Το ξέρατε ότι neko σημαίνει γάτα;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Subbing    Klopi subs apo all group. To briskete sosto?
kenji
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 9:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Η διαφωνία μου δεν είναι στο αν πρέπει να δίνεται credit ή όχι. Αλλά στο αν πρέπει να δίνεται άδεια ή όχι. Επίσης και στο αν θα επιλέγεται κάποιος και με τι κριτήρια.

Υπαρχουν τόσα fansubgroup? Αυτά όταν κατεβάζουν τα raws να τα μεταφράσουν έχουν επιλεχθεί από κάποιον? Δηλαδή όλα αυτά τα "νόμιμα" λεγόμενα fansub έχουν πάει στην τάδε εταιρεία και της έχουν πει κοίτα αυτοί είμαστε εμείς κάνουμε καλή μετάφραση, σας παρακαλούμε μπορούμε να sabaroume εμείς τη σειρά σας? Μάλλον όχι όπως και μάλλον όλα αυτά τα group δεν κάνουν την ίδια καλή ή κακή μετάφραση-ripping των αρχείων που διανέμουν, άρα στην τελική καλή ή κακή διαφήμιση των συγκεκριμένων anime.

Νομίζω ότι λογικό είναι να ζητήσετε στα συγκεκριμένα lamer ας τα πούμε group να σας δώσουν τα credits που σας αναλογούν. Επίσης την απαραίτητη καθογήση αν θεωρείται ότι κάνουν κακή μετάφραση ώστε κάτι τέτοιο να μην γίνεται. Δε νομίζω ότι η μετάφραση από αγγλικά είναι τόσο δύσκολη όσο από τα Ιαπωνικά, γιατί η αγγλική είναι πιο διαδεομένη γλώσσα και έχει πιο πολλές πηγές να ανατρέξει κάποιος. Τώρα που το σκέφτομαι αλήθεια πώς καταλαβαίνει κάποιος ότι μια μετάφραση στα ρώσικα, ή στα ισπανικά ή στα κογκολέζικα δεν είναι καλή? Υπάρχουν τόσοι πολλοί διαφορετικών εθνοκήτων fansabbers με γνώση ιαπωνικών-αγγλικών-μητρική τους γλώσσα?

Νομίζω ότι τα άτομα που κάνουν αυτό το πράγμα το κάνουν μάλλον για να διαδωθούν τα anime, να τα δει περισσότερο κόσμος και όχι γιατί έχουν απώτερο σκοπό να κερδίσουν κάτι. Άρα λίγη περισσότερη επικεία και επικοινωνία μαζί τους θα ήταν αναγκαία για τη διάδωση των ίδιων των anime.

Ps:Το θέμα των scripts που λες μου θυμίζει λίγο την διαμάχη που γίνεται για τις πατέντες λογισμικού btw. Εγώ είχα την εντύπωση πάντως ότι τα fansub group είναι open communities με σκοπό την διάδοση των anime. H καχυποψία και η εσωστρέφεια δε μου δείχνει κάτι τέτοιο. Προσωπική μου γνώμη πάντα. Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 10:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Prosopiki sou gnomi xoris omos na exei sumbei se esena. Mesa sto community uparxei sebasmos kai malista polles fores ginontai sunergasies. Alla an o allos den 8elei na dosei etsi abiasta auto pou ekane nomizo einai dikaioma tou. Oso gia ta groups oses fores exei ziti8ei apo kapoies etairies na stamatisoun kapoio sub exei ginei.
Den blepo pros ti i epi8etiki stasi, e3allou gia ta scripts einai dikaioma tou ka8ena pou ta exei ftia3ei pisteuo na kanei oti tou aresei.
Kai nai an den 8elei kapoioi na ta paroun kai na ta parapoiisoun einai dikaioma tou opos kai o ka8e subber sebetai tin etairia paragogis otan erxetai kai tou leei 8elo na stamatiseis to project auto.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 05, 2005 11:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μάλλον παρεξήγησες και τον τόνο και τον σκοπό των λεγομένων μου. Απλά εκφράζω διαφορετική άποψη και προσπαθώ όσο μπορώ να το τεκμηριώσω.

Εγώ μίλησα για εξαρχής επιλογή από τις εταιρείες επειδή μίλησες σε κάποια φάση για κακή μετάφραση. Σε αυτό δεν απάντησες. Απάντησες σε κάτι το οποίο δεν ανέφερα.

Διάλογο κάνουμε και νομίζω ότι οι διαφωνίες είναι αρκετές φορές επικοδομοιτικές εφόσων γίνονται με επειχηρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς.

Εμένα μάλλον χρήσιμα μου φαίνονται τα lamer group για την διάδοση των anime, και νομίζω ότι οι δημιουργοί των anime μπορεί να το βλέπαν και αυτού έτσι. Εφόσων δε τους πειράζει εξαρχής η κατάσταση γιατί να τους πειράξει τώρα. Και προσωπικά μεγαλύτερο credit νομίζω ότι θα πρέπει να δίνουμε σε αυτούς και μετά στους υπολοιπους εταιρείες, fansub, lamer κτλπ.

Ξαναλέω ότι είναι προσωπική μου άποψη και αν είναι δυνατόν να επιτίθεμαι σε κάποιον σε μια συζήτηση. I'm too old for this . Smile

Παρηξήγησης κύριε δικαστά! Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xHATEBREEDx
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 9:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 07 Ιούλ 04 Δημοσιεύσεις: 171 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Τους λογαριασμούς του σπιτιού....
Μιας και αφορα το θεμα εμενα και τα υπολοιπα μελη της ομαδας μου(AnimEclipse) οσον αφορα σε πλαισια "Ελληνικων" συνορων (εκτος και αν υπαρχει και αλλο ελληνικο fansub group το οποιο δεν γνωριζω), ας εκθεσω την δικη μου αποψη.
Πολυ σωστα αναφερεις Celestial Maiden (παρεπιπτοντως, χαρηκα πολυ που σε γνωρισα προχτες, και το ιδιο συνεβη και με τον Kostistr) την αντιθεση σου προς ομαδες που δανειζονται δουλειες αλλων ομαδων, χωρις να τους εχει προηγουμενως δοθει η απαραιτητη συγκαταθεση. Εχω πλεον καταλαβει οτι ειναι αρκετα ζορικη η ολη διαδικασια του fansubing (απο μεταφραση μεχρι παραδοση), και δηλωνω πλεον απολυτα συμφωνος με το να αντιπαθεις καποιον που κλεβει τη δουλεια της ομαδας σου, στον τομεα της μεταφρασης.
Προσωπικα εμεις εχουμε συμφωνησει απο την αρχη να ζηταμε πρωτα την αδεια απο την ομαδα που μας ενδιαφερει για να μεταφρασουμε το κειμενο της, και επιπροσθετα επισυναπτουμε το credit του εν λογω fansub group, σε καθε επεισοδιο.
Συν τοις αλλοις, θα συμφωνησω σε μερικα σημεια με τον Kenji, οσον αφορα την διαδοση του Anime στην Ελλαδα. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αν εχουμε κανει καλη αρχη σε αυτο τον τομεα, αλλα πρωταρχικος μας στοχος θεωρειτο αυτος απο την αρχη της ιδρυσης της ομαδος.
Βεβαια δεν μπορω να εκφερω ακομη εμπεριστατωμενες αποψεις, μιας και ειμαστε αρκετα νεοσυστατη και σε καμια περιπτωση τοσο οργανωμενη-δικτυωμενη ομαδα οπως εσεις(Inuyasha 4 Ever), αλλα σιγα σιγα αρχιζουμε να μπαινουμε και μεις σε πιο "επισημα-νομιμα" πλαισια fansubαρισματος (Ενταξαμε προσφατως στο δυναμικο της ομαδος μεταφραστη με γνωσεις Ιαπωνικης, ακουγοντας στο προσωνυμιο Δράκων/Drakon, και δηλωνουμε υπερχαρουμενοι και υπερυπερηφανοι για αυτο Very Happy )
Τελος αυτο που θελω να τονισω ειναι πως δεν εχουμε κανενα υλικο οφελος απο αυτη τη δουλεια (πραγμα που συμβαινει με ολα τα fansub group) και ο μονος θεμελιος σκοπος υπαρξης μας ειναι η διαδοση και εξαπλωση του Anime στους Ελληνες.(Αν μπορεσουμε καποτε και την ενισχυσουμε Smile )

_________________

AnimeClipse Fansubs
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
TOS
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 4:50 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 28 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 78 Τόπος: France Τώρα Βλέπω: οτι πέσει στο χέρι μου
Παράθεση:
Egw apo oso xerw kanena fansub group den dinei thn adeia tou pleon se mh anagnwrismena os fansub groups, h se fansub groups me ta opoia den synergazetai. An exoun dwsei kapoia sygkekrimmena fs groups onomase ta gia na sou pw an ontos thn exoun dwsei ^^


σχετικα με την animeclipse (αυτη ειναι η Ελληνικη ομαδα fansub), απιστε Θωμα Hivlander, το fansub group απο το οποιο πηραν την αδεια λεγεται Anime-fin. http://www.anime-fin.net/
Μαλιστα καπου στο forum της animeclipse αν δεν κανω λαθος, υπαρχει ο διαλογος που εγινε σχετικα με την αδεια Cool
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Hivlaher
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 10:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Co-Founder - ViP
.:: Sexy orC ::.
Co-Founder - ViP<br>.:: Sexy orC ::.

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 578 Τόπος: Thessaloniki@Gr33c3.EU
Nai oi anime-fin mporei na dwsane ontos Smile
Ouden sxolio gia tis metafraseis ths anime-fin...

Na apanthsw se ena allo thema.

Polla fansub groups exoun prosferthei na dwsoun ta trnaslations tous se etaireies pou exou nparei thn adeia apo ta studio paragwghs gia na ta xrhsimopoihsoun, ,giati kai dioti goustarane ta sygkekrimmena anime kai thelane na exoun swsto translation oste na ta agorasoun.

Afto deixnei oti ta fs groups oxi mono "klevoun" ta pnevmatika dikaiomata me ta windows pou exoun xwris adeies(trela gelia afto), alla skopevoun na ta agorasoun kiolas gia na voithisoun ta studio paragwghs na vgaloun axiologous titlous.

Oso gia ta DVD anime pou exw ask around kai meta sxoliaze ta :>
aa kai gia ta manga Razz

HiV

_________________
Well $0n 4 funny th1ng 4b0ut R3gr3t 1s, th4t 1$ b3tt3R t0 R3gr3t $0m3th1ng y0u H4v3 D0n3 th4n T0 R3gr3t $0m3th1ng y0u h4v3n't D0n3
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 06, 2005 11:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Ευχαρίστως αν θες Hivlaher να γελάσουμε παρέα. Όταν θα αρχίχουν να πέφτουν και οι πρώτες μηνύσεις Ευρώπη πιστεύω ότι θα γελάσουμε και πιο δυνατά μετά. Laughing

btw γιατί όταν κάποιος λέει τη γνώμη του πρέπει σώνει και καλά ο άλλος να νιώσει ότι τον επιτίθωνται? Προφανώς επειδή με ενδιαφέρει το θέμα παραθέτω τις σκέψεις μου.

Ps: Επειδή άνοιξε θέμα για νομοτυπία, δουλεία-ιδρώτας κάποιων, ηθική κτλπ.
Νομικά κάτι που φτιάχνεται με κλεμένο λογισμικό είναι παράνομο ή όχι? Μιλάω επί του τυπικού του θέματος και όχι του ουσιαστικού. Γιατί αν δε το καταλάβατε σε τόσα post προσπαθώ να πω ότι το θέμα που ανοίξατε πέρα από την τυπική μεμονωμένη διάσταση μπορεί να ανοίξει για να διαπραγματευτούμε στην τελική τους όρους ηθική, δουλειά, νομοτυπία, διάδοση των anime και πιο ουσιαστικά όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον. Αν εξακολουθείς να γελάς και νιώθεις αμυνόμενος συγνώμη φίλε μου αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι. Ούτε να γελάσω ούτε να κλάψω. Συζήτηση νομίζω έτσι και αλλιώς ότι κάνουμε. Question Neutral
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 1:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Hmmm ola ta software pou xrisimopoioume gia subs einai developed apo fansubbers oi opoioi ta dinoun o enas ston allon.
Oso tora gia group den blepo giati oloi epikentronontai stin animeclipse mia kai den suzitame giautous.
An den eixa gnorisei kapoious apo to team 8a elega opoios exei tin muga mugiazetai.
Anyway epeidi blepo oti kapoioi exoume monopolisei to 8ema kai mallon leme ta idia kai ta idia 8a permeno na akouso kai kamia kainourgia apopsi giati pi8anon na exoume katantisei kai baretoi me tis epanalipseis.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mikeX
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 4:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 38 Τόπος: Αθήνα
Κατ' αρχάς τα scripts για το timing και γενικά όλοι η δουλειά που γίνεται για να βγει το fansub είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το περιεχόμενο του fansub, δηλ. το μεταφρασμένο σενάριο. Από τη στιγμή που αυτό ειναι διαθέσιμο στον οποιονδήποτε να το δει, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το μεταφράσει η γενικά να το κάνει ότι γουστάρει. Τώρα αν είναι και σοβαρός θα δώσει τα κατάλληλα credits. Το ίδιο ισχύει και για τα scripts, αν αυτά δίνονται ελεύθερα.

Με αυτά που λέτε δηλ. τα Fansubs δεν γίνονται για να διαδωθούν τα anime, αλλά για να το παίξουν μάγκες οι καλοί fansubbers... Με την ίδια λογική που 'μοιράζεστε' το λογισμικό με το οποίο κάνετε τα fansubs, γιατί δεν μοιράζεστε και ίδια τα fansubs?

Κλέψιμο είναι όντως το να πάρει κάποιος τη δουλειά σας και να την παρουσιάσει σαν δική του, αλλά αυτό δεν λύνεται με το να δίνετε άδειες κλπ. Με ποιο κριτήριο δηλ. θα δώσετε άδεια σε κάποιον; Από το πόσο καλά ισχυρίζεται ότι θα αποδόσει τη δουλειά σας; Και πως ξέρετε ότι αυτός θα σας δώσει credit; Και σε ποιον λογοδοτεί δηλ. ένα group για να βγάλει subs για μια σειρά; Τόσο παράλογο είναι δηλ. να δουλέψεις πάνω στη δουλειά ενός άλλου αντί να ανακαλύπτεις τον τροχό από την αρχή (προφανώς είναι όμως 'ανέντιμο' το να ισχυρίζεσαι ότι τα έκανες όλα εσύ μετά);

Λογικό είναι να επαναλαμβάνεται κάποιος αφού δεν προσπαθείτε καν να καταλάβετε τι σας λέει, πόσο μάλλον να του απαντήσετε...

πχ.
Παράθεση:

Hmmm ola ta software pou xrisimopoioume gia subs einai developed apo fansubbers oi opoioi ta dinoun o enas ston allon.

Δεν μιλάει για το software αυτό, αλλά για το software στο οποίο τρέχει.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 6:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Xmmmm...
Kaneis edo den eipe oti tou anikoun oi seires oute oti kanei fansubs gia na to pai3ei mouri i otidipote. Alla upo8eto o ka8enas me tis antilipseis tou ermineuei oti 8elei opos tou aresei.
Oso gia ta paranoma logismika ma8ete pos e3o den einai greekoulistan gia na exoun oloi klemmena kai peiratika (mia kai lussa3ate me auto to 8ema) alla kai uparxei sebasmos meta3u ton an8ropon tis anime skinis.(pera apo orismenes e3aireseis)
Kati pou fusika edo den ufistatai apoti blepo.
Na apantiso? Se atoma pou 8eoroun sosto kati pou idi diati8etai na to pairnoun kai na to pasaroun gia diko tous? E oxi re paidia eleos.
Giati peri autou o logos.
Ama eisai sostos kurie bres metafrasti kai kanto monos sou.
Min pairneis subs allon, sbineis kai ta logo tous kai ta pasareis gia dika sou. (auto apeu8unetai se ka8e group pou kanei auti tin douleia kai oxi se kapoion apo do pera gia na min pare3igoumaste).
Kai fusika gia mia metafrasi pou ekana ego dikaioma mou einai na apaito na min xrisimopoiisei allos etsi abiasta. Nomizete oti einai aplo kai eukolo?
Gia skefteite ligo an kanate px mia ergasia i otidipote kai tin antegrafe kapoios pernontas tin gia diki tou 8a sas arese?
Mallon oxi.
Kai ean diabazate ligo kalutera 8a blepate oti eipa pos ta atoma pairnoun me software to TIMED script opote ousiastika ripparoun tin douleia tou translator, tou editor kai tou timer. Gia na 3eroume giati milame dld.
Oso gia to an moirazomaste ta fansubs um... ama den ta moirazomastan den 8a ta diname pros download. 8a ta kratousame gia mas gia na to paizoume oraioi. Oso gia ta project o ka8enas einai free na diale3ei opoio 8elei kai kala 8a kanei. Alla na to kanei me dika tou resources kai oxi ripparontas apo alla group. Gia rotiste ligo merikous fansubbers ama tous aresei auto pou ginetai? Ama itan etsi 8a kaname oloi apo 100 projects klebontas subs enos allou group. Auto den einai sub alla rip off. Den sas aresei? Dikaioma sas alla auti einai i ali8eia.
Alla mia alli ali8eia einai oti oi perissoteroi apla endiaferontai na katebasoun. Siga tora min asxoli8oun me tetoies leptomereies. Giauto kai ola ta briskoun 8emita.
E3allou oso uparxoun atoma na katebazoun apo autous auta ta group 8a au3anontai.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
zaratoustra
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 7:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 15 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 127 Τόπος: Athina Τώρα Βλέπω: Kanon,Love hina,Shadows Skill
vasika nomizw oti i diafwnia den vrisketai so an tha prepei kapios na kanei rip ta subs kai na ta parousiazei san dika tou.Auto einai katakriteo apo olous...
To point einai oti eseis san fansubers tha prepei na lete "oriste ta sub mas parte ta an thelete"...kai pistepse me opoios kai na ta parei oti kai na isxiristei oi perisoteroi tha kseroun poioi to kanane...apo ti stigmi pou sa fansub group den eistei kerdofora epeixirisi kai kanete oloi ti douleia gia to gamwto tis ipothesis nomizw oti oi perrisoteroi den tha exoun problima na dwsoun free ti douleia tous se allous...

Auto pou thelw na pw oti oti p.x. tin ergasia tin kaneis gia sena....apo ti stigmi pou ti thelei kapios allos giati na min ti dwseis..???nomizeis oti den tha fanei pios tin ekane kai pios oxi.???
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
mikeX
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 07, 2005 11:37 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 38 Τόπος: Αθήνα
καλά κλασικά δεν κατάλαβες καν τι είπα... τεσπα... πραγματικά δηλ. κάτσε διάβασε όλα τα ποστ άλλη μια φορά και βρες που λέει κάποιος ότι καλά κάνουν και τα πασάρουν σα δικά τους;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 08, 2005 1:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
To post pou ekana MikeX den apeu8unotane se esena prosopika i se kapoion allon. Apla 3ana eipa tin apopsi mou me extra leptomereies.
I rest my case.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Menghus
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 13, 2005 1:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 30 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 481 Τόπος: Ξάνθη Τώρα Βλέπω: Πολλά και διάφορα
Ναι, η κλοπή των fansubs είναι κατακριτέα, δεν είναι σωστό διότι εκμεταλλεύεται το κενό που υπάρχει σχετικά με την νομιμότητα η όχι των fansubs, ή και γενικά την γαϊδουριά μερικών.

Τώρα μπορείτε να μου πείτε γιατί λογομαχείτε, έντονα σε μερικά σημεία, αφού σε αυτό συμφωνείτε όλοι; Επειδή δεν δίνονται δωρεάν οι μεταφράσεις; Ε, και; Δικές τους είναι... Smile




Υ.Γ. Credit στα fansubs; Αστείο ε; Από όσους γνωρίζω τουλάχιστους 3 στους 4 δεν βλέπουν εισαγωγή και τέλος σε ένα anime εκτός και αν τους αρέσει πάρα πολύ (πέρα από την πρώτη φορά). Που θα βάλεις τα ευχαριστήρια για να τα δει ο άλλος; Και ποιος θα τα προσέξει τέλος πάντων; Απλά για να πεις πως το έκανες; Αυτό είναι εύκολο... αυτό που προσέχει ο άλλος είναι το group όταν κατεβάζει το αρχείο.

_________________


Βαρύς ο κόσμος να τον ζήσεις, όμως για λίγη περηφάνεια - τ' άξιζε!
Γ. Σεφέρης
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 25, 2006 6:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου γιατί αυτά που διαβάζω μου φαίνονται τουλάχιστον απαράδεκτα.

Ως ένας από τους πρώτους Έλληνες fansubbers (τουλάχιστον έτσι νομίζω, μην παρεξηγηθώ κι όλας) δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να χρειάζεται να ζητηθεί άδεια για να γίνει fansubbing ενός άλλου fansubbing.

Συγκεκριμένα:
1. ''Πρέπει να ζητείται άδεια από το γκρουπ''
Πρώτον: Από τη στιγμή που το γκρουπ δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ να χάσει από τη μετάφραση των δικών του υποτίτλων σε άλλη γλώσσα, γιατί να συμβαίνει αυτό;
Δεύτερον: Αν πρέπει για χ λόγους να συμβαίνει αυτό, τότε θα πρέπει να αναγράφεται κάπου στο επεισόδιο πού πρέπει να απευθυνθεί κάποιος.
Τρίτον: Κάτι τέτοιο θα αποθάρρυνε πιστεύω αρκετούς από το να κάνουν το πρώτο τους fansub. Μην ρωτήσετε γιατί, είμαι σίγουρος πως ξέρετε όλοι και δεν έχει σημασία έτσι κι αλλιώς.
Τέταρτον: Εσύ που το μεταφράζεις, υποτείθεται πως κάνεις αυτή τη δουλειά για να διαδοθεί αυτό το Anime και όχι για να γίνεις εσύ γνωστός. Δεν θα διαδοθεί πιο εύκολα αν ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να το μεταφράσει στη μητρική του γλώσσα; Το αντίθετο δεν είναι καθαρός εγωισμός και επαγγελματοφάνεια ενός όχι και τόσο σοβαρού χόμπι;
Τα παραπάνω διαβάστε τα χωρίς να τα συνδέετε μεταξύ τους.

2. ''Όποιος φτιάχνει τους υπότιτλους, δικαίωμά του είναι να μην επιτρέπει την επεξεργασία τους''
Τότε να βάλει ειδική ειδοποίηση σε σημείο που να φαίνεται, π.χ. στο μικρό βιντεάκι που σηματοδοτεί το διαφημιστικό διάλλειμα.

3. ''Πρέπει να δίνεται credit''
Δεν θα διαφωνήσω, αλλά ούτε και θα συμφωνήσω. Αν θες βάζεις credit. Αν όμως δεν βάλεις, τότε και πάλι δεν θα χάσει απολύτως τίποτα το αρχικό fansub group. Άλλωστε, το κάνει για να γίνει γνωστό το Anime, όχι το Group. Τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε. Για εμένα ο μόνος λόγος να αναγράφεται κάπου η ιστοσελίδα του Group (Προσοχή: Όχι το όνομα, το οποίο είναι και το πιο ασήμαντο) είναι για την περίπτωση που κάποιος έχει βρει ένα από τα επεισόδια και θέλει να μάθει πού μπορεί να βρει και τα υπόλοιπα.

4. ''Όποιος θέλει να μεταφράσει να μάθει Ιαπωνικά ή να βρει έναν που να γνωρίζει''
Μπράβο, μόλις είπες να κάνει το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο! << Αφού ρε φίλε εσύ έχεις ήδη κάνει τη μετάφραση από τα Ιαπωνικά, γιατί να μην το βοηθήσεις λίγο το παληκάρι; Και καλό θα κάνεις, και το όνομά σου θα γίνει πιο γνωστό και το Anime θα διαδοθεί περισσότερο!

5. ''Η μετάφραση της μετάφρασης απέχει περισσότερο από το πραγματικό νόημα''
Αυτό εγώ το θεωρώ αμελητέο. Απέχει μεν, όχι αρκετά ώστε να γίνει πρόβλημα δε! Απέχει, δε λέω, αλλά όχι αρκετά ώστε να αλλάζει το νόημα. Το μόνο που αλλάζει είναι ίσως κάποιες εκφράσεις και κάποιοι ιδιωματισμοί οι οποίοι ίσως να μπορούν να αποδοθούν από τα Ιαπωνικά στα Ελληνικά, αλλά όχι και στα Αγγλικά (υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις). Βεβαίως όταν γίνεται μετάφραση της μετάφρασης της μετάφρασης και πάει λέγοντας, τότε αλλάζει το πράγμα. Αν όμως γίνεται μια φορά τότε δεν είναι και τόσο τραγικό.

6. ''Εγώ έκανα τόση δουλειά η οποία μου στοίχησε κόπο και ιδρώτα. Όποιος θέλει ας παιδευτεί το ίδιο με εμένα.''
Βλέπε 4. Αφού μπορείς να βοηθήσεις κάποιον, γιατί να μην το κάνεις; Από καθαρό εγωισμό; Μπράβο, ωραία λογική! Έτσι θα φτιάξουμε κάποτε έναν καλύτερο κόσμο αλληλοβοήθειας και αλληλοσυμπαράστασης! << Έτσι θα διαδοθούν τα Anime στην Ελλάδα! <<
(Να σημειώσω πως είχα και την ίδια διαφωνία τότε που ήμουν ενεργό μέλος των AnimeClipse για τη διανομή των Raws, ωστόσο δεν επέμεινα και πολύ. Αυτός ήταν, πάντως, ο λόγος που απείχα για ένα μεγάλο διάστημα από το Group.)


Εδώ να ζητήσω συγγνώμη αν προσβάλλω κάποιους άθελά μου. Χρησιμοποιώ επιθετικό τόνο μόνο και μόνο για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω. Δεν νομίζω πως θα καταφέρω έτσι να αλλάξω τη γνώμη κανενός, όπως δεν θα αλλάξει κάποιος άλλος τη δική μου γνώμη. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, δεν νομίζω πως θα αναφερθώ παραπάνω σε αυτό το θέμα. Όποιος θέλει με συμμερίζεται. Όποιος δεν θέλει, δεν με πειράζει. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει την άποψή του, ακόμα και αν δεν είναι σύμφωνη με τη δική μου ή κάποιου άλλου. Αυτό είναι ο διάλογος, g@μώτ0!!!

'Nuff Said! Σας δίνω τη σκυτάλη. Από 'δω και στο εξής θα είμαι παρατηρητής, εκτός και αν κάποιος έχει μια απορία (όχι διαφωνία) σε αυτά που είπα.

Ξαναλέω: Προσπαθήστε να μη συνδέετε τις απαντήσεις μεταξύ τους, καθώς έτσι θα βγάλετε λάθος συμπεράσματα!

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης