Το ξέρατε ότι byouin σημαίνει Νοσοκομείο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Japanese language Proficiency Test
Kakarott
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 06, 2006 8:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 29 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 157 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: drrr
Itan eyxaristi empeiria.Ego edina to 4 kai itan arketa eykolo.
Ta paidia pou edinan to 3 itan poly pio liga!
Emeis eixame eykolo grammar.Listening den eixa provlima xaris to taksidi mou sti Shizuoka kai sto Kyoto.
Ante tou xronou gia to 3.
Mina san,Gambatte kudasai!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 06, 2006 5:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nihon-otaku
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 20, 2007 7:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 20 Μάρ 07 Δημοσιεύσεις: 3 Τόπος: Patra / Xios Τώρα Βλέπω: Ligo apo ola
Kala alithia giati to thema pethane apla liges meres meta thn exetash. Tha eprepe na einai diaxroniko. Eee kai kata basi tora arxizei to parti. Me alla logia: lipon pos ta pigate?????

Ego?????
Pira to yonkyuu me:
Total (350/400) 87.5% (93/100, 82/100, 175/200)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 20, 2007 8:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
k'gw to phra alla imo failed.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 12:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Egw pira to sankyuu kai metaniwnw pou den edwsa gia nikyuu

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 7:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Avenger έγραψε:
Egw pira to sankyuu kai metaniwnw pou den edwsa gia nikyuu


Shocked
Καταλαβαίνω το σπαραγμό σου...
...γιατί η διαφορά ανάμεσα στα δυο αυτά επίπεδα είναι 2 τσιγάρα δρόμος...
-------------------------------------------------------------------------------

Εγώ, τέρμα τα δίφραγκα! Δεκέμβριο 2007 δίνω το 3 κι όποιον πάρει ο χάρος...

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 21, 2007 10:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Den xreiazetai na eirwneyesai. Pigaina na dwsw kai ta 2 kai teleytaia stigmi ematha oti mono to ena ek twn 2 mporousa na dwsw. Gnwrizw poli kala tin diafora metaksi ni kyu kai san kyu san ili. Aplws piga ek tou asfalous enw me tis gnwseis pou exw mporousa na parw to ni kyu pisteyw. Malakia mou, tou xronou pali.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2007 7:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Very Happy Katalaveno ton tropo pu to lei i tomodachi giati pragmatika na metapidisis apo to 4 sto 3 ine arketa efkolo k vato alla apo 3 se 2 iparhi mia poli megali diafora k theli poli diavasma k kopo!
Alla an pragmatika Avenger ihes tis gnosis k pistevis oti tha to epernes pragmatika bravo su k krima odos pu den ta kataferes na to dosis!
Minna ganbarinasai!!!! Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 28, 2007 2:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Nai ki egw tixainei na to gnwrizw poli kala ti thelei. Distixws ekana tin malakia kai to epaiksa ek tou asfalous mias kai ta 2 den ginotane na ta dwsw(den kserw akoma giati).

Pantws gia to nihongo nouryoky shiken pou rwtaw twra edw stin Iapwnia ligoi to kseroune. Osoi to kseroune omws lene oti apo to 2 kai panw thewroune ton allon na mporei na milisei swstoutsika ta iapwnika.

Enw ellada eixa akousei alla. Ante ti na peis .... pantws kamia sxesi oti kai na matheis osa kyu kai na exeis me to na milas tin glwssa stin kathimerini zwi. Akoma kai egw pou thewrw oti exw trela me ayto kourazomai giati prepei na skeftomai sinexws oti leei o allos. I oti tabela pinakida blepw.

Anyway, i moni lisi se ola? Parapanw diabasma Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
venus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 07, 2007 7:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 03 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 12
Paidia opoios edwse to jlpt to 4 epipedo as grapsei ligo pws itan to test. Me poia seira dothikan oi 3 enotites? Sthn kassetta poses fores akouges to kathe kommati? 1 h 2 fores? Ypirxe dialeimma metaxy twn 2 enotitwn? Ta stoixeia sou ta egrafes sta agglika i sta iapwnika? Oi eggrafes mexri pote prepei na ginoun gia na dwseis to dekemvri?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 11, 2007 9:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Stis exetasis gia ta iaponika ptihia se ola ta epipeda i enotites erhode os exis.
Prota to moji/goi(kanji k lexilogio)pu piani 100 monades.
Akoluthi oligolepto dialima k pernas sto deftero meros pu ine to choukai(listening).Opu k tin akus tin kaseta mono mia fora fiafto theli poli prosohi k anihta aftia!Piani 100monades.
K akoluthi to trito k telefteo meros to dokkai/bunpou(kimena k grammatiki)opu ine 200monades!
I vasi sta epipeda 4k3 ine to 60% diladi sta 400pu ine to sinolo prepi na petihis 240os vasi gia na perasis(alla fisika emis pote den stohevume mono gia vasi etsi?)
Minna ganbatte!!!!! Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 15, 2007 1:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Με το που τελείωσαν τα φετινά μαθήματα στο Διδασκαλείο, ξεκίνησα ιδιαίτερα με τη shihou-chan. Από εκείνη τη στιγμή εως και σήμερα, ήρθα αντιμέτωπη με το Level 4 σαν αυθεντικό τέστ (αν και επισήμως, δεν το έδωσα ποτέ). Είδα όμως πάρα πολύ καλά, πώς είναι ενα επίσημο τεστ και πως πρέπει να το χειριστώ. Και, κυρίως, ήρθα αντιμέτωπη με τα "κενά" γνωσης που είχα. Μιλάω για κενά που δε φανταζομουν καν προτύτερα ότι τα είχα! Στην ιαπωνική, το να αφήνεις κενά στις βασικές γνώσεις του βασικού level 4 πχ. είναι σκέτο έγκλημα. Γιατί παρακάτω δε μπορείς να "χτίσεις" τιποτα σωστό με τα καινούργια "υλικά" που θα σου φορτωθούν!
Εαν αυριο το πρωί (που λέει ο λόγος) είχα να πάω να δώσω επίσημα το level 4, θα το έπαιρνα.
Τα προσωπικά μου δυνατά χαρτιά, είναι τα moji/goi & choukai. Αυτό δε το λέω για "ποζερικούς λόγους". Το λέω, επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι πρεπει να εκμεταλλευεται κανείς τα δυνατά του σημεία, για να αποκτήσει το πτυχίο. Στο dokkai/bunpou έχω κάποια προβλήματα. Αλλά αν θέλω να πετύχω τη σωστότερη χρήση αυτής της γλώσσας και όχι απλά ένα πτυχίο, δε γίνεται να μη γίνει το dokkai/bunpou η βάση της προσοχής μου.

Αλλά όσον αφορά το "από σήμερα και πέρα", στόχος μου είναι το level 3 τών εξετάσεων του φετινού Δεκεμβρίου. Η τάξη μου θα πάει να δόσει το 4. Εγώ το Δεκέμβριο ή θα έχω μπροστά μου την κόλλα του 3 ή δεν θα πάω κάν στο εξεταστικό κέντρο. 3 ή ΤΙΠΟΤΑ! Το 4 δε θα το δόσω ποτέ.
Από σήμερα και πέρα, με τη βοήθεια της δασκάλας μου και τον αγώνα που θα δόσω με τον εαυτό μου (χαίρομαι που έχω μιλήσει προσωπικά στη sihou γι αυτό το θέμα-συγκεκριμμένα), θα παλαίψω να φτάσω να κατέχω έστω τη βάση του 3 (για τα ιαπωνικά δεδομένα. Αααλλο η βάση για τα ελληνικά δεδομένα, με πιάνετε Wink ), ώστε να έχω μπροστά μου ΑΥΤΗ την κόλλα.
--------------------------------------

Level 3 ή ΤΙΠΟΤΑ.

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 15, 2007 4:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Smile Herome pragmatika na vlepo mathites mu na to pernun toso zesta to thema ton iaponikon giati afto mu dini k mena to kuragio,ti thelisi k tin efharistisi na ime koda tus k na tus stirizo mehri to telos dinodas tus oles mu tis gnosis,oli mu tin prosohi k ola ta apaetita efodia gia na petihume(petihun stin usia!) Smile
Tomodachi-san mo ganbatte kudasai!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
venus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 17, 2007 5:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 03 Αύγ 07 Δημοσιεύσεις: 12
Tomodachi έγραψε:
Με το που τελείωσαν τα φετινά μαθήματα στο Διδασκαλείο, ξεκίνησα ιδιαίτερα με τη shihou-chan. Από εκείνη τη στιγμή εως και σήμερα, ήρθα αντιμέτωπη με το Level 4 σαν αυθεντικό τέστ (αν και επισήμως, δεν το έδωσα ποτέ). Είδα όμως πάρα πολύ καλά, πώς είναι ενα επίσημο τεστ και πως πρέπει να το χειριστώ. Και, κυρίως, ήρθα αντιμέτωπη με τα "κενά" γνωσης που είχα. Μιλάω για κενά που δε φανταζομουν καν προτύτερα ότι τα είχα! Στην ιαπωνική, το να αφήνεις κενά στις βασικές γνώσεις του βασικού level 4 πχ. είναι σκέτο έγκλημα. Γιατί παρακάτω δε μπορείς να "χτίσεις" τιποτα σωστό με τα καινούργια "υλικά" που θα σου φορτωθούν!
Εαν αυριο το πρωί (που λέει ο λόγος) είχα να πάω να δώσω επίσημα το level 4, θα το έπαιρνα.
Τα προσωπικά μου δυνατά χαρτιά, είναι τα moji/goi & choukai. Αυτό δε το λέω για "ποζερικούς λόγους". Το λέω, επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι πρεπει να εκμεταλλευεται κανείς τα δυνατά του σημεία, για να αποκτήσει το πτυχίο. Στο dokkai/bunpou έχω κάποια προβλήματα. Αλλά αν θέλω να πετύχω τη σωστότερη χρήση αυτής της γλώσσας και όχι απλά ένα πτυχίο, δε γίνεται να μη γίνει το dokkai/bunpou η βάση της προσοχής μου.

Αλλά όσον αφορά το "από σήμερα και πέρα", στόχος μου είναι το level 3 τών εξετάσεων του φετινού Δεκεμβρίου. Η τάξη μου θα πάει να δόσει το 4. Εγώ το Δεκέμβριο ή θα έχω μπροστά μου την κόλλα του 3 ή δεν θα πάω κάν στο εξεταστικό κέντρο. 3 ή ΤΙΠΟΤΑ! Το 4 δε θα το δόσω ποτέ.
Από σήμερα και πέρα, με τη βοήθεια της δασκάλας μου και τον αγώνα που θα δόσω με τον εαυτό μου (χαίρομαι που έχω μιλήσει προσωπικά στη sihou γι αυτό το θέμα-συγκεκριμμένα), θα παλαίψω να φτάσω να κατέχω έστω τη βάση του 3 (για τα ιαπωνικά δεδομένα. Αααλλο η βάση για τα ελληνικά δεδομένα, με πιάνετε Wink ), ώστε να έχω μπροστά μου ΑΥΤΗ την κόλλα.
--------------------------------------

Level 3 ή ΤΙΠΟΤΑ.


Tomodachi poso kairo kaneis japanese? Kaneis kai sto didaskaleio mono i arxises kai idiaitera?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 18, 2007 1:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
venus έγραψε:

Tomodachi poso kairo kaneis japanese? Kaneis kai sto didaskaleio mono i arxises kai idiaitera?


Ξεκίνησα στο διδασκαλείο (Οκτώβριο 2005) και φέτος παρακολούθησα το δευτερο έτος μαθημάτων. Τα μαθήματα εκεί ξεκινούν (συνήθως) από Οκτώβρη και τελειώνουν το Μάϊο. Δηλαδή διαρκούν κανα 6άμηνο μόνο. Γι αυτό και οι φετινοί μου συμμαθητές, που θα πάνε φέτος το Δεκέμβρη να δώσουνε για το 4, χρειάστηκαν 2 έτη στο διδασκαλείο. Αυτό, γιατί η ύλη του 4 δε μπορεί να καλυφθεί μονάχα από το χρόνο που δίνεται από το διδασκαλείο. Για να βγει ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ, χρειάζεται να ξεκινήσει κανεις με ιδιαίτερα για 12 μήνες. Το διδασκαλείο στα πρώτα 2 έτη του προχωράει αργά, γιατί αυτά τα 2 έτη είναι που παρακολουθεί ο περισσότερος κόσμος. Παρακάτω...λιγοστεύουν οι νοματέοι.

Φετός το καλοκαίρι ξεκίνησα τα ιδιέταιρα, με σκοπό να προετοιμαστώ ώστε να αντιμετωπίσω τη διπλάσια ύλη σε σχέση με το 4, που με περιμένει, για ν' αποκτήσω το πτυχίο του 3.
Να πάω, έχοντας άριστη γνώση του 4 (και το χαρτι του 4 δε με νοιάζει καθόλου να το έχω. Αλλά την άριστη γνώση του, την απαιτώ από τον εαυτό μου. Αν δεν την έχω, δεν θα κάνω τίποτα σπουδαίο παρακάτω.)
Και αν όλα πανε καλά και αποκτήσω το χαρτί του 3 αυτό το Δεκεμβρη, να συνεχίσω, αποκτώντας την άριστη γνώση και αυτού του επιπέδου.
Δεν θέλω να είμαι απο αυτούς που έχουν μόνο χαρτί. Θέλω να ΜΙΛΑΩ, όχι να είμαι από αυτούς που έχουν χαρτί 3 (και ιδιέταιρα από αυτούς που πήραν το χαρτί 3, επειδή λιώσαν να διαβάζουν επί 12ωρο μια βδομάδα πριν τις εξετάσεις) και δε μπορούν να κάνουν μια καθημερινή συζήτηση με τον ίδιο τους το δάσκαλο. Θέλω να μπορέσω να γράψω αυτά που σκέφτομαι. Να πέφτει στα χέρια μου ιαπωνικό κείμενο, και να το παλεύω. Να καταλαβαίνω ό,τι ακούω. Να είμαι σίγουρη, πως όσα πρέπει να ξέρω σε όποιο level και να καταφέρω να φτάσω, τα ξέρω καλά...

Το διδασκαλείο δεν πρόκειται να το σταματήσω! Ημουν τυχερή, που είχα και στα 2 έτη, 2 θαυμάσιες δασκάλες. Με τα παιδιά στην τάξη, έχουμε φτιάξει ένα καταπληκτικό κλίμα. Το αγάπησα, δε γινεται να το αποχωριστώ!
Τα ιδιέταιρα όμως θα τα συνεχίσω και το χειμώνα, γιατί είπαμε: level 3 ή Τίποτα Για Φέτος το Δεκέμβρη! ...

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης