Το ξέρατε ότι shinka σημαίνει μεταμορφώνομαι,εξελίσσομα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 4 από 9
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Games    Όλα τα ιαπωνικά RPGs παρούσας γενιάς κονσολών!!!
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 10:59 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Scatman, δεν έχω καμιά όρεξη να ασχολούμαι με τις ανούσιες προκλήσεις σου που τόσο εμφανές παραθέτεις απλόχερα, αλλά αν έχεις την εντύπωση ότι δεν γνώριζα κάποιο από τα παιχνίδια που αναφέρεις και γι?αυτό δεν το συμπεριέλαβα τότε απατάσαι οικτρά. Αβάσιμες κατηγορίες όπως σε κάθε post σου. Επιπλέον σου έχει δημιουργηθεί η ιδέα ότι το να είσαι αυθεντία σε κάτι σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να μάθεις και έχει την απόλυτη γνώση πάνω σε όλα. Αν δεν ήξερε δηλαδή κάποιος 2-3 λεπτομέρειες για κάποια θέματα στην οποία ειδικεύεται αυτομάτως για σένα δηλαδή ακυρώνεται αυτός ο χαρακτηρισμός και ας γνωρίζει τα υπόλοιπα εκατομμύρια λεπτομέρειες έτσι; Αυτή την ιδέα έχεις δώσει να καταλάβει κανείς από αυτά που λες, έχοντας παρερμηνεύσει την έννοια του όρου, και από εκεί και πέρα συνεχίζεις το “ποίημα” των αβάσιμων κατηγοριών και ότι σου κατέβει. Δεν θα το “αναλύσω” περεταίρω για να κάνεις εσύ το κέφι σου, όπως προφανώς καταλαβαίνεις υποθέτω. Έχω και μια λίστα για NDS να ετοιμάσω και σίγουρα θα φάω πολύ χρόνο απαντώντας σε όσα γράφεις πάλι. Όσο αφορά τα PSX & PS2 ούτε εγώ δεν έχω ολοκληρώσει πλήρως τις λίστες τους ακόμα, και μπορεί να μου διαφεύγουν μερικά (ιαπωνικά μόνο). Και αυτό γιατί είναι η μόνες κονσόλες στις οποίες έμειναν ακόμα αρκετά παιχνίδια να βρω και να κατεβάσω (επειδή είναι σπάνια) και στο PS2 ακόμα βγαίνουν. Με απλά λόγια, όσα έμειναν για αυτές τις δύο ακόμα, και τέλειωσα (πέρα από τις παρούσες ζωντανές). Για τον χρόνο που αναφέρεις ότι χρειάζεται για να κάνεις λίστες προφανώς και το ξέρω εφόσον από την εποχή του 33.6Kbs ξεκίνησα το “συμμάζεμα” τους, που ούτε εγώ δεν θυμάμαι πότε ήταν αυτό. Ο σκοπός μου όμως δεν ήταν να κάνω λίστες με τα jRPG, αλλά με όλα όσα θέλω να κατεβάσω, και προφανώς δεν παίζω μόνο jRPGs. Ως αποτέλεσμα αυτού σήμερα οι λίστες μου, είναι η συλλογή μου που δεν είναι μόνο jRPGs αλλά και adventures, fightings κ.τ.λ. με αποτέλεσμα να μην έχω (και να μην θέλω) ξεχωριστές λίστες μόνο με τα jRPGs από την στιγμή που αυτά είναι έτσι και αλλιώς ήδη όλα στην γενική συλλογή μου. Τώρα τέρμα οι ανοησίες και τα παιδιαρίσματα και ας πάμε σε αυτά που έχουν σημασία.

Το Uncharted Waters το γνωρίζω από την εποχή που δεν ασχολιόμουν με jRPGs και πιο συγκεκριμένα από τότε που το είχαν παρουσιάσει σε ένα από τα πρώτα τεύχη του ελληνικού Game Pro. Αυτό, τα άλλα δύο που ανέφερες, όπως και όλα σχεδόν τα άλλα υποτιθέμενα “strategy RPG” παιχνίδια της Koei (Romance,Sangokushi,Nobunaga?s ,P.T.O.,Genghis κ.τ.λ.) ποτέ δεν θα θεώρησα strategy RPG (εφόσον ζητάς την δική μου άποψη αυτή την φορά), αλλά ένα υβρίδιο ( hystorical ) simulation / adventure & strategy με ελάχιστα ανάμικτα RPG στοιχεία (οι ποσότητα των συνδυασμών διαφέρουν ανά τίτλο) τα οποία δεν υπερτερούν ή δεν είναι τουλάχιστον ισάξια έναντι των πρώτων κατηγοριών (όπως στα strategy RPG), ώστε να τα κατατάξω προσωπικά στην γενική κατηγορία των jRPGs. Τι να σου πω. Αυτή την εντύπωση μου άφησαν οι προκάτοχοι τους που δοκίμασα. Και γι?αυτό δεν τα κατεβάζω πλέον. Γι?αυτό πιστεύω δικαίως και το VGRebirth είναι σωστό που αναφέρει τα περισσότερα είτε σαν strategy είτε σαν simulation,και τα gamefaqs & ign ως Strategy . Άποψη μου και γι?αυτό τον λόγο δεν θα τα προσθέσω στην λίστα, επειδή τα θεωρώ “άκυρα”. Είσαι ελεύθερος να διαφωνήσεις. Τα υβρίδια είναι περίεργη κατάσταση και ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του (τις οποίες ο άλλος θα πρέπει να σέβεται για να μην ξεχνιόμαστε). Αν παρόλα αυτά δεν είσαι ικανός να σεβαστείς την άποψη μου (όπως κάνω εγώ) και το γεγονός ότι εγώ συντάζω τις λίστες του παρόν θέματος, μπορείς κάλλιστα να δημιουργήσεις δικό σου θέμα και να παραθέσεις εκεί ότι τραβάει η ψυχή σου με βάση τα δικά σου κριτήρια για το τι είναι RPG και τι δεν είναι.

Τα Gundam θα τα αφαιρέσω για τους βάσιμους λόγους που αναφέρεις που ακούγονται τουλάχιστον σωστοί, καθώς τα συγκεκριμένα δεν τα έχω παίξει και γι? αυτό σε ρώτησα άλλωστε.

Επίσης δεν πιστεύω να νομίζεις ότι θα κολλήσω στο “7” ως απόλυτο αριθμό αυτών που ήταν να αναφέρεις. Είδα καλά τι έγραψες και σε αντίθεση με σένα που αγνοούσες τα “περίπου” & “πάνω κάτω” που έγραφα εγώ, εγώ δεν έχω τέτοια κολλήματα. Τώρα για μάντεψε το ακόλουθο. Όλοι οι τίτλοι που έδωσες, εκτός από 4, είναι ανάμεσα σε αυτούς που απέρριψα από την λίστα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θεωρώ πως ανήκουν στα jRPGs (και όχι μόνο εγώ), είτε άλλοι υπάρχουν -ήδη- στην λίστα (εύλογο ερώτημα πως γίνετε να μην τα είδες) ενώ τέλος άλλοι είναι παραγωγές δυτικών στούντιο (εύλογο επίσης ερώτημα τι σχέση έχουν με το θέμα αυτά). Θα τα πάρω ένα ένα για να μην γενικοποιώ.

Bounty Hounds // Action (Shooter) με –ελάχιστα- στοιχεία RPG
Cardinal Arc // Υπάρχει ήδη ως Neverland Card Battles
Chuumon Shiyouze! Oretachi no Sekai // +
Dungeons & Dragons: Tactics // Δυτική παραγωγή (Kuju / Headstrong Games)
Daikoukai Jidai IV // Αναφέρθηκα ήδη σε αυτό πάνω
Generation of Chaos IV: Another Side // Υπάρχει ήδη ως Generation of Chaos
Galaxy Fraulein Yuna Collection // Adventure
King's Field Additional // +
King's Field Additional II // +
Ken To Mahou To Gakuen Mono // Υπάρχει ήδη στην λίστα
Lord of the Rings Tactics // Δυτική παραγωγή ( Amaze Ent. )
Infinite Loop // Adventure
Mimana Iyar Chronicle // Υπάρχει ήδη στην λίστα
Nakahara no Hasha: Sangoku Shouseiden // Αναφέρθηκα ήδη σε αυτό πάνω
Puzzle Quest: Challenge of The Warlords // Δυτική παραγωγή
Puzzle Quest: Galatrix // Δυτική παραγωγή
Rockman Dash // Action Adventure
Rockman Dash 2 // Action Adventure
R-Types Tactics // Strategy
Tir-Na-Nog // -Όταν- κάποτε αποφασίσουν να το ξεθάψουν ξανά θα το προσθέσω
Twelve: Sengoku Fengshenden // +
Taikou Risshiden IV // Αναφέρθηκα ήδη σε αυτό πάνω

Από τα παραπάνω που ανέφερες θα προσθέσω τα 4 που έχουν “+” από δίπλα. Θα αναφερθώ αναλυτικά στο καθένα. Τα King?s Field επειδή είναι δυτικοφανής δεν τα κατέβασα ποτέ (σε καμία κονσόλα), οπότε δεν τα είχα στις λίστες μου με την συλλογή μου, με αποτέλεσμα να μου διαφύγουν στο “μέτρημα”. Το Chuumon Shiyouze είναι πολύ παράξενο υβρίδιο και δεν θεωρούσα ότι θα έπρεπε να το συμπεριλάβω. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, εφόσον έβαλα το παρόμοιο Dungeon Maker θα το προσθέσω και αυτό. Το Twelve απορώ πως μου διέφυγε, καθώς το έχω και αυτό κατεβασμένο. Δεν έχω εδώ στην δουλειά την λίστα με την συλλογή μου αυτή την στιγμή, αλλά το πιθανότερο είναι να μην το είχα προσθέσει στην λίστα όταν το κατέβασα τότε με αποτέλεσμα να μην το συμπεριλάβω.

Όπως βλέπεις μπορούν να προκύψουν θετικά όταν παραθέτεις στοιχεία και όχι κατηγορίες. Δώσε αν είναι και αυτά που λες ότι δεν προστέθηκαν λόγο της δυτικής φιλοσοφίας τους και τα οποία προφανώς δεν θα πρέπει επίσης να είναι δυτικές παραγωγές για να μετρήσουν.

Kite, δίκαιο έχεις σε αυτό. Δεν το είχα προσέξει. Θα το διορθώσω.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 11:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Kite έγραψε:
DjDragon έγραψε:
Εμένα βέβαια δεν με τραβάνε γενικά τα εξώφυλλα...Εγώ κρίνω το παιχνίδι από τα screenshots και το σενάριο...

Ομολογώ πως το εξώφυλλο του PSP είναι όντως χάλια...Λες και κάποιος το έκανε διπλό frame εκεί πέρα με το photoshop...
Πως ομως να ενδιαφερθει καπιος να ψαξει για screenshots και σεναριο, απο ενα παιχνιδι που του ειναι παντελος αγνωστο, και το κουτι δεν του τραβα καν το ενδιαφερων... Ποσο μαλων με το γεγονος οτι το PSP ειναι port-able και φυλοξενει απυρα απαρχεομενα παιχνιδια, που επιδη ηχαν δοξα στην εποχη τους, περιμενουν να εχουν την ιδια δοξα και τωρα.
Δεν διαφονω με τη λογικη να portαρουν παλια παιχνιδια για να μαθενουν οι νεοτεροι και να θημουντε οι παλιοτεροι, μα αν ειναι να το κανουν, να φρωντιζουν να τα διορθονουν πρωτα, και να κυλοφορει που και που κανενας αυθεντικος κενουριος τιτλος...


ε βέβαια...Είναι δύσκολο καθώς υπάρχουν ελάχιστοι σαν εσάς(Kite + Aoshi) που παίζετε Port-able.Τα περισσότερα παιχνίδια τα καλά έχουν φτάσει για τις κονσόλες τις μεγάλες(PS2+Wii + άλλες).Βέβαια για να ξαναπάρουν την δόξα τους θέλουν ένα απλό re-make από τις παλιές κονσόλες(Sega Saturn + Nintendo 64 + άλλες) για τους προφανείς λόγους αυτούς.

Το να διορθώσουν πρώτα κάτι είναι δικό τους θέλημα.Δεν είναι δικό μας.Αν κάτι δεν παίρνεται και ούτε καλές κριτικές έχει πολύ απλά θα το αποσύρουν το κάθε παιχνίδι για διόρθωση και μετά πάλι πίσω...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dark-Master
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 11:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 07 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 675 Τόπος: Alexandroupoli
DjDragon έγραψε:
ε βέβαια...Είναι δύσκολο καθώς υπάρχουν ελάχιστοι σαν εσάς(Kite + Aoshi) που παίζετε Port-able.

Ston kairo mas oloi exoun ena psp h ena nds. Kai ego pira psp giati evlepa ti rpg tha vgenane kai trelenomouna. Opos kai sto ds ginete o xamos. Dj psaksimo theli apla google it.
DjDragon έγραψε:
Τα περισσότερα παιχνίδια τα καλά (mou arese auto) έχουν φτάσει για τις κονσόλες τις μεγάλες(PS2+Wii + άλλες).

DjDragon έγραψε:
Βέβαια για να ξαναπάρουν την δόξα τους θέλουν ένα απλό re-make από τις παλιές κονσόλες(Sega Saturn + Nintendo 64 + άλλες)

To APLO remake pou les den einai toso aplo oso nomizis. Aplos ama se endiefere ti games eixan h palies konsoles tote tha kathosoun na asxolithis alla esi kitas mono ti games vgazoun h kenouries.

_________________

Suikoden V
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spahar
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 8:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 04 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 129
Η λίστα του PSP είναι εντυπωσιακή, αλλά διαφωνώ σε ένα σημείο. Τα παιχνίδια που είναι Japan Only δε θα έπρεπε να είναι στη λίστα ή τουλάχιστον θα μπορούσες να τα είχες σε ξεχωριστό spoiler (αυτό ισχύει για όλες τις πλατφόρμες φυσικά). Τι νόημα έχει να υπάρχουν στη λίστα 88 παιχνίδια αν τα 38 είναι μόνο Ιαπωνία (αναφέρομαι στα "ΗΠΑ: Όχι / Ευρώπη: Όχι", δε βάζω μέσα το "Άγνωστο"), δηλαδή είναι unplayable για τη πλειοψηφία εδώ μέσα? Δε λέω καλή η ενημέρωση, αλλά να έχει και ένα ουσιαστικό αντίκρισμα, δηλαδή να πληροφορηθώ για ένα παιχνίδι που να μπορώ να το παίξω.

Επειδή έχεις κάνει ήδη πολύ δουλειά ή επειδή μπορεί να θες μια ολοκληρωμένη λίστα θα πρότεινα να τα ξεχωρίσεις σε Japan Only και Usa/Europe. Γνώμη μου πάντα, απλά το λέω.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Blademaster_X
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 8:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
Official AP GFX Artist
::Moderator::<br>Official AP GFX Artist

Συμμετέχει από: 30 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 1933 Τόπος: Athens - city of no refund
Λες και το ξερα πως θα γινει κατι τετοιο...

Cassiel-Scatman. both of you stop this!
Ξεκαθαρισα πως δεν θελω flame διαθεσεις. Αυτο το thread εγινε απτην καλη θεληση του Cassiel και οχι για να δουμε ποιος ειναι αυθεντια, ποιος εχει πιο πολλες γνωσεις η ποιος την εχει "μεγαλυτερη", την λιστα των games. Αντι να το παιζετε phoenix wright να βρισκετε λαθη-αποδειξεις στον καθενα, καλο θα ταν απλα να βοηθατε ο ενας τον αλλο μιας και οι 2 γνωριζετε ηδη πολλα. Ξαναλεω πως δεν θελω να δω αυτο το thread να κλειδωνεται για ανοητους λογους, και το flame οσο ανοητος παραμενει κυριος λογος για να κλειδωθει. Γιαυτο σας παρακαλω ηρεμηστε και συνεχιστε με νεο πνευμα. Θελω να δω αυτη τη λιστα να μεγαλωνει Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Scatman
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 9:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 15 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 436 Τόπος: Scatman's World Τώρα Βλέπω: OVAs
Κλασσικη απαντηση Cassiel. Το ειχα προβλεψει ετσι κι αλλιως.
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Η απαντηση σου νομιζω τα λεει τα λεει ολα.

Επισης, Blademaster δεν κανω αγωνα αυθεντιας και ουδε ποτε δηλωσα απολυτος γνωστης των πραγματων οπως τον Cassiel. Αυτο που επισημανα εδω και αρκετα posts ειναι : λανθασμενες προσθηκες και παραλειψεις που φυσικα δεν εγιναν αποδεκτα απτον συγγραφεα για εγωιστικους λογους. Δεν απερριψα την προσπαθεια του αλλα την εμμονη του σε καποια πραγματα που πιθανα δε γνωριζει. Στο κατω κατω δεν εχω αναγκη για αναγνωριση ή να αποδειξω κατι. Οσοι με γνωριζουν για κατι, αυτο ειναι η emu-scene.

Οπως και να εχει, οπως ειπα αυτα που ειχα να πω τα ειπα. Γνωριζω πως θα fix-αρει τις λιστες του αλλα του ειναι δυσκολο να το αποδεχτει. Εξαλου, με καλη διαθεση ξεκινησα κιαι ημουν ο μονος που προσπαθησε να συμβαλει στις λιστες. Αλλα...

Τελος, περα των αστειων πραγματικα σχολιων που κανεις για παιχνιδια που ΔΕΝ εχεις παιξει αλλα κατα ενα υπερφυσικο τροπο ξερεις το στυλ τους... θα μιλησω μονο για τα Megaman Dash που ειναι οσο RPGs ειναι και τα Zeldas. Επισης, η Capcom γραφει στο Oπισθοφυλλο τους Action-RPGs. Τελεια.

Φανταζομαι ΠΟΣΟ ασκοπο θα ηταν να σου διορθωνα τις DS Λιστες. Με πιανει πονοκεφαλος με τη σκεψη και μονο.

ΕΝΤΙΤ : Cassiel για τα PS1&2 καλυτερα μη μιλας καθολου. Ημουν ο μοναδικος Ελληνας που ειχε συμβαλει καποτε στο PSX Jap Full Set με original games κ ενεργος στην emus scene εδω και χρονια. Exoθν δει πολλα τα ματακια μου κι απο αλλους που κατα καιρους εκαναν δηλωσεις πως ειχαν βρει σχεδον ολα τα RPGs στο Playstation Και τελικα εμειναν με το στομα ανοικτο. Αυτο εχω να πω.
Στο Internet, υπαρχει μια λιστα που υποτιθεται ειναι complete, του Saruiji, που ομως περα των πολλων λανθασμενων προσθηκων του κ πολλες ελλειψεις, την εχτισε με τη μερικη βοηθεια μου. Κι ο ιδιος πλεον γνωριζει οτι ειναι εντελως Out of date και προσφατα (πριν μερικα χρονια) μου ζητουσε να του τη fix-αρω αλλα αρνηθηκα για προσωπικους λογους.

ENTIT 2 : Για λιγες προσθηκες που υπηρχαν ηδη στη λιστα σου δε φταιω εγω. Σε πολλα χρησιμοποιεις ονομασιες που δεν ειναι σωστες ή "κομμενες " . Ενα τυχαιο πχ Suikoden 1 & 2 -> Genso Suikoden 1 & 2 , παραλιγο να το προσθεσω κι αυτο επειδη δεν το ειδα στο "G", πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.

_________________
|My Youtube | RPG News
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ellorai
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 11:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 14 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Στο Pigeon
Έγινε μια κίνηση δημιουργίας μιας λίστας...προσωπικά δεν ξέρω σχεδόν κανένα από τους τίτλους αυτούς και δεν με απασχολεί to be honest....

Υπάρχουν όμως άτομα που τους ενδιαφέρει και αντί για ενημέρωση, παίρνει εσάς τους δύο να τσακώνεστε. Σταματήστε και προχωρήστε την ήδη πολύ καλή δουλειά.....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 11, 2008 11:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Cassiel + Scatman ρε προς Θεού σταματήστε και οι 2 ... Το κάνατε flame θέμα...Τετ α τετ μη χέσω...

Θα συμφωνήσω στην απάντηση του Blademaster προς κρίση του με σας...

Δεν πάτε λέω γω να ρωτήσετε κανάν τρίτο και όχι να μαλώνετε σαν τα κοκόρια ?

Αμά θέλετε αφήστε και οι 2 και κάποιους άλλους να απαντήσουν μπας και τα ξέρουν αυτοί, πόσο μάλλον να σας απαντήσουν κάποια στιγμή ο zanatos και ο Atanasiosu γιαυτά...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Dark-Master

δεν είναι εκεί το θέμα μαν...

Κοιτάζω τα screenshots γιατί πολύ απλά δεν τα ξέρω όλα κι όλα τα j-games όπως είπε και ο Ellorai τώρα.Τα κοιτάζω σε όλες τις γωνίες για να μην πάρω λάθος παιχνίδι, γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσουν simutalion + strategy games...Γιαυτό...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Scatman
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 12:37 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 15 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 436 Τόπος: Scatman's World Τώρα Βλέπω: OVAs
ζητω συγνωμη για τη δικη μου συμπεριφορα τοτε αφου οντως δεν ειστε υποχρεωμενοι να βλεπετε εναν τετοιο διαλογο. υποσχομαι απτη μερια να μην ξανασχοληθω με αυτα που γραφει στις λιστες του ο Cassiel κι οποιος θελεις ας τις δεχτει ως complete. Nuff , εξαλου δε βγαινει κ ακρη

_________________
|My Youtube | RPG News
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 8:15 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
spahar, αυτό που λες δεν ισχύει για όλους.Κάποιοι μπορεί να ξέρουν ιαπωνικά και να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα παιχνίδια (και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τέτοια άτομα σε αυτό το forum).Από την άλλη σκοπός του θέματος ήταν να κάνω μια αλφαβητική συνοπτική λίστα με τα jRPG κάθε κονσόλας χωριστά και όχι να τα σπάσω σε πολλαπλές υποκατηγορίες και "να γεμίσει ο τόπος" για να το πω απλά.Άλλωστε αναφέρεται αν έχει κυκλοφορήσει κάποιο στα αγγλικά ή όχι και τόσος κόπος είναι δηλαδή μια ματιά σε τελική ανάλυση για να σπαστούν όλες οι λίστες Smile ;

Blademaster_X δίκαιο έχεις.Ήταν λάθος μου να ασχοληθώ και το ξέρω πολύ καλά.Είχα βλέπεις όμως τον "εγωισμό" (όπως το λένε τώρα), να μην ανεχτώ ευτράπελες συμπεριφορές στο άτομο μου όπως πρέπει να είδες και ο ίδιος (γιατί κάτι άλλο πέρα από αυτές δεν ακούστηκε με μία και μόνο εξαίρεση).Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με οποιαδήποτε άτομα εκτοξεύουν αβάσιμες κατηγορίες,ειρωνίες,δεν σέβονται προσωπικές απόψεις των άλλων εκτοξεύοντας κατηγορίες "εγωισμού" για τους άλλους, και βάζουν λόγια στα στόματα των άλλων που δεν υποστήριξαν ποτέ, αλλά είπαν οι ίδιοι μόνοι τους και τα κάνανε "νόμο",ιδιαίτερα όλα αυτά όταν δεν έχουν ιδέα για το άλλο άτομο για το οποίο μιλάνε και το τι σκεπτικό και γνώσεις διαθέτει αυτό.Και αυτό χωρίς να κάνω εγώ τέτοιου είδους προσωπικές επιθέσεις απέναντι σε αυτά τα άτομα γιατί όλα αυτά είναι ανωριμότητες.Αν είναι να προσθέσει κάποιος κάτι, καλό θα είναι να μην κάνει πρώτα 20 posts με flame και μετά 1 με στοιχεία.Και καλό θα ήταν όντως και αυτοί να μην ασχοληθούν πλέον με το παρόν θέμα,ιδιαίτερα όταν δεν βλέπουν στα γραφόμενα τους και τα δικά τους προφανές λάθη σε ατομικό και δηλωτικό επίπεδο, πριν κατηγορήσουν τους άλλους για τα ίδια πράγματα.Λίγη ωριμότητα δεν βλάπτει.

Δεν θα επανέλθω στο θέμα πριν τελειώσω και με την λίστα του DS που θα πάρει μερικές εβδομάδες λογικά,εφόσον δεν έχω όρεξη να χάνω τον χρόνο μου εκτός δουλειάς με τέτοια θέματα.Ως τότε (και γενικά για πάντα) ότι και να ειπωθεί για το θέμα του flaming ή οποιαδήποτε κατηγορία και να (ξανα)ακουστεί απέναντι μου, δεν πρόκειτε να λάβει σχόλιο εκ μέρους μου και να είστε σίγουροι γι'αυτό όσο είναι και το γεγονός ότι αναπνέετε για να ζήσετε.Ως γνωστών flaming με ένα άτομο δεν μπορεί να υπάρξει στη συνέχεια εφόσον δεν θα ασχοληθεί ο ένας.Αρκετός χρόνος και "μελάνι" πήγαν χαμένα σε ανούσια πράγματα για άλλη μια φορά και ήρθε η ώρα να σταματήσουν μόνιμα τα παιδιαρίσματα,η σπίλωση του θέματος με αυτά και το σπάσιμο των νεύρων των υπολοίπων με όλα αυτά τα πράγματα που δεν προσθέτουν απολύτως τίποτα για κανέναν και μόνο ζημιώνουν την κοινότητα.

Επιστρέφω με νέο post όταν είναι έτοιμο για το τελευταίο μέρος του παρόν θέματος.Ως τότε καλά να περνάτε και sorry ξανά για όλο αυτό το σπάσιμο νεύρων που προκλήθηκε.

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ellorai
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 9:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 14 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Στο Pigeon
Να θυμήσω ότι όταν έκανα την Games Library κάποιοι λέγατε ότι δεν είμαστε Games Forums και είχατε δίκιο εν μέρη....

και τώρα κολλάτε στη πληρότητα της λίστας; Μια λίστα με παιχνίδια που ελάχιστοι θα ασχοληθούν και ακόμα λιγότεροι τα ξέρουν. Απλά συνεχίστε τη λίστα και αν θέλετε να "ξανασφάξει" ο ένας τον άλλο, κάντε το private.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spahar
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 11:52 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 04 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 129
Cassiel έγραψε:
spahar, αυτό που λες δεν ισχύει για όλους.Κάποιοι μπορεί να ξέρουν ιαπωνικά και να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα παιχνίδια (και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν τέτοια άτομα σε αυτό το forum).Από την άλλη σκοπός του θέματος ήταν να κάνω μια αλφαβητική συνοπτική λίστα με τα jRPG κάθε κονσόλας χωριστά και όχι να τα σπάσω σε πολλαπλές υποκατηγορίες και "να γεμίσει ο τόπος" για να το πω απλά.Άλλωστε αναφέρεται αν έχει κυκλοφορήσει κάποιο στα αγγλικά ή όχι και τόσος κόπος είναι δηλαδή μια ματιά σε τελική ανάλυση για να σπαστούν όλες οι λίστες Smile ;


Προφανώς αυτό που λέω δεν ισχύει για όλους, αλλά όπως είπα και πριν θεωρώ ότι ισχύει για τη πλειοψηφία (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ θεωρώ ότι η μειοψηφία εδώ μέσα θα ξέρει Ιαπωνικά, άμα κάνω λάθος αλλάζει το πράγμα). Οπότε βασιζόμενος στο γεγονός ότι είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν Ιαπωνικά ή είναι διατεθιμένοι να παίξουν ένα RPG χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα η λίστα πάσχει κατά τη γνώμη μου σε λειτουργικότητα. Για παράδειγμα εγώ κοίταζα τη λίστα του PSP για να δω κανένα παιχνίδι να ασχοληθώ. Όπως είναι φτιαγμένη η λίστα πρώτα κοιτάς τα screenshots, μετά το είδος κτλ. Αρκετές φορές κάποια από τα παιχνίδια μου φάνηκαν ενδιαφέροντα, για να τα ψάξω περισσότερο, αλλά ξενέρωνα όταν έβλεπα ότι είναι Ιαπωνικά μόνο (δεν είναι και λίγα 38 τουλάχιστον). Για αυτό προτείνω η κάθε λίστα να σπάει σε δύο κομμάτια, για να είναι πιο λειτουργική. Φυσικά αν αυτό το βλέπω ως πρόβλημα μόνο εγώ και κανένας άλλος προφανώς δεν αξίζει να το αλλάξεις, απλά το είπα. Εσύ αποφασίζεις, συνέχισε την καλή δουλειά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 2:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
Θα το κάνω spahar όπως προτείνεις με υποενότητες μέσα στις ενότητες των κονσολών αν είναι για διευκόλυνση όπως λες.Αλλά όλα αυτά μαζί στο τελικό update μαζί με το NDS για να μην χάνω τώρα χρόνο που το ετοιμάζω Wink .

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 8:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Ο φιλτατός Ellorai το μόνο που ήθελε να κάνει στην Games Library ήταν να ταξινομήσει όλα τα υπάρχοντα παιχνίδια όλων των κονσόλων και των εταιρείων.

Έτσι κι εσείς αντί να μαλώσετε φτιάξτε την δική σας λίστα για να πλουσιοποιηθεί μόνο για όσους δεν ξέρουν τι άλλα παιχνίδια έφτιαξε η Ιαπωνία. Wink

Cassiel μία συμβουλή...Μην είσαι τόσο εγωιστής, όπως λες.Απλά άσε και τους άλλους που παίζει και να τα γνωρίζουν τα παιχνίδια καλύτερα από σενα.Το ίδιο ισχύει και για σένα φιλτατέ Scatman.

Αυτά από μένα...

Ας συνεχίσει η παραγωγή της λίστας αυτής.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 29, 2008 5:05 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Συνεχιστε το καλό που κάνετε γιατί βοηθάτε πολλούς και θα βοηθήσετε περισότερους στο μελλόν.

Σταματήστε να τσακώνεστε γιατί δεν έχει νόημα το πρόβλημα σας με τον άλλον σε Private και αλλάξτε του τη παναγία αν θέλετε και όχι μονο για να απαντήσετε αλλά και για να το θέσετε.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 4 από 9
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης