Το ξέρατε ότι nihonjin σημαίνει ιάπωνας/ιαπωνέζα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Μουσική    Ποιο το νόημα της μουσικής όταν υπάρχουν αυτά; (Χρήματα)
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 8:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
Δεν ξερω αν εχει γινει αλλο παρομοιο Thread....αλλα εχω παρατηρησει στο θεμα της μουσικης την σημερον ημεραν οτι οποιοσδηπωτε βγαζει τραγουδι ή αμα εχει λεφτα ή αμα εχει μ****ι ή αμα ειναι καραγκιοζης
και εκτος απο αυτο εμεις καθομαστε και τους χειροκραταμε και τους δινομαι περισσοτερος θαρρος και οτι νομιζουν μας αρεσουν
ελεος!
χανουμε το νοημα και τη φιλοσοφια της μουσικης.........με αυτους δω:


_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
L's legacy
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 8:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 250 Τόπος: United Kingdom Τώρα Βλέπω: Μολις τελειωσα το Wolf's Rain-Φοβερο-
Τωρα firestone κατι ειπες! Γι αυτο το θεμα εχω τσακωθει με ΟΛΟΥΣ μου τους φιλους απειρες φορες!
Κλασικη απαντηση τους οταν τους ελεγα τι ενδιαφερον βρισκεται σε τετοια σκουπιδια ηταν η χιλιοειπωμενη"για να γελαμε" !!!Σκεψου ομως οτι για να πουλανε αυτες οι $%^$%$ σε τι επιπεδο εχουμε φτασει σαν λαος και κουλτουρα!Αυτα μας αξιζουν! τα πραγματικα ποιοτηκα(με οποιδηποτε τροπο οριζονται αυτα) δεν ειναι για την αφεντια μας!ΖΗΤΩ η υποκουλτουρα της Πανια και της καθε Πανια!ΖΗΤΩ οι συνεχιστες ενος απο τους λαμπροτερους πολιτισμους του πλανητη Mad Mad Mad Mad

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ligpgf
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 8:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 477 Τόπος: SOS Dan Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου... :P
Συμφωνώ απολύτως μαζί σας αλλά να σκέφτεστε ότι υπάρχει κι αυτό


_________________

Μουσική από games και anime
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vasgoku
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 9:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 15 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 276 Τόπος: Cyprus Τώρα Βλέπω: onepiece, naruto, dragonballz, fullmetal alchemist,claymore,Great teacher onizuka
Συμφώνώ μαζί σας!!!!!!!!!!!!!!!!!! Very Happy

_________________

i want to see what the number one hyper active knucklhead ninja has GOT!!!!!!Ahhhhhhhhhh!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Re Kane Niaou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 9:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 561 Τόπος: Αθηνα
ligpgf έγραψε:
Συμφωνώ απολύτως μαζί σας αλλά να σκέφτεστε ότι υπάρχει κι αυτό



ναι ομως με αυτα θα γελασω και θα τους συγχαρω γιατι τα κανουν για πλακα............. Very Happy
ενω τους αλλους τους βριζω Twisted Evil

Spoiler:

_________________
Spoiler:

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 13, 2008 10:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Εμένα αυτό που μου την σπάει πιο πολύ είναι όταν σε πρωινές εκπομπές (κυρίως αυτές που παίζονται το σαβ/κο όπου μαζεύονται ένα μάτσο αργόσχολοι και παρακολουθούμε τις βαρετές, παρείστικες συζυτήσεις του που προορίζονται για άτομα χωρίς ζώη ή που βαριούνται ελεεϊνά την ζωή τους ώστε να βγουν έξω για καφέ με την παρέα τους) ή μεσημεριανές βλέπεις το επιτελείο να χορεύει σαν τις μαϊμούδες που 'χουν οι γύφτοι για να διασκεδάζουν απελπισμένα το κοινό.


Όταν πρωτοάκουσα το τραγούδι αυτό είπα "Ώπα! Για τα Ζουζούνια το 'γραψαν το τραγούδι αυτό;". Γιατί μονάχα παιδάκια 7 χρονών βγάζουν τέτοια τραγούδια. Είπαμε λαϊκούρες, αλλά όχι κι έτσι!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 12:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Ήμαρτον στην ελλάδα μουσική καί να είναι ποιοτική λίγο δύσκολο.
Από ελληνική μουσική οι μόνοι που αξίζουν είναι οι παλιοί ρεμπέτες.

Μπάτης,Τσιτσάνης,Βαμβακάρης,Ζαμπέτας μπυθηκώτσης κ.τ.λ.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Lost Reflection
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 12:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 1067 Τόπος: Encircled by sea
Εγώ θα διαφωνήσω. Θεωρώ πως η Ελλάδα έχει να επιδείξει και πολύ καλά στοιχεία μουσικής και συγκροτημάτα ή συνθέτες που κατά τη γνώμη μου αξίζουν μια σημαντική θέση στην υπόλειψη του καθενός στο παγκόσμιο μουσικό τοπίο. Εκεί που διαφωνώ είναι η κατηγοριοποίηση αυτών των καλλιτεχνών ως "ελληνική μουσική" σε αντιδιαστολή με την "ξένη μουσική" όταν και οι ίδιοι λαμβάνουν τις επιρροές τους από ένα παγκόσμιο μουσικό ρεύμα και στου ιδίου ρεύματος τη διευρύνση συμβάλουν με τις συνθέσεις τους. Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα και δεν αφορά ιδιαίτερα το συγκεκριμένο thread.

Νομίζω πως η pop(με την έννοια της δημοφιλούς) μουσική είχε πάντα μια πιο "στένη" σχέση με τα χρήματα. Πολλοί και σπουδαίοι καλλιτέχνες έγραψαν μουσική έχοντας τις ενδεχόμενες πωλήσεις στο μυαλό τους περισσότερο και πολύ λιγότερο το δημιουργικό/εκφραστικό παράγοντα. Το ζήτημα είναι πως συνήθως ο κόσμος είχε τον τρόπο να ανακαλύπτει τους καλλιτέχνες που άξιζαν, και η αξία του καλλιτέχνη δημιουργούσε τις πωλήσεις και όχι το αντίθετο όπως βλέπουμε να συμβαίνει στη χώρα μας τα τελευταία 20 ξέρω εγώ χρόνια.

Είναι αλήθεια λυπηρό να βλέπεις ανθρώπους χωρίς καμία προσφορά στη μουσική καθημερινά στην επικαιρότητα ενώ τόσοι πολλοί άνθρωποι πασχίζουν για να βρουν μια επαφή με τη μουσική με ελπίδες για μια μελλοντική καταξίωση. Το ζήτημα είναι πως οι άνθρωποι που ακούνε τα τραγούδια του κυριού Καρβέλλα από τα παρατράγουδα "για το γέλιο" είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ακούνε τα ποτ-πουρί επιτυχιών στα νυχτερινά κέντρα χωρίς να παρατηρούν την (τουλάχιστον θεματική) μονοτονία τους και οι ίδιοι άνθρωποι που ποτέ τους δεν ένιωσαν ένα ρίγος από κάποιο μουσικό άκουσμα. Αυτοί οι άνθρωποι για εμένα δεν ακούνε μουσική και εκεί τελειώνει και το θέμα.

Και το γεγονός ότι ορισμένοι θησαυρίζουν από αυτή την κατάσταση είναι απλά άλλη μια απόδειξη της κατρακύλας που ζούμε.

_________________
Waves sweep the sand from my island.

R.I.P. Midnight
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 3:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Σε λίγα πράγματα συμφωνώ.

Σε αυτό το σημείο έχω να σας πω σαν επαγγελματίας ότι μερικοί παραγωγοί Ελληνικής μουσικής φτιάξανε σχεδόν τα ίδια κομμάτια με τα ίδια όργανα(βιολί, ποντιακή λύρα, κιθάρα, κρούστα και άλλα) και με διαφορά στο ότι τα τραγουδάνε διάφοροι έλληνες τραγουδιστές με ότι ναναι στίχους.Εδώ η Ελλάδα σε παραδοσιακή μουσική έχει χαλάσει τελείως με το που φτιάξανε τα ίδια κομμάτια με τον ίδιο ρυθμό.

Αντίθετα υπάρχουν και παραγωγοί σαν εμένα που φτιάχνουμε dance μουσική και βέβαια τα κάνουμε όλα διαφορετικά εκεί.

υπάρχουν όμως φορές που τα κομμάτια διαφέρουν πολύ όπως:

Hiroshi Watanabe(Kaito) - Color of Feels
Martin Solveig - Rockin' Music
Deep Dish - Flashdance

και βεβαίως λίγοι στην σημέρον ημέραν όπως Νότης Σφακιανάκης και Έλενα Παπαρίζου και καλομοίρα που αξίζουν πολύ σαν τραγουδιστές.

Τα βίντεο που παρουσιάσατε δεν είναι τίποτα άλλο παρά μουσικά βίντεοκλιπς με τους ίδιους καλλιτέχνες και με ένα χορευτικό συγκρότημα.Τα βάλανε τα βίντεο για να δείξουν τι νοιώθουν και από που πρέρχεται η μουσική από μέσα τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι η μουσική είναι μία δημιουργία ιδέας, φαντασίας και αισθημάτων.Οι στίχοι που κάνουν είναι απλοί και είναι σαν να σου λένε κάτι σαν μία συμβουλή ή ένα αίσθημα το πως νοιώθουν και τέτοια.Με λίγα λόγια δεν έχω πρόβλημα με την μουσική.Ας κάνουν ότι θέλουν.Φτιάχνουν τα κομμάτια απλά για να τα ακούμε να περνάει η ώρα.

Τι θα κάνατε αν δεν υπήρχε η μουσική ?Εγώ βέβαια δεν θα είχα να κάνω τίποτα εκεί.Θα ένοιωθα ότι ήμουν σε ένα έρημο μέρος.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Carnival of Rust
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 3:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
e-lithium Μαντρόσκυλο

Συμμετέχει από: 04 Ιαν 06 Δημοσιεύσεις: 1430 Τόπος: Its a GIF. If you look long enough then they will pop out!
Μην στραβώνουμε με τέτοια συνηθισμένα φαινόμενα.Αυτοί οι b class καλλιτέχνες από εμάς προέρχονται τώρα λογικό είναι να ύπαρξη η κακή μουσική και η καλή μουσική αυτά τα 2 πάνε πάντα αμοιβαία.

_________________

AnimePlanet Forums Γενικοί Κανόνες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 6:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι μουσική θέλει και να ακούει ότι μουσική θέλει, για όποιο λόγο θέλει.

Δεν έχω πρόβλημα με τους μουσικούς που πουλάνε τη μουσική τους, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει όταν κάποιοι και κάποιες πουλάνε "άλλα" πράγματα και θεωρούνται μουσικοί.

Στην τελική αν δε σου αρέσει κάτι μην το ακούς.

Προσωπικά θεωρώ τη μουσική ποίηση μέσω ήχου. Δημιουργία και έκφραση αισθημάτων και εμπειριών που δεν μπορούν να εκφραστούν με το λόγο.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
scion(of)dark
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 11:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 13 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 100 Τόπος: thess/niki Τώρα Βλέπω: olla prospa8o :P
Εγώ με αφτα που βλεπο στιν ΤV εχο απογοητευτεί απο την ελληνική μουσική και εδο και 2 με 3 μινες σταματισα να ακουο ελληνικα και το
ερικσα στην γιαπωνέζικη μουσική απο opening anime και σε κανενα αγγλικο αλλα απο τιν ελληνική μουσική εκι που κσενεροσα αγρια ιτανε στον catman.......... εκι ελεγα Ποσο κατω θα παισουμε ακομα !!!...... γειαφτο ιαπωνέζικη μουσική for ever !!!!

_________________
scion(of)dark
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fusion
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 5:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
firestone έγραψε:
Δεν ξερω αν εχει γινει αλλο παρομοιο Thread....αλλα εχω παρατηρησει στο θεμα της μουσικης την σημερον ημεραν οτι οποιοσδηπωτε βγαζει τραγουδι ή αμα εχει λεφτα ή αμα εχει μ****ι ή αμα...


μπάχ. απλά ένα μικρό, ελάχιστο ψεγάδι είναι... δεν εκφράζουν *ευτυχώς* την παγκόσμια μουσική σκηνή ούτε την αντιπροσωπεύουν... εξάλλου η μουσική είναι... ολόκληρη βιομηχανία... οπότε πιστεύω πως η μουσική που γουστάρουμε δεν επηρεάζεται Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
holborn
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 14, 2008 6:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
Κακά τα ψέμματα παιδιά στην μουσική βιομηχανία υπάρχουν 2 τρόποι για να κυκλοφορήσεις δίσκο ειδικά στην Ελλάδα:
1 - Να πληρώσεις για τα αντίτυπα
2 - Να είσαι "φίρμα" ή να σε προωθήσει κάποιος για κάποιους σκοπούς.

Τώρα για την περίπτωση της Λάμπρου φταίνε τα κανάλια που της δώσανε την οποιαδήποτε διασημότητα - χρόνο στο γυαλί.
Kαι κακά τα ψέματα είναι καλύτερη από τα σουξέ που κυκλοφόρησαν από την εκπομπή της Ανίτας, με διαφορά στήθους Razz Razz

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 15, 2008 12:53 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
holborn έγραψε:
Κακά τα ψέμματα παιδιά στην μουσική βιομηχανία υπάρχουν 2 τρόποι για να κυκλοφορήσεις δίσκο ειδικά στην Ελλάδα:
1 - Να πληρώσεις για τα αντίτυπα
2 - Να είσαι "φίρμα" ή να σε προωθήσει κάποιος για κάποιους σκοπούς.


Εδώ θα διαφωνήσω.

Είναι ολόκληρη διαδικασία και γραφειοκρατία για να κυκλοφορήσεις έστω ένα βινύλιο σου.Έχω ακούσει ότι πρέπει να έχεις έναν προσωπικό σου manager και έναν δικήγορο ώστε να μπορείς να κυκλοφορήσεις ένα βινύλιο από την σωστή εταιρεία(Defected, Kompakt, Plastic City etc)[House records εννοείται] και να έχεις δικά σου πνευματικά δικαιώματα ώστε να το κυκλοφορήσεις.Αμά δεν τα έχεις αυτά οι εταιρείες θα "κλέψουν" τα κομμάτια σου και θα τα κυκλοφορήσουν σαν δικά τους και θα σε έχουν "γραμμένο".Έχει συμβεί σε έναν καθηγητή που μας το είπε και ξενέρωσε.Βέβαια για να τα γλυτώσεις αυτά πρέπει να πληρώσεις καλό δικήγορο.Αν το κομμάτι σου είναι αριστούργημα κανονικά θα σε πλήρωναν 3,000 ευρώ αλλιώς θα κάνουν τις μπούρδες τους πάση θυσία για να το αποκτήσουν και να το κυκλοφορήσουν σαν να δημιουργήθηκε από εκείνους.

Αν έχεις δικιά σου εταιρεία τότε αλλάζει το πράγμα.Με τους κατάλληλους ανθρώπους μπορείς να βγάλεις και από μόνος σου δικό σου βινύλιο, βέβαια πρέπει να έχεις τις γνώμες μερικών μουσικών παραγωγών ώστε να σε βοηθάνε να κάνεις το κομμάτι σου αριστούργημα πρότου το κυκλοφορήσεις.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης