Το ξέρατε ότι kanashimi σημαίνει θλίψη (ουσιαστικό);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Gunbuster:top wo narae!
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 21, 2006 8:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Mias ke to preview tou Air arese ipa na sinexiso me ena allo ksexoristo anime.
--------------------------------------------------------------------------------



Θα μπορούσε ποτε μια σειρά
*Που εξελίσσεται σε μια περίοδο 12.000 χρόνον συμπιεσμένη σε 6 OVA
*Με budget που δεν φτάνει ούτε για να γίνουν όλα τα επεισόδια έγχρωμα
*Που η τελική μάχη για την σωτηρια τις ανθρωπότητας αποτελείτα από λίγα "προχειροφτιαγμένα σκίτσα
*και που προσπαθεί να καλύψει την έλλειψη ρευστού με φτηνιάρικα trick και διαφημίσεις
Να γίνει ανά ΚΑΛΟ anime ? ?

NAI

Gunbuster:top wo narae!(aim for the top)
Φυσικά πίσω από αυτό το κατόρθωμα δεν βρίσκετε άλλος από τον διάσημο σκηνοθέτη του EVA Ano Hideaki.
Ο τίτλος τις σειράς παραπέμπει στοAce wo narae (αλήθεια το έχει δεί κανεις αυτό? Το δείχνε η et3 πριν από 8-9 χρονια)
και αναφέρεται στην προσπάθεια τις Noriko (πρωταγωνίστρια) να γίνει πιλότος και να ταξιδέψει στο διάστημα.

Η Noriko από την ali αποτελεί τον πιο αντισυμβατικό προστάτη τις ανθρωπότητας που έχω δει.
Χωρίς κανένα ταλέντο οφείλει τα κατορθώματα τις στην ειδική metaxieisi που επιδέχεται από τον δάσκαλο τις.

Παρα τα προβλήματα που έχει η σειρά όλα φαίνονται τελικά να δένουν με απίστευτη ομαλότητα, δίνοντας την
ευκαιρία στο θεατή να απόλαυση ένα όμορφο space-opera με μερικές αναλαμπές από το σκηνοθετικό ταλέντο του Αno.


O gunbuster eno antimetopizei 1.000.000.000 eksogiinous Shocked


Η Noriko και η Amano σε μαθήματα προχωρημένης φυσικής!!
Aλλο ένα όμορφο διασκεδαστικό και φτηνό trick για να μπει ο θεατής γρήγορα στο κλίμα του διαστημικού πολεμου με τους εξωγήινους.
Παρατηρήστε το σηματάκι τις Απλέ πάνω αριστερά στο παράθυρο Razz


Η πρώτη μάχιμη αποστολή τις Noriko (ίσος η καλύτερη στιγμή τις σειράς) δίνει με απλό αλλα αριστουργηματικό
τρόπο μια γεύση από τον τρόμο και την αγωνια μιας πραγματικής μάχης στο διάστημα.


Epidi to fan service den exei xroma


Coca_cola pai m'ola ke xoris to Yen to Gunbuster den paei pouthena


Posters nausicaa ke Totoro sto domatio tis Noriko.
To Totoro μόλις είχε κυκλοφορήσει τότε οποτε μάλλον πρόκειται για άλλη μια προσπάθεια να
καλυφθεί η μαύρη τρυπα στο budjet μέσο διαφημίσεων


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kienzan στις Τρι Σεπ 12, 2006 7:33 pm, 1 φορά

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 11, 2006 10:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
άντε ας ξεπαρθενευτεί και αυτό το thread.


Ηταν ο κύριος λόγος που ενδιαφέρθηκα να δω το ανιμε, μιας και απόρησα γιατί κανείς δεν απαντά εδώ.
Γράφω ότι είχα πει σε μια κριτική από τα αγγλικά.

Λοιπόν το ανιμε είναι μια σύνοψη όλων των στοιχείων που κάναν τη δεκαετία του 80 αξέχαστη.

Τα έχει όλα (δράση, ecchi, ρομάτζο, mecha, sci-fi, κωμωδία, δράμα) και ειλικρινά κανένα αλλο ανιμε δεν το καταφέρνει αυτό μέσα σε 2,5 ώρες.
Απευθύνεται σε όλους τους λάτρεις των ανιμε.

Από ότι διάβασα σχεδιάζαν στην αρχή να το κάνουν παρωδία όπως φαίνεται στα πρώτα επεισόδια, όμως μετά το άλλαξαν σε σοβαρό και κατά τη γνώμη μου καλά έκαναν. Γιατί στην αρχή δεν πίστευα πως τέτοιο πράγμα θα σχεδίαζαν οι δημιουργοί του WoH. Επαιζε ρόλο που είχα δει πριν και την τελειότητα στο ανιματιον στο ανιμε Yukikaze και τα μάτια ξεσυνήθισαν τη δεκαετία του 80. Για αυτό να βλεπετε κανενα παλιο ανιμε που και που

Από τη μέση και μετά η πλοκή με συνεπήρε και το τέλος θα μείνει για πάντα στη μνήμη μου. Που να το εβλεπα και μικρός δηλαδή....Από τα καλύτερα φινάλε και από τα ανιμε που ανέδειξαν τη Gainax, όπως και η σειρά Nadia, Secret of Blue Water

Απο τα καλύτερα sci-fi του 80 μαζί με το Bubblegum Crisis.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 7:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Surprised Surprised WOW Αξιώθηκε άνθρωπος και απάντησε στο preview μου μετά από 4 ολόκληρους μήνες Surprised Surprised

Aναρωτιέμαι αν πρέπει να είμαι χαρούμενος (που είμαι Very Happy ) που σε έκανα να το δεις και σου άρεσε
ή απογοητευμένος που είσαι ο πρώτος που ποστάρει μετά από 4 μήνες και κάτι ψιλά Confused
Tεσπα έκατσα και το μετέτρεψα στα ελληνικά με τον converter μπας και γίνει πιο ελκυστικό Embarassed

Κατα τ'άλλα δεν έχω παρα να συμφωνήσω μαζι σου Razz
Παράθεση:
Απο τα καλύτερα sci-fi του 80 μαζί με το Bubblegum Crisis.
Aαααχ ξύνεις πληγές μιας και το anime είναι στη λίστα με τα wanted badly

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 12, 2006 7:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Το οriginal BC θα το βρείς εδώ...

http://www.animeyume.org/details_torrent.php?id=13501

Kαι το BC 2040 εδώ...

http://torrentspy.com/torrent/606190/Bubblegum_Crisis_2040_D_A

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 27, 2006 5:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Σαν γνήσιος sucker για παλιά anime το Gunbuster μπήκε στη λίστα Very Happy Είδα ότι έχει βγεί και sequel , λέει τίποτα?

Και καλύτερα τσεκαρε το original Bubblegum Crisis γιατί το remake το βρήκα ψιλό-μάπα.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 23, 2006 8:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Αν και δισκολευτικα λιγο καθως δεν πρωτιμαω και πολυ τα παλια anime, καταφερα να το τελιοσω! Ειναι η καλιτερη classiclowbagetια που εχω δει ποτε μου! Με ξηνισε λιγο το γεγονος οτι το τελευτεο επισοδιο ηταν ασπρωμαυρο, μα με αφισαν εκπλικτο οι διαφορες στο χρωνο, που στο διαστιμα εχει περασει μισος χρωνος, ενω στην γη 15 χρωνια.

Τωρα θα δω και το gunbaster 2! To animation, και η τρελα που κουβαλαει συγκρινοντε με το FLCL! Παρτε μια γευση απο το δευτερω επισοδιο. (δεν ευγαλα εγω τα caps και απ'το πρωτο δεν βρικα)

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Gunbuster και Diebuster είναι ξεχασμένα αριστουργήματα. Πολύ καθόμαστε και ασχολούμαστε με ότι καινούριο βγαίνει και ξεχνάνε πολλοί ότι υπάρχουνε και καλά ανιμέ που είναι πάνω από 2 χρόνια παλιά. Και οι δύο σειρές είναι εκπληκτικές και τις συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 18, 2009 4:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Δεν θα 'λεγα ότι είναι ξεχασμένες σειρές. Κάθε άλλο, και τα δυο αποτελούν all time classics αριστουργήματα της Gainax. Αν φυσικά απευθυνθείς για τις σειρές αυτές σε άτομα που δεν ξέρουν ούτε καν το FLC (ναι, έχω πετύχει και τέτοια άτομα, και μάλιστα που ασχολούνται χρόνια με τα anime Shocked ), τότε αλλάζει το πράγμα.

Το Gunbuster είναι από τις σειρές που ανέδειξαν την Gainax στην anime βιομηχανία κι αποτέλεσε μεγάλη επιρροή σε μετέπειτα mecha anime. Mάλιστα, ήταν από τις πρώτες σειρές με fanservice και η πρώτη mecha σειρά με γυναίκες πιλότους. Αρχικά ήταν να έβγαιναν περισσότερα επεισόδια αλλά περιορίστηκε στα έξι επεισόδια. Έτσι, μετά από χρόνια βγάλανε στο Playstation 2 για Ιαπωνία ένα παιχνίδι Gunbuster βασισμένο στην σειρά με εξτρά, ολοκαίνουριο σεναριακό υλικό.

Το Diebuster ως sequel του Gunbuster αποτελεί τον καλύτερο φόρο τιμής στον Gunbuster κι έθεσε τις βάσεις για το επόμενο αριστούργημα που θα ακολουθούσε, το Tengen Toppa Gurren Laggan. Για τον λόγο ότι προτιμώ πιο πολύ το FLCL από το Neo Genesis Evangelion (χωρίς να σημαίνει ότι δεν απόλαυσα το NGE) μ' άρεσε περισσότερο το Diebuster μιας κι είχε πιο πολλές επιρροές από FLCL (που αποτελεί την πιο αυθεντική κι αυθόρμητη δημιουργια της Gainax).

Συμβουλή μου είναι να μην δείτε τις αντίστοιχες ταινίες που 'χουν βγει. Πέρα απ' τ' ότι αποτελούν ένα μέτριο ρεζουμέ των σειρών δεν έχουν κάτι το εξτρά σεναριακά, ούτε καμιά αλλαγή στο σχέδιο, ούτε εξτρά ή διαφορετικά σκηνικά. Δεν μπορώ τότε να καταλάβω γιατί τις βγάλανε αφού από μονές τους οι σειρές σε δίαρκεια είναι όσο μια μεγάλη ταινία.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 21, 2009 1:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
Ενδιαφερον ανιμε.

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 14, 2009 11:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Heh simera to teleiosa kai isos einai mia apo tis poio uber ova mecha seires. Sineheia me diebuster :B

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης