Το ξέρατε ότι teki σημαίνει εχθρός/αντίπαλος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Japanese education στα ελληνικά!
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Λοιπόν,
Ξεκίνησα μαζί με κάτι φίλους μία προσπάθεια να φτιάξουμε ένα site το οποίο θα περιέχει μεταφρασμένο υλικό εκμάθησης Ιαπωνικών.
Έχω μαζέψει έναν σεβαστό όγκο υλικού, κοντά στα 7GB τα οποία αφού υποστούν την κατάλληλη μετάφραση αλλά και κατηγοριοποίηση θα εκδίδονται στο κοινό.
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής έχουν να κάνουν με τα ιδρυτικά μέλη, τα οποία δυσκολεύομαι, για να πώ την αλήθεια, να βρώ. Έχω βρεί πολλούς ενδιαφερόμενους με καλή γνώση των αγγλικών (τα οποία χρειάζονται για να πραγματοποιηθεί η μετάφραση του υλικού το οποίο είναι στην αγγλική γλώσσα) αλλά δεν έχω βρεί κανέναν που να ενδιαφέρεται να με βοηθήσει να κάνουμε αυτό το δύσκολο project να σταθεί στα πόδια του.
Ευτυχώς έχω υπόψιν κάποιους χορηγούς για τα πρώτα έξοδα και έχω ήδη τελειώσει το template του CMS στο οποίο θα βασιστεί το site, ενώ είμαι στα μισά του δρόμου για το phpbb3 template που θα χαρίσει στο forum την τελική μορφή του.

Τώρα μπορώ να παραχωρήσω μία εικόνα του template του site ώς έχει αυτή την στιγμή χωρίς το logo που περιέχει το domain που ακόμα δεν έχω πάρει.


Ελπίζω να σας άρεσε η ιδέα πάνω στην οποία κινείται αυτό που προσπαθώ να ξεκινήσω και να βρώ σημαντική ανταπόκριση σε όλα τα μέλη του Animeplanet αλλά και οποιουδήποτε μπορεί & θέλει να βοηθήσει σε αυτό.

Πέραν από το προσωπικό μήνυμα, μπορείτε να με βρείτε στο e-mail μου (Στο msn messenger είμαι καθημερινά online).
Αυτά μέχρι στιγμής.

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 8:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για αυτό που κάνεις!
Να ξέρεις θέλει πολύ ελεύθερο χρόνο το εγχείρημά σου.
Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δε μπορώ να σε βοηθήσω (προς το παρόν), γιατί κάνω δυο δουλειές..
Κάτι τέτοιο σκόπευα κι εγώ να προσθέσω στο site μου,αλλά δε πρόλαβα ακόμα..
Αν και το θέλω πάρα πολύ, δεν έχω καθόλου χρόνο.
Θα δω όμως..Ποτέ δε ξέρεις! Wink
Πάμε γερά!

By the way...Από ποιό anime είναι το spoiler που έχεις; Είναι απλά κορυφαίο...

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 8:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Δυστυχώς έχω καταλάβει ότι θέλει πολύ χρόνο αλλά και πείσμα και φανατισμό και συμπαράσταση αυτό, γιαυτό ψάχνω ανθρώπους που ενδιαφέρονται να συνιδρύσουν κάτι τέτοιο. Εγώ έχω σχολή και δουλειά αλλά πάντα βρίσκω και λίγο χρόνο για τα hobbies μου.

Σεβαστή η πρόταση σου, ξέρω ότι δε πρόκειται για κάτι εύκολο αλλά να ξέρεις είσαι πάντα ευπρόσδεκτο μέλος!

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 8:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Σε ευχαριστώ!
Μακάρι να προλαβαίνω να σε βοηθάω οπότε...
Αν δε προλαβαίνω μη ξενερώνεις μαζί μου! Ok? Very Happy

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 20, 2009 9:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Poli kalo kai mpravo sou. XEXE klasika Joomla Laughing
Ta agglika mou einai poli kala alla gia elliniki orthografia de ta paw poli kala pia :/ an mporeis na liseis to provlima orthogrofias isws na mporw na voithisw.

Ta vista ftene pou de mporousa na valw ellinika na grafw.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
SonGokuGr
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2009 12:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 317 Τόπος: "my own administrative world.." Τώρα Βλέπω: Τα πάντα..!
Αν θες μπορώ να προσφέρω hosting sε δικό μου server..

_________________
Also known as Somnius/SomniusX - somniusx@gmail.com
| HellasProject.com | Magician.gr | MagicWeb.gr | DearDiary.gr |
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση MSN Messenger
spahar
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 21, 2009 1:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 04 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 129
Είναι πολύ καλή η ιδέα σου φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε ποιο τομέα ζητάς βοήθεια. Θες άτομα να σε βοηθήσουν σε τι ακριβώς; Ρωτάω γιατί αναφέρεις ότι ξεκίνησες με κάποιους φίλους, έχεις άτομα για μετάφραση κτλ.

Να ρωτήσω κάτι άλλο επίσης, έχεις σκεφτεί κάποιο τρόπο που θα παραθέσεις το υλικό, πχ θα ακολουθήσεις τη ροή των κεφαλαίων κάποιου βιβλίου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 22, 2009 12:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με το θέμα, αλλά στο μέλλον γιατί τώρα δεν έχω ελεύθερο χρόνο.
Αν πιστεύεις ότι είναι κάτι καλό, δε χάνεις τίποτα τα ρωτήσεις στην Ιαπωνική πρεσβεία για βοήθεια.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
SonGokuGr
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 22, 2009 11:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 317 Τόπος: "my own administrative world.." Τώρα Βλέπω: Τα πάντα..!
SonGokuGr έγραψε:
Αν θες μπορώ να προσφέρω hosting sε δικό μου server..

Επίσης μπορώ να προσφέρω εκτός από το hosting βοήθεια σε τεχνικά θέματα καθώς το κατέχω ολίγον πολλάκις! Very Happy

_________________
Also known as Somnius/SomniusX - somniusx@gmail.com
| HellasProject.com | Magician.gr | MagicWeb.gr | DearDiary.gr |
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση MSN Messenger
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 22, 2009 7:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά,
Μια περίληψη αυτού που έχω στο μυαλό μου θα ήταν η ακόλουθη:
(Όπως είπε ο Hellbroth, το CMS θα είναι όντως Joomla)
Θα μαζέψουμε κάποια members που θα είναι είτε translators από αγγλικά σε ελληνικά ή και ιαπωνικά για όποιον ενδιαφέρεται, και αρκετά άτομα όπως ο SonGokuGr που γνωρίζει αρκετά τεχνικά θέματα, αλλά και όποιον άλλο πιστεύει ότι μπορεί να συνεισφέρει στο project.
Στην αρχή θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο το forum (phpbb3 αν σας ενδιαφέρουν οι λεπτομέριες) για να συντονιστούμε και να οργανωθούμε.
Η ενημέρωση της Ιαπωνικής πρεσβίας είναι πιστεύω και αυτή δυνατή στο άμεσο μέλλον, όταν θα έχουμε φτάσει σε κάποιο επίπεδο, ενώ δεν αποκλείω και συγκεντρώσεις μεταξύ μελών ανά την Ελλάδα.
Τέλος, μη σας ενοχλεί η έλειψη χρόνου ή γνώσης ορθογραφίας! Δεν σημαίνει ότι όποιος μπαίνει μέσα θα πρέπει να παραδίδει άρθρα σε τακτά χρονικά διαστήματα, ούτε φυσικά είστε υποχρεωμένοι να ολοκληρώνετε ένα minimum πακέτο γραπτών..
Για να πώ την αλήθεια, ξεκίνησα να μαζεύω μέλη απο τώρα, δηλαδή πρίν "βγεί στον αέρα" έχοντας στο μυαλό μου τις πιθανές απομακρίνσεις των αρχικών μελών. Είναι τέτοια η φύση του έργου αυτού άλωστε που απαιτεί αρκετά μεγάλο αριθμό πρόθυμων ατόμων για να μπεί σε λειτουργία.
Με λίγα λόγια δηλαδή, μή κολλάτε σε λεπτομέριες όπως "δεν έχω χρόνο" ή "δε ξέρω ορθογραφία". Όλοι είναι καλοδεχούμενοι στο team. Απλά ψάχνω άλλα 7 ιδρυτικά μέλη (1 είμαι εγώ προφανώς) τα οποία και μόνο αυτά δε θα επιτρέπεται να αποχωρίσουν όποτε γουστάρουν. Έχω βρεί ήδη 2 τέτοια μέλη, άρα μένουν 5. Όποιος θέλει να πάρει μία τέτοια θέση, να αποτελεί δηλαδή την "ελίτ 8" κατά κάποιο τρόπο, θα ήθελα να το σκεφτεί καλά γιατί πραγματικά θα θέλαμε όλοι να βάλει την καρδιά του για να σταθεί στα πόδια του αυτό το έργο.

Τα λέμε σύντομα ξανά λοιπόν, στο grand opening! Όποιος ενδιαφέρεται άς στείλει προσωπικό μήνυμα ή e-mail σε μένα με πληροφορίες για το τι θα τον/την ενδιέφερε να κάνει σε πρώτη φάση & φυσικά πληροφορίες όπως emails-msns-skypes-yahoos κτλπ για να πραγματοποιηθεί μία πρώτη επικοινωνία με εμένα και τα υπόλοιπα μέλη.
Cool

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 06, 2009 10:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Λοιπόν λοιπόν,
Είμαστε έτοιμοι ουσιαστικά να αρχίσουμε, μας λοίπουν τα μέλη. Η τελική μορφή του κυρίως ιστότοπου θα είναι η ακόλουθη, ενώ δεν αποκλείωνται συχνές παραμετροποιήσεις.

Αποφάσισα ότι μία πιο σκοτεινή πινελία στο background θα βοηθούσε τα άμοιτα τα ματάκια μας. Ίσως αλλάξει αυτό στο μέλλον. Θα δούμε.
Το domain θα είναι nihongo.edu.gr προσωρινά μάλλον. Αρχίζουμε - πρώτα ο κάμι, μετά ο ISP μου και τέλος το PC μου- αυτή τη βδομάδα, θα το ανακοινώσω και εγώ. Οι ενδιαφέροντες παρακαλώ e-mail/pm για να επικοινωνήσω μαζί σας και εγώ. Οι εγγραφές ΔΕΝ κλείνουν προφανώς. Τουλάχιστον όχι σύντομα.
Ευχαριστώ για την ακρόαση
Cool

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
SonGokuGr
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 06, 2009 10:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 317 Τόπος: "my own administrative world.." Τώρα Βλέπω: Τα πάντα..!
Πιστεύω ότι έχω πάρει μια από τις θέσεις για συμμετοχή, όταν μας μαζέψεις και καταρτίσεις τι μπορούμε να προσφέρουμε όλοι μιλάμε για τις ευθύνες μας! Very Happy .. =)

_________________
Also known as Somnius/SomniusX - somniusx@gmail.com
| HellasProject.com | Magician.gr | MagicWeb.gr | DearDiary.gr |
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση MSN Messenger
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 07, 2009 1:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Ναι, να ενημερώσω ότι στην αρχή θα υπάρξει ένα forum του οποίου τα posts θα διαγραφούν αργότερα. Σκοπός του θα είναι ο συγχρονισμός και οι έκδοση οδηγιών για τα μέλη. Σκέφτομαι και κάποια CMSs όπως το OA το οποίο είναι ιδανικό για κάτι τέτοιο, αφού μπορείς να δημιουργείς άρθρα και να τα αναθέτεις σε κάποιο μέλος επιτόπου. Αλλά θα τα συζητήσουμε όλοι μαζί αυτά.

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Johnny91
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 09, 2009 9:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 52 Τόπος: Greece,Thessaloniki Τώρα Βλέπω: πάρα πολλά :S
Λοιπόν guys officially ONLINE από σήμερα. Πρίν λίγο τελείωσα τα βασικά
http://nihongo.edu.gr
Μπείτε καντε μια βόλτα και μετά απο το forum για συνnενόηση

_________________
Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
ghost333
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 09, 2009 11:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 307 Τόπος: alexandroupoli gia tora Τώρα Βλέπω: Bullets PARA POLLA Bullets xamos stin othoni mou.
good job.
alla where do you host it?
it takes some time to load,,,,,

_________________
This Signature was edited by the administrator because it was too awesome to be displayed here instead of its awesomeness plz enjoy those quotes:
"The best way to become boring is to say everything." --Voltaire
"The secret of success is to do common things uncommonly well." --John D. Rockefeller
"It's not what you are that holds you back, it's what you think you are not." --Denis Waitly

Last edited by THE_ADMIN; 01-1-0001 at 00:00:01 PM..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης