Το ξέρατε ότι keiji σημαίνει ντετέκτιβ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Ενδιαφέρον για την Ιαπωνική γλώσσα.




Ιαπωνική Γλώσσα. Επιλογή!

Άσε μας ρε φίλε με τα ορνιθοσκαλίσματα...
2%
 2%  [ 2 ]
Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά δεν παίζει χρόνος ή χρήμα.
1%
 1%  [ 1 ]
Θέλω να μάθω, αλλά δεν έχω πληροφορίες η δεν μπορώ.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε στο μέλλον.
5%
 5%  [ 5 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω απλά τα βασικά.
1%
 1%  [ 1 ]
Θα με ενδιέφερε να μιλάω, αλλά όχι τόσο να γράφω.
13%
 13%  [ 12 ]
Θα με ενδιέφερε να μάθω να μιλάω και να γράφω.
52%
 52%  [ 46 ]
Θέλω να μάθω τέλεια σύγχρονα και αρχαία Ιαπωνικά!
22%
 22%  [ 20 ]

Σύνολο Ψήφων : 88


Kakarott
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 7:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 29 Αύγ 04 Δημοσιεύσεις: 157 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: drrr
mathaino iaponika kai December deino to proto ptyxio...
Febrouario pao gia deyteri fora Japan.
Japan...ntaksei...ti ne leme...TELOS
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 1:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
egw pali 8a h8ela na ma8w arketa kala iapwnika,oxi na kaw kiolas,alla makari na mporousa na ma8w oles tis glwsses pou paizoune Razz
afou den mporw omws,8a h8ela na piasw ta iapwnika kapote.

ta kanji btw einai ola ta lefta,poios eipe oti bariete na ta ma8ei? Razz

pantws k emena ta agglika mou aresoune poly,blady chan mazi sou ^_^

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 1:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
@ koznissj4

Ορθά σκέφτεσαι. Σκέψου πόσα παραπάνω ΑΝΙΜΕ θα έχει τη δυνατότητα να δεις. Συν τοις άλλοις θα καταλαβαίνεις 100% το νόημα γιατί συνήθως χάνεται στις μεταγράσεις ένα μεγάλο ποσοστό.

Για τα site επίσης είναι όπως λες. Να προσθέσω επίσης βιβλία και περιοδικά.

@ Tristessa_326

Το λατινικό αλφάβητο, όπως το ρωσικό το θεωρώ συγγενικό με το ελληνικό. Ακόμα και το κορεατικό αλφάβητο που οπτικά δεν έχει καμία σχέση με ευρωπαϊκά αλφάβητα, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Για κινεζικά, αραβικά, ινδικά ή θιβετανικά το συζητάω Very Happy

@ PortgasDAce

Εγώ πάλι αν πω ότι θα ήθελα τα ιαπωνικά μου να είναι σαν τα αγγλικά μου, μάλλον κακό θα είναι, γιατί πιστεύω πως τα ιαπωνικά μου είναι καλύτερα από τα αγγλικά μου. Laughing
Απόδειξη: Με τον καθηγητή μου που είναι Ιταλός (ξέρει φυσικά τέλεια και αγγλικά και Ιαπωνικά), μιλάμε μόνο στα Ιαπωνικά...

Πάντως αν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και λίγο ελεύθερο χρόνο, μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα από το σπιτάκι σου. (αν έχεις και τη διάθεση φυσικά)

@ KuRy-ou

Συμφωνώ πλήρως με ότι λες. Αν θέλεις να μάθεις αρχαία Ιαπωνικά, σφύρα. Έχω μπόλικο πράμα, μέχρι να σιχαθεί η ψυχή σου Very Happy

@ Tristessa_326

Καλή τύχη στις εξετάσεις. Όπως έγραψα παραπάνω μπορείς να που πεις τι συγκεκριμένο σου αρέσει στα αγγλικά; (Πχ προφορά, δομή, έκφραση, γραμματική)

@ Kyon

Αυτό που λες περί "εξωγήινης γλώσσας" μου άρεσε. Αν και πραγματικά εγώ κάθε άλλο παρά "εξωγήινη" την αισθάνομαι. Φαντάσου μάλιστα να ξέρεις αυτή την "εξωγήινη" γλώσσα καλύτερα από τους ίδιους τους "εξωγήινους"...

Δείχνω σε ιάπωνες τα βιβλία που διαβάζω και μου λένε ότι δεν μπορούν να τα διαβάσουν! Laughing

@ Άπαντες

Πιστεύω πως όταν μαθαίνεις κάτι πρέπει να διαθέτεις όχι μόνο πείσμα και υπομονή, αλλά και μια ερωτική διάθεση προς το αντικείμενο της μάθησης. Φυσικά, η σημερινή κοινωνία μας λέει "μάθε το Α ή το Β" για να βγάλεις λεφτά, με αποτέλεσμα να χάνεται η ερωτική διάθεση προς μάθηση. Πιστεύω πως οτιδήποτε μαθαίνεις με αγάπη είναι καλό, σου μένει και το ευχαριστιέσαι.

Όσοι δεν αισθάνονται κάτι τέτοιο, πιστεύω πως δεν πρέπει να καταπιέζουν τον εαυτό τους να μάθουν κάτι που δεν τους αρέσει.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 2:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
(Nαι σωστά, θα έπρεπε να συμπεριλάβω και αραβικά και ινδικά στα άλλα αλφάβητα Razz )

Ευχαριστώ! Very Happy Όσο για τα αγγλικά, μου φαίνονται συμπαθητικά σαν γλώσσα (χωρίς να είναι και η πιο ωραία γλώσσα, εννοείται) αλλά αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι η χρησιμότητά τους. Αυτό έτυχε, θα πεις, και θα μπορούσε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα στη θέση τους να μου αρέσει για τον ίδιο λόγο.
Α, και μου αρέσουν οι ιδιωματισμοί και η slang... Razz

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Phantom Duck
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 5:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.PoWeR :: :: ANiME.PoWeR ::

Συμμετέχει από: 16 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 1106 Τόπος: Λιμνούπολη Τώρα Βλέπω: , τώρα δεν βλέπω
Παράθεση:
Πιστεύω πως όταν μαθαίνεις κάτι πρέπει να διαθέτεις όχι μόνο πείσμα και υπομονή, αλλά και μια ερωτική διάθεση προς το αντικείμενο της μάθησης. Φυσικά, η σημερινή κοινωνία μας λέει "μάθε το Α ή το Β" για να βγάλεις λεφτά, με αποτέλεσμα να χάνεται η ερωτική διάθεση προς μάθηση. Πιστεύω πως οτιδήποτε μαθαίνεις με αγάπη είναι καλό, σου μένει και το ευχαριστιέσαι.

Όσοι δεν αισθάνονται κάτι τέτοιο, πιστεύω πως δεν πρέπει να καταπιέζουν τον εαυτό τους να μάθουν κάτι που δεν τους αρέσει.


Όλη η ουσία είναι στην παραπάνω παράγραφο . Όσοι απώ εδώ ασχολούνται ή θα ασχοληθούν με τα ιαπωνικά, θα το κάνουν επειδή το θέλουν οι ίδιοι, και όχι επειδή "πρέπει" να το κάνουν. Με την καταπίεση δεν πρόκειται να βγει τίποτα. Αν το είχαν πάρει χαμπάρι και οι δάσκαλοι (όχι μόνο των ξένων γλωσσών) θα προσπαθούσαν να κάνουν τον μαθητή να αγαπήσει το αντικείμενο που διδάσκονται, και όχι να τον αναγκάσουν επειδή ΠΡΕΠΕΙ να τα μάθει. Έτσι ο μαθητής καταντάει να μισεί το μάθημα και επιτυγχάνεται το αντίθετο αποτέλεσμα

_________________

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 12, 2006 11:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
ATANASHIOSU έγραψε:

@ KuRy-ou
Συμφωνώ πλήρως με ότι λες. Αν θέλεις να μάθεις αρχαία Ιαπωνικά, σφύρα. Έχω μπόλικο πράμα, μέχρι να σιχαθεί η ψυχή σου Very Happy


Φτάνει ή να σφυρίξω και άλλο; ( Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing )
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Missing_Score
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 12:07 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 16 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 592 Τόπος: Narshe Τώρα Βλέπω: South Park (μη βαρατε!)
Θα ηθελα παρα πολυ να μαθω Ιαπωνικα (οχι να αναλυω φιλοσοφιες, να μιλαω απλως, αντε και λιγα kanji), αλλα δεν μπορω παλι να μπαινω στην διαδικασια του τρεξιματος σε φροντιστηρια. Θα το κανω σε καποια φαση, αλλα οχι συντομα. Μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο κουμπακι να τα μαθαιναμε αλλα δεν. Σαν γλωσσα ομως, ειναι απιθανη.

_________________

Μελος της Αγιας Τριαδας: Gatts, Zengar, Kenshiro
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 9:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
古字こっちもぞ!!!!

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 13, 2006 11:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
KuRy-ou έγραψε:
ATANASHIOSU έγραψε:

@ KuRy-ou
Συμφωνώ πλήρως με ότι λες. Αν θέλεις να μάθεις αρχαία Ιαπωνικά, σφύρα. Έχω μπόλικο πράμα, μέχρι να σιχαθεί η ψυχή σου Very Happy


Φτάνει ή να σφυρίξω και άλλο; ( Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing )


Σοβαρολογούσα ξέρεις. Απλά αυτό το emoticon είναι το μοναδικό που υπάρχει και που έχει σχέση με σφύριγμα και μιας και δεν βρήκα άλλο ποιο κατάλληλο... Ότι μπορείς να δώσεις δώστο μου σε παρακαλώ.

ΥΓ: Σιγά μην σιχαθεί. Εδώ κάνουμε αμάν για κάτι γιαπωνέζικο!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 14, 2006 6:30 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 14, 2006 3:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
良し、漢文!有難うなァ!

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Missing_Score
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 14, 2006 9:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 16 Σεπ 06 Δημοσιεύσεις: 592 Τόπος: Narshe Τώρα Βλέπω: South Park (μη βαρατε!)
Υπαρχει κανενα site που να μεταφραζει απο romanji σε kanji;

_________________

Μελος της Αγιας Τριαδας: Gatts, Zengar, Kenshiro
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Rosie
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 1:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 31 Αύγ 06 Δημοσιεύσεις: 6
Sad Crying or Very sad den thelw na blepw tetragwnakia i ?s pia aaaaa pws bazw Japanese characters sto PC mou??? helpp den andexw ta tetragwnakia pia *exw windows XP home edition* Sad kaneis mporei na boithisei???
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 15, 2006 5:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Rosie έγραψε:
Sad Crying or Very sad den thelw na blepw tetragwnakia i ?s pia aaaaa pws bazw Japanese characters sto PC mou??? helpp den andexw ta tetragwnakia pia *exw windows XP home edition* Sad kaneis mporei na boithisei???

Pane ston pinaka elenxou stis epiloges glossas e kai kapou exei na valeis ypostiriksh asiatikon xarakthron kai tetoia,ena koutaki einai k ena click thelei(opos epishs k to cd ton xp sou ;p)k finito.

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ayanami_Rei_Gr
Δημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 17, 2006 10:54 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 05 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 312 Τόπος: Sindos Τώρα Βλέπω: Tutorial gia eukoli e3etastiki
xoris logia.......... apla psifisa......

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 7
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης