Το ξέρατε ότι setomono σημαίνει πορσελάνη;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 4 από 6
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Άδικο κλείδομα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
utsutsu αν μου μιλάς για δημοκρατία ή θάνατο(και θεωρείς ότι αυτό δεν είναι υπερβολή-ειρωνία-"ότι θέλει ο καθένας", ίσως το θεωρείς χιούμορ δε μπορώ να ξέρω) και εγώ θα σου μιλήσω με ίδιους όρους και θα περιμένω να το εκλάβεις με τον ίδιο τρόπο. Έχεις δίκιο ότι είναι simple as that. Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Τετ Μάρ 07, 2007 11:25 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Προφανώς η απόφαση δεν πάρθηκε ελαφρά τη καρδία. Συμμερίζομαι την άποψη περί θιγμένων κτλ. αλλά αλλιώς είναι να θίγεσαι με θρησκευτικά ζητήματα και αλλιώς για το Naruto π.χ. Razz

Το θέμα καταλαβαίνουμε όλοι πιστεύω πως είναι ευαίσθητο και άρα καλό θα ήταν να γίνει κάτι πριν τα πράγματα ξεφύγουν. Ναι, δεν είχε flames το topic μέχρι τη στιγμή που κλειδώθηκε, αλλά πόσο νομίζετε ότι θα έμενε έτσι; 3-4 σελίδες; Και μετά, ένα σχόλιο και there you have it, το ένα flame μετά το άλλο.

kenji, αλίμονο αν το forum ήταν μόνο για βρακάκια και ronaldinio, για όνομα του θεού Razz Δυστυχώς όμως, δεν μπορούν όλοι να κάνουν σοβαρή και πολιτισμένη συζήτηση -και αυτοί συνήθως δημιουργούν προβλήματα- και καταλαβαίνω επίσης πως δεν είναι δουλειά δική σου το αν θα το πάρει κατάκαρδα ο άλλος, αλλά κάποιος πρέπει να το σκεφτεί κι αυτό. Για την ομαλή λειτουργία του forum.

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Kienzan έγραψε:
Τώρα σε τί αποσκοποεί?
Στο να περιορίζει την άνθιση του forum mono.


Δεν το ξέρουμε αυτό. Μπορεί μερικοί να σοβαρεύονται όταν βλέπουν αυτόν τον κανόνα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
tristessa ασχολήσου λίγο με τo link που σου έδωσα. Είναι πιθανό να μην είναι στραβός ο γιαλός αλλά και στραβά να αρμενίζουμε.
Η επιλεκτική ευθιξία έρχεται σε αντίθεση με αυτό που υποστηρίζεις. Το έχω υπεραναλύσει.

Αν μη τι άλλο θα περίμενα από νέα παιδιά μεγαλύτερη ανοχή στο διαφορετικό.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Παράθεση:
Δυστυχώς όμως, δεν μπορούν όλοι να κάνουν σοβαρή και πολιτισμένη συζήτηση -και αυτοί συνήθως δημιουργούν προβλήματα- και καταλαβαίνω επίσης πως δεν είναι δουλειά δική σου το αν θα το πάρει κατάκαρδα ο άλλος, αλλά κάποιος πρέπει να το σκεφτεί κι αυτό. Για την ομαλή λειτουργία του forum.



Ελεος ρε παιδια δηλαδή μου λέτε οτι το thread κλειδώθηκε επιδει φοβόμαστε μην ξεπεταχτούν 2-3 απολίτιστα ζώα και καταστρέψουν τη συζήτηση?
Και τι δηλάδη?
θα περιορίζουν αυτοι εμάς?
Που είμαστε η λογική πλοιοψηφία του forum?

Για να σοβαρευτουμε ρε παιδια
Δέν πρέπει να έρθουν τα αγρια να δίοξουν τα ήμερα

ΥΣ: Kαι πάντα μιλάμε με πιθανότητες!!
Τα ζώα μπορεί να ενεργοποιηθούν μπορει και όχι.
Το θέμα είναι να περιοσριστη η δραση των απολίτηστων και όχι να φιμόνονται τα λογικα μελη του forum πρως τιμη τους.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kienzan στις Τετ Μάρ 07, 2007 11:52 pm, 7 φορές συνολικά

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
Δεν θα περίμενα να φτάσει σε τέτοιο επίπεδο εδώ η συζήτηση αλλά αν μη τι άλλο θα περίμενα από νέα παιδιά να υπάρχει ανοχή στο διαφορετικό.


Συγνώμη αλλά "διαφορετικό" από τι; Οι άνθρωποι πάντα το πρώτο που κάνουν είναι να αμυνθούν ενάντια "στον εχθρό" και πάντα μετά καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει αυτός ο εχθρός. Είναι στην φύση του ανθρώπου να μιλάει πρώτα και μετά να σκέφτεται. Αν εσύ εισαι διαφορετικός τότε είσαι από τους πολύ λίγους. Smile

_ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _


Προσωπικά θέλετε την γνώμη μου; Εγώ είμαι χριστιανή ορθόδοξη. Και πολύ συχνά βλέπω ειδωλολάτρες και σχετικούς να βρίζουν την ορθοδοξία μου. Και αναρωτιέμαι γιατί; Τους έχει κάνει τίποτα; Αν σκεφτείς ότι ο Χριστός το μόνο που είπε είναι το "αγαπάτε αλλήλους" παραξενεύσε όταν κοιτάς την δουλειά σου και ξαφνικά βλέπεις να βρίζουν εσένα για τα εγκλήματα των χριστιανών που έγιναν εκατοντάδες χρόνια πριν. Και μάλιστα εντελώς "κατά τύχη" να ξεχνάνε τα δικά τους εγκλήματα. Λογικό είναι να θυμώνεις και να αρχίζεις τον καυγά. Γι' αυτό και συνήθως δεν μιλάω ποτέ, εκτός αν τα πράγματα έχουν φτάσει στην άλλη άκρη ώστε δεν το αντέχω ποια.

Αυτό το πράγμα με την Προμηθέα το είδα και σε άλλο φόρουμ και παρόλο που σε εκείνο το φόρουμ, ο μέσος χρήστης έχει ηλικία άνω των 35+ (ώριμοι άνθρωποι υποτίθετε) έπεσε κράξιμο από φανατικούς αρχαιολάτρες. Φαντάσου τώρα όταν μπαίνω και εδώ να βλέπω άλλο ένα thread (το όποιο δεν έχει και τόση σχέση με τα anime Razz ) και να βλέπω την ίδια ατμόσφαιρα. Ακόμα και καλή θέληση να έχω κάποιον θα βρίσω. Το βλέπω λογικό λοιπόν να υπάρχει ένας τέτοιος νόμος που να λέει "στοπ"!

ΥΓ: Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να συμφωνήσετε μαζί μου....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 07, 2007 11:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
kenji έγραψε:
utsutsu αν μου μιλάς για δημοκρατία ή θάνατο(και θεωρείς ότι αυτό δεν είναι υπερβολή-ειρωνία-"ότι θέλει ο καθένας", ίσως το θεωρείς χιούμορ δε μπορώ να ξέρω) και εγώ θα σου μιλήσω με ίδιους όρους και θα περιμένω να το εκλάβεις με τον ίδιο τρόπο. Έχεις δίκιο ότι είναι simple as that. Wink


den eho dosi pote dikeoma se kanenan gia na me ironeuti. nomizo pos ine fenero oti kano humor sta post mou k pirazo. ithela mono na iremiso ta pnevmata.
i apantisi sou omos den itan humoristiko sholio gia na to lavo opos to diko mou. imaste off topic
tespa...sinehiste

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
KuRy-ou έγραψε:
Kienzan έγραψε:
Τώρα σε τί αποσκοποεί?
Στο να περιορίζει την άνθιση του forum mono.


Δεν το ξέρουμε αυτό. Μπορεί μερικοί να σοβαρεύονται όταν βλέπουν αυτόν τον κανόνα.

Ρε συ Kuryou αν ο κανόνας ήταν για να συνετίσει τα προβληματικά μέλη θα ημούν ο πρώτος υπερμαχος.

Όμως αυτος ο κανόνας το μόνο που κάνει είναι να περιορίζει τα σοβαρά μέλη προκειμενου να μη χρειαστει να συνετιστουν οι ταραξίες.


Όπως καταλβένεις αυτο είναι ΑΔΙΚΟ

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Αν αυτά που λες έχουν λογική θα συμφωνήσω. Στο πρώτο σου κομμάτι δε συμφωνώ ιδιαίτερα(δεν το αναλύω εσκεμμένα).

Η αλήθεια σχετικά με το γεγονός βρίσκεται κάπου στη μέση(πρώτο μισό με ανακρίβειες-υπερβολες-αρχαιολατρεία, δεύτερο μισό με αλήθειες-λανθασμένος χώρος-χρόνος έκφρασης αυτών των αληθειών). Η υποκρισία του πράγματος είναι πολλοί δεν θίχτικαν από αυτά που έλεγε στο πρώτο μέρος αλλά από αυτά που έλεγε στο δεύτερο(τα οποία αρκετά είναι όντως αλήθεια). Διαφωνώ με το κράξιμο αλλά διαφωνώ και με την υποκρισία. Ο συνολικός λόγος της μικρής ήταν καθοδηγούμενος και μεροληπτικός. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις αλήθειες τις οποίες εξέφρασε. Αν κάποιος προσβάλλεται από αυτές τότε πραγματικά αυτό είναι πρόβλημά του. Επίσης αν κάποιος υποστηρίξει τη μικρή ότι μια χαρά τα λέει και δε κρίνει και τις ανακρίβειες και υπερβολές που είπε, επίσης έχει πρόβλημα.

Προσωπικά το κίνητρό μου σε μια συζήτηση είναι να μάθω. Το συγκεκριμένο θέμα προσέφερε συζήτηση για πράγματα που είναι πολύ ενδιαφέρον και κακώς τα κρύβουμε κάτω από το χαλάκι.

My 2c

edit:
utsutsu το ύφος σου εμένα δε μου φάνηκε χιουμοριστικό(αν προτιμάς το βρήκα άστοχο και έμμεσα επικριτικό-για αυτό και μίλησα ότι όσοι κουράζονται μπορούν να μη παρακολουθούν το thread, για αυτό και μίλησα για καροφύλια και φουστανέλες). Για αυτό σου ανέφερα ότι αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να αποδεχτώ το συγκεκριμένο χιούμορ, τότε και εγώ θεωρώ ότι πρέπει να αποδεχτείς το ίδιο χιουμοριστικά την απάντησή μου.
Δεν έχω κάτι να χωρίσω όχι μόνο με σένα, αλλά με τον οποιοδήποτε. Και όπως λες και εσύ ότι δεν έχεις δώσει δικαίωμα να σε ειρωνεύονται παρομοίως και εγώ θεωρώ ότι δεν έχω δώσει δικαίωμα να με υποτιμούνε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Πεμ Μάρ 08, 2007 12:34 am, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Nαι, το περιστατικό έχει προκαλέσει πανικό στο web, δεν είπα το αντίθετο. (συγγνώμη, αλλά βαριέμαι αυτή τη στιγμή να διαβάσω ένα κάρο blogs)
Ναι, η συζήτηση γινόταν πολιτισμένα.
Δε μου φαίνεται όμως πως θα έμενε για πολύ έτσι. Και μάλλον με αυτό το σκεπτικό κλειδώθηκε το topic.
Δεν είναι θέμα ανοχής στο διαφορετικό ή ευθιξίας, είναι θέμα της ομαλής λειτουργίας του forum.

Kienzan, δε χρειάζονται χαρακτηρισμοί. Προφανώς τίποτα δε γίνεται "προς τιμήν" των flamers. Αλλά κάποιος πρέπει να φροντίσει να μη δημιουργήσουν πρόβλημα. Με όποιο τρόπο βρίσκει σωστότερο.

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Kienzan έγραψε:
KuRy-ou έγραψε:
Kienzan έγραψε:
Τώρα σε τί αποσκοποεί?
Στο να περιορίζει την άνθιση του forum mono.


Δεν το ξέρουμε αυτό. Μπορεί μερικοί να σοβαρεύονται όταν βλέπουν αυτόν τον κανόνα.

Ρε συ Kuryou αν ο κανόνας ήταν για να συνετίσει τα προβληματικά μέλη θα ημούν ο πρώτος υπερμαχος.

Όμως αυτος ο κανόνας το μόνο που κάνει είναι να περιορίζει τα σοβαρά μέλη προκειμενου να μη χρειαστει να συνετιστουν οι ταραξίες.


Όπως καταλβένεις αυτο είναι ΑΔΙΚΟ


Τι να πω; Κάποιος άλλος ίσως να το σκέφτεται ανάποδα. Αυτό που εσύ θεωρείς σωστό ίσως να είναι λάθος για τον άλλον. Δεν το λέω για να σε στεναχωρήσω. Απλά έτσι είναι τα πράγματα στην ζωή. Ας κρίνει ο καθένας μόνος του....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μου φαίνεται, μπορεί, μάλλον (ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι την ιδεολογική προέλευση που έχει ο υποθετικός λόγος ο οποίος δικαιώνει πράξεις). Έχω τελείως διαφορετική άποψη για το σωστότερο. Ευτυχώς το ίδιο έχει και η κοινωνία μας.

kienzan ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς. tristessa προς τιμή των υποθετικών, μελλοντικών flamers έγινε. Δε τιμωρούμε το φταίχτη αλλά το όπλο(και μάλιστα συγκεκριμένο μοντέλο).

EDIT:
Παράθεση:
Κάποιος άλλος ίσως να το σκέφτεται ανάποδα. Αυτό που εσύ θεωρείς σωστό ίσως να είναι λάθος για τον άλλον. Δεν το λέω για να σε στεναχωρήσω. Απλά έτσι είναι τα πράγματα στην ζωή. Ας κρίνει ο καθένας μόνος του.

kyou ή χρησιμοποιούμε τη λογική για να βρίσκουμε αίτιο-αποτέλεσμα-εξήγηση , ή χρησιμοποιούμε την λογική για να κάνουμε λογικά παίγνια. Αυτό που έγραψες δεν είναι επιχείρημα αλλά hide and seek. Εκτός και αν θεωρείς δίκαιο να θέτεις περιοριστικά μέτρα προληπτικά(κάτι μου θυμίζει αυτό), να τιμωρείς έμμεσα όλους και αδιακρίτως, τελικά να μη τιμωρείς τον υποθετικό, μελλοντικό φταίχτη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:00 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
Διαφωνώ με το κράξιμο αλλά διαφωνώ και με την υποκρισία. Ο συνολικός λόγος της μικρής ήταν καθοδηγούμενος και μεροληπτικός. Αυτό όμως δεν αναιρεί τις αλήθειες τις οποίες εξέφρασε. Αν κάποιος προσβάλλεται από αυτές τότε πραγματικά αυτό είναι πρόβλημά του. Επίσης αν κάποιος υποστηρίξει τη μικρή ότι μια χαρά τα λέει και δε κρίνει και τις ανακρίβειες και υπερβολές που είπε, επίσης έχει πρόβλημα.


Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης. Θα πρέπει κάποιος μόνος του να διαβάσει και τις δύο πλευρές και να αποφασίσει ποια πλευρά θα υποστηρίξει αν θέλει, κάτι που δεν γίνεται με την σημερινή προπαγάνδα κατά της ορθοδοξίας.

Αν οι ειδωλολάτρες έχουν δίκιο και εμείς άδικο θα πρέπει όχι μόνο να αποδείξουν το λάθος μας, αλλά να αποδειξουν και την ανωτερότητα τους. Προσωπικά δεν βρίσκω ανωτερότητα σε αυτούς όταν "ξεχνάνε" να αναφέρουν τα δικά τους μαύρα σημεία.

Αν μου έλεγαν "ΝΑΙ κάναμε κακό αλλά έχουμε και καλά σημεία, δεν είμαστε όλοι κακοί, απλά κάναμε λάθος" θα το εκτιμούσα πολύ ποιο πολύ από τώρα που λένε "είμαστε τέλειοι, δεν έχουμε κάνει κακό σε κανέναν" όταν είναι ολοφάνερο ότι λένε ψέμματα.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι -αν πράγματι αυτός που ψάχνει γυρεύει την αλήθεια- το διάβασμα και η γνώση.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ertai
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:07 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 06 Δημοσιεύσεις: 257 Τόπος: Grand Line
Sorry pou tha eisvalw etsi mesa stin kouventa alla apo oti fenete exoume xefigei ligo.... Oloi exoun dikio o kathenas gia diaforetikous logous....
Parakalw min trwgeste metaxi sas einai ligo xazo kai malista gia kati pou egine kai perase kai malista dn itan kai toso simantiko....

Ok ta parapona eginan akoustikan(i mallon diavastikan) alla apo kei kai pera ti? Eimai sigouros oti mporei na ginei sizitisi se pio iremous tonous kai xwris na eirwneute kapios kapion allon...

Tha parakalousa poli san aplos anagnwsths tou thematos na parathetete tis apopseis sas ligo pio irema...giati dn odigei pouthena i anampoumpoula....

_________________

A dream that will come true is not a real dream
私は新しい世界の神である
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
tristessa δεν στο είπα ειρωνικά. Ο συγκεκριμένος υποθετικός λόγος που αιτιάζει πράξεις με βάση μελλοντικές υποθετικές ενέργειες έχει συνήθως συγκεκριμένη ιδεολογική προέλευση. Δε λέω ότι ανήκεις σε αυτή αλλά λέω ότι αυτή τον χρησιμοποιεί.
Παράθεση:
κάτι που δεν γίνεται με την σημερινή προπαγάνδα κατά της ορθοδοξίας.

kyou ξεκινάς ήδη με ένα logical fault και biased. Ξεκινάς έχοντας ήδη πάρει το μέρος μιας πλευράς. Αναγνωρίζεις προπαγάνδα μόνο προς τη μια πλευρά. Επίσης ειδωλολάτρες είναι για σένα. Για αυτούς είσαι εσύ. Επίσης εκτός από τους αρχαιολάτρες τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχουν και οι άθεοι αλλά και οι μουσουλμάνοι. Πιθανών και άλλα θρησκευτικά-ιδεολογικά ρεύματα. Πιθανών και αυτοί να θεωρούν προπαγάνδα όλα όσα λέγονται για αυτούς. Εφόσων έχουμε ανεξιθρησκεία πιθανόν να θεωρούσαν-θεωρούνε προπαγάνδα υπέρ της ορθοδοξίας τη σχέση κράτους-εκκλησίας που υπάρχει στην Ελλάδα.
Παράθεση:
Αν μου έλεγαν "ΝΑΙ κάναμε κακό αλλά έχουμε και καλά σημεία, δεν είμαστε όλοι κακοί, απλά κάναμε λάθος" θα το εκτιμούσα πολύ ποιο πολύ από τώρα που λένε "είμαστε τέλειοι, δεν έχουμε κάνει κακό σε κανέναν" όταν είναι ολοφάνερο ότι λένε ψέμματα.

Παράθεση:
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι -αν πράγματι αυτός που ψάχνει γυρεύει την αλήθεια- το διάβασμα και η γνώση.

Εσύ τα κάνεις? Γιατί τα αξιώνεις από τους άλλους? Εφόσων έχουν και δίκιο δικαιώνεται το δικό σου άδικο με το να τους ακυρώνεις τελείως(ολοφάνερο σε ποιον και σε τι λένε ψέματα)? Επειδή το καλά και κακά σημεία είναι γενικό και αόριστο, γιατί δε κάνεις εσύ το πρώτο βήμα να παραδεχτείς τα δικά "σου" άδικα?
Στο video η υποκρισία είναι ότι δεν εξεγέρθει ο κόσμος με τις ανοησίες του πρώτου μέρους, αλλά με τις αλήθειες του δευτέρου. Το πρώτο κομμάτι ναι είναι προπαγάνδα αρχαιολατρείας. Το δεύτερο όμως είχε αλήθειες. Παρόλα αυτά αυτό σόκαρε τελικά. Δε δικαιώνω την κοπέλα επ' ουδενί αλλά μη βλέπουμε μόνο την άλλη πλευρά. Πολλές φορές το πρόβλημα είναι και εντός των πυλών.

Για να μη μπερδεύουμε συζητήσεις, άλλο ορθοδοξία-θρησκεία-δόγμα, άλλο εκκλησία-οργανισμός. Η κοπελίτσα(στο δεύτερο σκέλος) κατέκρινε τις πράξεις της εκκλησίας(αν αυτή ήταν χριστιανική ή ρασταφαριανή δεν έχει σημασία. Σημασία έχουν οι πράξεις της). Πρώτα ξεκινάμε από εκεί, και μετά φτάνουμε στις μεταφυσικές-υπαρξιακές εξηγήσεις που έχει η θρησκεία.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Πεμ Μάρ 08, 2007 1:29 am, 5 φορές συνολικά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 4 από 6
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης