Το ξέρατε ότι fuuin σημαίνει σφραγγίδα, στάμπα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Akazukin Cha Cha
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 12:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
Πρόκειται για ένα καρακωμικό της δεκαετίας του 90' fantasy με μάγους anime.

Μου είναι παράξενο ο "Great Evil Lord" με το που παίζει τις ροζ μπάλίτσες(έχω κι εγώ ένα ζευγάρι από αυτές) να μου θυμίζει πολύ τον Sykes(αυτόν με τον μαύρο γάτο) από τον Αστυνόμο Σαίνη... Δεν σας φαίνεται παράξενο ?

Εσείς τι γνώμη έχετε γιαυτό γενικά το anime ?

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 2:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Xαίρομαι που ξεκίνησες να το βλέπεις. Αν και μια ελαφρώς πιο σαφές περιγραφή δεν θα 'βλαπτε (δεν είπαμε να κάνεις κι ολόκληρο review). Razz Δεν βαριέσαι...

Είχα κάνει και σχετικές παρουσίασεις τόσο της TV σειράς όσο και του OVA:
http://www.animeplanet.gr/763_akazukin_chacha.html
http://www.animeplanet.gr/764_akazukin_chacha_ova.html

Ό,τι και να πω θα 'ναι λίγα γι' αυτήν την υπέροχη σειρά που μονάχα οι πιο παλιοί θα γνωρίζουν (ας είναι καλά το σχόλιο ένος άτομου που διάβασα στο BoxTorrents όταν ήθελα να κατεβάσω το Potemayo και το ανέφερε ως η δεύτερη αγαπημένη του κωμωδία μετά το Akazukin Chacha). Eίναι απ' αυτές τις παλιές, καλές κωμωδίες που απευθύνονται για όλα τα γούστα και τις ηλικίες και δεν βασίζονται σε otaku references (πλην σπάνιων περιπτώσεων) κι όπου το γέλιο βγαίνει αβίαστα κυρίως χάρη στα άκρως ξεκαρδιστικά κι ατελείωτα λογοπαίχνια (με τις ανάλογες επεξηγήσεις από το fansub group, φυσικά) και tsukkomi* (σαν κι αυτά που ακούμε κάθε τόσο στο One Piece και το Konjiki no Gash-Bell). Aν και έχει mahou shoujo στοιχεία (λεπτομέρειες δεν θα σας πω για να μην κάνω spoilers) δεν ενοχλούν ιδιαίτερα, οπότε αν είστε απ' αυτούς που βγάζουν σπυριά στο ακούσμα και μόνο του mahou shoujo μην ανησυχείτε.

Όπως και οι περισσότερες αξιόλογες κωμώδιες (όπως το Ranma 1/2), την διαφορά στο Akazukin Chacha την κάνει το casting των χαρακτήρων που είναι αρκετά πλούσιο κι ενδιαφέρον και το voice acting των χαρακτήρων που είναι από τα καλύτερα που 'χω ακούσει ποτέ μου.

* http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php?id=78
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 6:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Δεν ήταν απαραίτητο να κάνω review αφού υπήρχε στο database. Wink
Αν δεν υπήρχε στο database θα το έκανα review ευχαρίστως εδώ και μετά έτοιμο για review Wink

edit: Τώρα με τα επόμενα επεισόδια μετά παρατήρησα και κάτι άλλο...Ιδέα μου ή είναι παρωδία των γνωστών παραμύθιων ? Η μάγισσα Dorothy μου θύμισε την Dorothy Gale του Oz και ταυτόχρονα με τον καθρέφτη μου θύμισε την κακιά μάγισσα στην Ωραία Κοιμωμένη. Επίσης η Chacha με την κόκκινη κουκούλα της μου θύμισε την κοκκινοσκουφίτσα και τώρα το επεισόδιο 8 μου θυμίζει το γνωστό παραμύθι με τον Hansen και την Greatel. Τι άλλο θα θυμηθώ με αυτήν την παρωδία ? Laughing

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 22, 2009 8:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
DjDragon έγραψε:
Η μάγισσα Dorothy μου θύμισε την Dorothy Gale του Oz και ταυτόχρονα με τον καθρέφτη μου θύμισε την κακιά μάγισσα στην Ωραία Κοιμωμένη.

Πέρα απ' το όνομα τι άλλο κοινό έχουν; Shocked Κι όχι, καμία σχέση με την μάγισσα από την Ωραία Κοιμωμένη. Καταρχάς, δεν είναι η κλασσική, σατανική μάγισσα που συναντάμε σε παραμύθια η Dorothy.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 23, 2009 1:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Vetus έγραψε:
DjDragon έγραψε:
Η μάγισσα Dorothy μου θύμισε την Dorothy Gale του Oz και ταυτόχρονα με τον καθρέφτη μου θύμισε την κακιά μάγισσα στην Ωραία Κοιμωμένη.

Πέρα απ' το όνομα τι άλλο κοινό έχουν; Shocked Κι όχι, καμία σχέση με την μάγισσα από την Ωραία Κοιμωμένη. Καταρχάς, δεν είναι η κλασσική, σατανική μάγισσα που συναντάμε σε παραμύθια η Dorothy.


Αν πρόσεξες στο πρώτο επεισόδιο ο χαρακτήρας της φαινόταν σαν από την κακιά μάγισσα στο παραμυθάκι της Ωραίας Κοιμωμένης. Ήταν αστεία η φάση να ρωτάει έτσι τον Καθρέφτη. Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 25, 2009 8:40 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Akazukin Cha Cha=Ranma + Slayers +Dragon's half = epic win

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 27, 2009 4:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Οh, ho! Βλέπως, no name, το ξεκίνησες επιτέλους. Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 27, 2009 9:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Vetus έγραψε:
Οh, ho! Βλέπως, no name, το ξεκίνησες επιτέλους. Very Happy


lol... ήταν επειδή του το έδωσα από κοντά όταν ήρθε σπίτι μου. Razz Το είδε από κοντά και πορώθηκε το παληκάρι. Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 27, 2009 9:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
DjDragon έγραψε:
Vetus έγραψε:
Οh, ho! Βλέπως, no name, το ξεκίνησες επιτέλους. Very Happy


lol... ήταν επειδή του το έδωσα από κοντά όταν ήρθε σπίτι μου. Razz Το είδε από κοντά και πορώθηκε το παληκάρι. Razz

τα παρά λες XDDD Bασικα είναι ευχάριστο και έχει πλάκα XD
έχει μόνο 2 μειονεκτήματα
1 το άθλιο voice acting
2 τα maho shojo στοιχειά τύπου Sailor moon: μεταμορφώνομαι και νικάω πάντα με τον ίδιο τρόπο

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 28, 2009 12:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
noname έγραψε:
DjDragon έγραψε:
Vetus έγραψε:
Οh, ho! Βλέπως, no name, το ξεκίνησες επιτέλους. Very Happy


lol... ήταν επειδή του το έδωσα από κοντά όταν ήρθε σπίτι μου. Razz Το είδε από κοντά και πορώθηκε το παληκάρι. Razz

τα παρά λες XDDD Bασικα είναι ευχάριστο και έχει πλάκα XD
έχει μόνο 2 μειονεκτήματα
1 το άθλιο voice acting
2 τα maho shojo στοιχειά τύπου Sailor moon: μεταμορφώνομαι και νικάω πάντα με τον ίδιο τρόπο


True True. Σύντομα όμως θα αλλάξει στάση Sailor Moon η μικρή...
BTW μ'αρέσει η Holy Up Chacha.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης