Το ξέρατε ότι asa σημαίνει πρωί;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Ζηρώ βοήθεια για υποτιτλισμό του Tenchi OVA 3
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 19, 2004 9:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Μόλις παρέλαβα το τρίτο OVA του Tenchi. Εκπληκτική κίνηση, φωνές και πλάκα, με αρκετά twists, αλλά...

Ο υποτιτλισμός του DVD είναι με δύο λόγια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! Τα ονόματα των πρωταγωνιστών έχουν αλλαχθεί, η σύνταξη είναι χάλια, τα ρήματα και οι εκφράσεις πολλές φορές δεν ταιριάζουν... Τις περισσότερες φορές δεν ξέρω τι συμβαίνει.

Αποφάσισα να κάνω υποτιτλισμό του Anime... έχω πλέον το Know-How. Και, ναι, οι υπότιτλοι θα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ (θα μπορείτε, δηλαδή, να το δείτε μαζί με το αδερφάκι σας) Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΟΙ!!!

Υπάρχει κανείς στο Forum που να έχει γνώσεις Ιαπωνικης γλώσσας και να μπορεί να με βοηθήσει;

Φυσικά, όπως πάντα, όποιος ενδιαφέρεται να αποκτήσει το Tenchi (πρίν ή μετά τον υποτιτλισμό), ας μου στείλει μήνυμα...

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
kakashi-sensei
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 24, 2004 6:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 10 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 449 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Egw powerboy thelw ama to exeis sta japanise giati ta english mou spane ta neyra!!!

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
merlin1
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2004 8:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 95 Τόπος: Ebros
gmt simera to proi blepo sto suprnova 1 seed onomati tencgi muto ova3 episode 1 reseed ke ksekino na to katebazo , meta to apogema pu dokimasa na to sinexiso me bgazi oti o tracker ekane conection refusedddddddd Sad
mipos esi prolabes?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger ICQ Αριθμός
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 27, 2004 11:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
ΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΓΚΧΧΧΧΧΧΧΧ! (Ωραίο ήταν, να το ξανακάνω:ΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΓΚΧΧΧΧΧΧΧΧ! )

Δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω το DVD θα μου πάρει λίγο καιρό μέχρι να μπορέσω να βγάλω τους υποτίτλους απο εκεί.

Και εγώ αυτό που έχω είναι το Tenchi OVA 3 ep. 1. Μάλλον και αυτό που κατεβάζεις απο το ΚαΖαΑ, εάν είναι DVD-Rip, και μάλλον έχει και αυτό χάλια υπότιτλους.

Anyway, my offer still stands. Όσοι θέλουν να βοηθήσουν στην μετάφραση, για να γίνει ένας ΣΩΣΤΟΣ υποτιτλισμός, άς μου στείλουν μήνυμα και εγώ ευχαρίστως να τους στείλω ένα αντίγραφο του Tenchi.

Οι υπόλοιποι, θα πρέπει να περιμένουν να τελειώσει ο υποτιτλισμός έτσι ώστε να λάβουν μια κατανοητή εκδοχή της ταινίας.

Παρεπιστόντως, το DVD του Tenchi, έχει ένα αρκετά καλό extra στο οποίο παίρνουν συνέντευξη από τις Voice Actresses (ΔΕΝ έχει όμως υποτίτλους). Αν κάποιος καταλαβαίνει Ιαπωνέζικα και είναι διατεθιμένος να καταγράψει το τί λένε, ευχαρίστως να του στείλω και ένα αντίγραφο...

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
merlin1
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 12, 2004 10:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 95 Τόπος: Ebros
simera ida afu katafera ke katebasa to 1o ep apo thn 3h OVa ke boro na po pos enthusiastika ,by the way to subbing exi gini apo thn arxh ke sto animesuki boris na bris ta 3 prota ep tu OVA (osoi pisti proselthete!!!!!!!) Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger ICQ Αριθμός

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης