Το ξέρατε ότι maboroshi σημαίνει αυταπάτη, ψευδαίσθηση;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    AnimeNews    Δελτίο Τύπου: Rurouni Kenshin
holborn
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 4:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

RUROUNI KENSHIN – Ο θρυλικός σαμουράϊ με το σκοτεινό παρελθόν

Αθήνα, 28/03/2008




To manga με την ραγδαία αυξανόμενη δημοτικότητα σε όλον το κόσμο!
> 50.000.000 πωλήσεις μόνο στην Ιαπωνία.
> Εχει μεταφραστεί σε περισσότερες απο 14 χώρες.
> Κατέκτησε την 3η θέση στο Top 100 των Graphic Novels στην Β. Αμερική.
> Εχει ανέβει στο Top 150 της Book List της εφημερίδας USA Today.
> Οι ιστορίες του Rurouni Kenshin κυκλοφορούν και σε σειρές anime με τεράστια επιτυχία.

O δημιουργός του Rurouni Kenshin, Nobuhiro Watsuki

Ο Nobuhiro Watsuki κέρδισε ένα τιμητικό βραβείο αναφοράς στο “Weekly Shonen Jump”, το "New Manga Hop step Award" με το έργο του Podomakku. Αργότερα, καθώς δούλευε ως βοηθός, παρουσίασε δουλειές όπως το “Sengoku No Mikazuki” (Ημισέλινος στα Εμπόλεμα Κράτη) και “Rurouni-Meiji Kenkaku Romantan” (Η Ρομαντική Ιστορία του Ξιφομάχου της Εποχής Meiji). Η σειρά “Rurouni Kenshin” ξεκίνησε το 1994 και ολοκληρώθηκε το 1999. Είναι επίσης ο δημιουργός του “Buso Renkin”.

Λίγα λόγια για την πλοκή

Ο Himura Kenshin δεινός ξιφομάχος, θλιμμένος από τις αμέτρητες ζωές που πήρε κατά το παρελθόν, αγωνίζεται τώρα, για να προστατεύσει όσους βρίσκονται σε ανάγκη.
Οι εποχές, όμως, έχουν αλλάξει στην Ιαπωνία και το φεουδαρχικό σύστημα έχει αντικατασταθεί από τη νέα κυβέρνηση που προσπαθεί να δυτικοποιήσει και να εκσυγχρονίσει την ιαπωνική κοινωνία (περίοδος κατά την οποία κυβέρνησε ο αυτοκράτορας Mutsuhito – γνωστός μετά θάνατον με το όνομα Meiji, που σημαίνει Πεφωτισμένη Βασιλεία – 1868-1912).
Τοποθετημένο στην Ιαπωνία στα τέλη του 19ου αιώνα, ο RUROUNI KENSHIN ζωντανεύει αυτή την αξιοπρόσεκτη περίοδο ιαπωνικής ιστορίας. Η Παλινόρθωση Meiji έχει ολοκληρωθεί και το φεουδαρχικό σύστημα που χώριζε τις τάξεις έχει πια εξαφανιστεί. Διά νόμου, οι σαμουράι πρέπει να παραδώσουν τα σπαθιά τους – σύμβολο της παραδοσιακής τους δύναμης – αλλά κάποιοι ακόμα αντιστέκονται στους καιρούς που αλλάζουν. Ο Himura Kenshin, που κάποτε ήταν ένας αδίστακτος εκτελεστής (ή hitokiri), τώρα αγωνίζεται να προστατεύσει όσους έχουν ανάγκη

To manga Rurouni Kenshin, όπως και τα δημοφιλέστατα Naruto και Shaman King, κυκλοφορούν τώρα και στη χώρα μας από την Αnubis Manga.
Ο πρώτος τόμος του Rurouni Kenshin κυκλοφόρησε στις 28 Μαρτίου 2008, με 212 σελίδες και τιμή διάθεσης: 9,90 ?. Τα αυθεντικά γιαπωνέζικα manga της Anubis, θα τα βρείτε στα ενημερωμένα βιβλιοπωλεία και εξειδικευμένα καταστήματα comics.




Anubis Comics – Compupress A.E.


Για περισσότερες πληροφορίες και συζήτηση στο Topic μας. και στην επίσημη ιστοσελίδα της Anubis Manga.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την holborn στις Πεμ Μάϊ 29, 2008 11:30 am, 2 φορές συνολικά

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Peris
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 6:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 18 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 79 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: One Piece,Naruto
Βγαίνει στα ελληνικά?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sammys
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 10:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 305 Τώρα Βλέπω: one piece
Peris έγραψε:
Βγαίνει στα ελληνικά?
ΘΕΕ ΜΟΥ!!!Ρε διαβασε το post Holborn.......ελεος .σου αναφερει τοι το 1 volume κυκλοφορει απο την anubis στα ελληνικα,εχει και φωτογραφια με το ελληνικο εξωφυλλο Laughing Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 11:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
holborn έγραψε:

> Κατέκτησε την 3η θέση στο Top 100 των Graphic Novels στην Β. Αμερική.
> Εχει ανέβει στο Top 150 της Book List της εφημερίδας USA Today.

Δεν το 'ξερα αυτό. Surprised Αυτό θα πει πρωτιές! Cool Κάτι τέτοια ν' ακούν οι κάθε άσχετοι που νομίζουν ότι τα manga αποτελούν υποκουλτούρα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 30, 2008 11:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Το βρικα!
Το αγωρασα!
Το διαβασα!

Η μεταφραση ειναι καλη, και μετα απο μερικες σελιδες συνιθιζεις τους ελληνικους χαρακτιρες. Σε αντιθεση με το Naruto, το Kenshin εχει ενα πληρες λεξικο στο τελος οπου σου εξιγει καθε αγνωστη λεξη, Ιαπονικης κουλτουρας που μπορεις να συναντισεις! Εχει ολα τα σχωλια που εχει κανει ο συνγραφεας κατα την διαρκια, και περιεχει ως special την εναλακτικη αρχη που δεν δημοσηευσε ο συνγραφεας.

Με λιγα λογια δεν εχει τιποτα να ζιλεψει απο μια US release!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Serestrum
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 7:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 03 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 25
δεν ειναι εναλλακτικη αρχη...ειναι μια απο τις 2 One-shot ιστοριες πριν αρχισει η σειρα,για να γνωρισει ο κοσμος την ολη υποθεση.καμια σχεση με τη σειρα σεναριακα περα τους παρομοιους χαρακτηρες...και τον Kenshin φυσικα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
[Aoshi]
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 7:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Lock Machine::
::Moderator::<br>::Lock Machine::

Συμμετέχει από: 14 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 1811 Τόπος: Thessaloniki@Greece.EU
Εμ...
Για οσους δεν το γνωριζουν και απλα το παιζουν εξυπνοι χωρις να ξερουν τι γινεται, πρωτα βγηκε το manga και μετα το anime.

_________________

The answer lies in a place with a view.
Technology Corner
Γενικοι Κανονες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger ICQ Αριθμός
Serestrum
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 10:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 03 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 25
[Aoshi] έγραψε:
Εμ...
Για οσους δεν το γνωριζουν και απλα το παιζουν εξυπνοι χωρις να ξερουν τι γινεται, πρωτα βγηκε το manga και μετα το anime.


αν αυτο παει για μενα,το γνωριζω πολυ καλα καθως ειμαι λατρης του μανγκα και οχι του ανιμε.επισης δεν το παιζω εξυπνος.δλδ αν δεν βαλουμε φατσουλες ειμαστε κακοι?

αν δεν πηγαινε για μενα αυτο,γραψε λαθος.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 01, 2008 1:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Υπεθεσα οτι ηταν μια πρωχιρη διαφορετικη αρχη καθως και το berserk και το Naruto, μετα απο μερικα vol ειχε κατι παρομιο.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sammys
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 7:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 305 Τώρα Βλέπω: one piece
Εγω αγόρασα το 1 τόμο του Naruto.Πολυ καλή μετάφραση εκτος απο κάποια λάθος,το chakra το λέει η τσάκρα

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
itachi_se
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 5:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 292 Τόπος: Koropi Τώρα Βλέπω: twra de vlepw
H metafrasi sto naruto ap'oti mou eipan itan psiloa8lia.Egrafan to sexy no jutsu ws banistiri twn ninja!!!!xaxa Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Death is our sanctuary and we seek it with pleasure
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 8:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Η μεταφραση του naruto δεν ειναι κακη. Το μονο κακο ειναι οτι ενω μετεφρασαν τα Jutsu, παρα το γεγονος οτι μερικα ακομα και το Ιαπονικο τα λεει στα αγγλικα (π.χ. sexy no jutsu), αλλα πραγματα τα αφισαν τραγικα οπως ειναι (π.χ. το Konoha το λενε Κονοχαγκακουρε...).
Δικεολογω απολιτα το γεγονος οτι μετεφρασαν τα jutsu καθως ειναι λεξει που θα πρεπει να τις συγκρατισεις στην σινεχεια και καπιος απυρος με τα manga δεν μπορει να θηματε εναν Ιαπονεζικο γλωσοδετη.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι δεν τηρισαν αυτον τον κανονα και με το "Κονοχαγκακουρε" τους... Mad

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 3:43 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Ε αφού Konohagakure λέγεται http://naruto.wikia.com/wiki/Konohagakure

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 10:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
to tsimpisa kai egw ^^ sthn arxh mou fanike ligo periergo na diavazw manga sta ellinika alla meta apo ligo to suni8isa kai to diaskedasa kiolas idika sta simia pou peftei light vrisidi ^^ elpizw ola na pane kala kai na vgaloun ola ta vol !! episis pire to mati mou oti 8a feroun kai love hina !! anamenw san trelos !!
gia naruto kai shaman king den me polu niazei ^^ gousta Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 11:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
noname έγραψε:
gia naruto kai shaman king den me polu niazei ^^ gousta Razz
To "Βασιλιας Σαμανος" δεν μου αρεσε και τοσο πολυ (μου φανικε υπερβολικα παιδικο) μα δοσε μια ευκερια στο Naruto. Θα το ευχαριστιθεις και με το παραπανω.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης