Το ξέρατε ότι ana σημαίνει τρύπα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Αnime of Culinary (Cooking Art)
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 12:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Πιστεύω να κανω καλά και ανεβάζω αυτό το θέμα ελπίζοντας να ικανοποιήσω την πεινα όσων ενδιαφέρονται για άνιμε που έχουν σαν κύριο θέμα την Μαγειρική.

Μια ερώτηση που συχνά οι καθηγητές της φιλολογίας στην 2α Γυμνασίου την έβασαν σαν Έκθεση (τουλάχιστον στο δικό μου γυμνάσιο ήταν κατι σαν εθιμο μεταξυ των καθηγητών όπως έμαθα μετά απο πολλά χρόνια)
ήταν : Φαγητό= ανάγκη ή απόλαυση?, Μαγειρική = Τέχνη ή απλά ενα επαγγελμα για την ικανοποίηση της πείνας?

Αρκετά εγραψα για τους συνηρμούς μου. Πίσω στα άνιμε, ο noname σε ενα αλλο topic απαντώντας στην ερώτηση του DjDragon σχετικά με άνιμε που εχουν σχέση με την μαγειρική ανέφερε τα εξής

Yakitate!! Japan
Antique Bakery
Dae Jang Geum - Jang Geum`s Dream
Detatoko Princess
Mister Ajikko
Ramen Fighter Miki
Cooking Papa

Στα οπία συφώνησα και προσθεσα και το Oishinbo - The Gourmet

Ο DjDragon ανέφερε το Master Cooking Boy το οποίο ειναι και το μονο που εχω δει ολοκληρωμένο σε οτι αφορά απο αυτού του είδου τα άνιμε για να είμαι και ειλικρινής όπως και το Yakitate!! Japan που είμαι κοντά στην μέση.

ΥΓ: Δεν θα σταματήσω φυσικά να ψάχνω για ακόμα περισσότερα Cool

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 12:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Πολύ ωραίο θέμα έκανες εσύ !

Όμως η φράση

Παράθεση:
Φαγητό= ανάγκη ή απόλαυση?, Μαγειρική = Τέχνη ή απλά ένα επάγγελμα για την ικανοποίηση της πείνας?


μου θυμίζει πολύ το Cooking Master Boy. Θα τιμήσω και τα άλλα όταν τα βρω φυσικά...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 1:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Δρακοαδελφέ ...

Θα ήμουν ψεύτης αμα έλεγα οτι το συγκερκιμένο άνιμε δεν έχει επιρεάσει τον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι σχετικά με την μαγειρική ειδικότερα και με τον τρόπο που ζώ γενικότερα.


Smile

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 1:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Asheto me ta anime, shetiko me Iaponia klp an thes psaxe gia to Iron Chef, duel mageiremata ki opoion parei o haros Razz [vevaia sto youtube paizoun mono i us ekdosi apo oti eida toulahiston, apo to tipota :S]

http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Chef

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 1:20 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Hazuki χρόνια και ζαμάνια Laughing

εχω παρακολουθήσει μερικά καιμπορώ να σου πώ οτι κάποια πραγματικά αξιζαν . Αξιζει να σημειωθει οτι και οι κριτική επιτροπή ειχε να παρουσιάσει ενδιαφέροντα πρόσοπα όπως ο Τσακι Τσάν για όσους λατρεύουν τις καταπληκτικές καδιασκεδαστικές ταινίες του και Ο Joël Robuchon για όποιν γνωρίζει τα καθώς κείμενα της παγκόσμιας μαγειρικής σκηνής.

ΥΓ: Δεν χρειάζεται να είσαι μάγειρας , γευσηγνώστης ή επιστήμονας για να κρίνεις οτι ένα πιάτο είναι εμφανίσημο, εύγεστο και ποιοτικό. Αυτό που χρειάζεται να έχεις είναι Αγάπη.

¨Αρχισα πάλυ τις φιλοσοφίες Razz

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 2:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Dragon-Cook έγραψε:
Hazuki χρόνια και ζαμάνια Laughing

εχω παρακολουθήσει μερικά καιμπορώ να σου πώ οτι κάποια πραγματικά αξιζαν . Αξιζει να σημειωθει οτι και οι κριτική επιτροπή ειχε να παρουσιάσει ενδιαφέροντα πρόσοπα όπως ο Τσακι Τσάν για όσους λατρεύουν τις καταπληκτικές καδιασκεδαστικές ταινίες του και Ο Joël Robuchon για όποιν γνωρίζει τα καθώς κείμενα της παγκόσμιας μαγειρικής σκηνής.

ΥΓ: Δεν χρειάζεται να είσαι μάγειρας , γευσηγνώστης ή επιστήμονας για να κρίνεις οτι ένα πιάτο είναι εμφανίσημο, εύγεστο και ποιοτικό. Αυτό που χρειάζεται να έχεις είναι Αγάπη.

¨Αρχισα πάλυ τις φιλοσοφίες Razz


Χαχαχαχαχαχα ! πρόσεχε να μην κάψεις την γλώσσα σου μετά από τα πολλά πιάτα στην σχολή όπου δουλεύεις ! Αν κατεβώ ποτέ Πάτρα, θα σε ρίξω μία επίσκεψη να δοκιμάσω το suchi σου που θα μου κάνεις ! Να μου έχεις έτοιμο και το ramen ! Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 08, 2009 11:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Βασικά στην Αθήνα μένω τώρα, αλλά κατάγομαι απο τις Σέρρες Very Happy Cool

ΥΓ: Όσον αφορά το να με έρθρεις κάτω είσαι ευπρόσδεκτος μόνο να με το πείς καμία βδομάδα νωριτερα να κανονίσω το προγραμμα μου Smile

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas21
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 09, 2009 8:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 15 Νοέ 08 Δημοσιεύσεις: 187 Τόπος: Grand Line Τώρα Βλέπω: baccano
Confused ANIME ME MAGIRIKH?PRWTH FORA AKOUW
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 12:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
μια μικρή διόρθωση το Detatoko Princess τελικά δεν έχει να κάνει με μαγειρική ( έκατσα και το είδα ) είναι ένα κωμικό fantasy όπου η πριγκίπισσα έχει μανία με τις πουτίγκες ... sry για την παραπληροφόρηση -___-

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 1:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
no problem noname δυστηχλως ή ευτηχος κατέβασα τα 3 πρώτα επισόδεια και το παρατιρησα.

ΥΓ: Αυτό που με αποθάρινε να συνεχίσω να κατεβάζω και τα υπόλοιπα επισόδεια είναι οτι ως τώρα δείχνει πολύ ρηχί και καθόλου συγκροτιμένο.

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 1:28 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Dragon-Cook έγραψε:
no problem noname δυστηχλως ή ευτηχος κατέβασα τα 3 πρώτα επισόδεια και το παρατιρησα.

ΥΓ: Αυτό που με αποθάρινε να συνεχίσω να κατεβάζω και τα υπόλοιπα επισόδεια είναι οτι ως τώρα δείχνει πολύ ρηχί και καθόλου συγκροτιμένο.
3 είναι όλα και όλα βασικά ένα χαριτωμένο fantasy comedy είναι ... αν και καταλαβαίνω πως μάλλον απογοητεύεσαι όταν περιμένεις να δεις κάτι διαφορετικό Razz ... sry again -_-
Πάντως ενώ η μαγειρική και ιδικά οι διαγωνισμοί μαγειρικής είναι αγαπημένο θέμα στα anime ιδικά στα comedy ..τελικά λίγα ασχολούνται πραγματικά με την διαδικασία του μαγειρέματος σοβαρά ^^

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=animelist&catid.257=100 ---> αυτά δίνει το anidb ώς anime με την ετικέτα cooking ... την προηγούμενη είχα προσπαθήσει να δώσω τα ποίο σχετικά...

πάντως ίσως βρεις περισσότερο υλικό σε manga

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
aeron
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 10, 2009 8:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Noname ουτε το Muteki Kanbαn musume (ramen fighter miki) εχει να κανει με φαγητο . Απλα η Miki παραδιδει ramen σε πελατες γιατι η μητερα της εχει εστιατοριο . Κωμωδια με ξυλο ειναι βασικα δν δειχνει ουτε πως μαγειρευουνε ουτε υλικα ουτε τπτ μονο τους πελατες να τρωνε αλλα το θεμα της σειρας ειναι αλλο
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
aeron έγραψε:
Noname ουτε το Muteki Kanbαn musume (ramen fighter miki) εχει να κανει με φαγητο . Απλα η Miki παραδιδει ramen σε πελατες γιατι η μητερα της εχει εστιατοριο . Κωμωδια με ξυλο ειναι βασικα δν δειχνει ουτε πως μαγειρευουνε ουτε υλικα ουτε τπτ μονο τους πελατες να τρωνε αλλα το θεμα της σειρας ειναι αλλο


Με αυτό που είπες μου θύμισες πολύ το Ranma 1/2 το πως δουλεύει η Sanbo με την γιαγιά της στο δικό τους εστιατόριο και κάνει deliveries με το παπάκι της. Τρελή κωμωδία ! Θα χαιρόμουν πολύ αν το συνέχιζαν ! Είχε πλάκα μάλιστα και με την Okonomiyaki Ukyo που έκανε πόλεμο με την Sanbo για το ποία θα πάει φαγητό στον Ranma πρώτη. Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dragon-Cook
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 28 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 338 Τόπος: Αθήνα για τώρα!!!
Πιστεύω οτι στα περισσότερα αν οχι σε ολα τα άνιμε εμφανιζεται κάποιο σημείο οπου το φαγητό πέρνει τον πρώτο ρόλο, για λενα με δυο λεπτά τουλάχιστον αλλα στα περισσοτερα ανιμε αυτό ειναι όλο.

Το να προσδιορίσεις αμα ένα ανιμε εχει να κάνει με την μαγειρική καθε αυτό είναισχετικά εύκολο .Τώρα κατα ποσο ειναι καλό αυτό το κρινει ο καθένας μας απο την δικία του σκοπία,δεν χρειάζεται να είσαι μαγειρας για να το κρίνεις, ούτε οδηγός αγώνων ή μηχανικός για να καταλάβεις ενα Racing anime.

ΥΓ: Η μαγειρική τεχνη χαρακτιρίζεται το concept και pattern που έχει να κάνει με ανοιχτό μυαλό Wink , φαντασία , υγειηνή Embarassed , ασφάλεια ,προθημότητα και τέλος ποτέ δεν ξεχνας τα Βασικά .... Smile

_________________
Το σήμερα είναι το χτές του αύριο που ήρθε να κάνει το είναι, ήταν.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 01, 2009 8:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Μάλιστα...Τώρα που καθάρισα τον υπολογιστή μου από ιούς και του ότι τον τακτοποίησα τελείως και ότι διόρθωσα την σύνδεση μου είμαι πρόθυμος να τα κατεβάσω σβάρνα όλα αυτά !

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης