 3:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Να πάρει! Eίμαι σε φοβερό δίλλημα: Nα διαβάσω την αγγλική έκδοση του Kenshin (που κι ολοκληρωμένη είναι και πιο φθηνή) ή να προτιμήσω την ελληνική προσπάθεια; Γιατί η αλήθεια να λέγεται, τόσα χρόνια έχουμε συνηθίσει στ' αγγλικά και τώρα τα ελληνικά μου φαίνονται "κάπως" (κι ας έχουν κάνει αξιόλογη δουλειά όπως λέτε μιας και μου 'χει μείνει η φρικτή εμπειρία με την μετάφραση του Akasuki). Μάλλον θα πάρω το πρώτο τεύχος από την Anubis για να μου φύγει η ιδέα. Razz

Άντε, και με το καλό να φέρουν και το Death Note (που θα το προτιμούσα σίγουρα στα ελληνικά γιατί στ' αγγλικά να το διάβαζα θα ήταν αρκετά κουραστικό καθώς τ' αγγλικά μου δεν είναι τέλεια και μονίμως έχω ένα λεξικό δίπλα μου όταν διαβάζω manga).

Aπορία για όσους διαβάσανε το Naruto: Το dattebayo πως το μεταφράσανε; Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 4:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Elissaie,τα πήρες από Θεσσαλονίκη υποθέτω έτσι;Μπορείς να μου πεις από που;Από κάποιο από τα "συνεργαζόμενα καταστήματα" που έχει στην σελίδα της Anubis Manga ή από ένα οποιοδήποτε περίπτερο ας πούμε.Για να ξέρω από που να πω να μου τα φέρουν εδώ,γιατί Κατερίνη δεν έχουν έρθει απ'οσο ξέρω ακόμα.Μάλλον σε ένα μήνα κλασσικά επαρχία όπως πάντα με εκδόσεις πειριορισμένης διαθεσιμότητας.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 11:53 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
wow!!!στα ελληνικά είναι κιόλας!!!για να δούμε πως αγοράζουμε απο το anubis .. Razz

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
elissaios
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 12:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: administrator ::
喜多野 栄治
:: administrator ::<br>喜多野 栄治

Συμμετέχει από: 29 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1440 Τόπος: Thessaloniki
Cassiel έγραψε:
Elissaie,τα πήρες από Θεσσαλονίκη υποθέτω έτσι;Μπορείς να μου πεις από που;Από κάποιο από τα "συνεργαζόμενα καταστήματα" που έχει στην σελίδα της Anubis Manga ή από ένα οποιοδήποτε περίπτερο ας πούμε.Για να ξέρω από που να πω να μου τα φέρουν εδώ,γιατί Κατερίνη δεν έχουν έρθει απ'οσο ξέρω ακόμα.Μάλλον σε ένα μήνα κλασσικά επαρχία όπως πάντα με εκδόσεις πειριορισμένης διαθεσιμότητας.


Δυστυχώς δεν γνωρίζω γιατί μας τα έστειλαν από Αθήνα.
Πάντως θα αναφέρουμε σημεία πώλησης μόλις ενημερωθούμε Smile

Για όσους λένε ότι από εξωτερικό είναι πιο φθηνά: δεν είναι ακριβώς έτσι.
Αυτό ισχύει σε ποσότητες 5+ και πάλι διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη (ζήτημα να γλυτώσεις 2-3 ευρώ όλα μαζί). RightStuf, Amazon και Ebay έχουν αρκετά ακριβά μεταφορικά (και ειδικά από amazon.co.uk δίνεις αρκετά για "books" + χρεώνει σε λίρες, ενώ αντίστοιχα το RightStuf χρεώνει μεταφορικά $10 για το πρώτο manga και $2 για κάθε επιπλέον).

Και μην ξεχνάμε και το μεγάλου ατού. Το έχεις ετοιμοπαράδοτο και μάλιστα στα Ελληνικά (και έχουν κάνει αξιοθαύμαστη δουλειά).

Update
Σημεία Πώλησης για Θεσσαλονίκη:
PUBLIC - Mediterranean Cosmos, Τηλ 2310-472869
ΙΑΝΟΣ - Τηλ. 2310-277004
ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑ - Τηλ. 2310-252888
ΠPΩTOΠOPIA - Λεωφ. Nίκης 3, Τηλ. 2310-226190
COMICON - Zεύξιδος & Iκτίνου, Τηλ. 2310-251819
Πλήρης Λίστα

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 2:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Συνεργαζόμενα καταστήματα είναι όντως,αλλά και πάλι το θέμα είναι αν έχουν ήδη τους πρώτους τόμους.Κανένας που τα αγόρασε από Θεσσαλονίκη (αν κυκλοφόρησαν ήδη και εκεί) να το επιβεβαιώσει;

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 8:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Το βρικα!
Το αγορασα!
Το διαβασα!... (σχεδων)

Εχει αρκετα καλη μεταφραση και μετα απο μερικες σελιδες συνιθιζεις τα ονοματα που ειναι γραμενα με Ελληνικα, αν εξερεσεις βεβεα τις Ιαπονεζικες ονομασειες που σε ορισμενα σιμια πρωσπαθωντας να την κρατισουν στο ακερεο, το παρακαναν (Π.Χ. Konoha village=> Κονοχαγκακουρε... αντι ασπουμε για χωριο Κονοχα ή κατι παρομιο.)

Περα απο αυτο δεν εχει κανενα λεξικο στο τελος για τα πει τι συμενουν τα ονοματα που δεν μεταφραζει (π.χ. Κονοχα), μα δεν δεν νομιζω να το παραλιψουν σε περιπτοση που η ονομασια χριαστει στην Ιστορια.

Το τριτο ελλατομα που ειχε αυτο το πρωτο vol ειναι οτι ο Masashi Kishimito δεν ειχε μαθει ακομα να σχεδιαζει και τοσο καλα. Razz
(παραδεχτικε ο ιδιος οτι δεν ηξερε τοτε να σχεδιαζει τοσο καλα γυναικες...)

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 8:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Kite έγραψε:
Το βρικα!
Το αγορασα!


Από που Smile ;

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 29, 2008 9:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Cassiel έγραψε:
Kite έγραψε:
Το βρικα!
Το αγορασα!


Από που Smile ;
Θεσσαλονικη.
Κεντρο.
Ικτινου.
Comicon.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Robin-MALE
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 08, 2008 9:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 82 Τόπος: athina Τώρα Βλέπω: naruto,elfen lied
Popo ego dn ixera kan oti kukloforei elliniko manga narut.FOvero alla ta la8i sti metafrasi apo kanalia mexri ekdotikous oikous paramenoun aioniaaaaa....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Smaragdia
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 2:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Angel of Wrath::
::Moderator::<br>:: Angel of Wrath::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 641 Τόπος: Peiraus
Καλά Razz τέτοια προβλήματα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν Razz Razz Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης