Το ξέρατε ότι nikuyoku σημαίνει πόθος / λαγνεία;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Trip Logs    Εντυπώσεις από το ταξίδι μου στη Ιαπωνία [PART 2] :)
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 5:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Αν ήρθατε εδώ χωρίς να διαβάσετε το 1ο μέρος, please go to

http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=3794


4) Nikko (και πρώτη εμπειρία shinkansen)

Μια μέρα πριν φύγω από το Tokyo, ο τυφώνας μου έκανε τη χάρη να φύγει και ο ήλιος έλαμπε και πάλι. Έτσι αποφάσισα να πάω daytrip στον Nikko, μια κωμόπολη περίπου 100χλμ βόρεια του Tokyo, που έχει καταπληκτικούς temples και shrines μέσα στα δέντρα. Είχε έρθει και η στιγμή να αρχίσω να χρησιμοποιώ το Japan Rail Pass μου, το οποίο και επικύρωσα. Σε 21 μέρες (όπου το JR pass θα έληγε) θα πρέπει να είμαι στον τελικό μου προορισμό στη Ιαπωνία, το Kyoto Smile
Ήμουνα ενθουσιασμένος διότι θα χρησιμοποιούσα το bullet train της Ιαπωνίας (shinkansen) για πρώτη φορά. Και ήταν πράγματι φοβερό, στη πλατφόρμα στέκεσαι σε έναν αριθμό και αν είσαι ο πρώτος στη σειρά, η πόρτα του τραίνου θα ανοίξει ακριβώς μπροστά σου! Μέσα τα καθίσματα περιστρέφονται αυτόματα (!!) για να μην κάθεται κανένας ανάποδα με τη φορά που πάει το τραίνο! Σε κάθε τέρμα πριν μπούμε πάντα παίζει καθαρισμός και σαν αποτέλεσμα τα πάντα μέσα στο τραίνο είναι πεντακάθαρα. Υπάρχουν σε κάθε βαγόνι οθόνες που σε πληροφορούνε για τις στάσεις και τους χρόνους, σε αγγλικά και ιαπωνικά. Κάθε λίγο και λιγάκι περνάει μια Γιαπωνέζα με ένα μικρό καροτσάκι και πουλάει ροφήματα και φαγητά (αρκετά ακριβά). Το ταξίδι με το shinkansen είναι απόλαυση. Με το JR pass δεν χρειάζεται ούτε καν να βγάλω εισιτήριο, απλά πάω στη πλατφόρμα και πηγαίνω στα βαγόνια που είναι χωρίς κράτηση θέσης. Χρησιμοποίησα πάρα πολλές το shinkansen με αυτό τον τρόπο και μόνο μια φορά δεν βρήκα θέση, και χώθηκα πίσω από το τελευταίο κάθισμα στον τοίχο.
Shinkansen μέχρι Utsunomiya και μετά local train για Nikko. Από τη πρώτη στιγμή που κατεβαίνεις από το τραίνο, νιώθεις πόσο πιο καθαρός είναι ο αέρας στο Nikko σε σχέση με το Tokyo! Είσαι στην εξοχή Smile Παντού τρελά βουνά και πολλά δέντρα. Προτίμησα να μην πάρω το λεωφορείο για την temple area αλλά να περπατήσω. Στο δρόμο πέρασα και από το koban (αστυνομικό τμήμα που πάντα είναι χαρούμενοι να σε εξυπηρετήσουν) και ο αστυνομικός εκεί μου έβγαλε μια φωτοτυπία έναν πιο λεπτομερή χάρτη της περιοχής και της temple area. Στο δρόμο μου συναντώ πολλά ωραία παραδοσιακά σπίτια, όμορφα εστιατόρια και πολλά πολύχρωμα λουλούδια σε γλάστρες. Σε κάποια στιγμή έφτασα στην Shin-kyoo γέφυρα η οποία ήτανε πανέμορφη, μέσα στα πράσινα δέντρα και ένα ποτάμι να ρέει από κάτω και πράσινα βουνά στον ορίζοντα. Έκπληξη μου έκανε ότι για να την διασχίσω έπρεπε να πληρώσω 200¥! Τα οποία τελικά ήτανε απλά για να περπατήσεις πάνω στη γέφυρα, μιας και η έξοδος της ήτανε κλειστή, γι?αυτό έπαιζε και η κανονική γέφυρα που περνούσες απέναντι (χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις κάτι φυσικά) όπου άρχιζαν οι πέτρινες σκαλωσιές για την temple area. Η περιοχή αυτή του Nikko είναι World Heritage Site. Τσιμπάω combination ticket για temples και shrines (όλα τα λεφτά, περιλαμβάνει είσοδο σε 4 temples-shrines και κάνει μόνο 1000¥, μόνο η είσοδος για Tooshoo-guu κάνει 1300¥!)
Η όλη ατμόσφαιρα με τα πανύψηλα δέντρα να σκεπάζουν τον ήλιο, σκαλωσιές, ναούς, shrines, torii, ρυάκια είναι παραμυθένια! Όλοι οι ναοί είναι απίστευτοι με κορυφαίο τον Tooshoo-guu ο οποίος έχει τα πάντα, torii εισόδους, παγόδες, πύλες, stone lanterns, βαρέλια sake, και πολλά οικοδομήματα και αίθουσες που έχουν διακοσμηθεί με απίστευτη τελειότητα και τέχνη με σκαλισμένα γλυπτά (όπως τα μαϊμουδάκια που δηλώνουν το γνωστό “hear no evil, see no evil, speak no evil” και η πιο φημισμένη ίσως, Nemuri-Neko, μια κοιμισμένη γάτα που φαντάζει αληθινή). Τα πιο πολλά είναι καλλυμένα με ένα φύλλο χρυσού το οποίο κάνει το θέαμα ακόμα πιο ωραίο. Σε ένα από τα πολλά οικοδομήματα, το Honji-doo, η αίθουσα έχει ζωγραφισμένο στο ταβάνι έναν τεράστιο δράκο και στους τοίχους πραγματικά αγάλματα θεών. Ένας μοναχός χτυπάει δυο ξύλινα sticks και η ακουστική της αίθουσας είναι έτσι ώστε να ακούγεται μια ηχώ η οποία μοιάζει πολύ με έναν δράκο που βρυχάται, απίστευτο!
Στο Taiyuuin-byoo μερικά δέντρα είχανε ακόμα κόκκινα φύλλα και ήτανε πολύ όμορφα, προσπαθούσα να φανταστώ πόσο όμορφο θα είναι το τοπίο το Φθινόπωρο που τα δέντρα θα έχουν πολλά διαφορετικά χρώματα…
Δεν θα ξεχάσω, στην είσοδο του Rinnoo-ji, μια μαμά Γιαπωνέζα τυπάκι, με τα τρία πιτσιρίκια της. Ήτανε εξοπλισμένη με 2 dslr μηχανές (!!!), μία Canon και μια Nikkon. Επαγγελματίας φωτογράφος σίγουρα, ανεβοκατέβαζε τα πιτσιρίκια της στις σκάλες (τα οποία είχανε ψιλοβαρεθεί) και τράβαγε δεκάδες φωτογραφίες.
Θα ήθελα πολύ να πάω στους καταρράχτες του Nikko και στα βουνά όπου μπορεί να δει κανείς λευκούς πίθηκους να αναπαύονται μέσα σε θερμές πηγές στους βράχους (η εισαγωγική σκηνή στην εκπληκτική ταινία ντοκιμαντέρ “Baraka”, για όσους το έχουνε δει) αλλά δυστυχώς δεν θα προλάβαινα να γυρίσω πίσω στο Tokyo…next time! Smile

5) Gifu (και φιλοξενία σε ιαπωνική οικογένεια)

Πριν πάω στη Ιαπωνία, ψάχνοντας πληροφορίες για το trip μου, γνώρισα μέσω Internet έναν Ιάπωνα, τον Keisuke. Μου είπε του αρέσει η Ελλάδα και του είπα ότι θα έπρεπε να έρθει εδώ. Ε και…ΗΡΘΕ!!! Απίστευτο, μου έστειλε email ότι έκλεισε πτήση, νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα αλλά όταν χτύπησε το κινητό μου και μου είπε ότι ήτανε στο Μοναστηράκι, κατάλαβα ότι όντως ήρθε Ελλάδα! Είχε βρει ένα hostel στην Αθηνάς, και ο κλέφτης του ζήτησε 40? τη βραδιά!! Για ένα hostel της πλάκας τώρα! Τελικά τον φιλοξένησα σπίτι μου 1,5 βδομάδα. Και μου είπε όταν πάω Ιαπωνία να μείνω σπίτι του επίσης Smile Εδώ στο Gifu λοιπόν, έμεινα για 3 μέρες με την οικογένεια του που ήτανε πολύ καλή εμπειρία. Οι άνθρωποι μου φέρθηκαν τέλεια!! Με κακομάθανε για να είμαι ειλικρινής…
Το Gifu είναι μια κανονική πόλη και όχι το χωριό που νόμιζα. Περιτριγυρίζεται από βουνά. Ο Kei ήρθε και με πήρε από το σταθμό του τραίνου και πήγαμε στο σπίτι του να αφήσω τα πράγματά μου. Η γειτονιά του ήτανε πολύ όμορφη, με όμορφα σπιτάκια και ηρεμία, το άκρως αντίθετο από τη φρενίτιδα του Tokyo.
Απέναντι από το σπίτι του παρασκευάζουν μπισκότα και η γλυκιά μυρωδιά τους είναι παντού. Το σπίτι τους για μένα ήτανε απίστευτα τέλειο. Μονοκατοικία 2 ορόφων, mini-κήπος, tatami floor, jp πόρτες, japanese architecture, τέλεια! Έχω το δικό μου prive δωμάτιο, με tatami και air-condition Smile
Οι γονείς του τέλειοι. Δεν μιλάνε και πολλά αγγλικά αλλά ευτυχώς ο Keisuke μας έκανε την μετάφραση. Είχαμε πολλές συζητήσεις περί Japan-Greece και ανταλλαγή ιδεών. Όταν τους ενημέρωσα για τον βασικό μισθό στην Ελλάδα και για το επίπεδο τιμών (στην Αθήνα) μείνανε με ανοιχτό το στόμα! Επίσης, εντύπωση τους έκανε που όλη η εκπαίδευση στην χώρα μας, και ειδικά η τριτοβάθμια είναι δωρεάν. Το πανεπιστήμιο του Tokyo από ότι μου είπανε είναι πολύ ακριβό. Είχανε ένα ελληνικό phrasebook και μου λέγανε κάποιες ελληνικές λέξεις και εκφράσεις, απίστευτο!
Το φαγητό ήτανε πεντανόστιμο, από χέλι μέχρι ομελέτα Smile
Το Gifu έχει ένα ωραίο κάστρο στην κορυφή ενός λόφου (ανακατασκευασμένο διότι το original καταστράφηκε). Εκεί κοντά υπάρχει και ένα μέρος που είναι γεμάτο σκιουράκια! Επίσης υπάρχει ένας ναός (Shoohoo-ji) που έχει έναν Βούδα 14 μέτρα, κατασκευασμένο από περίπου ένα τόνο paper sutras και η κατασκευή του κράτησε 38 ολόκληρα χρόνια!! Ο ναός βρίσκεται δίπλα από το ωραίο πάρκο του Gifu.
Τα λεωφορεία είναι αρκετά ακριβά. Χρειαζόμαστε 2 λεωφορεία για να πάμε στο κέντρο του Gifu (ο Keisuke μένει στα προάστια) όπου τα εισιτήρια είναι 300¥ για το πρώτο και 200¥ για το δεύτερο. Πήγαινε έλα δηλαδή, 1020¥ (περίπου 7,5?).
Ο Keisuke σπούδασε στο πανεπιστήμιο του Tokyo οικονομικά και μετά πήγε στη USA για να μάθει αγγλικά! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που φεύγουν από την Ιαπωνία και πάνε στη USA με σκοπό να μάθουνε αγγλικά. Παλαιότερα έκανε Kendo και μου έδειξε το «σπαθί» του γιατί του είπα ότι μου αρέσει πολύ. Ήθελε να μου το χαρίσει (!!!) αλλά δεν μπορούσα να το δεχθώ διότι σίγουρα δεν ήτανε σωστό και επιπλέον είχα περίπου άλλον ένα μήνα ταξιδιού στην Ιαπωνία και μετά τρεις βδομάδες στην Ταϋλάνδη, δεν θα μπορούσα να το κουβαλάω…
Κατά τη διάρκεια του φαγητού παρατηρούσα τα chopsticks, πράγματι, όταν τα αφήνουν στο τραπέζι προσέχουν να μην «δείχνουν» κάποιο άτομο. Και επίσης ότι μου δίνουν μου το δίνουν είτε με τα 2 χέρια είτε με το δεξί, ποτέ με το αριστερό (το αριστερό χέρι υποτίθεται ότι χρησιμοποιείται για τις «ανάγκες» μας και δεν είναι σωστό ποτέ να δώσεις κάτι σε κάποιον με αυτό).
Τη τελευταία μέρα ο πατέρας του Kei είχε φύγει από νωρίς για Pachinko. Άργησα πολύ να σηκωθώ (12.00) γιατί τα είχα φτύσει. Το απόγευμα που γύρισε έδωσε σε εμένα και στον Kei από ένα νόμισμα των 500¥. Αυτό σημαίνει μου είπε ο Kei ότι κέρδισε στο Pachinko Smile Το βράδι με πάνε και βλέπουμε πυροτεχνήματα που λάμπουνε παντού στον ουρανό. Η Ιαπωνία με αυτό τον τρόπο γιορτάζει το Καλοκαίρι! Γενικά τα πυροτεχνήματα είναι πολύ δημοφιλή. Παντού έβλεπα κόσμο και πιτσιρίκια να ρίχνουν πυροτεχνήματα, καλή φάση! Ύστερα με πήγαν σε traditional Japanese restaurant, όχι όμως κυριλέ κατάσταση (ευτυχώς). Το μέρος ήτανε μεγάλο και γεμάτο και έπρεπε να περιμένουμε να αδειάσει τραπέζι για να κάτσουμε. Μου είπανε ότι είναι από τα πιο διάσημα της περιοχής. Ο μόνος ξένος εκεί μέσα ήμουνα εγώ και όπως ήτανε φυσικό, δεν μιλούσε κανένας αγγλικά. Με λίγα λόγια είναι ένα μέρος που δεν θα το έβρισκα ποτέ μόνος μου. Κλασσικά καθόμαστε κάτω μπροστά από το τραπέζι μας το οποίο είναι και η ψηστιέρα μας. Τα πάντα τα ψήνουμε εμείς! Ακολούθησε φαγοπότι και πολύ μπύρα. Παϊδάκια, λουκάνικα, χταπόδι, τα τσακίσαμε όλα. Επίσης φάγαμε ωμό κρέας που είχε κάτι μπαχαρικά πάνω, κόκκινο κόκκινο, ήτανε γευστικότατο. Δεν με αφήσανε να πληρώσω τίποτα!
Στο σπίτι μου είπανε ότι είναι και έθιμο και πρέπει να γιορτάσουμε και εμείς το καλοκαίρι, αλλά επειδή δεν είχαμε fireworks, είχαμε κάτι μικρά κεράκια σαν αυτά που βάζουμε στις τούρτες και βγάζουνε σπίθες, πρέπει να τα κάψουμε όλα Smile
Το πρωί που θα έφευγα με πήγαν με το αμάξι στον σταθμό, ξυπνήσαμε στις 5.30 το πρωί!! Αποχαιρετιστήκαμε και έφυγα έχοντας νιώσει στο πετσί μου τα μέγιστα από την Ιαπωνική φιλοξενία! Πριν φύγω η μαμά του Keisuke μου δίνει ένα φακελάκι και μου είπε να το ανοίξω στο τρένο. Μέσα είχε ένα γράμμα στα Ιαπωνικά (το οποίο μου μετέφρασε μετά από αρκετό καιρό εδώ στην Αθήνα η δασκάλα μου, είχε ευχαριστίες, ευχές και ότι πρέπει να ξαναγυρίσω σύντομα και…10000¥!!! Απίστευτο!!!

6) Nagoya & World EXPO 2005

O Kei μου είχε στείλει email ότι είχε 2 εισιτήρια για τζάμπα είσοδο για την EXPO και αν θα ήθελα να πάω μαζί του, άλλο που δεν ήθελα. Το εισιτήριο είχε γύρω στα 50?.
Μου είπε ότι οι γονείς του είχανε πάει πριν από πάρα πολλά χρόνια στην EXPO όταν είχε γίνει πάλι στη Ιαπωνία. Ο πατέρας του μας βρήκε τα εισιτήρια!
Η Nagoya είναι πάρα πολύ κοντά στο Gifu και αποφασίσαμε να το κάνουμε daytrip.
Η World EXPO είναι μια παγκόσμια έκθεση που γίνεται κάθε 4 χρόνια, συμμετέχουν όλες οι χώρες του κόσμου, η καθεμία με το δικό της «περίπτερο» (καμία σχέση με αυτό που φαντάζεστε, μιλάει για ολόκληρα οικοδομήματα τα οποία πολλές φορές είχανε πολλούς ορόφους. Επίσης παρουσιάζονται νέες τεχνολογίες και όλα προσανατολίζονται προς ένα γενικό θέμα. Ήμουνα πολύ τυχερός που έτυχε να γίνεται στη Ιαπωνία τώρα που ταξίδευα εκεί. Η έκθεση διαρκεί περίπου 6 μήνες.
Μετά από λεωφορεία και αρκετά τραίνα φτάσαμε…

[to be continued soon] [津図けています]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 5:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Τα χάπια μου και ένα γιατρό γρήγορα... Crying or Very sad

acidburn_d είσαι ωραίος. Smile

Αναμένω με "αγωνία" και άλλες περιπέτειες από το ταξίδι. Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Thanx Kenji Smile
Ελπίζω να κάνω update soon, είμαι λίγο στο τρέξιμο τώρα, βασικά έχω βρει κάπου και ανεβάζω όλες τις photo, θέλω να βάλω τις καλές στα theads Smile
I hope you enjoy it Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 9:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Διαγόρα,
χαίρομαι που σε γνώρισα.

Να σ' έχει πάντα ο Θεός καλά. Smile

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 1:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Thanx Tomodachi Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
SSJGojeta
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 2:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 03 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 1461 Τόπος: Forgotten Realms
Συγγνώμη που θα χαλάσω το κλίμα αλλά γιατί έκανες 2 διαφορετικά post, δεν μπορούσες να το συνεχίσεις στο πρώτο μέρος έτσι ώστε ο άλλος να διαβάσει πρώτα εκείνο και μετά αυτο;
Τέλος πάντων καλή σου διασκέδαση Smile

_________________

Αν δεν ξέρεις, πες δεν ξέρω και ρώτα, δεν είναι ντροπή. Καλύτερα να ρωτάς παρά να βγάζεις λάθος συμπεράσματα..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 9:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Para poly kalh fash acid.Htan efxaristo to long read(k ta 2 merh ews twra) kai thanks pou ekatses kai egrapses olo afto to prama :p Eagerly awaiting the rest!
btw,baraka rulz :p

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 2:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ όλους για τα καλά τους σχόλια Smile
SSJGojeta, και βέβαια πήγαινα για ένα post αλλά διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να δεχτεί όλο το κείμενο!!! Συγκεκριμένα, λίγο μετά το Nikko δεν δεχόταν άλλο κείμενο, και αυτός είναι ο λόγος που το έσπασα σε 2 post. Αν δεν έκανα κάτι σωστά plz tell me, και εγώ θα ήθελα όλο αυτό να είναι 1 post αντί για 2 χεχεχε Cool
Summoner thanx, photos coming soon but the rest of the writing will take some time, Im a little bit busy these days Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
elissaios
Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 31, 2006 11:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: administrator ::
喜多野 栄治
:: administrator ::<br>喜多野 栄治

Συμμετέχει από: 29 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1440 Τόπος: Thessaloniki
Ena megalo mpravo gia tin ipomoni pou edikses grafontas kai dimosievontas tis empeiries sou sto polipothito koino gia to ti esti Nihon Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 1:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Thanx elissaios Smile
more to come in the future Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 7:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Λοιπόν φιλαράκι, μόλις τελείωσα όλο το πόνημα.
Απίστευτες οι εμπειρές σου, σε χιλιοευχαριστώ που τις μοιράζεσαι μαζί μας...
Πραγματικά ρε Διαγόρα με έκανες να ετοιμάζω ταξίδι για το καλοκαίρι (και ας μην καταλαβαίνω Χριστό ιαπωνέζικα...)

Επίσης,
1> .&- Δώσε και άλλη τροφή στον λαό!... Laughing
2> ανέβασε σε αρχείο εδώ τις φωτογραφίες σου...(κάμποσες έστω...)...τις θέλω full size.... Very Happy
3> Να σαι καλά για την περιγραφή!....

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Garrett
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 7:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 19 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 337 Τόπος: Μy little fantasy world
Μπραβο σου για την υπομονη και ευχαριστω που μοιραστικες μαζι μας τις εμπειριες σου.Λατρευω να μαθαινω για νεα μερη και το post σου με εκανε να ξανασκεφτω το ολο trip to Japan think ξανα.Ελπιζω να τα καταφερω.
Αντε να διαβασουμε και το υπολοιπο ταξιδι και να δουμε fotos.Εγω για την ωρα θα τσεκαρω το blog σου Smile !

_________________
Like my old grand daddy used to say, "The less a man makes declarative statements, the less apt he is to look foolish in retrospect"
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 10:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Acid na sai kala, poli kalo keimeno, dose kai allo.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
acidburn_d
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 01, 2006 12:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούν 04 Δημοσιεύσεις: 159 Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ πολύ!! Smile Θα είμαι πολύ happy αν αυτό το κείμενο αποτελέσει κίνητρο για κάποιους να ταξιδέψουν στη Ιαπωνία Smile

Φίλε μου Dante80, σε ευχαριστώ πολύ, έχω ήδη ξεκινήσει το upload εδώ και πολύ καιρό σε παρόμοιο site, θα είναι ΟΛΕΣ οι photo, λίγο resized αλλά και πάλι μεγάλες (1434x1075 άκυρη ανάλυση ε? Razz ), πιστεύω ότι αυτή τη βδομάδα θα τελειώσω, εννοείται θα σας ενημερώσω μέσα από εδώ, απλά εκεί θα είναι πάρα πολλές και σκεφτόμουνα να βάλω επιλεκτικά κάποιες στα threads, μάλλον θα γίνει και αυτό με τη βοήθεια thumbnails Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 03, 2006 4:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Kala pernas re. Synexise tis foveres perigrafes.

Btw, mporeis na eidopoiises ton Kei oti yparxei ena periergo on Made in Greece afti ti stigmi sto Sapporo, opote an pathei syndromo sterisis Elladas, mporei na me episkeftei otan efkairisei. Razz

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης