Το ξέρατε ότι kazoku σημαίνει οικογένεια;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    True Tears
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 4:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
To True Tears αποτελεί μια αρκετά όμορφη romance σειρά παραγωγής 2008 βασισμένη στο ομώνυμο visual novel της La'cryma με διαφορετική ιστορία, χαρακτήρες και στυλ σχεδίου.



Η υπόθεση της σειράς έχει ως εξής:

O Shinichirο Nakagami είναι ένας μαθητής λυκείου με καλλιτεχνική φύση. Μαζί με την οικογένειά του εγκαστάθηκε στο σπίτι του εδώ κι ένα χρόνο η συμμαθήτριά του Hiromi Yuasa μετά τον θάνατο του πατέρα της που ήταν πολύ καλός φίλος του πατέρας του Shinichirο. H Hiromi, η οποία γνωριζόταν με τον Shinichiro εδώ και χρόνια, είναι αρκετά δημοφιλής στο σχολείο, μονίμως χαμογελαστή και ταλαντούχα στα αθλήματα αλλά στο σπίτι είναι αρκετά ήσυχη κι απόμακρη. Ο Shinichiro γνωρίζει ότι κρύβει μια θλίψη μέσα της αλλά δεν έχει ούτε καν το θάρρος να μιλήσει μαζί μέσα στο ίδιο του το σπίτι. Έτσι, φτίαχνει υδατογράφιες της σκεφτόμενος πως μπορεί να την βοηθήσει να σβήσει τα δάκρυά που κρύβει μέσα της.

Στο σχολείο γνωρίζει ένα αλλόκοτο κορίτσι με κακές φήμες, την Noe Isurugi, η οποία τον καταράσεται επειδή έκανε ένα αστείο σχόλιο εις βάρος της. Για ν' απαλλαγεί από την κακή τύχη που του μετέδωσε η Noe, o Shinichiro καταφέρνει να συμφιλιωθεί μαζί της φτιάχνοντάς της ένα κόκκορα από ένα κουτί με χαρτομάντηλα μιας κι η Noe είχε πάθος μ' έναν από τους δύο κόκκορες που φρόντιζε στο σχολείο. Από τότε άρχισε να κάνει παρέα μαζί της και βοηθώντας την ελπίζει να ξεσφύξει από τα δικά του προβλήματα αλλά διαπιστώνει ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.



Χωρίς ν' αποτελεί κάτι το αξιομνημόνευτο βλέπεται αρκετά ευχάριστα μιας και είναι πολύ καλά προσεγμένη, με όμορφο σχέδιο κι animation, εξαίρετο soundtrack, συμπαθητικούς χαρακτήρες που αναπτύσονται ωραία μαζί με το σενάριο, με σωστές δόσεις χιούμορ και δράματος και μ' ένα άκρως ικανοποιητικό τέλος (σ' αρκετές romance σειρές, είτε πρόκειται γι' αριστουργήματα είτε για μετριότητες, απογοητεύουν οικτρά). Οι fans του είδος ας το τσεκάρουν οπωσδήποτε.

Όσοι το 'χουν δει περιμένω απόψεις τους. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 5:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Δεν το έχω δει αλλά είδα εικόνες spoilers και ψήθηκα να το κατεβάσω...Αλλά επειδή έμεινα πίσω σε αυτό Θα περιμένω να τελειώσουν και μετά θα το κατεβάσω όλόκληρο.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Larva
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 7:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 27 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: Bleach.Dgray-man,speed grapher,vandread,xtv και starocean x
Vetus φίλε μου με έψησες. Αν και δεν πολυβλέπω romance κτλπ. λέω να κάνω την αρχή (όχι πως δεν μου αρέσουν απλά δεν έτυχε ποτέ να δω για να μπορώ να κρίνω).

_________________
The sanity assasin

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kabez
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 11:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Ενδιαφέρον μου φαίνεται.Ας δω κανα πιο Light επιτέλους γιατί έχω πήξει με τα wars,mecha και τα καταστροφικά

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aeron
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 16, 2008 7:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Ενα εχω να πω για το true tears :


θελω κι'αλλοοοοοοοοοο.

Ηταν τοσο ομορφο τοσο συγκηνητικο τοσο................δν ξερω τι να πω..... εννοειται πως λατρεψα τη noe και πολυ περισσοτερο τον αδερφο της. Πολυ δυνατοι χαρακηρες και πολυ ωραιο στορυ...Μου αρεσε παρα πολυ Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Griever
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 17, 2008 1:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 04 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 202 Τόπος: ιωάννινα Τώρα Βλέπω: Olo to kainourio season
Ήταν από τα αγαπημένα μου της περασμένης season.Ανατρεπτικό,ποιητικό,πολύ ωραιό σχέδιο και πολύ περιεχώμενο για τα μόλις 13 επεισόδια του.Αν και ήθελα διαφορετικό τέλος ήταν εξαιρετικό.

Το anime αν και είχε γίνει licensed έχει μεταφραστεί από τήν ίδια ομάδα που άρχισε,αλλά με διαφορετικό όνομα και δεν θα τα βρείτε στο site της.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
astrinos
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 10, 2010 1:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 174 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης Τώρα Βλέπω: πολλά...
Δεν με ξετρελανε τοσοο Sad ισως φταιει που έχει και ρομαντζο μεσα πραγμα που σε ανιμε δεν μ' αρεσει Confused
πολλες φορες γινοταν κουραστικο Sad
αλλα ενταξει δεν ηταν και τοσο χαλια, η Νοε ηταν ολα τα λεφτα!! Laughing

_________________
Helena Paparizou 4 Ever!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kawakami
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 25, 2010 10:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 09 Δημοσιεύσεις: 86 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Το έχω δει και θα συμφωνήσω 100% με όσα είπε ο Vetus.
Μάλιστα όσο περνάν τα επεισόδια, γίνεται και πιο ενδιαφέρον.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης