Το ξέρατε ότι en σημαίνει γιεν;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Subbing    Αρχείο υποτίτλων κατάληξης .ass (LOL) - HELP
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 5:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Λοιπόοονν... Κατέβασα ΑΥΤΟ το αρχείο υποτίτλων που έχει κατάληξη .ass (Ε! Μη γελάτε!) Θέλω να το μετατρέψω σε αρχείο κατάληξης .srt, όμως ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα πέρα του Wordpad δεν μου το αναγνωρίζει.

Έψαξα στο Google και έμαθα πως γενικά υπάρχει αυτό το πρόβλημα με αρχεία αυτού του τύπου, και φταίχτης είναι η κωδικοποίηση Unicode. Όμως όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα λύση.

Ξέρει μήπως κανένας πώς μπορώ να μετατρέψω το αρχείο; Ως τώρα δοκίμασα:
-Να το μετατρέψω σε απλό .txt αρχείο
-Subtitle Workshop
-VobSub Όλα
-Txt2VobSub
-Aegisub (Αυτό μου το ανοίξει, αλλά δεν μπορεί να το αποθηκεύσει σε άλλη μορφή)

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 8:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Πρώτον ass>>>>>>srt. Πάρα πολύ περισσότερες επιλογές και παραμετροποιήσεις από το ξεπερασμένο πλέον srt, δεν νομίζω να υπάρχει κανένα fansub group που να τους χρησιμοποιεί. Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να το αλλάξεις, μπορείς να το κάνεις με το aegisub. Δεν έχει σημασία αν δεν έχει επιλογή, απλά όταν κάνεις νέα αποθήκευση, άλλαξε την κατάληξη του αρχείου μόνος σου σε .srt.

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε Razz

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 9:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Λάθος μου, στο AegiSub μου έβγαζε "Εrror: Invalid Margin Value" και δεν μου το άνοιγε.
Αν το μετατρέψω σε .txt χάνονται οι χρονισμοί.
Αν σβήσω τα Styles μου έχει το Start Time στο πεδίο "Hide Time", και το Hide Time στο πεδίο "Styles". Το ίδιο κάνει και αν χρησιμοποιήσω την προηγούμενη έκδοση του AegiSub, την 1.10. Mad
Παράθεση:

Πρώτον ass>>>>>>srt. Πάρα πολύ περισσότερες επιλογές και παραμετροποιήσεις από το ξεπερασμένο πλέον srt, δεν νομίζω να υπάρχει κανένα fansub group που να τους χρησιμοποιεί.

Να το βράσω αν δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Δε με νοιάζει τι κάνουν τα Fansub Groups, με νοιάζει τι κάνω εγώ. Δεν κοιτάνε να το κάνουν πιο εύχρηστο, οι νεωτερισμοί μας μαράνανε... Twisted Evil

(LOL πάντως το CCCP Banner Razz Laughing )

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 9:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Περίεργο, το aegisub είναι το κύριο πρόγραμμα που ανοίγει τα ass. Ποιες εκδόσεις έχεις δοκιμάσει ? Εγώ με την τελευταία που χρησιμοποιώ (Aegisub 2 alpha r1813) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Για δοκίμασε, και αν πάλι δεν μπορείς να το ανοίξεις, τότε βλέπουμε.


Εγώ πάντως με τα ass έχω βρει την υγειά μου, είναι μέχρι να τα μάθεις Razz

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 10:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Βασικά το Link δεν έχει την έκδοση που λες, αλλά την Aegisub-2.1.0-r1847, την οποία και χρησιμοποίησα προηγουμένως.

Πάντως δεν είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα. Αν ψάξεις στο google (αν τα καταφέρεις με αυτό το κ*λοόνομα που πήγαν και του δώσαν), θα δεις πως υπάρχουν άπειρα posts σε ξένα forums με το ίδιο πρόβλημα, αλλά καμία λύση...

(Εγώ πάντως τόσο με τα ass, όσο και με το x264 και εδώ που τα λέμε με οτιδήποτε έχει να κάνει με mkv αρχεία θα έχω ΠΑΝΤΑ πρόβλημα! Μα να μην μου λειτουργει σωστά ΤΙΠΟΤΑ απο όλα αυτά...
Γιατί ρε γμτ όλοι θέλουν fancy υπότιτλους και μου κάνουν τη ζωή πατίνι; Λες και δεν σε νοιάζει να δεις το Anime, παρά μόνο να είναι ωραίοι οι υπότιτλοι... Ή μήπως θα πάθουμε τπτ αν είναι οι υπότιτλοι όπως των A4E, που το θέμα encoding παίρνει 5 λεπτά; Αμ έτσι δεν πάμε μπροστά, έτσι δεν πάμε πουθενά γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ χωρίς πρόβλημα και άπλετο χρόνο... Twisted Evil )
(Αχχ... Ξέσπασα και νοιώθω καλύτερα... Laughing Embarassed )

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elissaios
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 19, 2008 10:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: administrator ::
喜多野 栄治
:: administrator ::<br>喜多野 栄治

Συμμετέχει από: 29 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1440 Τόπος: Thessaloniki
Phantom Duck έγραψε:
Α, και για να μην ξεχνιόμαστε Razz
Μιλάμε για όλα τα yen. Continue spreading this to the next generation Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
sammys
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 20, 2008 8:49 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 305 Τώρα Βλέπω: one piece
οντως ουτε εμενα δνε μου τους ανοιγει με το aegosub ενω με to word ανοιγει...προτεινω κατι αλλο

Παράθεση:
Format: Marked, Layer, Start, End, Style, Actor, MarginL, MarginR, MarginV, Effect, Text
Dialogue: Marked=0,,0:02:00.36,0:02:04.36,Survive Default,,,,,,A forest where anything and everything is big
Dialogue: Marked=0,,0:02:05.49,0:02:06.55,Survive Default,,,,,,The Eastern Woods?
Dialogue: Marked=0,,0:02:06.72,0:02:07.27,Survive Default,,,,,,Yes.
Dialogue: Marked=0,,0:02:07.27,0:02:08.92,Survive Default,,,,,,Why do you want to go there?
Dialogue: Marked=0,,0:02:09.33,0:02:12.91,Survive Default,,,,,,Luna suddenly said she wanted to go to the Eastern Woods.
Dialogue: Marked=0,,0:02:13.22,0:02:17.09,Survive Default,,,,,,That weird voice that only Luna could hear seemed to be callin' her.
Dialogue: Marked=0,,0:02:17.59,0:02:18.74,Survive Default,,,,,,I heard a voice!
Dialogue: Marked=0,,0:02:19.46,0:02:22.76,Survive Default,,,,,,Nobody'd gone to the Eastern Woods yet...
Dialogue: Marked=0,,0:02:23.04,0:02:24.17,Survive Default,,,,,,See you later!
Dialogue: Marked=0,,0:02:24.57,0:02:27.76,Survive Default,,,,,,...so because it was a good opportunity, Luna, Bell, and Howard...
Dialogue: Marked=0,,0:02:27.76,0:02:32.06,Survive Default,,,,,,...went on an expedition to find out the true identity of the voice.
Dialogue: Marked=0,,0:03:08.44,0:03:09.81,Survive Default,,,,,,Luna, are you okay?
Dialogue: Marked=0,,0:03:11.49,0:03:15.62,Survive Default,,,,,,Bell! Oh, so we fell down that waterfall.
Dialogue: Marked=0,,0:03:23.52,0:03:27.47,Survive Default,,,,,,But what they found was a strange world where anythin' and everythin' was ridiculously huge.
Dialogue: Marked=0,,0:03:32.07,0:03:33.85,Survive Default,,,,,,It's creepy...
Dialogue: Marked=0,,0:04:03.74,0:04:05.09,Survive Default,,,,,,.thgir eht ot nruT
Dialogue: Marked=0,,0:04:07.74,0:04:11.44,Survive Default,,,,,,It may've been a close call, but thanks to that voice...
Dialogue: Marked=0,,0:04:24.46,0:04:27.23,Survive Default,,,,,,...somehow the three of 'em were able to get away.
Dialogue: Marked=0,,0:04:49.78,0:04:52.70,Survive Default,,,,,,But anyways, the more I look at it...
Dialogue: Marked=0,,0:04:53.37,0:04:55.19,Survive Default,,,,,,...the creepier this place gets.
Dialogue: Marked=0,,0:04:59.56,0:05:00.63,Survive Default,,,,,,.daehA
Dialogue: Marked=0,,0:05:04.35,0:05:05.30,Survive Default,,,,,,What's wrong, Luna?
Dialogue: Marked=0,,0:05:06.48,0:05:07.48,Survive Default,,,,,,Did you sense something?
Dialogue: Marked=0,,0:05:07.78,0:05:09.64,Survive Default,,,,,,Which way? Which way is it from?
Dialogue: Marked=0,,0:05:10.84,0:05:11.48,Survive Default,,,,,,This way.
Dialogue: Marked=0,,0:05:14.44,0:05:15.10,Survive Default,,,,,,Let's go.
Dialogue: Marked=0,,0:05:17.69,0:05:18.56,Survive Default,,,,,,O-oh.
Dialogue: Marked=0,,0:05:18.78,0:05:20.28,Survive Default,,,,,,It's not a monster.
Dialogue: Marked=0,,0:05:20.54,0:05:22.00,Survive Default,,,,,,Don't surprise me like that!
Dialogue: Marked=0,,0:05:24.98,0:05:27.90,Survive Default,,,,,,Wait up! Don't leave me behind either!
Dialogue: Marked=0,,0:05:31.02,0:05:32.41,Survive Default,,,,,,I'll definitely fix it.

Ανοιγεις το Aegisub,βαζεις στο πρωτο κουτακι το κειμενο...

Π.Χ
και για να σου δωσω να καταλαβεις κοιτα τι εκανα...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 20, 2008 3:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Πλάκα πλάκα ούτε εμένα ανοίγει το αρχείο, επομένως μιλάμε για προβληματικό υπότιτλο Razz.

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kain
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 20, 2008 4:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Thanks πάντως. Τελικά μάλλον θα το κάνω όπως λέει ο sammy... Χρονοβόρο βέβαια, αλλά μόνο έτσι γίνεται...

Τρέχα γύρευε τώρα τι πρόβλημα υπάρχει που παρουσιάζεται παντού εκτός από το Word... Twisted Evil

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
shin_salim
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 12:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.MaNGa ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.MaNGa ::

Συμμετέχει από: 01 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 142 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Δεν είμαι σίγουρος αν θα βοηθήσει αλλά δοκίμασε το Subtitle Workshop. Έχω την εντύπωση ότι ανοίγει .ass αρχεία κι από κει και πέρα μπορείς να το μετατρέψεις σε άλλο format.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης