Το ξέρατε ότι shiawase σημαίνει ευτυχία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    AnimeNews    Δελτίο Τύπου: Συνεργασία Anubis Comics & Kodansha LTD.
holborn
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 2:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1036 Τόπος: Thessaloniki
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ανακοίνωση συνεργασίας Anubis Comics και Kodansha, LTD.

Αθήνα, 31 Μαρτίου 2008




H Anubis Comics κλάδος της Compupress A.E., ανακοίνωσε σήμερα την υπογραφή συμφωνίας συνεργασίας με τη μεγαλύτερη εκδοτική εταιρεία της Ιαπωνίας, Kodansha Ltd. Η συμφωνία παρέχει στον κλάδο Anubis Manga το αποκλειστικό δικαίωμα έκδοσης στην Ελλάδα δύο τίτλων γιαπωνέζικων manga της Kodansha με διεθνή απήχηση, των Blade of the Immortal και Love Hina.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η σημαντική αυτή συνεργασία υπογραμμίζει για μία ακόμη φορά τη δέσμευση της Anubis να προσφέρει στους Έλληνες αναγνώστες εξαιρετικής ποιότητας εκδόσεις και νέα, καινοτόμα προϊόντα διεθνώς αναγνωρισμένης αξίας.

Η Anubis Comics δραστηριοποιείται αποκλειστικά στο χώρο των εκδόσεων comics και graphic novels και είναι σήμερα η μεγαλύτερη εταιρεία στον τομέα αυτό. Διαθέτει στη χώρα μας ένα πλήθος από εξαιρετικά δημοφιλείς και κορυφαίους σε πωλήσεις τίτλους παγκοσμίως, ενώ συνεργάζεται με τις μεγαλύτερες εκδοτικές εταιρείες διεθνώς.

Για την Anubis Comics

H Anubis Comics είναι κλάδος των εκδόσεων Anubis και ανήκει στην Compupress A.E. Eίναι σήμερα η μεγαλύτερη εταιρεία παραγωγής και διάθεσης κόμιξ στη χώρα μας και εκδίδει κατ? αποκλειστικότητα κόμιξ, manga και graphic novels σε συνεργασία με τους σπουδαιότερους ξένους οίκους, όπως οι: Marvel Comics, DC Comics, Dark Horse Comics, Tokyopop, Rainbow. Στην πλούσια γκάμα των εξαιρετικά ποιοτικών εκδόσεών της περιλαμβάνονται διεθνή και εγχώρια best sellers, όπως τα: V for Vendetta, Warcraft, Conan, Ultimate Spider-man κ.ά.

Οι εκδόσεις Anubis συμπλήρωσαν φέτος 17 χρόνια δραστηριότητας και χαρακτηρίζονται από τον καινοτόμο χαρακτήρα τους, αφού έφεραν πρώτες σε επαφή το ελληνικό κοινό με έργα μεγάλων συγγραφέων της λογοτεχνίας του Φανταστικού. Σήμερα, μέσω του τομέα Anubis Comics, εμπλουτίζουν διαρκώς τη σειρά των προϊόντων τους με πρωτοποριακές εκδόσεις, όπως είναι τα κόμιξ και τα graphic novels, και κυρίως με την έκδοση στα ελληνικά των κορυφαίων σε πωλήσεις τίτλων manga: NARUTO, RUROUNI KENSHIN και SHAMAN KING μετά την πρόσφατη υπογραφή συνεργασίας με τη VIZ Media, LLC

H Anubis Comics διαθέτει τα προϊόντα της μέσω ενός ευρύτατου δίκτυου διάθεσης [Αnubis Comics Network] σε όλη την Ελλάδα, το οποίο συνεχώς διευρύνεται, ενώ ενισχύει διαρκώς την παρουσία της στην αγορά μέσω προγράμματος προώθησης το οποίο περιλαμβάνει above & below the line activities.


Anubis Comics – Compupress A.E.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 2:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Με πρόλαβες. Μόλις είδα αυτό στο PC Masta και πήγαινα να το ανεβάσω στο θέμα για τα υπόλοιπα Ελληνικά Manga.



Μια νέα Manga εποχή στην Ελλάδα ίσως; Rolling Eyes

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 5:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
ΤΕΛΙΑ!!!
ΠΑΝΤΟΥ ΨΑΧΝΩ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ BLADE OF THE IMORTAL ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΕΣΤΡΑΜΕΝΗ!!!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pit-bull
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 6:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 03 Σεπ 05 Δημοσιεύσεις: 571 Τόπος: Volos Τώρα Βλέπω: Variemai na allazw kathe vdomada
Allaksan to eksofilo apo to blade?!?! Ante na doume kai thn timh se afto. Elpizw na mhn einai 18 euro kai pathw kanenna egkefaliko

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 31, 2008 8:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Blade of the Immortal στην Ελλάδα; Shocked Eίχα να το ζήσω κι αυτό! Surprised Κρίνοντας από το διαφημιστικό flyer που δίνει ο Kain να υποθέσω ότι κυκλοφορεί ήδη στην αγορά;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Cassiel
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 1:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 04 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 459 Τόπος: Κατερίνη , Ελλάδα Τώρα Βλέπω: Σειρές Shonen
OMG!!!Έμεινα!!!Δεν το περίμενα!Μου λέτε που στο καλό θα βρω τόσα χρήματα κάθε μήνα για όλα αυτά τα manga;Τρέλα!!!Να δω τώρα ΠΟΥ θα τα βρω στην περιοχή μου για να μην τρέχω κάθε φορά Θεσσαλονίκη να τα πέρνω...

_________________

Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude


Greek Otaku's Essential Threads
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας || Όλα τα Cosplays της Ελλάδας || Όλα τα jRPGs τελευταίας γενιάς
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 05, 2008 2:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Cassiel έγραψε:
OMG!!!Έμεινα!!!Δεν το περίμενα!Μου λέτε που στο καλό θα βρω τόσα χρήματα κάθε μήνα για όλα αυτά τα manga;Τρέλα!!!Να δω τώρα ΠΟΥ θα τα βρω στην περιοχή μου για να μην τρέχω κάθε φορά Θεσσαλονίκη να τα πέρνω...


Νομίζω τα πουλάνε στα περίπτερα.Αλλιώς έλα στην Σπηλιά των κόμικς...またて

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 06, 2008 5:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Xθες έπιασα στα χέρια μου το πρώτο volume του Love Hina (δώρο από φίλο μου) έχοντας ήδη το πρώτο volume στ' αγγλικά από Tokyopop (το πρώτο manga που αγόρασα ποτέ μου το 2004 όταν πήγαινα σχολή). Δυστυχώς κι εδώ λείπουν τα honorifics κι ορισμένες επεξηγήσεις αλλά η μετάφραση είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Μάλιστα, έμαθα ότι κάνουν μετάφραση κατευθείαν από τα ιαπωνικά πράγμα που φάνηκε και σε μια ατάκα όπου οι αμερικάνοι στην Tokyopop είχαν κάνει μια πιο ελεύθερη μετάφραση. Οπότε άλλο ένα συν για την Anubis Manga. Επιπλέον, ορισμένες ατάκες έχουν πολύ πιο γέλιο όταν τις ακούς στα ελληνικά ("Έκφυλε! Ματάκια!", "Σιδερένια Γροθιά!" κ.α.). Για όσους δεν έχουν διαβάσουν πότε στην ζωή τους Love Hina (αποτελείται από 14 volumes) σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Wink
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 2:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
O kairos gar eggis, kala ta lege o liako Razz Ante na doume kai kana dvd anime.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
aboumonkey
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 07, 2008 7:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 03 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 141 Τώρα Βλέπω: Πολλά που άρχισαν να προβάλονται πρόσφατα στην Ιαπωνία
Ωραία πράγματα . Μακάρι να έχουν επιτυχία και να πουλήσουν και πέρα από τους animocomicsάδες.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 1:18 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Με τετιον τιτλο δεν απορω γιατι δεν τοβγαλε οταν εκανα αναζιτιση...
Τελος παντων...

Παράθεση:
Το βρηκα!
Το αγορασα!
Το διαβασα!

Η μεταφραση ειναι μια χαρα, το ταπολαυσα πολυ περισοτερο απο το scanlation. Το μονο που φοβαμαι με το συγκεκριμενο ειναι ο τροπος που θα πουλιθει! Ενα manga που λεγετε Love "κατι" και εχει για εξωφυλο ενα ματσο κοριτσακια δυσκολα θα πουλιθει ως shonen ή Harem. Ο Ελληνας δεν γνωριζει τι ειναι τα ecchi manga οποτε θα χριαστει σωστη διαφημιση...

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 8:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Kite έγραψε:
Το μονο που φοβαμαι με το συγκεκριμενο ειναι ο τροπος που θα πουλιθει! Ενα manga που λεγετε Love "κατι" και εχει για εξωφυλο ενα ματσο κοριτσακια δυσκολα θα πουλιθει ως shonen ή Harem. Ο Ελληνας δεν γνωριζει τι ειναι τα ecchi manga οποτε θα χριαστει σωστη διαφημιση...

- Κι αντι για Love Hina πως ήθελες να τ' ονομάσουν: "Keitaro ο καρδιοκατακτητής";
- Πως περιμένεις να καταλάβει ο άλλος ότι το manga είναι harem αν δεν βάλεις ένα μάτσο κοριτσάκια στο εξώφυλλο; Και δεν θα πουληθεί ως shonen αλλά ως seinen (λόγω του έντονου fanservice του).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 11:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Αυτο που λεω ειναι οτι μπορει να χριαστει λιγη διαφημιση...
Ισος σε κανενα περιοδικο με video-games...
Θυμισου πως η ελλαδα δεν ειχε ποτε σοβαρη κυκλοφορια σε anime και manga και ο περισοτερος κοσμος δεν ξερει τπτ γι αυτα. Εμεις ως εμπιροι ξερουμε πως ενα εξοφιλο με τετιον τιτλο κρυβει ενα Harem σεναριο, μα καπιος που δεν εχει ιδεα για τον κοσμο των anime ή των manga τι γνωμη θα σχηματισει? Sad

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 21, 2008 8:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Ηρθε και το Blade of the Imortal!

Το βρικα!
Το αγωρασα!
Το Διαβασα!

Το πρωτο πραγμα που θα παρατιρισει κανεις ειναι οτι δεν ειναι αντεστραμενο οπως η αμερικανικη εκδοση! Οταν αυτο το manga βγικε στην αμερικη, οι εκδωτες δεν ειχαν ακομη καταλαβει οτι δεν πρεπει να αντιστρεφουν τα manga, και ετσι το αμερικανικο version βγικε αντεστραμενο και σε δυπλασιο μεγεθως οστε οι ουλες το Manji να ταξιδεβουν απο την μια ακρη στην αλλη.
Το δευτερο πραγμα που θα παρατιριστε ειναι οτι ο σχεδιαστις σχεδιαζει τα περισοτερα καρε με ελευθερο σχεδιο και καρβουνο. Το σχεδιο του Manga ειναι απιστευτο, μα στην ελλινικη version καρε που γιναν με πενακι ξεχοριζουν.
Η μεταφραση ειναι καλη και στο τελος εχει ενα συρικνομενο λεξικο με τις Ιαπονεζικες ορολογιες!

Το Manga αξιζει!
Η Ελληνικη version ειναι ανοτερη απο την αμερικανικη!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Chibi-Lilly
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 10, 2008 3:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 10 Μάϊ 08 Δημοσιεύσεις: 2 Τόπος: Vulyaria Τώρα Βλέπω: Dragon drive
Eyo ena eho na po oti vrika manga sti stili me ta pethika vivlia ti teleftea fora pu piya sti mykono!!!!!!!!!!!!!!!! Shocked Confused Evil or Very Mad Twisted Evil

_________________
Lucifer
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης