Το ξέρατε ότι warui σημαίνει κακός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Ελληνικό Άνιμε - Περίεργη Δημοσίευση
MoonCHilde
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 11:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 16 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 1
Αγαπητοί συν-φορουμίτες, θα ήθελα την άποψη σας για το ακόλουθο:

Στην γνωστή εβδομαδιαία σατιρική/πολιτική εφημερίδα "Το Ποντίκι" (εβδομάδος 12 με 18 Ιουλίου 2007) εμφανίστηκε στη σελίδα 30 των καλλιτεχνικού ένθετου ("Ποντίκι Art") μια είδηση η οποία τιτλοφορείται "H Ελλάδα εισβάλλει στο Τόκυο" σύμφωνα με την οποία κάποιος Έλληνας δημιουργός με το όνομα "Αυγερινός Μπρούσαλης" έχει δημιουργήσει δύο σειρές manga & anime (!!!) με τα ονόματα "DN2" και "Death Brigate". (παρακάμπτουμε το ανορθόγραφο). Σύμφωνα με τη δημοσίευση ο δημιουργός βραβεύθηκε για αυτές τις σειρές και γενικότερα αφού ξεπέρασε το "σωβινισμό" κατάφερε να κάνει τις σειρές του αποδεκτές από το Ιαπωνικό Κοινό.

Επειδή η είδηση ακούγεται το λιγότερο περίεργη (ειδικά εφόσον δημοσιεύεται και με μια εικόνα από το Angel Sanctuary από πάνω) και επειδή η wikipedia και άλλα γνωστά sites δεν έχουν κάποια καταχώρηση σχετικά με τα manga/anime αυτά, θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε σχετικά με το τι συμβαίνει.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν έφερα το άρθρο για scan-άρισμα στη δουλειά, αλλά θα κοιτάξω λίαν συντόμως να σας βρω εικόνα του - οι πιο βιαστικοί μπορείτε απλά να ρίξετε μια ματιά στην εφημερίδα.

Ευχαριστίες,
MoonCHilde.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 11:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Οχι θεε μου!!
Είναι τραγικά απίστευτο το θέμα...και ούτε ξέρω από που να αρχίσω...

Λοιπόν, αυτόν τον τύπο τον Αυγερινό που ισχυρίζεται...το ότιδήποτε τελος πάντων, τον ήξερα κάποτε προσωπικά, όπως και αρκετοί άλλοι φίλοι μου, οι οποιοι με προέτρεψαν να τσακιστώ να δω το άρθρο που θα μ' έκανε τουλάχιστον να σούρνομαι στο χώμα-γκαρίζοντας MASAKA!!! (που λεν και οι γιαπωνέζοι).

Αυτός ο Αυγερινός λοιπόν, δεν είναι παρά ένας Καραγκιόζης (χαραμίζεται και ο χαρακτηρισμός ακόμα), ο οποίος καποτε υπήρχε σε μια ομάδα που έπαιζε RPG και τα έκανε όλα τόσο σκατά, που απειλούσαμε να τον πυροβολήσουμε στο κεφάλι, αν δεν εξαφανιζόταν από κεινο το μέρος. Κοινώς ένας τύπος που λέει όλη του τη ζωή παπαρολογίες. Που δεν ξέρει να κλάσει και να σφυρίξει ταυτοχρόνως, όχι να τραβήξει μια γραμμή με το μολύβι για να φτιάξει manga...

Αν είχατε ποτε συναντήσει προσωπικά αυτό το άτομο, το να κρατάτε στα χέρια σας τετοιο αρθρο, θα αποκτούσε διαφορετική σημασία...σουρεαλιστική...γκροτέσκα!
Αλλά ακόμα κι έτσι, κατανοώ την εκπληξη σας! Και να μην τον ξέρετε ΚΑΝ σας σηκώθηκε η πέτσα! Φαντασου τα παιδιά της παρέας μου τι πάθανε.....

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 2:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
omg kai lol pws fainontai oi sovares oi efimerides Laughing Laughing Laughing Laughing Razz

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 5:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Κανένα από τα 2 manga του δεν μου λέει τίποτα όχι το wiki, αλλά κοτζάμ google..
Μάλλον δεν είναι και τόσο γνωστά τελικά Razz

Πέρα από το κάψιμο της όλης υπόθεσης, εντύπωση μου κάνει που ελληνική εφημερίδα αναφέρθηκε στην μυστήρια λέξη 'μάνγκα' Wink

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SSJGojeta
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 6:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 03 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 1461 Τόπος: Forgotten Realms
Ένας θεός ξέρει.... Την φοτογραφία του Angel Sanctuary γιατί την βάλανε μου λέτε; Ελπίζω να μην είναι καμιά μαλακία γιατί θα πάρω κανά δυο γνωστούς και θα τον πυροβολήσω στα αλήθεια Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

_________________

Αν δεν ξέρεις, πες δεν ξέρω και ρώτα, δεν είναι ντροπή. Καλύτερα να ρωτάς παρά να βγάζεις λάθος συμπεράσματα..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Rikus_eyes
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 8:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 13 Μάϊ 07 Δημοσιεύσεις: 306 Τόπος: greece
ε..βασικά το άρθο δεν το έχω διαβάσει, ούτε αυτόν τον ξέρω..
Θέλω να κάνω μια παρατήρηση..
Οι τίτλοι των "manga" παραπέμπουν σε "DN2"->"DNAngel" και "Death Brigate"->"Death Note". Δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση το ένα "manga" με το άλλο manga/anime.Απλός ήθελα να κάνω την παρατήρηση >_>
Λέω εγώ τώρα.. Rolling Eyes

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 16, 2007 10:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
Tomodachi έγραψε:
Οχι θεε μου!!
Αυτός ο Αυγερινός λοιπόν, δεν είναι παρά ένας Καραγκιόζης (χαραμίζεται και ο χαρακτηρισμός ακόμα)


Πιστεύω ότι ο χαρακτηρισμός "Χατζηαβάτης" (ή Χατζηχαβιάρης όπως τον αποκαλεί ο πολυαγαπημένος Καραγκιόζης) είναι πιο σωστός χαρακτηρισμός. Ακόμα καλύτερα "Σταύρακας" (ο ψευτόμαγκας του θεάτρου σκιών που ισχυρίζεται ότι έκανε απίστευτα πράγματα και μόλις δεί τα δύσκολα το βάζει στα πόδια).

Μάλλον θα εμπιστεύτώ την κρίση σου σε αυτό το ζήτημα. Πάντως πεθαίνω να μάθω την άποψη του Kaba για το όλο ζήτημα.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 1:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
MoonCHilde έγραψε:
Ζητώ ταπεινά συγνώμη που δεν έφερα το άρθρο για scan-άρισμα στη δουλειά, αλλά θα κοιτάξω λίαν συντόμως να σας βρω εικόνα του

Ιδού και το scan του άρθρου που πόσταρες σε άλλο forum Wink :
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 1:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Δικιά του είναι η εφημερίδα μήπως?
Πως τους επιτρέπουν να γράφουν τέτοιες αρλούμπες?

Τέλος πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.Έχει αποδειχθεί αυτά που λέει το άρθρο ή είναι απλά δικές του θεωρίες?

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KabaMaroudis
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 7:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 18 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Αιγάλεω προς το παρόν, Ιαπωνία σε 1 χρόνo ελπίζω...
Ξεκινώ παραθέτοντας link για τα αναφερθέντα anime:
[DNA2] http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=818
[Jin-Roh: Wolf Brigade] http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=161
τουλάχιστον τα πιο κοντινά που υπάρχουν...

Τώρα για την προσωπική μου άποψη:

Ε Λ Ε Ο Σ !

Είναι απίστευτο το τί μπορεί να δημοσιεύσει κανείς σήμερα αν έχει ένα βίσμα σε εφημερίδα! Μήπως το εν λόγω άτομο αποφάσισε να φέρει εις πέρας την καταστροφή κάθε χόμπυ; Φαίνεται να τα πήγε καλά με τα Αρπιτζί (:Ρ) ε σου λέει πρέπει να προχωρήσω και στα άνιμε! Μπράβο Αυγερινέ! Παλι ρεζίλι! Α ρε έτσι και ο Λούσιφερ (κοινώς Αυγερινός βασει των παλαιών γραφών και των αρχαίων ραβασακείων και σκαλισμάτων με καρδούλες σε δέντρα κλπ) ήταν σαν τούτο, η δευτέρα παρουσία θα συμπεριλάμβανε απλά τον Ιησού να βαράει μία σφαλιάρα στον σβέρκο του Αυγερινού - "Σοβαρέψου ρεεε!"

Άντε και νεξτ γουίκ να δημοσιευθεί συμπληρωματικό άρθρο που θα ξεκαθαρίζει οτί ο Αυγερινός για να αποφύγει την δημοσιότητα υπογράφει συχνά ως Masamune Shirou, Katsuhiro Otomo ή Hideaki Ano... Laughing

_________________

Γιώργος KabaΜαρούδης
"Would someone PLEASE explain to this dragon
that there's no such thing as MAGIC?"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger ICQ Αριθμός
noname
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 8:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
omg omg h mamakia ths upothesis einai pws ama kapios den xerei mporei kai na tis xapsei aftes tis vlakies Laughing Laughing

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 12:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Πες το ψέματα! Φοβάμαι στην ιδέα και μόνο να παιχτεί η είδηση αυτή σε κανα δελτίο ειδήσεων.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 12:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Vetus έγραψε:
Πες το ψέματα! Φοβάμαι στην ιδέα και μόνο να παιχτεί η είδηση αυτή σε κανα δελτίο ειδήσεων.

xaxaxaxaxaxaxa korifeo tha htan na ton vgazan kai ston aera ton tupo se kana proinadiko na gelousame ligo Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 12:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
noname έγραψε:
Vetus έγραψε:
Πες το ψέματα! Φοβάμαι στην ιδέα και μόνο να παιχτεί η είδηση αυτή σε κανα δελτίο ειδήσεων.

xaxaxaxaxaxaxa korifeo tha htan na ton vgazan kai ston aera ton tupo se kana proinadiko na gelousame ligo Laughing Laughing Laughing Laughing


Ή και να κλαίγαμε..
Από τις περιγραφές ο τύπος μοιάζει σαν να βγήκε από κάνα Jet'aime και να έχει ψωνιστεί ότι έχει ταλέντο.
(Βας Βας ο Παρασκευάς..Razz )

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
hzikill
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 17, 2007 4:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::BabySitteR::
::Moderator::<br>::BabySitteR::

Συμμετέχει από: 08 Ιούν 06 Δημοσιεύσεις: 674 Τόπος: United Kingdom
Άν αυτός έχει δημιουργήσει δύο manga, τότε εγώ είμαι ο Akira Toriyama!!!
Έλεος δλδ! Surprised Surprised
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης