Το ξέρατε ότι kaze σημαίνει άνεμος / αέρας;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 5 από 9
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Στρατός και διακρίσεις
kenji
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 03, 2007 2:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
9 μήνες για να βάφεις, να σκοπεύεις και να κάνεις γοπιν, να φυλάς εγκαταστάσεις στις κουκουβάωνες για να ενισχύσεις την τοπική οικονομία. Μπα υπάρχουν και καλύτερα πράγματα στη ζωή, και σίγουρα υπάρχει καλύτερος τρόπος για ανάπτυξη της περιφέρειας.

Επίσης το να επιλέξει κάποιος να δοκιμάσει τα όρια της αξιοπρέπειάς του και της υπομονής του, είναι καθαρά δική του υπόθεση. Ο στρατός είναι υπηρεσία δεν είναι δουλεία, ούτε είναι crash test. Ζούμε στο 2007, και υπάρχουν θεμελιώση ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία δεν έχει δικαίωμα να σας τα καταπατεί κανένας με καμία δικαιολογία. Και να ξαναπώ ότι για όσους περάσανε καλά, για λόγους που αναφέρθηκαν, αναλογούνε άλλοι που δεν πέρασαν καλά.

Με την λογική σου zanate τότε και το Ελληνικό δημόσιο είναι μια διαρκής άσκηση θάρρους και αγωγής. Δε σε βλέπω να το παίρνεις έτσι όμως εκεί.

Ps: Να ξαναθυμίσω.
Παράθεση:
Γιατι μεταξύ λόγων και πράξεων υπαρχει άβυσσος. Επίσης, όποιος πήγε στρατό και μετά μιλάει για κοινωνική προσφορά, 9/10 πέρασε ωραία λόγω βύσματος.

Είναι τέτοια η κατάσταση και η τραγελαφικότητα μέσα στο στρατό, που ακόμα και να σου πει κάποιος ότι δεν είχε βύσμα, που μπορεί και να μην είχε(οι περισσότεροι κάνουν κρα πριν και μέσα να βρουν άκρες), δεν πρόκειται να τον πιστέψεις.

EDIT:
Αναγκαιότητα η υποχρεωτική θητεία με πολλούς μήνες κιόλας. Μετά τη βασική εκπαίδευση σε τι είναι αναγκαίος ο πολύμηνος μη επαγγελματικός στρατός? Τι είδους υπηρεσία παρέχεις στην κοινωνία&και στην πατρίδα?

Kαλό είναι να υπάρχει και η άλλη πλευρά αλλά zanatos υπερβολικά θεωρητικό, το ότι υπάρχουν επειχηρήματα υπέρ ή κατά, το ότι κάποιος είναι biased ή όχι. Ποια είναι τα επειχηρήματα υπέρ? Όχι θεωρητικά αλλά συγκεκριμένα(το ότι χτίζει χαρακτήρα είναι τουλάχιστον αστείο μιας και περισσότερο προβληματισμένος και αλλοτριωμένος βγαίνεις από το κ@λοχανίο που συνάντησες παρά κερδισμένος. Με τη λογική αυτή και στη φυλακή να σε χώσουνε μπορεί να βρεις πράγματα να κάνεις και να βγεις κερδισμένος. i think not). Συζήτηση κάνουμε και καλό είναι να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι plz. Smile

Παράθεση:
objective arguement

It is not objective it is apolitical and indefinite, imho. There are differences among those meanings. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 03, 2007 4:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
εγώ ευτυχως στρατο δε θα παω οπότε μπορώ να μιλήσω ελεύθερα και απροκαταληπτα, αν και πιστεύω πως οι 137 σελίδες στο adsl.gr επαρκούν για το θεμα.

Λογω των γεοπολιτικων συνθηκων επιβάλλεται η θητεια, αλλά αν τον συγκρινεις με το στρατο των γειτονικων χωρων ο ελληνικος στρατος ειναι πολυ καλύτερος, αν και παντα μιλαμε για γίγαντα μεταξύ νάνων.

Εκτός από την αναβάθμιση σε όλους τους τομεις μπορεί τουλάχιστον να εφαρμόσει τα απλά, δηλ. να αντιμετωπιζει τους φανταρους με σεβασμό (κανονικα πρεπει να τους μιλανε στον πληθυντικό), χρειαζεται και απαγκίστρωση από την Εκκλησία και να καταργήσουν τη θρησκευτική ορκωμοσία. Αλλά αν Στρατός και Εκκλησία κατέχουν τόσα στρέμματα γης από κοινού, αντε να γινει αυτό.

Δεν το λέω από αντιπάθεια στη ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ, αλλά κάτι τέτοια με κανουν ολο και πιο πολύ αντι-χριστιανό.

Οπως και να αυξήσουν το μορφωτικό επίπεδο του προσωπικού.
Κάθε κεκές και αμορφωτος από τα ψηλά βουνά που μπούχτισε να πηδά τα γίδια του, πάει και γράφεται στο στρατό.

Με θλίβει για αυτό που λόγω της ανεργείας πολλοί βρίσκουν διέξοδο και δουλειά στο στρατό, ιδίως μέσω 5ετους θητείας, κάτι που εγώ ποτέ δε θα έκανα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 03, 2007 5:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Παράθεση:
Κάθε κεκές και αμορφωτος από τα ψηλά βουνά που μπούχτισε να πηδά τα γίδια του, πάει και γράφεται στο στρατό.

Με θλίβει για αυτό που λόγω της ανεργείας πολλοί βρίσκουν διέξοδο και δουλειά στο στρατό, ιδίως μέσω 5ετους θητείας, κάτι που εγώ ποτέ δε θα έκανα.
vasika einai kai kapioi/kapies pou ta goustaroun afta (den milaw gia aftous pou pane giati stratos = dimosio ) oxi pws tous katalavenw sto elaxisto Razz alla den pane mono katsikompixtes .........

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 06, 2007 7:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
zanatos έγραψε:
@ ATHANASIOU

my point is sometimes in Life WE have to do things we do not like. True or not?


Εγώ κάνω μόνο ότι μου αρέσει. Έχω μυαλό και μπορώ να κρίνω καποια πράγματα. Υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να κάνουμε και έχουν λόγο. Π.χ. να μην πετάμε σκουπίιδια στο δρόμο, να μη σκοτώνουμε κτλ.
Όμως είναι παράλογο να κάνουμε εκτελούμε ότι μας διατάζουν άλλοι, μόνο και μόνο, γιατί έτσι κάνουν όλοι ή έτσι πρέπει να γίνει. Μου αρέσει να αντιδρώ όταν βλέπω ότι κάτι είναι κακό και πιστεύω πως όλοι πρέπει να αντιδρούμε όταν μας ζητούν παράλογα πράγματα.

Ο στρατός για μένα δεν έχει θετικά. Είναι σα να μου λες πως αν πεθάνουν αρκετοί άνθρωποι θα υπάρχει περισσότερο φαγητό για τους υπόλοιπους. Σε κάθε κατάσταση υπάρχουν και θετικά.

Φόρους πληρώνουν όλοι (Εκτός από το Μονακό αν δεν κάνω λάθος) και έχει μια λογική. Στρατό δεν πάνε όλοι και δεν έχει λογική.
Συνηθίσαμε να μιλάμε για πολέμους και να μην ασχολούμαστε με την ειρήνη. Βέβαια αν υπάρχει ειρήνη αυτό θα είναι κακό για τις βιομηχανίες όπλων. Μια χώρα δεν την προστατεύει ο στρατός μόνο αλλά και η κουλτούρα. Θα ήμουν ο πρώτος που θα αγωνιζόμουν για μια θητεία με σκοπό τη μελέτη φιλοσοφικών κειμένων! Very Happy
Ότι πέτυχε η Ελλάδα το πέτυχε κυρίως χάρη στον πολιτισμό και την ειρήνη.

Αν γίνεται γράφε ελληνικά, τουλάχιστον όταν απευθύνεσαι σε μένα. Δεν έχω διάθεση να διαβάζω αγγλικά κείμενα.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
rouj
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 06, 2007 1:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 08 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 63 Τόπος: Greece Τώρα Βλέπω: Naruto - Bleach - One Piece
PLEWN O STRATOS DEN EINAI TPT DISKOLO APOLITHIKA KAI EMINA OVA TWRA!
AN OI GUNEKES KATATASWDAN SAN TOUS ADRES ANA 3 MINES THA EIXAME LISEI TO PROBLIMA TIS UPOGENETIKOTITAS ALA THA EIXAME ALLO MEGALITERO PROBLIA PAIDIA AGNWSTOU PATROS!!! EXALOU AN I GWMENA MAS ITAN MESA STO LOXO TI NWINA THA EIXAI I EXWDO KAI OLA TA SINAFI? TWRA OSES GINAIKES PANE STRATO MESA APO SXOLI I EPOP PANE KATEFTIAN GIA DOULEIA GRAFIOU DEN BARANE SKOPETA OUTAI THA KANOUN POTAI PIR KAI KINISI STO BOUNO MALOX SE KANENA KTRBATI THA TO KANOUN Laughing TELOS OI GUNAIKES EINAI MIA EFXARISTI NOTA STON E.S ARKI NA MIN ASXOLOUDE MAZISOU.....

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 12:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Έχοντας διαβάσει μόνο τα 3 πρώτα posts, θα μιλήσω κι εγώ γιατί το θέμα με καίει όσο δεν φαντάζεστε!

Δεν θέλω να αποχωριστώ τα ωραία μαλλιά μου!
Δεν θέλω να ξυρίζομαι κάθε μέρα.
Δεν θέλω να χάσω 9 μήνες (προστάτης οικογενείας) από τη ζωή μου σε κάτι ΑΧΡΗΣΤΟ έως ΗΛΙΘΙΟ.

Αλλά το κυριότερο:

Δεν θέλω να χάσω 9 μήνες προπόνησης από το πολυαγαπημένο μου Σότοκαν για να πάω να σαπίζω μαζί με τον κάθε μούχλα! Να πω οτι θα μπορούσα και να προπονηθώ εκεί τουλάχιστον, καλά θα'ταν...

Το χειρότερο είναι τα σχόλια των κολλητών μου όταν τους λέω πως ο στρατός είναι άχρηστος.

"Ρε μλκ, αν μπουν οι Γερμανοί (και ενίοτε οι Τούρκοι - μην με ρωτάτε γιατί πρέπει να είναι πάντα αυτοί, ούτε εγώ έχω καταλάβει) στην Ελλάδα και σου βιάζουν τη μάνα δεν θα'θελες να έχεις στρατό;"

Εγώ τους απαντώ "Να μην έχουν ούτε αυτοί στρατό" (μπαίνω στον πειρασμό ώρες ώρες να τους ρωτήσω "και γιατί να το κάνουν αυτό;" αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξω την ηλίθια απάντηση που θα μου δώσουν) και μου ανταπαντούν "Ναι αλλά έχουν".

Πιστέψτε με, είναι κρίμα να έχεις χαζούς φίλους...

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ertai
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 1:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 06 Δημοσιεύσεις: 257 Τόπος: Grand Line
Kain έγραψε:

"Ρε μλκ, αν μπουν οι Γερμανοί (και ενίοτε οι Τούρκοι - μην με ρωτάτε γιατί πρέπει να είναι πάντα αυτοί, ούτε εγώ έχω καταλάβει) στην Ελλάδα και σου βιάζουν τη μάνα δεν θα'θελες να έχεις στρατό;


Errr... Exw tin entipwsh pws oi filoi sou dn xeroun ti simainei eurwpaikh enwsi kai genikotera diplwmatia.....
Einai ligo apithano na mpoun oi tourkoi poso mallon apithano einai na mpoun oi Germanoi....Diladi eleos....

Tespa dn exw kanei kanena post se ayto to thread opote as pw kai egw oti einai kata tou stratou(tou ipoxrewtikou) kai oi logoi exoun anaferthei parapanw apo tous pollous pollous prolalisantes Very Happy

_________________

A dream that will come true is not a real dream
私は新しい世界の神である
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 2:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Λοιπόν, τώρα που δίαβασα δύο πράματα παραπάνω, θα κάνω τον συμβουλάτορα Μυθριδάτη και θα πω δύο σοφίες παραπάνω, για να έχετε κάτι να διαβάζετε.

Το παν παιδιά μου δεν είναι να είμαστε πορωμένοι και να χάφτουμε αβέρτα κάθε πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν οι παππούδες και οι δάσκαλοί μας που δήθεν αγαπούν την πατρίδα. Αυτό επειδή εκείνοι ζούσαν σε άλλες εποχές που ο στρατός ήταν όντως χρήσιμος από τη μια και οι παππούδες και οι δάσκαλοί τους τους έκαναν πλύση εγκεφάλου και πάει λέγοντας μια αλυσίδα υπέρ του πολέμου που φτάνει στον κατά των χαλιφάδων ανταρτοπόλεμο.
Είμαι 19 χρονώ παλικάρι και θέλω να προσφέρω κάτι όχι στην πατρίδα μου (άραγε αν δεν υπήρχαν "πατρίδες" θα υπήρχαν πόλεμοι ή μόνο μικρότερες μάχεςWink αλλά στην ανθρωπότητα γενικότερα. Καθώς ο καθένας επιλέγει πώς θα το καταφέρει αυτό, εγώ επέλεξα τις τέχνες, ανάμεσα στις οποίες είναι και οι πολεμικές τέχνες.
Τώρα για πολλούς το να κάθεσαι και να τραγουδάς ή να ζωγραφίζεις είναι μεν καλό, αλλά δεν προσφέρει και πολλά στην περίπτωση που βρεθείς ανάμεσα σε έναν πόλεμο ηλιθίων, έτοιμος να θυσιαστείς για συμφέροντα άλλων νομίζοντας πως είναι δική σου επιλογή.
Και εδώ μπαίνει το θέμα του Σότοκαν με το οποίο προσπαθώ να ασχοληθώ σοβαρά και δεν με αφήνει ο κόσμος.
Πείτε μου λοιπόν, αγαπητοί μου και πάνσοφοι στρατιωτικοί, πώς θα βοηθήσω περισσότερο στον πόλεμό σας που κάαααποτε θααα κάαανετε: Με το να κάθομαι και να μουχλιάζω ένα χρόνο ή με το να εξασκώ την μαχητική σώμα με σώμα ικανότητά μου, τα αντανακλαστικά μου και - γιατί όχι; - τη σπουδή μου;
Και μην μου λέτε πως στον σημερινό πόλεμο δεν είναι χρήσιμη η μάχη σώμα με σώμα, τα αντανακλαστικά και οι ξένες γλώσσες (η σπουδή μου - Μπορεί να βοηθήσει σε περιπτώσεις που είναι αναγκαία η διπλωματία - το πώς βέβαια αφήνεται στη φαντασία του καθενός). Απλώς επειδή δεν είναι το Άλφα και το Ωμέγα στον πόλεμο αλλά βοηθητικές ικανότητες που ΔΕΝ θα αναπτύξω στον στρατό.
Και όσοι λέτε για το πώς θα αλλάξουμε τον κόσμο: Έχετε δει το 4400; Το επεισόδιο που ένας πεθαίνει υπερασπίζοντας ένα πάρκο και όλοι σεινδητοποιούνται και βάζουν τα δυνατά τους για να το υπερασπιστούν; ΕΤΣΙ αλλάζει ο κόσμος. Λίγο λίγο. Δεν χρειάζεται να μαζευτεί ένας όχλος και να φωνάζει αλλά, όπως πολύ σωστά άφησε να εννοηθεί παραπάνω κάποιος που δεν θυμάμαι, απλά να αγνοήσει τη βλακεία και να κάνει κάτι πιο σοβαρό (αν 100.000 Έλληνες κάνουν κοπάνα από το στρατό νομίζετε πως δεν θα το προσέξει κανέναςWink.

Ένα ρητό των πολεμικών τεχνών λέει: "Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου." Και για να μεταφράσω στα Ελληνικά: Διπλωματία >>>>>> Πόλεμος.

Ένα άλλο ρητό, όχι των πολεμικών τεχνών αυτή τη φορά, λέει: "Ο πόλεμος δεν κάνει τα αγόρια άντρες, κάνει τους άντρες νεκρούς." Αγοράκια, μην σας αρέσει ο πόλεμος...

Και τέλος, το πιο σημαντικό και σωστό ρητό που υπάρχει σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας: "Κάν'τε έρωτα, όχι πόλεμο!"

Ertai, όπως είπα νωρίτερα, είναι κρίμα να έχεις χαζούς φίλους.

Α, ναι, και μην μου πείτε πως οι πολεμικές τέχνες είναι πόλεμος! Άλλο μάχη σώμα με σώμα με γυμνές γροθιές, άντε και με σπαθιά (βλ. τέχνη) και άλλο βόμβες που σκάνε από 'δω κι από 'κει και όπλα που σκοτώνουν από τα 500 μέτρα (βλ. shit).

Φεύγω, αρκετή φαιά ουσία ξόδεψα για να επισημάνω το προφανές, σας αφήνω να αλληλοδιαφωνείτε με τις απόψεις μου και τις δικές σας.


Α, πριν φύγω, να επισημάνω πως φιλοδοξώ να πάρω αναβολή, αλλά μόνο για να προλάβω να μαζέψω κανά φράγκο και να μην κακοπεράσω στο στρατό. Είναι ένα αναγκαίο κακό και ξέρω πως δεν το γλυτώνω, αν δεν ήταν το θέμα των χρημάτων θα είχα πάει ήδη.

-(Κάποιος είπε παραπάνω κάτι για διάβασμα στο στρατό. Επειδή όντως ο χρόνος είναι χαμένος για όσους δεν τον χειρίζονται σωστά, λες να πάρω κανά βιβλίο να'χω στο στρατό ή δεν θα μπορώ ούτε να διαβάσω; Λογοτεχνία, μην φανταστείς τπτ άλλο... btw, αν λέω βλακείες είναι που είμαι ζαλισμένος από την δουλειά, προσπαθούσα να πείσω έναν πελάτη πως του άρεσε το τάδε παπούτσι για να μην μου γκρινιάξει η προϊσταμένη...)-

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
merlin
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 3:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 18 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 106 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: School Rumble
Kain έγραψε:

Α, ναι, και μην μου πείτε πως οι πολεμικές τέχνες είναι πόλεμος! Άλλο μάχη σώμα με σώμα με γυμνές γροθιές, άντε και με σπαθιά (βλ. τέχνη) και άλλο βόμβες που σκάνε από 'δω κι από 'κει και όπλα που σκοτώνουν από τα 500 μέτρα (βλ. shit).


Εμ οι πολεμικές τέχνες είναι φτιαγμένες για πόλεμο και όταν εννοώ πολεμικές τέχνες δεν εννοώ αυτές που βλέπουμε σε ολυμπιακούς αγώνες κτλ, αυτές έχουν περιορισμούς για το που θα χτυπήσεις κτλ, όταν μάχεσαι σε πόλεμο δεν σε ενδιαφέρει που θα χτυπήσεις αλλά αν θα επιζήσεις. Σε αυτές κανονικά μαθαίνεις να σκοτώνεις ή διαφορετικά να κάνεις ανίκανο τον αντιπαλό σου πχ πνίξημο, σπάσιμο χεριού κτλ.

Απλά αυτό το οποίο άλλαξε από τότε που δημιουργήθηκαν αυτές οι τέχνες είναι τα μέσα που χρησιμοποιούνται στον πόλεμο, όχι ο σκοπός τους.

Μακάρι στο στρατό τουλάχιστον να σου μάθαιναν το πως μπορείς να επιβιώσεις σε δύσκολες καταστάσεις, θα είχε ένα νόημα η εκπαίδευση που λέγετε ότι σου κάνουν.

Επίσης καλά τα λόγια για την διπλοματία αλλά άμα δεν έχεις ένα εναλλακτικό μέσο για υπερασπιστείς αυτά που θεωρείς σημαντίκα, τότε πιστεύω ότι έχεις χάσει το παιχνίδι. Έτσι και αλλιώς μην ξεχνάμε ότι δεν ζούμε σε μία κοινωνία αγγέλων, οπότε πάντα θα χρειάζεσαι κάποιο μέσο για υπερασπιστείς τα κεκτημένα σου. Στην περίπτωση της πατρίδας είναι ο στρατός.

Δεν είμαι υπέρ της ολοκληρωτικής κατάργησης του στρατού, αλλά σίγουρα πρέπει να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το σύστημα του στρατού. Σε αυτό το ζήτημα είναι ολοκληρωτικά υπέρ. Κι εγώ βλέπω τον στρατό σαν ένα χαμένο 9μηνο (τυχερός εδω Razz ).

Αν και δεν ξέρω να θα παραμείνει 9μηνο, ακούγεται εδώ και πολύ καιρό ότι μάλλον θα αυξηθεί και από ότι έχω ακούσει σίγουρα θα αυξηθεί.

_________________
Τελικά οι διάφορες σειρές ανίμε είναι μίκρες ή εγώ της τελείωνω πολύ γρήγορα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Menghus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 10:19 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 30 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 481 Τόπος: Ξάνθη Τώρα Βλέπω: Πολλά και διάφορα
Δεν καταννοώ την λογική μερικών περί ότι ο κόσμος δέχεται ό,τι του σερβίρουν τα "μεγάλα κεφάλια" και για την νοοτροπία της μάζας. Τέλος πάντων... παιδιά δεν είναι παρά θέμα νοοτροπίας.
Εγώ προσωπικά θα πάω, και ό,τι προκύψει, αμα βγει χαμένος χρόνος, θα είναι χαμένος χρόνος αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από το τι θα κάνεις. Εξάλλου επιλογές και τμήματα του στρατού υπάρχουν τα οποία γνωρίζω πως έχουν πιο "γεμάτο" πρόγραμμα αμα σας ανησυχεί το ό,τι θα κάθεστε. Αλλά, επειδή κάποιοι το πήρανε πατριωτικά, και δεν το εννοώ με την κανονική έννοια της λέξης αλλά με την ειρωνική της έννοια, αυτά τα άτομα δηλώνουν πως για να πάνε κόντρα στο κύμα, στο κατεστημένο, στην κοινωνία, στο κράτος, στην υπάρχουσα νοοτροπία και μπορώ να παραθέσω πολλά παρόμοια ακόμη, θα πάνε στον στρατό για να λουφάρουν. Ε, κατά την ταπεινή μου γνώμη όταν όλοι λουφάρουν και λουφάρω και εγώ τέτοιο αυτόματα εντάσσομαι μέσα στην "μάζα" και στο "κατεστημένο" αφού πράττω όπως πράττουνε και άλλοι.

Διότι υπάρχει η νοοτροπία "Καλά εγώ μαλ....ς είμαι να τα κάνω αφού δεν τα κάνουνε οι άλλοι;". Σε αυτό δυστυχώς δεν έχω κάτι να αντιλογήσω, εγώ θα κάνω αυτά που θεωρώ πως πρέπει να κάνω. Και εγώ δεν θέλω να με πιάνουν κορόϊδο αλλά κάποια πράγματα που τα δείχνω με το δάχτυλο και τα θεωρώ ποταπά δεν πρόκειται να κάτσω να τα κάνω. Όσοι μήνες είναι, θα περάσουν και ό,τι κερδιθεί. Το πολύ πολύ να είναι ένας χρόνος που θα κάνω νέες φιλίες και θα τσιλιμπουρδίζω με μικρές.

Γιατί έτσι είναι. Δεν διαφώνησε κανείς σας πως δεν είναι έτσι. Και αφού συμφωνούν οι διάφοροι συμμέτοχοι στον αντίλογο αυτόν πως ο στρατός δεν προσφέρει αυτά τα οποία θα έπρεπε να προσφέρει, γιατί αγνοείτε αυτήν την κοινή σας γραμμή και επιστρέφετε στο "Όχι δεν πάω - Ναι θα πας".

Όπως είπα, εγώ σύντομα θα πάω. Τελειώνω την σχολή και θα πάω με χαμόγελο να σπάσω την αναβολή. Γιατί; Γιατί έτσι είναι τα πράγματα τώρα. Με το να μην πάω, δεν θα αλλάξει τίποτα, παρά θα γίνουν χειρότερα για εμένα καθώς θα έχω ποινικές κυρώσεις. Αν ποτέ ζητηθεί να εκφράσω την άποψη μου περί του θέματος, εκλογές, δημοσκόπηση, πορεία, θα σκεφτώ σοβαρά τις επιλογές που θα έχω μπροστά μου, διότι δεν είναι τόσο απλή η κατάργηση της στρατιωτικής θητείας, και θα κινηθώ ανάλογα.

_________________


Βαρύς ο κόσμος να τον ζήσεις, όμως για λίγη περηφάνεια - τ' άξιζε!
Γ. Σεφέρης
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 10:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Παράθεση:
Δεν καταννοώ την λογική μερικών περί ότι ο κόσμος δέχεται ό,τι του σερβίρουν τα "μεγάλα κεφάλια" και για την νοοτροπία της μάζας. Τέλος πάντων... παιδιά δεν είναι παρά θέμα νοοτροπίας.

Μόνος σου αυτοανερείσαι. Ποιος την καθορίζει αυτήν την νοοτροπία? Ποιες κοικωνικη-πολιτικές συνθήκες την δημιούργησαν την συγκεκριμένη? Οι νοοτροπίες πότε αλλάζουν και γιατί? Ποιον εξυπηρετεί η συντήρηση νοοτροπιών και κατεστημένων?

Ξαναδιαβάστε το νήμα παρακαλώ. Έχουν δωθεί θέσεις για αυτά που θέτετε περί αποτρεπτικότητας, διπλωματίας.

Από την στιγμή που ιστορικά αποδεικνύεται ότι αποτρεπτικός δεν είναι(το politics και η διπλωματία έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία), από την στιγμή που ο στρατός εξυπηρετεί άλλα συμφέροντα, από τη στιγμή που έχουμε συνεχώς νέα πολιτικά διεθνή δεδομένα(από το 1950), από τη στιγμή που ένας επαγγελματικός είναι πιο χρήσιμος, αποτελεσματικός για τα σύγχρονα δεδομένα μάχης γιατί χρειάζεται ο στρατός?

Η νοοτροπία του δεν αλλάζει κάτι, όχι μόνο με το στρατό, αλλά με πάρα πολλά στο ellada είναι τελείως apolitic και σε αυτό βασίζονται για να συντηρούντε οι καταστάσεις κοινωνικής αποσύνθεσης στην Ελλάδα.

Σας ξαναπροτρέπω να διαβάσετε προσεκτικά το νήμα και να κάνετε αντίλογο στις συγκεκριμένες θέσεις που υπάρχουν, που είναι πάρα πολλές, με συγκεκριμένες αντιθέσεις. Η δημοκρατία δεν είναι θέμα διάθεσης και συγκατάθεσης στο κατεστημένο αλλά είναι θέμα επιλογής και διεκδίκησης των αυτονοήτων. Τα πράγματα είναι τόσο απλά να αλλάξουν όσο απλό μπορεί να είναι να παει κάποιος στο στρατό και να θεωρήσει ότι προσφέρει κοινωνικό έργο. Θέμα απόφασης, κουλτούρας και κοσμοθεωρίας είναι. Στην μια ακολουθείς το ρεύμα, στην άλλη αποφασίζεις να δεις μήπως υπάρχει κάποιο πέρασμα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
zanatos
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 11:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 156 Τόπος: Shibuya Tokyo
at the army you can read and learn anything you want. Or if you want you can become a loser and complain about your life... ur choice.

_________________
Power corrupts
Absolute power
Corrupts absolutely
http://zanat0s.typepad.com
The ultimate blog
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 07, 2007 12:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Προφανώς δε παρακολουθείς το ίδιο thread, προφανώς και το ζήτημά μας δεν είναι να βλέπουμε το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο. Το ζήτημα μας είναι αν το ποτήρι είναι μισό, άδειο και αν μπορούμε να το γεμίσουμε. Επίσης αν μπορούμε επιτέλους να ανανέωσουμε και κανένα σερβίτσιο στο σπίτι, να ρίξουμε κανά τοίχο, να κάνουμε κάτι καινούριο επιτέλους.

Θα περίμενα εσύ να κάνεις second thoughts πριν trollareis. Αν έχεις να μιλήσεις με επιχειρήματα και να κάνεις συγκεκριμένη τοποθέτηση για πώς θέλεις να είναι η κοινωνία που ζεις κάντο. Παρομοίως αν έχεις πρόβλημα στο να ξεχωρίσεις το complain από το argue ρώτα μας. Δεν είναι κακό να σου εξηγήσουμε αν δεν καταλαβαίνεις. Προφανώς δυσκολεύεσαι γιατί κρίνεις εξ ιδίων τα αλλώτρια (περί του προσωπικής σου αδυναμίας να ξεσωρίσεις τι είναι loser, γκρίνια, μιζέρια και μαύρη διαφήμηση για αυτοπροβολή Rolling Eyes , και τι είναι πολιτική συζήτηση και διαλόγος). Κορώνες και τσιτάτα, χριστιανικού τύπου λογική με ενοχικού τύπου υποδείξεις και κύρηγμα με αυταπόδεικτα επιχειρήματα της μισής φράσης(απορώ για τι τα έχουν τα πανεπιστήμια όταν θα μπορούσαμε να έχουμε μόνο στρατώνες->σε κάνει και άντρα αλλά και επιστήμονα) υπό το φως της αυθεντίας σου στον άμβωνά σου. Wink

Your choice, our favor

EDIT:
Παράθεση:
Λογω των γεοπολιτικων συνθηκων επιβάλλεται η θητεια, αλλά αν τον συγκρινεις με το στρατο των γειτονικων χωρων ο ελληνικος στρατος ειναι πολυ καλύτερος, αν και παντα μιλαμε για γίγαντα μεταξύ νάνων.

Darcia με αυτήν την λογική ούτε τα Σκόπια θα πηγαιναν για κατάργηση, ούτε οι Βούλγαροι θα είχαν μισθοφορικό. Το επιχείρημα της γεωπολιτικής θέσης δεν απαντάει και για την τραγελαφικότητα της σύγχρονης κατάστασης. Εγώ βλέπω παντού οι περισσότεροι να τρελένονται με την ιδέα πώς εγώ πήγα γιατί να μη πάει ο άλλος. Όχι ότι με τη συγκεκριμένη δομή του στρατού δεν είσαι μάχιμος, δε πρόκεται να γίνεις μάχιμος, δε τους νοιάζει αυτό αλλά να εξυπηρετούνται άλλα συμφέροντα(τα οποία έχουν αναφερθεί).

Σχετικά με το αν κουρεύεσαι, λες προσευχή ή όχι δε σχολιάζω όχι γιατί συμφωνώ αλλά γιατί τα δε θεωρώ τόσο σημαντικά όσο άλλα που αφορούν την σωματική ακεραιότητα, την υγεία και τον εκμηδενισμό της προσωπικότητας. Υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα και οι δικαιολογίες τέτοιου τύπου επιχείρημα δίνουν μόνο σε όσους κοντόφθαλμα βλέπουν το στρατό σαν εκδικητική κοινωνική προσφορά προς τις επόμενες γενιές(αφού πήγα εγώ γιατί να μην πάει ο άλλος). Το γιατί να πάμε, τι κάνουμε όταν πάμε, τι άλλες ενναλακτικές έχουμε δεν πολυαπασχολούν. Παίζουμε και εμείς το παιχνίδι των ΜΜΕ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 09, 2007 6:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
1.Οι πολεμικές τέχνες δημιουργήθηκαν για να προστατεύονται οι ιερείες από επιθέσεις ληστών. Ο σκοπός της πολεμικής τέχνης δεν είναι να σκοτώσεις ή να τραυματίσεις αλλά να αμυνθείς, προκαλόντας όσο το δυνατό μικρότερο κακό στον αντίπαλο.

Οι πολεμικές τέχνες βοηθούν να διατηρηθεί ο οργανισμός σε καλή κατάσταση. Αρχικά είχαν σχέση με τη θρησκεία, αλλά στην Ελλάδα είναι απλά μέσω άθλησης.

Για το στρατό τώρα.
Νομίζω πως ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει άποψη και να την υπερασπίζει. Το ότι πάνε όλοι στρατό είναι συνέπεια του ότι δεν κάνουμε μια οργανωμένη προσπάθεια για να το αλλάξουμε.

Προσωπικά θεωρώ το στρατό άχρηστο. Αν τόσο πολύ είναι αναγκαίος ας κάνουν έναν επαγγελματικό στρατό. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Επίσης πιστεύω πως η Ελλάδα ως χώρα χάνει επιστήμονες που πάνε εξωτερικό για σπουδές και δε γυρνάνε πίσω λόγο θητείας. Φυσικά δεν είναι μόνο η θητεία ο λόγος που οι Έλληνες του εξωτερικού δε θέλουν να γυρίσουν πίσω, αλλά είναι και αυτό.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 09, 2007 2:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μη ξεχνάμε και ότι αν το κράτος θέλει στρατό για ρουσφέτια, μίζες, οικονομική ανάπτυξη στην περιφέρεια σε 12 μηνη αποσχόληση του τίποτα να φροντίσει να πληρώνει για τα διαφυγόντα κέρδη σε χρόνο, επαγγελματική ασφάλεια, επαγγελματικές-ακαδημαϊκές γνώσεις που υπόκεινται κάποιος κατά την θητεία κοροϊδία. Να πληρώνει έτσι ώστε να μην βάζει κάποιος από την τσέπη του ώστε να βγάλει το φανταριλίκι. Τα 8 euros το μήνα αποτελούν μόνο πρόκληση. Οι υπηρεσίες εν έτει 2007 πληρώνονται. Με ξένα κόλυβα κηδεία δε γίνεται.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 9
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης