Το ξέρατε ότι ningen σημαίνει ανθρωπός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Culture & Life Style    ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ (ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΩΝ)
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 07, 2009 2:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Χτες αγόρασα νέο κινητό τηλέφωνο, γιατί το προηγούμενο που είχα ήταν παλιάς τεχνολογίας και σε λίγο διάστημα δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί.

Επειδή δε χρησιμοποιώ πολύ το τηλέφωνο αποφάσισα να αγοράσω καρτοκινητό γιατί είναι η φτηνότερη επιλογή, για άτομα που δε χρησιμοποιούν πολύ το κινητό τηλέφωνο.

Πρώτα πρώτα να πω ότι υπάρχουν 4 μεγάλες εταιρίες κινητών στην Ιαπωνία.
Η Au, η DoCoMo, η Softbank και η Willcom.
Καρτοκινητό προσφέρουν μόνο η Softbank και η Au.
Η Softbank έχει φτηνότερη χρέωση. 90 γιεν το λεπτό, ενώ η Au χρεώνει 100 γιεν το λεπτό.
Επίσης η κάρτα της Softbank κάνει 3000 γιεν (ισχύει για ένα δίμηνο), ενώ της Au 3300, δηλαδή 10% παραπάνω.

Τα μηνύματα είναι δωρεάν στη Softbank, αρκεί να πληρωθεί η υπηρεσία μηνυμάτων που είναι 300 γιεν το μήνα. Πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον η κάρτα των 3000 ισχύει για 2 μήνες, αφαιρώντας τα ποσό για τα μηνύματα, μένει χρόνος ομιλίας 2400 γιεν δηλαδή περίπου 13 λεπτά το μήνα.

Από την άλλη η Au προσφέρει τη δυνατότητα καρτοκινητού με 10.000 γιεν το χρόνο. Δηλαδή 833 γιεν το μήνα. Οπωσδήποτε, είναι η ιδανική επιλογή για όσους χρησιμοποιούν πραγματικά ελάχιστα το κινητό. Χρέωση των μηνυμάτων είναι 5 γιεν το μήνυμα. Βγαίνει δηλαδή 166 μηνύματα ή 8 λεπτά ομιλίας το μήνα.

Να πω τελικά ότι επέλεξα τη Softbank. Το νέο τηλέφωνο έκανε γύρω στις 4000 γιεν, αλλά επειδή και πριν χρησιμοποιούσα Softbank, είχε δώρο μια κάρτα 3000 γιεν. Κράτησα και τον ίδιο αριθμό, και όλα τα τηλέφωνα που είχα στη μνήμη του παλιού κινητού μεταφέρθηκαν στο νέο.


Πάμε τώρα στα κινητά με σύνδεση. Τα περισσότερα προσφέρουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, κατί που δεν προσφέρουν τα καρτοκινητά. Βέβαια για αυτό το λόγο είναι πιο ακριβά.

Η φτηνότερη σύνδεση είναι πάγιο 980γιεν το μήνα και επιπλέον γύρω στα 40 γιεν το λεπτό η ομιλία. Η υπηρεσία μηνυμάτων ισχύει με γύρω στα 300 γιεν και μια πολή μικρή χρέωση ανά μήνυμα. Στο σύνολο δηλαδή ένα πάγιο 1300 γιεν το μήνα, και από κει και πέρα ότι χρόνο μιλήσεις στο τηλέφωνο.

Φαίνεται δηλαδή ότι για άτομα που δε χρησιμοποιούν πολύ το τηλέφωνο για ομιλία, το καρτοκινητό είναι ιδανικό. Σε συνδυασμό με μια τηλεκάρτα, είναι η φτηνότερη επιλογή για επικοινωνία.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 09, 2009 11:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
ευχαριστουμε πολυ ειναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. να ρωτήσω, υπαρχει τρόπος ωστε να εισαγεις kanji στα ελληνικά μοντέλα?


καθε φορα που κανεις post φίλε ATANASHIOSU ζηλευω που εισαι ιαπωνια Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την YaNsE στις Δευ Αύγ 17, 2009 11:18 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 10, 2009 1:14 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ευχαριστώ. Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο τρόπο εισαγωγής κάντζι σε ελληνικά μοντέλα.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 10, 2009 9:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Μία απορία ρε συνωνόματε !

Γιατί μου φαίνεται ότι η Softbank εκτός από εταιρεία κινητών, είναι και τράπεζα ? Με τρομάζει η λέξη "bank"...

Όσο για την εισαγωγή Kanji θα ρωτήσω την Vodafone ή κάποια άλλη εταιρεία και θα μάθω και θα σας πω !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 10, 2009 10:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
DjDragon έγραψε:
Όσο για την εισαγωγή Kanji θα ρωτήσω την Vodafone ή κάποια άλλη εταιρεία και θα μάθω και θα σας πω !


σιγουρα γινεται καπως αλλα που και πως. οταν μαθεις πες και σε μας το μυστικο ρε dj Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 10, 2009 12:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Dj,
αν δεις εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Softbank
φαίνεται ότι είναι σαφές που δεν έχει σχέση με κάποια τράπεζα.
Υποθέτω ότι το όνομα bank πρέπει να γίνει αντιληπτό ως "αποθήκη/φορέας soft(ware)". Να πω την αλήθεια και σε εμένα φάνηκε παράξενο στην αρχή το όνομα.

Για την εισαγωγή κάντζι, νομίζω πως είναι σχετικό με τις ρυθμίσεις τηλεφώνου. Δεν ξέρω αν ένα τηλέφωνο που δεν είναι σχεδιασμένο από την αρχή να εμφανίζει κάντζι, αν μπορεί με κάποιο τρόπο (αναβάθμιση ίσωςWink να εμφανίζει κάντζι.
Το τηλέφωνο που έχω τώρα πάντως μπορεί να εμφανίσει ιαπωνικά, κάντζι(όχι όμως τα απλοποιημένα της Κίνας), κορεατικά, αγγλικά, ελληνικά και ρωσικά.

Αν ψήνεσαι τόσο πολύ για κινητό με κάντζι, μπορείς να πάρεις ένα από Ιαπωνία... δεν είναι πολύ ακριβό... το δικό μου έκανε γύρω στα 40 ευρώ. Λειτουργεί και ως λεξικό ιδεογραμμάτων. Very Happy

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 11, 2009 11:54 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
ATANASHIOSU έγραψε:
Dj,
αν δεις εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Softbank
φαίνεται ότι είναι σαφές που δεν έχει σχέση με κάποια τράπεζα.
Υποθέτω ότι το όνομα bank πρέπει να γίνει αντιληπτό ως "αποθήκη/φορέας soft(ware)". Να πω την αλήθεια και σε εμένα φάνηκε παράξενο στην αρχή το όνομα.


Για την εισαγωγή κάντζι, νομίζω πως είναι σχετικό με τις ρυθμίσεις τηλεφώνου. Δεν ξέρω αν ένα τηλέφωνο που δεν είναι σχεδιασμένο από την αρχή να εμφανίζει κάντζι, αν μπορεί με κάποιο τρόπο (αναβάθμιση ίσωςWink να εμφανίζει κάντζι.
Το τηλέφωνο που έχω τώρα πάντως μπορεί να εμφανίσει ιαπωνικά, κάντζι(όχι όμως τα απλοποιημένα της Κίνας), κορεατικά, αγγλικά, ελληνικά και ρωσικά.

Αν ψήνεσαι τόσο πολύ για κινητό με κάντζι, μπορείς να πάρεις ένα από Ιαπωνία... δεν είναι πολύ ακριβό... το δικό μου έκανε γύρω στα 40 ευρώ. Λειτουργεί και ως λεξικό ιδεογραμμάτων.
Very Happy


Τώρα μάλιστα... Λάθος τους που βάλανε την λέξη bank. Χάθηκε να βάλουν καμία άλλη λέξη, όπως Softphone ή κάτι τέτοιο. Η λέξη bank θα τρομάξει ακόμα και τους Ιάπωνες. Razz

Θα ρωτήσω εδώ γύρω να δω αν υπάρχει η επιλογή εγκατάστασης της Ιαπωνικής γλώσσας εδώ. Αν όχι θα σε θυμηθώ εγώ συνωνόματε !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 17, 2009 9:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Λοιπόν... Σας έχω χαρμόσυνα νέα.

Υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης Ανατολικής γλώσσας, όπως Ιαπωνικά, σε όλα τα κινητά εναντί 16 ευρώ.

Μου είπαν ότι αρκεί να γίνει η εγκατάσταση αυτή από την εταιρεία του δικού σας κινητού από υπολογιστή σε κινητό από οποιοδήποτε κατάστημα και να γίνει η πληρωμή των 16 ευρώ. Οπότε τώρα δεν χρειάζεται να παραγγείλουμε κινητά από την Ιαπωνία... ! Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 17, 2009 11:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
DjDragon έγραψε:
Λοιπόν... Σας έχω χαρμόσυνα νέα.

Υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης Ανατολικής γλώσσας, όπως Ιαπωνικά, σε όλα τα κινητά εναντί 16 ευρώ.

Μου είπαν ότι αρκεί να γίνει η εγκατάσταση αυτή από την εταιρεία του δικού σας κινητού από υπολογιστή σε κινητό από οποιοδήποτε κατάστημα και να γίνει η πληρωμή των 16 ευρώ. Οπότε τώρα δεν χρειάζεται να παραγγείλουμε κινητά από την Ιαπωνία... ! Very Happy


Ωραίος ο παίχτης. Ευχαριστώ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 21, 2009 6:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Αγόρασα νέο κινητό LG... Από αυτά τα αφής.

Το καλό είναι ότι μέσα έχει σχεδόν τις μισές γλώσσες του κόσμου ως και Κορεάτικα. Το κακό και παν ξενερωτό είναι ότι δεν έχει μέσα Ιαπωνικά εγκατεστημένα, οπότε θα πάω στο τεχνικό τμήμα του LG να ζητήσω από κοντά...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 22, 2009 7:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Καλορίζικο!

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ghost333
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 10, 2009 8:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 06 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 307 Τόπος: alexandroupoli gia tora Τώρα Βλέπω: Bullets PARA POLLA Bullets xamos stin othoni mou.
ithela na tsimpiw ena kinito AU kai ego alla to modelo pou ithela den ipostirize oute 3g oute gsm ( ase pou stin elada den kserw kan ti tha ginei me ta mail)
opote apo fasisa na min parw ena gia edw ssto ellada
btw orea fasi einai ta QBCODES (etsi den legonte ta barcodes gia ta kinita?)

_________________
This Signature was edited by the administrator because it was too awesome to be displayed here instead of its awesomeness plz enjoy those quotes:
"The best way to become boring is to say everything." --Voltaire
"The secret of success is to do common things uncommonly well." --John D. Rockefeller
"It's not what you are that holds you back, it's what you think you are not." --Denis Waitly

Last edited by THE_ADMIN; 01-1-0001 at 00:00:01 PM..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 5:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Ανανέωση του θέματος, κυρίως με αφορμή τα SMS.

Όπως είναι γνωστό, τα ιαπωνικά κινητά, είναι εφοδιασμένα με δυνατότητα email, πράγμα που σημαίνει ότι τα sms δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένα στην Ιαπωνία. Τουλάχιστον με την παλιά συσκευή που είχα δεν μπορούσα να πάρω sms από Ελλάδα. Χτές όμως παρατήρησα ότι με τη νέα συσκευή που έχω, μπορώ να παίρνω sms και από Ελλάδα (και μάλιστα με ελληνικούς χαρακτήρες!) Shocked , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω Twisted Evil . Η αδυναμία απάντησης σε sms εξωτερικού, ισχύει μόνο για τα καρτοκινητά, τουλάχιστον για τα κινητά της SOFTBANK. Θα προσπαθήσω να κοιτάξω και τι παίζει με τις άλλες εταιρίες κινητών.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης