Το ξέρατε ότι jiyuu σημαίνει ελευθερία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Σελίδα 5 από 5
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Διαδίδοντας τα anime...
Videl
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 08, 2004 9:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 03 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 197 Τόπος: thessaloniki Τώρα Βλέπω: Naruto 2
i proti apopira me tis symauitries:arxisan na noroideyoun
deyteri:jadeyrfi moy.petixe alla i mana tis den tin afinei na blepei giati exoyn poly bia opos leei
triti k teleytea:dianiktereysi spiti moy meri tis 4 me tin koliti moy.tis eyala to proto ep. Hellsing k paraligv na tin parei o ipnos.mpoyxoyxoy.klaψ alla synexizv drimiteri na parasirv k alla tixera paidakia!!!!!!!! Laughing Very Happy Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Lost Reflection
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 10, 2004 4:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 1067 Τόπος: Encircled by sea
Gia mena to na diadwseis ta anime den einai kai kanena leitourghma, poso mallon merika dvd kai kapoia wra baros. H alitheia einai oti polloi anthrwpoi endiaferontai gia DvD me tous opoious exw kathimerinh sxedon epafh kai pou kata pasa pithanothta de gnwrizoun oti asxoloumai se kapoio bathmo kai egw. Ayto to lew apla gia na deixw oti den einai kamia perithwriopoihmenh kathgoria pou apla einai "paidika" cartoon sta matia tou kosmou. Osoi exoun ligh nohsh katalabainoun ta parapera tou profanous.

_________________
Waves sweep the sand from my island.

R.I.P. Midnight
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miaka_Yuuki
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 10, 2004 10:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 7 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Samurai X (Rurouni Kenshin)
Διαβάζοντας τα postings που προηγήθηκαν, σκέφτηκα ότι από τη στιγμή που κάποιος είναι προκατειλημένος με κάτι ( με τα anime στη προκειμένη περίπτωση) έχει ήδη σχηματίσει μια εικόνα στο μυαλό του και από 'κει και πέρα δεν του καίγεται καρφί αν αυτή ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα ή όχι. Αυτό το κόλλημα ουσιαστικά βλάπτει τον άλλο που στερεί από τον εαυτό του την ευκαιρία να γνωρίσει κάτι καινούριο και όχι τον fan των anime που αδίκως κατά τη γνώμη μου, μπορεί να αισθάνεται θυμό ή ντροπή επειδή οι άλλοι δεν αποδέχονται το ενδιαφέρον του για τα anime. Προσωπικά ταυτίζομαι με την άποψη του Cassiel, που έχει δει την όλη φάση με πιο cool τρόπο.
Κατάφερα να φέρω την κολλητή μου στον ονειρεμένο κόσμο των anime με διακριτικό τρόπο, ψήνοντας την να δούμε παρέα το Spririted Away όταν βγήκε στο σινεμά και το Princess Mononoke στο video, ένα απόγευμα που δεν είχε διάθεση για έξοδο. Την ενθουσίασαν πολύ και τα δύο και της έφυγε και η προκατάληψη ότι είναι απλώς κινούμενα σχέδια. Κατάλαβα ότι μπήκε στο νόημα όταν μου είπε ότι ένα βράδυ έψαχνε πληροφορίες για manga στο Internet. Επίσης, αφού της είχα μιλήσει πολλές φορές για το Fushigi Yuugi, κατέβασε τα ova, αλλά το συγκεκριμένο anime δεν της έκανε "κλικ" καθώς το θεώρησε πολύ παραμυθένιο. Το θέμα είναι ότι δεν ήταν προκατειλημένη, άσχετα αν δεν της άρεσε τελικά.
Επίσης, μια άλλη φίλη μου ενδιαφέρεται και ψάχνει πολύ τα anime στο Internet και μάλιστα εκείνη μου είπε για το ελληνικό anime forum και την ευχαριστώ πολύ γι 'αυτό.
Γενικά με άλλες φίλες μου δεν προσπάθησα ιδιαίτερα αφού ήταν παγερά αδιάφορες ( δεν είπαν κάτι κακό όμως) και απλά τους έκανε εντύπωση ότι ασχολούμαι τόσο με "κόμικς".
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 10, 2004 10:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Miaka_Yuuki έγραψε:
Διαβάζοντας τα postings που προηγήθηκαν, σκέφτηκα ότι από τη στιγμή που κάποιος είναι προκατειλημένος με κάτι ( με τα anime στη προκειμένη περίπτωση) έχει ήδη σχηματίσει μια εικόνα στο μυαλό του και από 'κει και πέρα δεν του καίγεται καρφί αν αυτή ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα ή όχι. Αυτό το κόλλημα ουσιαστικά βλάπτει τον άλλο που στερεί από τον εαυτό του την ευκαιρία να γνωρίσει κάτι καινούριο και όχι τον fan των anime που αδίκως κατά τη γνώμη μου, μπορεί να αισθάνεται θυμό ή ντροπή επειδή οι άλλοι δεν αποδέχονται το ενδιαφέρον του για τα anime. Προσωπικά ταυτίζομαι με την άποψη του Cassiel, που έχει δει την όλη φάση με πιο cool τρόπο.
Κατάφερα να φέρω την κολλητή μου στον ονειρεμένο κόσμο των anime με διακριτικό τρόπο, ψήνοντας την να δούμε παρέα το Spririted Away όταν βγήκε στο σινεμά και το Princess Mononoke στο video, ένα απόγευμα που δεν είχε διάθεση για έξοδο. Την ενθουσίασαν πολύ και τα δύο και της έφυγε και η προκατάληψη ότι είναι απλώς κινούμενα σχέδια. Κατάλαβα ότι μπήκε στο νόημα όταν μου είπε ότι ένα βράδυ έψαχνε πληροφορίες για manga στο Internet. Επίσης, αφού της είχα μιλήσει πολλές φορές για το Fushigi Yuugi, κατέβασε τα ova, αλλά το συγκεκριμένο anime δεν της έκανε "κλικ" καθώς το θεώρησε πολύ παραμυθένιο. Το θέμα είναι ότι δεν ήταν προκατειλημένη, άσχετα αν δεν της άρεσε τελικά.
Επίσης, μια άλλη φίλη μου ενδιαφέρεται και ψάχνει πολύ τα anime στο Internet και μάλιστα εκείνη μου είπε για το ελληνικό anime forum και την ευχαριστώ πολύ γι 'αυτό.
Γενικά με άλλες φίλες μου δεν προσπάθησα ιδιαίτερα αφού ήταν παγερά αδιάφορες ( δεν είπαν κάτι κακό όμως) και απλά τους έκανε εντύπωση ότι ασχολούμαι τόσο με "κόμικς".


As expected apo mia foititria psixologias Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
cyborg
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 14, 2004 6:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 31 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 70
Δυστυχώς όποιον και αν μίλησα για τα ενλόγω Ιαπωνικά Κινούμενα σχέδια , είτε ότι ασχολούμαι ή οτι μου αρέσουν εξηγόντας με αρκετά επεξηγηματικό και χαλαρό τρόπο και όχι κολλημένο όπως είμαι ο ίδιος για τα Anime / Manga, λίγοι ενδιαφέρθηκαν απο αυτούς που ενημέρωσα ( Συγγενεις ή Φίλους & Γνωστούς ). Μπορεί να φταίει ο τρόπος μου,ίσως τα άτομα΄ μα ένα είναι σίγουρο ότι μου δίνουν συγχαρητήρια αφού διαπιστώνουν ότι γίνονται πλέον γνωστά μετά απο χρόνια ενημέρωσής τους ( χωρίς να θέλω να αυτο-εκτιμηθώ) και χαίρομαι που είμουν ένα μέρος του όλου συνόλου της προσπάθειας εξάπλωσης της συγκεκριμένης κουλτούρας τελικώς.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα ICQ Αριθμός
Gio
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 23, 2004 9:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 262
Razz σας εχω καλα νεα,.... η αληθεια ειναι οτι πριν δεν ειχα προσπαθεισει να κανω καποιον να ενδιαφερθει για το Ανιμε,.... και πριν 7 μερες, αρχισα να τουσ μιλισω για αυτο,... εδω ειναι τα αποτελεσματα¨

12 (σε οσους προλαβα να μιλισου), ενδιαφερθηκαν, και θελουν να δουν Ανιμε στο σπιτι μου

3 καθηγιτες, θελουν να τουσ δειξω Ανιμε, κιριως Rurouni Kenshin και Saint Seiya

4 απο τους 12,... εφερα σπιτι μου, και τους εδιξα μερικα Amvs, 1 Ova Kenshin,1 Ova (Hades) Saitn Seiya, 1 επισοδιο Evangelion, 1 επισοδιο Slayers, 1 επισοδιο Love Hina, 1 επισοδιο Onegai Teacher, και 1 επισοδιο Inuyasha, και οι 4 ξετρελαθηκαν, και διψανε για περισσοτερο Ανιμε (αλλα οπως καταλαβενετε, δεν μπορω να τους φερω να δουν ολα τα Ανιμε ολοκληρα που εχω xDD,...)

θα σας πω το κολπο που χρησημοποιησα για να τους κανω να τους ενδιαφερει το Ανιμε,
1.-μηλα για τον Ανιμε, σαν να μην ηταν Ανιμε (αναφερε το σαν "σειρα")
2.-ρωτα αν εχουν δει Dragon Ball (δεν υπαρχει κανεις στον κοσμο που να μην εχει δει Dbz) θα σου πουνε οτι τους αρεσε παλεα κτλ,...
3.-μηλα για το Saint Seiya και πες κατι τετοιο:
-εσυ> " ξερεις το Saitn Seiya?"
-φιλο σου> "Οχι"
-εσυ> πως ειναι δηνατον?, αυτη η σειρα, εκανε διασημη την ελλινικη μιθολογια σε ολο τον κοσμο
4.-τωρα, ξεχασε την ονομασια "σειρα" και να το αναφερεις ειδη με το ονομα Ανιμε η γιαποννεζικο κινουμενο σχεδιο
5.-πες οτι η ποιοτητα του Dbz, ειναι μετρια, και επιτα Μηλα για το Rurouni Kenshin με αυτο τον τροπο.
"Rurouni Kenshin, ειναι ενα γιαπονιζικο κινουμενο σεχδιο που ειναι ακαταληλο για κατω των 15 ετων και τα Ova(πεστο σαν ταινια, για να καταλαβουν), ειναι ακαταληλη για κατω των 18 ετων, επιδη, περιεχει βια κτλ,... μιλαει για ενα σαμουραι, ο δυνατορερος που,...... και συνεχισε"
6.-Μηλα για το Evangelion οπως για το Kenshin αλλα αναφερε και τισ λεξεις> Σεξ, κακα λογια, ωριμες εικονες και γεγονοτα κτλ,....
7.-Φερε μερικα Amv απο Kenshin (Numb kai Away From the sun kata πρωτιμιση), και βαλτα στην πληροφορικη, η και απ'το Evangelion η απο αλλο Ανιμε, να ειναι Παντως καλο Amv
μετα απο αυτο,.... δεν νομιζω να μην του ενδιαφερει το Ανιμε, για μενα παντως δουλεψε 100%,...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 26, 2004 1:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Τι γίνετε στην περίπτωση που ο άλλος δεν ξέρει αγγλικά;Όσο αδύνατο και να φαντάζει στο εξάμηνο μου στην σχολή μου από όσους ξέρω μόνο 1-2 ξέρουν αγγλικά.Τι να διαδόσεις τότε.Αν από την άλλη ο άλλος είναι τόσο λαικός τύπος που ούτε καν αριστουργήματα σαν το Lord of the Rings δεν τον αγγίζουν τι να κάνουν και τα anime μετά.Και τέλος αν ο άλλος φοβάται τι θα λέει ο "κανονικός" κόσμος γι'αυτόν αν ασχοληθεί είναι γενικά χάσιμο χρόνου.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Gio
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 01, 2005 5:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 262
0.o emena mou pige arketa kala,... exalou,... an soy pei "fobamai ti za pei o kanonikos kosmos" h apantish einai eukolh,... na apantas auto

"To anomalo, einai,espanio kai asinizhsto, poy einai idieatero que "Especial", pou kai auto einai kalo,..... diladh to na diaferieis apo tous allous einai oti se kanei na eisai autos pou eisai,... kai oti diaferei perissotero einai kai poio politimo epidi einai kai ligotero,.... pj; ti za protimouses ena kanoniko komati petras pou briskeis sto dromo se opoiadipote stigmh h ena espanio komati jrisafi pou diskola mporeis na brei kaneis oso kai an psaxei

^^

see ya

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
IVEN!!!
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 29, 2005 4:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 28 Ιαν 05 Δημοσιεύσεις: 27 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: τα παντα
Μια που ειμαι καινουργια εδω εχω να σας πω οτι απο την πρωτη στιγμη που ακουσα για anime ξετρελαθηκα στις φιλες μου δεν μπορω να πω κουβεντα ομως! Νομιζουν πως ολα ειναι ιδια Sad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Yosimi
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 01, 2005 5:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 16 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 281 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του pc
Δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους τα πάντα.Δηλαδή εγώ που δεν γουστάρω τον ελληνικό κινηματογράφο όσο και να με πιέσεις δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη.Οπότε άν κάποιος δεν θέλει να δεί άνιμε δεν θα τον βασανίσουμε κιόλας.Υπάρχουν και άλλα υποψήφια θύματα .Γιατί να χάνεις χρόνο μαζί τους Question Laughing Laughing

_________________
visit www.iraklis.org
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Menghus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 01, 2005 6:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 30 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 481 Τόπος: Ξάνθη Τώρα Βλέπω: Πολλά και διάφορα
Πρόσφατα πλησίασα μια από τις κινηματογραφικές ομάδες εδώ στην Ξάνθη για να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που να ασχολείται με τα anime στην ομάδα και αν θα μπορούσε να κανονιστεί κάποια προβολή, ειδικότερα μίλησα για κανένα Appleseed ή Ghost in the Shell: Innocence. Τα αποτελέσματα ήτανε υπεραπογοητευτικά και αποθαρυντικά καθώς απ' ό,τι κατάλαβα πολύ απλά δεν είναι διατεθιμένοι καν να δοκιμάσουν για να δουν τι κόσμο θα τραβήξουν.

Θεωρώ πως κάποιες ταινίες ειδικά το Applessed που είναι full στα 3d και έχει πολλές σκηνές δράσης είναι πολύ εύκολο να το δει κανείς όσο προκατειλημένος και αν είναι... γκρρρ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________


Βαρύς ο κόσμος να τον ζήσεις, όμως για λίγη περηφάνεια - τ' άξιζε!
Γ. Σεφέρης
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Yosimi
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 02, 2005 3:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 16 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 281 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του pc
Μερικοί άνθρωποι έιναι τόσο κολλημένοι... Mad Δεν τους πάω μία κάτι τέτοιους Exclamation

_________________
visit www.iraklis.org
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
-JEhuty-
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 06, 2005 6:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 171 Τόπος: from outer space!
xmmm...dikio exeis.
oloi etsi lene.an kai egw otan hrthe o maiku kai m auto epivevewnw oti ontos prospathei na kanei diadwsh sthn arxh...e entaksi lew.gia na dw ti geinetai kathos eimoun megalos fan tou db kai mou eipe oti exei tetoia pramata mesa...twra omws se osous exw pei gia ta anime kai gia to site kai gia olla auta h apanthsh einai:
<<katalaba.milas me alous kolhmenous s an kai sena pou kathesai kai asxoleitai me paidika kai mlks kai trws ztampa tin wra sou.WRIMASE LIGAKI EPITELOUS>>
an kai to teleuteo me xtupaei polu otan to lene...den m endiaferei. Very Happy
autoi xanoun Razz

_________________

ADA-: All enemies have been destroyed!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 12, 2005 9:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Moirasa 3-4 cd me 1a eps apo 4 anime afton ton kairo se 3-4 atoma(ennoite Razz)An yparxei apotelesma tha doume..

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 5
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης