Το ξέρατε ότι kotae σημαίνει απάντηση (ερώτησης);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Δημοσκοπήσεις    Υπάρχει αγάπη και καλοσύνη στις μέρες μας;




Άν σας έδιναν ένα δις ευρώ και σας έλεγαν να διαλέξετε, τι θα προτιμούσατε εκ των δύο;

Να πραγματοποιήσω όλα μου τα όνειρα και να ζήσω σαν βασιλιάς.
53%
 53%  [ 14 ]
Να προσφέρω αυτά τα χρήματα για αγαθοεργίες, κρατώντας μόνο τα απαραίτητα για μια κοινή ζωή.
46%
 46%  [ 12 ]

Σύνολο Ψήφων : 26


Vetus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 3:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Όπως και να τα χρησιμοποιούσα τα χρήματα αυτά (είτε ως βασιλιάς είτε ως κοινός θνητός) οι μοναδικές αγαθοεργίες που θα έκανα θα ήταν να ενισχύσω οικονομικά όσα συγγενικά και φιλικά άτομα το 'χαν πραγματικά ανάγκη (και φυσικά όχι σε περίπτωση που άδειαζαν απερίσκεπτα την μια πιστωτική κάρτα μετά την άλλη για να πάρουν αυτοκινητάρες και κινητά ενώ δεν τους παίρνει με τον μισθό που έχουν) και για να αγόραζα δασικές εκτάσεις στην Ελλάδα ώστε να μην τολμούσε κανένας οικοπεδοφάγος να τις κάψει (ιδέα που πήρα από τον Black Jack που αγόραζε νησιά ώστε να εξακολοθούν να μεγαλώσουν διάφορα σπάνια είδη πανίδας και χλωρίδας χωρίς κίνδυνο της ανθρώπινης παρέμβασης).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fusion
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 7:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
θα χρηματοδοτούσα μία "Careless Monday"... καλά όχι απαραίτητα την Δευτέρα...

θα έπερνα και ρέστα Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 7:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Ψηφισα το πρωτο αλλα θα εκανα κατι αναμεσα στις δυο επιλογες. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα κρατουσα ολα τα λεφτα για τον εαυτο μου. Παντως το σιγουρο ειναι οτι θα επαιρνα ολα αυτα που ποθω περισσοτερο:
laptop
τονους απο manga
εξοπλισμο σχεδιου
μια φιγουρα του gintoki απο PVC υψους 29cm
δωρα για τα αγαπημενα μου προσωπα
200 κιλα παγωτο
εναν καλο εκτυπωτη

Ουτως η αλλως 1 δισ. ειναι υπεραρκετα χρηματα!

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 8:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Προσωπικη αποψη:
Οι 2 επιλογες που εχεις βαλει Kchras δεν με εμπνεουν. Ειναι σαν να μου βαζεις 2 χρωματα ασπρο/μαυρο και να μου λες να διαλεξω ενα απο τα 2.
Αν ηταν να κανω κατι με τα λεφτα με το mindset που εχω σημερα μαλλον θα εκανα τα εξης.
1. Θα κρατουσα το 40% για μενα γιατι κακα τα ψεμματα, ειμαστε απληστα πλασματα.
2. Ενα 30% θα πηγαινε στα ατομα που αγαπω και νιαζομαι γιατι επισης μια αλλη αληθεια ειναι πως οσο μακρια βλεπουν τα ματια μας, μεχρι εκει νιαζομαστε πραγματικα.
3. το υπολοιπο 20% θα προσπαθουσα να το επενδυσω σε κατι το οποιο θα εκανε αν οχι τον κοσμο, τουλαχιστον τη χωρα που ζω καλυτερη(σημειωση: συγκεκριμενα δεν μπορω να απαντησω διοτι δεν θεωρω τον εαυτο μου αρκετα γνωστη ωστε να ξερω πως θα τα επενδυσω, επισης 20% πλασματικο ποσο ειναι διοτι δεν με σταματαει τιποτα απτο να με πιασει τρελα και να δωσω και το υπολοιπο 40% που εχω για μενα σε κατι καλυτερο.)

Γενικα αν με καταλαβες δυσκολη ερωτηση η οποια δεν μπορει να απαντηθει ευκολα και εχει θιχθει απειρες φορες. Δεν μαρεσει να δινω απολυτες απαντησεις σε τετοιες ερωτησεις γιατι τοτε θεωρω οτι γινομαι υποκριτης.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Blademaster_X στις Πεμ Ιούν 11, 2009 12:50 pm, 1 φορά

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Thanos
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 10:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 85 Τόπος: Greece Τώρα Βλέπω: One Piece,Naruto,Bleach
Κι εγώ μια ενδιάμεση απάντηση θα έδινα Very Happy
Απλά θα ήθελα να σημειώσω πως θεωρώ το "στις μέρες μας" του τίτλου σου ελαφρώς άκαιρο.
Κατά τη γνώμη μου σε παλαιότερες εποχές το ποσοστό των ατόμων που θα κρατούσαν όλα τα χρήματα για πάρτη τους θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Εντάξει μπορεί να ακούμε για αυξανόμενη εγκληματικότητα και τα λοιπά όμως ποτέ στο παρελθόν η φωνή ανθρωπιστικών περιβαλλοντικών και άλλων οργανώσεων δεν ήταν τόσο δυνατή Cool Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Abarai
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 12:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 15 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 615 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG einai APEIRAAAA
An kai epeleksa to 2o giati nomiza kiolas pos elege 1 ekatomyrio oxi ena dis =P Sto 2o symfonisa me to na mn tino stin ypervoli kai afou exo yperarketa xrimata gia na zo apla opos thelo,me oti xreiazomai to epeleksa.Alla sto na dothoun se agathoergies dn pisteyo na lysei kai tipota,tha prospathousa opos eipe kai o kabez me dikous mou tropous na energiso thetika pros olous kai isos na diorthoso merika pragmata.H 1i dn adikatoprizei kai toso tn alitheia pisteyo,apla na agorazeis ta panta kai na mn s noiazei tpt gyro sou,na afosiotheis mono s ayto dld.H epilogi einai kati diaforetiko apo ta 2 hmmm... ayta

_________________
Life is too short,Grudges are a waste of perfect happiness,So laugh when u can
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 3:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Blademaster_X έγραψε:


Γενικα αν με καταλαβες δυσκολη ερωτηση η οποια δεν μπορει να απαντηθει ευκολα και εχει θιχθει απειρες φορες. Δεν μαρεσει να δινω απολυτες απαντησεις σε τετοιες ερωτησεις γιατι τοτε θεωρω οτι γινομαι υποκριτης.


Εγώ ψήφισα κάτι απ' τα δύο φίλε Blademaster_X, χωρίς να θεωρώ ότι υποκρίνομαι.
Ο καθένας έχει διαφορετικά "πιστεύω" στη ζωή του...

Φιλικά...

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
River
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 4:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 418
den eimai agios
tha xrisimopoiousa ta lefta na ziso ti zoi m kai na kano oti trelo exo san oneiro kai oxi opos tora pou tin palevo tsima tsima
na voithiso emena kai tous filous m kai tin oikogeneia m
kai meta giati oxi na edina kai kati se allous (dorees ktlp)

tora opoios pisteuei mporei na me krinei na paei na....mpip

_________________

I Wish To Be Forgiven...Zack...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Wadoria
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 5:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 18 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 329 Τόπος: Ιωάννινα Τώρα Βλέπω: bleach,Hero Tales,Elemental Gelad
εγώ διάλεξα την δεύτερη καθαρά γιατί πιστεύω ότι το πολύ χρήμα διαφθείρει τον άνθρωπο όσο καλές και αν είναι οι προθέσεις του...για να μπορέσεις να διαμορφώσεις τον κόσμο το 1 δις δεν είναι αρκετό κατα την άποψη μου.Πάντως καλή και αγνή αγάπη υπάρχει ακόμα δυστυχώς όμως οχι σε πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων..

_________________

See my Anime list!!
To decide what to do with the future is to be human.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
YaNsE
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 7:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 08 Δημοσιεύσεις: 457 Τόπος: Πάτρα. Τώρα Βλέπω: Νanatsuiro Drops ΚαΙ οΤι ΑλλΟ πΡοΛαΒαΙνΩ!
Με 1.000.000.000$ θα αγόραζα 3 σπίτια καταρχάς, ένα στην Χαβάη, ένα στην Νέα Υόρκη και ένα στη Φλόριντα. Very Happy Έπειτα θα βοηθούσα συγγενείς και φίλους και θα αγόραζα μετοχές στο χρηματηστήριο. Cool Ότι θα έμενα ναι μαλλον θα πηγαινε για φιλανθρωπικους σκοπούς.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 11, 2009 7:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Παντως είναι ιδέα μου η έχει συνδιαστεί το χρήμα με την κακία και η λιτότητα με την καλοσύνη?

Φραγκάτοι δηλαδή με καρδιά δεν υπάρχουν?

Όπως επίσης άφραγκοι που ξεχυλίζουν από κακία και απανθρωπιά, ούτε και αυτοί δεν υπάρχουν?

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι περισσότεροι και ποιοι είναι λιγότεροι, απλά έκανα μια παρατήρηση μιας και τυχαίνει να γνωρίζω ανθρώπους και από τις 2 "κατηγορίες" , αν μιλάμε για άκρα πάντα και όχι για νορμαλ βιωτικό επίπεδο.

Επίσης όποιος κάνει αγαθοεργίες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ανήκει στους "good guys".
Πάρτε για παράδειγμα αυτόν τον Κλι-ντον.
Ναι, σίγουρα βοήθησε στην καταπολέμηση του aids στον πλανήτη, ναι σίγουρα τάισε φτωχά παιδάκια στην Αφρική (στους μπαμπάδες τους πουλούσε τότε όπλα για να αλληλοσφαχτούνε με άλλους μπαμπάδες φτωχών παιδιών εκεί) , αλλά πραγματικά πρέπει να κάνει πολλά περισσότερα για να ξεχάσουμε ότι καραβομβάρδισε τα Βαλκάνια και οι πεζοναύτες του δολοφόνησαν από ψηλά φτωχούς πολίτες που δεν του φταίξαν σε τίποτα..


_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 12, 2009 7:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
kchras έγραψε:
Blademaster_X έγραψε:


Γενικα αν με καταλαβες δυσκολη ερωτηση η οποια δεν μπορει να απαντηθει ευκολα και εχει θιχθει απειρες φορες. Δεν μαρεσει να δινω απολυτες απαντησεις σε τετοιες ερωτησεις γιατι τοτε θεωρω οτι γινομαι υποκριτης.


Εγώ ψήφισα κάτι απ' τα δύο φίλε Blademaster_X, χωρίς να θεωρώ ότι υποκρίνομαι.
Ο καθένας έχει διαφορετικά "πιστεύω" στη ζωή του...

Φιλικά...


Να γιατι παντα καθε φορα που θελω να πω κατι βαζω καθε φορα στο post μου το εξης

"προσωπικη αποψη"

Μην παρεξηγησε, οτι λεω τα λεω ως δικια μου ιδεολογια και δεν εχω καμια προθεση να παρει η μπαλα αλλους.

@kabez
Οπως εγραψα δεν πιστευω πως υπαρχει ασπρο/μαυρο ουτε κατι ειναι απολυτο. Συμφωνω με αυτα που λες ομως πιστευω επισης οτι ο λογος που το εχουμε συνδυασει ετσι ειναι επειδη πλεον το χρημα ειναι ενα (αν οχι το πιο μεγαλο) ειδος δυναμης. Και η ιστορια εχει δειξει πως ο ανθρωπος οταν εχει παραπανω δυναμη απο αυτη που μπορει να χειριστει συνηθως καταληγει στη διαφθορια και την καταχρηση της. Οσο για το θεμα κλιντον/πολιτικοι...δεν υπαρχει πλεον "καθαρος" πολιτικος (τουλαχιστον ολοι οσοι ειναι επιτυχημενοι απο αυτους δεν ειναι) αλλα εκει παμε σε αλλο θεμα...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fusion
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 12, 2009 10:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
όσες είναι οι πιθανότητες να αποκτήσετε/ω 1b, άλλες τόσες είναι οι πιθανότητες είναι να ακολουθήσετε/ω τα μεγαλόπρεπα σχέδια σας/μου...
οπότε, όλες οι απαντήσεις είναι στην σφαίρα της φαντασίας και της υποκρισίας...

ακόμη όσοι έχουν σχέδια τύπου να σώσουν την ανθρωπότητα (εWink ας το ξανασκεφτούνε μήπως και τελικά απλά το κάνουν για τον μεγάλο τους εγωισμό, μιας και ίσως νιώθουν κάποια "ευθύνη" και "ενοχές" ότι _πρέπει_ να κάνουν το καλό (εWink και όχι επειδή το θέλουν...


btw, είμαι αρκετά σίγουρος πως τα χρήματα δεν πρόκεται να αλλάξουν το κόσμο προς το καλύτερο...
είμαι σίγουρος πως το 1b δεν θα μπορούσε να σώσει ούτε την παρακάτω ψυχή:



καλή σας μέρα, πάω να πατήσω μερικά κουμπιά...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 12, 2009 11:51 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Δεν παρεξηγούμαι φίλε Blademaster_X.
Έχεις δίκιο.
Όλα ok. Cool

@fusion
Συμφωνώ ότι τα λεφτά δε θα έσωζαν τον κόσμο. Πες μου κάτι όμως.
Εγώ δηλαδή που απάντησα ότι θα κράταγα τα απαραίτητα για μια κοινή ζωή και θα έδινα τα υπόλοιπα για να σώσω κάτι παιδιά σαν αυτά στη φωτογραφία που έβαλες, γιατί πάει να πει πως υποκρίνομαι; Γνωρίζω πως θα το έκανα γιατί ξέρω τον εαυτό μου.


Τελοσπάντων πιστέψτε ότι θέλετε ρε παιδιά. Δικαίωμά σας είναι.
Άλλωστε δε θα τα είχαμε ποτέ αυτά τα χρήματα...

Καλή σου μέρα. Φιλικά...

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
trabarifas
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 12, 2009 3:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 10 Τόπος: Athina Τώρα Βλέπω: Shion no Ou και Naruto
Επελεξά το πρώτο αν κ αυτό που ίσως να ίκανα θα ήταν κάπου στο ενδιάμεσο. Θα κρατούσα κάποια για μένα κ τα υπόλοιπα θα τα έδινα όπου έκρινα σωστό ή απαραίτητο.Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθούσα να ξεφορτωθώ όσα περισσότερα γίνεται μην μπλέξω πουθενά. Όσο για σχέδια να σώσω την ανθρωπότητα....μπαααα καλύτερα να το κάνει κάποιος άλλος πιο φιλόδοξος ή ικάνος. Δεν θα θέλατε να έχετε εμένα για σωτήρα Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης