Το ξέρατε ότι netsu σημαίνει πυρετός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη
Σελίδα 3 από 5
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Naruto --= SPOILER ALERT =--
Milamber
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 6:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 324
Χμμ... έχετε δίκαιο ως ένα βαθμό. Όμως θέλω να τονίσω ότι το Naruto είναι στην κατηγορία των fighting anime και όχι στο κλασσικότερο shonen. Στα fighting ανήκει για παράδειγμα και το Flame of Recca για όποιον το έχει διαβάσει. Και εκεί ο πρωταγωνιστής είναι ο Recca, άλλα αφιερώνει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο σε μάχες των άλλων χαρακτήρων. Και γενικά κάπως έτσι είναι τα fighting anime, αφού συνήθως έχουμε party και όχι ένα μόνο χαρακτήρα. Έτσι, πρέπει να δείξει και τις μάχες των άλλων οπότε για αυτό κάνει αυτή την κοιλιά ίσως.

Και όλα τα fighting anime έχουν κάτι σαν τουρνουά μέσα οπότε και το Chuunin exam δικαιολογείται. Στο Flame of Recca ήταν το Ura...-κάτι που δε θυμάμαι ακριβώς. Στο Kenshin ήταν με τον Shishio που τους ανάγκασε να σταμτάνε ένας-ένας ή και με τον Enishi στο τέλος περίπου τα ίδια. Και άλλα αρκετά που έχω διαβάσει έχουν το ίδιο στυλάκι. Δε σημαίνει ρε παιδιά ότι επειδή αφιερώνει χρόνο και στους άλλους χαρακτήρες ότι θα παρακμάσει όπως το Dragonball.

Και πάλι, το επίκεντρο παραμένει ο Naruto, μη ξεχνάτε. Ο μόνος που μπορεί να σταματήσει τον Sasuke και κατά συνέπεια τον Orochimaru. Συνεχώς πολεμάει ενάντια σε πάρα πολύ δυνατούς εχθρούς (Haku, Neji, Gaara, Kabuto) τη στιγμή που ο Sasuke φαίνεται τελείως άχρηστος. Επίσης, να σημειώσω ότι εκτός από την αρχή που ο Sasuke φαίνεται πολύ δυνατός, μετά δε κάνει σχεδόν τίποτα σε όλη τη σειρά μέχρι εδώ που έχει φτάσει το manga. Εμφανίστηκε το Sharingan, άντε λίγη αντίσταση στον Orochimaru για το lol, μετά ένα combo στον Noroi και ένα Chidori στον Gaara σπάζοντας την τέλεια άμυνά του. Τίποτα δηλαδή...

Και τώρα, ελάτε στην θέση του mangaka. Δε θέλετε να αναπτύξετε κάπως και τους άλλους χαρακτήρες στη σειρά; Τι τους φτιάξατε μετά; Μόνο για μία-δύο μάχες; Και μετά, έχεις και 40 volumes να γεμίσεις. Με τι; Μόνο τον Naruto σε μάχες; Πόσα διαφορετικά skills και τεχνικές έχει για να δείξεις; Πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε και αυτά, καθώς ακόμα και το νόημα του να είναι κανείς Hokage. Ο Naruto πληρεί όλα τα κριτήρια για να είναι ήδη ένας, απλά δεν έχει κερδίσει ακόμα την πλήρη αναγνώριση που ζητάει από τους κατοίκους του Hidden Leaf Village.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 14, 2004 8:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
Milamber έγραψε:
Χμμ... έχετε δίκαιο ως ένα βαθμό. Όμως θέλω να τονίσω ότι το Naruto είναι στην κατηγορία των fighting anime και όχι στο κλασσικότερο shonen. Στα fighting ανήκει για παράδειγμα και το Flame of Recca για όποιον το έχει διαβάσει. Και εκεί ο πρωταγωνιστής είναι ο Recca, άλλα αφιερώνει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο σε μάχες των άλλων χαρακτήρων. Και γενικά κάπως έτσι είναι τα fighting anime, αφού συνήθως έχουμε party και όχι ένα μόνο χαρακτήρα. Έτσι, πρέπει να δείξει και τις μάχες των άλλων οπότε για αυτό κάνει αυτή την κοιλιά ίσως.


Το Flame of Recca[το ανιμε πάντα]δε μ'αρεσε καθουλου.. Razz

Παράθεση:
Και όλα τα fighting anime έχουν κάτι σαν τουρνουά μέσα οπότε και το Chuunin exam δικαιολογείται. Στο Flame of Recca ήταν το Ura...-κάτι που δε θυμάμαι ακριβώς. Στο Kenshin ήταν με τον Shishio που τους ανάγκασε να σταμτάνε ένας-ένας ή και με τον Enishi στο τέλος περίπου τα ίδια. Και άλλα αρκετά που έχω διαβάσει έχουν το ίδιο στυλάκι. Δε σημαίνει ρε παιδιά ότι επειδή αφιερώνει χρόνο και στους άλλους χαρακτήρες ότι θα παρακμάσει όπως το Dragonball.


Καλά ντε μη βαράς..δεν είμαι πολύ των fighting,γι'αυτό δεν με ενθουσιάζουν τόσο πολύ πια οι μάχες..

Παράθεση:
Και πάλι, το επίκεντρο παραμένει ο Naruto, μη ξεχνάτε. Ο μόνος που μπορεί να σταματήσει τον Sasuke και κατά συνέπεια τον Orochimaru. Συνεχώς πολεμάει ενάντια σε πάρα πολύ δυνατούς εχθρούς (Haku, Neji, Gaara, Kabuto) τη στιγμή που ο Sasuke φαίνεται τελείως άχρηστος....


Έστω...όμως όλοι ασχολούνται μαζί του..Δεν θα είχαν αρχίσει αυτή την αποστολή αν δεν είχε φύγει..[πράγμα πολύ χαζό,κατα τη γνωμη μου...Που πας κύριε..κι έχεις αποσυντονίσει ολη την υποθεση..? Razz Razz ]

Παράθεση:
Και τώρα, ελάτε στην θέση του mangaka. Δε θέλετε να αναπτύξετε κάπως και τους άλλους χαρακτήρες στη σειρά; Τι τους φτιάξατε μετά; Μόνο για μία-δύο μάχες; Και μετά, έχεις και 40 volumes να γεμίσεις. Με τι; Μόνο τον Naruto σε μάχες; Πόσα διαφορετικά skills και τεχνικές έχει για να δείξεις; Πιστεύω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε και αυτά, καθώς ακόμα και το νόημα του να είναι κανείς Hokage. Ο Naruto πληρεί όλα τα κριτήρια για να είναι ήδη ένας, απλά δεν έχει κερδίσει ακόμα την πλήρη αναγνώριση που ζητάει από τους κατοίκους του Hidden Leaf Village.


Πως ξέρεις οτι θα είναι 40 volume...? Surprised [στο μαρτύρισε ο Kishimoto-sama ee? Razz ]..μπορεί να είναι παραπάνω..Πως θα γεμισουν 250 επς? Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Varkon
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 15, 2004 12:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: LeaRNeR :: :: LeaRNeR ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 25 Τόπος: Elemental Plane of Air Τώρα Βλέπω: Naruto, Full Metal Alchemist, GunGrave
Milamber 8a symfwnhsw mazi sou kai gia thn sygkrish me to Flame of Recca kai gia to development twn allwn chars.

Apo thn allh, kai pali 8a symfwnhsw me ton Yami-kun gia to 8ema ths "emporikothtas" tou anime.

Oson afora thn diki mou gnwmh, den kserw ti akribws psaxnete sta anime (lew anime giati den diavazw manga idiaitera), alla egw psaxnw diaskedash diaforou eidous, eite action, comedy, drama, etc. To Naruto, apo ta prwta eps tou katalava ti einai, kai panw-katw pws 8a ekselyx8ei. Kai m'aresei gia auto (nai goustarw fighting anime).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sai
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 15, 2004 2:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 11 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 932 Τόπος: Patra
Το Flame of Recca anime σταματάει πριν αρχίσει το καλό μέρος του manga. Και πάλι όμως, δε θα πρότεινα σε κανέναν να το αρχίσει γιατί είναι 33 volumes και έχει μόνο δράση και λίγη πλάκα.

Τώρα στο θέμα μας. Είδα τα 4 πρώτα Naruto χθές το βράδυ. Τα 2 πρώτα ήταν σκέτη απογοήτευση και σκεφτόμουν, τι του βρίσκει όλος ο κόσμος. Τα 3 και 4 όμως ήταν τρομερά! Πολύ γέλιο. Από όσους έχω δει μου άρεσε ο Sasuke και ο Kakashi. Τώρα βέβαια, υπάρχουν κάποια άτομα που έχουν κάνει το έγκλημα να μου πουν του κόσμου τα spoilers γι αυτό το anime και μάλλον θα αργήσουν καναδυό χρόνια να πάρουν άλλο anime από μένα. Ακούς Mili-kun? Twisted Evil

_________________
Δεν υπάρχει αλγόριθμος για τον έρωτα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
SSJGojeta
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 15, 2004 4:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 03 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 1461 Τόπος: Forgotten Realms
Μα γιατί νευριάζεις Sai-kun αφού ο Milli-Kun έβαλε Spoiler Alert, το μόνο που είχες να κάνεις ήταν να μην διάβαζες τα spoilers του Laughing Laughing Laughing Laughing
Πάντως παιδιά το γεμίσατε spoilers το thread και δεν σκέφτεστε εμάς τους άμοιρους που δεν το έχουμε δει ακόμα Mad Mad Mad
Επίσης μην βγαίνετε πάλι με το να συζητάτε για το Flame Of Recca.
Αυτά είχα να πω και συνεχίστε την συζήτηση, μιας και δεν με βλέπω να το παίρνω σύντομα, τουλάχιστον να μάθω από εσάς τι γίνετε στο anime Razz Razz Embarassed

_________________

Αν δεν ξέρεις, πες δεν ξέρω και ρώτα, δεν είναι ντροπή. Καλύτερα να ρωτάς παρά να βγάζεις λάθος συμπεράσματα..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Sai
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 15, 2004 5:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 11 Νοέ 03 Δημοσιεύσεις: 932 Τόπος: Patra
Ma Gogeta, de neuriazw gia ta spoilers pou leei se auto to thread alla gia osa mou xei pei gia Naruto (kai gia mia ekatosth anime, vivlia kai paixnidia) in real life.

_________________
Δεν υπάρχει αλγόριθμος για τον έρωτα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Milamber
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 15, 2004 6:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 324
Ε; Τα μόνα spoilers που σου έχω πει είναι για τα βιβλία του Feist και την κατηγορία εκεί την δέχομαι χωρίς παράπονα. Αλλά όχι και για anime! Μη τρελαθούμε... Twisted Evil
Και ναι, έβαλα spoiler alerts και το topic έχει και από μόνο του spoiler alert, οπότε μη βαράτε plz... Sad
Και όσο για το Flame of Recca, απλά το έβαλα για σύγκριση. (αλλά θα βγς λίγο ακόμα μόνο! Razz ) Και φυσικά μην ακούτε τον Sai-kun που λέει να μη το διαβάσετε - απλά βαριέται ο ίδιος... Laughing Το manga είναι πολύ καλύτερο από το anime και πολύ διαφορετικό κάπου εκεί στο τέλος με τον Kurei. Καταρχήν, δεν έχετε δει τον 7ο δράκο ρε παιδιά!!! Cool Resshin Ownz!!! Rock On Dude!

Για το Naruto ξανά... Δεν έχω και πολλά να πω αλλά μόνο ότι αφού είναι fighting anime, τότε δε πρέπει να περιμένετε πολλά και συνεπώς να απογοητεύεστε αργότερα με την εξέλιξη... Και είχα διαβάσει κάπου σε manga news πριν ένα χρόνο ότι το είχε ξεκινήσει με σκοπό να τα κάνει τα volumes 40. Τώρα, πως θα γεμίσει τα επεισόδια; Εδώ μου φαίνεται έχουμε και επεισόδιο=chapter στο manga, και είμαστε στο 200 chapter και δε τελειώνει με τίποτα ακόμα, οπότε δεν είναι και δύσκολο... Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_ribbon
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 9:06 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 220
Milamber έγραψε:
Για το Naruto ξανά... Δεν έχω και πολλά να πω αλλά μόνο ότι αφού είναι fighting anime, τότε δε πρέπει να περιμένετε πολλά και συνεπώς να απογοητεύεστε αργότερα με την εξέλιξη...


Σωστά. Παρ' όλα αυτά, ως σκεπτικό είναι λάνθασμένο. Είναι αλήθεια ότι αυτό το γεγονός με τα shonen/fighting έχει γίνει πια κατάσταση. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμβιβαστούμε εντελώς με την ιδέα, και να μην περιμένουμε κάτι ξεχωριστό από αυτό το anime είδος. Φυσικά δεν εννοώ να αγνοούμε τα anime που τους χαρακτηρίζει αυτό το στοιχείο. Το να συνηθίζεις όμως με την ιδέα του μετρίου, δεν σε αφήνει στο τέλος να εκτιμήσεις το καλύτερο αφού το βρεις. Και ελπίζω πως θα βρούμε αυτό το καλύτερο. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Milamber
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 1:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 324
Χμμ... Red-kun, εμένα τα fighting anime μου αρέσουν πάρα πολύ και έχω άλλα κριτήρια για να ξεχωρίζω τα καλά. Δε συμβιβάζομαι με το να είναι μέτρια όλα, απλά τα βλέπω τελείως διαφορετικά από τα άλλα anime. Τα Flame of Recca, Naruto είναι από τα αγαπημένα μου. Το S.CRY.ED, άμα το δεχτεί κανείς σαν fighting anime και μάλλον έτσι είναι, αυτό μάλιστα είναι πράγματι κάτι πολύ ξεχωριστό στην κατηγορία αυτή και πάρα πολύ φοβερό anime. Για μένα είναι μέσα στο top-5, το 5ο μάλλον... Cool

ΟΚ, πάλι είμαστε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Εγώ πάντως πιστεύω ότι δε θα καταντήσει σαν το Dragonball οπότε δεν έχω λόγο να ανησυχω! Razz Laughing Very Happy

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
red_ribbon
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 2:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 220
Milamber έγραψε:
ΟΚ, πάλι είμαστε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Εγώ πάντως πιστεύω ότι δε θα καταντήσει σαν το Dragonball οπότε δεν έχω λόγο να ανησυχω! Razz Laughing Very Happy


Απόλυτα δεκτόν και σεβαστόν - εφ' όσον το θέτεις έτσι. Παρ' όλα αυτά, ξέρεις ότι δεν μπορείς να μην λάβεις υπ' όψην σου αντίθετες απόψεις/προβλέψεις περί του θέματος. Ελπίζω πάντως να κρίνεις με βάση δικά σου προσωπικά κριτήρια, και όχι (μόνο) σύμφωνα με την αγάπη σου προς το Naruto.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Milamber
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 3:29 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 324
Για να πω την αλήθεια, δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη αγάπη στο Naruto. Απλά μου αρέσουν ένας-δυό χαρακτήρες (βλέπε Neji πχ) και με καίει να δω τι θα γίνει στο τέλος. Φυσικά κρίνω με τα προσωπικά μου κριτήρια και που λεώ από την αρχή εδώ, και φυσικά λαμβάνω υπ'όψην τις άλλες προβλέψεις. Απλά μπορεί να είμαι χαζούλης και να τισ απορρίπτω... Embarassed

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 7:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
Milamber έγραψε:
Εγώ πάντως πιστεύω ότι δε θα καταντήσει σαν το Dragonball οπότε δεν έχω λόγο να ανησυχω! Razz Laughing Very Happy


Makari,makari ...oute 'gw anysixw bebaia...but let hope die last.. Razz

PS.Bgikan ta 66-67...>> i want 'eeeeeeeeeeeeeeeem! Crying or Very sad



''Sekaijuu hora waratteru sora,mi agete sa tachi agete
oh yeah,oh yeah,oh yeah
Sekai juu hora kawatteku minna ganbate,sa tachi agate
oh yeah,oh yeah,oh yeah''

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Milamber
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 16, 2004 9:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 30 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 324
Έχω δει μέχρι το 53 αν δε κάνω λάθος... Sad
Τα υπόλοιπα μάλλον πρέπει να περιμένω καιρό για να τα δω αλλά δε με πειράζει τόσο. Εφόσον έχω καινούργια επεισόδια στο manga να διαβάσω... Wink

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tokyo pig
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 17, 2004 5:52 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 14 Ιούλ 03 Δημοσιεύσεις: 494 Τόπος: Proud user of the futaba script... Τώρα Βλέπω: The Joy and Horrors Of /B/
pantos i tapini mou apopsi einai oti to naruto akoulouthi tous kanones tou paradosiakou fighting anime...pantos bgazei ena kalo apotelesma(iparxoun omos kai kalitera...Yami min baras Very Happy )

_________________
~PuT YoUR ArMs ARoUNd My ThrOaT~
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 17, 2004 8:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
tokyo pig έγραψε:
pantos i tapini mou apopsi einai oti to naruto akoulouthi tous kanones tou paradosiakou fighting anime...pantos bgazei ena kalo apotelesma(iparxoun omos kai kalitera...Yami min baras Very Happy )


Giati eipa egw to antitheto..? Shocked
Yparxoun kalitera anime apo to Naruto...uparxoun kalitera fighting?[ektos tou s.CRY.ed Razz ]

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 3 από 5
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης