Το ξέρατε ότι hidoi σημαίνει κακό,απάνθρωπο,κλπ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη
Σελίδα 5 από 6
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Άδικο κλείδομα
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Polu kairo eixa na do sto forum topic tetoiou ufous alla ok I guess anamenomeno itane. Dustuxos i eutuxos paidia to topic kleido8ike kai prosopika eimai uper tis apofasis autis giati kai apo sumbanta tou parel8ontos fainetai oti den exoun oloi edo mesa tin orimotita gia mia tetoia suzitisi opote imo kala ekane o KostisTR kai to ekleise.
Apo'kei kai pera aposo 3ero (an kano la8os peite mou) to AnimePlanet einai kurios ena forum gia anime kai manga, sosta? Opote ok den einai kai toso tragiko to 8ema, uparxoun fantazomai polla alla forums ekei e3o me members megaluteris ilikias pou logika 8a mporoun na xeiristoun ena tetoio 8ema pio irema.
H 8riskeia einai ena euais8ito 8ema kai kalo einai na to apofeygoume. Auti einai pisteuo i logiki tou rule kai giauto kleido8ike to topic. Tora mas aresei den mas aresei,oloi os members apodextikame tous kanones autous me tin eggrafi mas opote efeiloume na tous sebastoume. Idios otan tin apofasi painrei kapoios apo tous admins. Dustuxos den ginetai na einai oloi euxaristimenoi, panta kapoios 8a gkriniazei gia kati. To 8ema ekleise gia na min dimiourgi8oun entaseis alla mou fainetai oti kapoioi den mporoun na zisoun xoris autes.

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Παράθεση:
Apo'kei kai pera aposo 3ero (an kano la8os peite mou) to AnimePlanet einai kurios ena forum gia anime kai manga, sosta?

cel εφόσων θεωρείς ότι δε μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτές εγώ το κλείνω το θέμα.
Είναι foum για anime και manga όμως, και ευαίσθητα θέματα υπάρχουν και σε άλλα thread.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Celestial_Maiden
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: NeTWoRK.STaFF ::
:: iN.IY ::
:: NeTWoRK.STaFF ::<br>:: iN.IY ::

Συμμετέχει από: 24 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 708 Τόπος: IY4ever Τώρα Βλέπω: NANA,Gokinjo,Chevalier,YamaNade,Nodame and various doramas and jtv shows
Den diafono. Yparxoun kai alla topics pou 8eloun toulaxiston prosoxi.
Alla giauto uparxoun oi mods kai pisteuo oti 8a kanoun sosta tin douleia tous Wink

_________________

http://www.iy4ever.net - come join the madness ^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:43 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
kyou ή χρησιμοποιούμε τη λογική για να βρίσκουμε αίτιο-αποτέλεσμα-εξήγηση , ή χρησιμοποιούμε την λογική για να κάνουμε λογικά παίγνια. Αυτό που έγραψες δεν είναι επιχείρημα αλλά hide and seek. Εκτός και αν θεωρείς δίκαιο να θέτεις περιοριστικά μέτρα προληπτικά(κάτι μου θυμίζει αυτό), να τιμωρείς έμμεσα όλους και αδιακρίτως, τελικά να μη τιμωρείς τον υποθετικό, μελλοντικό φταίχτη.


Kenji: Εγώ έμαθα ότι με τον λόγο (προφορικό η γραπτό) μπορεί κάποιος να λύσει όλα τα πράγματα που θέλει να συζητήσει με κάποιον. Όλα όσα τον απασχολούν. Αν μιλήσει με φιλικό τόνο λέγοντας και αλήθεια και μη γυρεύοντας καυγάδες θα μπορέσει να μιλήσει με τους πάντες. Γι' αυτό και πάντα είχα ότι ποιο καλές προθέσεις μπορείς να φανταστείς προς την φιλική συζήτηση.

Αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Έμαθα το μάθημα μου. Ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς αυτό που είπα πριν ισχύει είτε το θέλω είτε όχι: ο άνθρωπος πρώτα μιλάει και μετά σκέφτεται. Με έβρισαν και με εξεφτέλισαν. Όχι επειδή μίλαγα υβριστικά ή ειρωνικά ή κάτι τέτοιο αλλά για τις ιδέες μου. Και ξέρεις ποιος το έκανε αυτό; Οι μορφωμένοι -και όντως ήταν σε πολλά θέματα- άνθρωποι που γνώρισα που τύχαινε να ήσαν ειδωλολάτρες. Εγώ τότε δεν ήμουν χριστιανός ώστε να πεις ότι είχαν κίνητρο εναντίων μου. Γιατί λοιπόν το έκαναν;

Αυτός ήταν ο λόγος που άρχισα να ψάχνω. Να δω και τις δικές τους ιδέες. Δηλ αυτοί βρίζουν όποιον δεν συμφωνεί μαζί τους ΟΥΔΕΤΕΡΑ; (Χωρίς χριστιανικές ιδέες εννοώ, ώστε να αξίζει το βρισίδι τους ). Και βρήκα πράγματα που εγώ τουλάχιστον δεν τα άντεχα. Αλλά νομίζω ότι πολλοί ακόμα δεν θα τα άντεχαν. Ας πάρουμε παράδειγμα εσένα. Είσαι υπέρ των ανθρωποθυσιών; Εγώ όχι. Γιατι έπρεπε να με βρίσουν γι' αυτό; Όταν είδα αυτά -τα κατά την γνώμη μου απάνθρωπα- πήγα και έριξα μια ποιο κοντινή ματιά στον χριστιανισμό παρόλο που μέχρι τότε ούτε που ήξερα πως είναι η εκκλησία απο μέσα. Και εκεί μέσα βρήκα τελείως διαφορετικές διαθέσεις από όσα μας παρουσιάζουν οι τηλεοράσεις για τους παπάδες. Προφανώς τα κανάλια είτε λόγο θεαματικότητας, είτε για άλλους λόγους, ψάχνουν από τους 10 παπάδες να βρουν 1 μαύρο πρόβατο και επ' ευκαιρίας να τα σφάξουν όλα.

Όμως παρόλο που βρήκα αυτόν τον νεό κόσμο, ακριβώς επειδή είχα πάντα αγάπη για την Ελλάδα -αρχαία και νέα... την αρχαία για τις σπουδαίες σκέψεις και φιλοσοφίες της και την νέα για τον ηρωισμό της κυρίως το 1821- στραβομουτσούνιασα όταν διαπίστωσα ότι οι άνθρωποι που την υπερασπίζονται είναι φανατικοί και με τις πράξεις τους περισσότερο την μαγαρίζουν παρά την σέβονται. Γι' αυτό και στην αρχή σκέφτηκα, ότι ήταν ατυχία. Σύμπτωση. Απλά κάποιοι είναι φανατικοί και έτυχε. Όμως δεν ήταν έτσι. Όσο ποιο πολύ έψαχνα τόσο ποιο πολύ σαπίλα έβρισκα. Και διαπίστωσα ότι όσο τους μιλάς τόσο ποιο πολύ όχι μόνο σε βρίζουν αλλά σου πετούν και λάσπη. Και μάλιστα.... προκαταβολικά ώστε να μην μπορείς και να μιλήσεις.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτο το "hide and seek" που ανέφερες (το οποίο έχεις 100% δίκιο γιατί αυτό έκανα) είναι απόλυτα δικαιολογημένο κατά την γνώμη μου. Δεν θέλω καυγάδες με τους άλλους. Ποτέ δεν ήθελα γιατί δεν είναι στον χαρακτήρα μου. Και ασφαλώς όλοι μας παρά τις διαφορετικές προτιμήσεις μας έχουμε πολλά καλά στοιχεία στον χαρακτήρα μας ώστε να καυγαδιζουμε για πράγματα που έτσι και αλλιώς ο άλλος δεν θα τα καταλάβει γιατί έχει διαφορετική καρδιά. Μην με παρεξηγείς λοιπόν. Παραδέχομαι ότι είχες δίκιο. Δεν ήταν για κακό σκοπό όμως. Αν το εξέλαβες διαφορετικά τότε ζητώ συγνώμη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 2:02 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
kyou pm.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 2:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
kyou ξεκινάς ήδη με ένα logical fault και biased. Ξεκινάς έχοντας ήδη πάρει το μέρος μιας πλευράς.


Όχι, όχι βιάστηκες. Δεν είπα κάτι τέτοιο. Έχω ένα γνωστό που με το που βλέπει σταυρό από 1 μίλι μακρυά αρχίζει αμέσως τις βρισιές. Δεν έκανα κάτι τέτοιο. Απλά αφού κρίνουμε με βάση το βίντεο (μιας και το όλο θέμα ξεκίνησε με αυτό το βίντεο) τότε δεν είναι η ιδέα μου αλλά η πραγματικότητα μιας και το βίντεο υπάρχει, αλλά κάτι της ορθοδοξίας που να κατηγορεί τους αρχαίους όχι. Άρα δεν πήρα εγώ το μέρος μιας πλευράς. Απλά επισήμανα την αλήθεια.

Παράθεση:
Αναγνωρίζεις προπαγάνδα μόνο προς τη μια πλευρά.

Κοίτα δεν ξέρω τι σημαίνει για σένα "προπαγάνδα" αλλά για το λεξικό σημαίνει "διάδοση ιδεών υπέρ κάποιου". Για μένα σημαίνει αυτόματη αναγνώριση εκ μέρους της πείρας της ζωής μου "ύπουλη συκοφαντία προς αποσκοπήν -συνήθως ψυχικού- κέρδους εκ μέρους τρίτων" που γίνεται την σημερινή εποχή και που το ξέρεις ότι λέω αλήθεια και που δεν σου αρέσει όπως ούτε και σε μένα αλλά είναι η αλήθεια που δεν μπορούμε να αποφύγουμε.


Παράθεση:
Επίσης ειδωλολάτρες είναι για σένα.

Εμ.. όχι. Αυτοί το λένε Razz Αυτοί θέλουν να λέγονται έτσι. Razz γιατί το θεωρούν τιμητικό.

Παράθεση:
Για αυτούς είσαι εσύ.

Εμ.. πάλι όχι. Γι' αυτούς είμαι "εβραιοχριστιανός" παρόλο που ξέρουν ότι για μένα ειναι βρισιά αυτό.

Παράθεση:
Επίσης εκτός από τους αρχαιολάτρες τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχουν και οι άθεοι αλλά και οι μουσουλμάνοι. Πιθανών και άλλα θρησκευτικά-ιδεολογικά ρεύματα. Πιθανών και αυτοί να θεωρούν προπαγάνδα όλα όσα λέγονται για αυτούς.


Ναι πολύ πιθανόν. Ποιος λέει όχι;

Παράθεση:
Εφόσων έχουμε ανεξιθρησκεία πιθανόν να θεωρούσαν-θεωρούνε προπαγάνδα υπέρ της ορθοδοξίας τη σχέση κράτους-εκκλησίας που υπάρχει στην Ελλάδα.

Βασικά από την ημέρα που οι έλληνες μόνοι τους αποφάσισαν να πάνε στον χριστιανισμό (καμιά 2000 χρόνια πριν) τότε δεν θεωρείται προπαγάνδα.

Αλλά και ποτέ κανείς εκ μέρους της ορθόδοξης εκκλησίας δεν προσπάθησε να τους προσηλυτίσει (Είναι εντολή του Χριστού αυτό: "κυρήξτε το Ευαγγέλιο σε όλη την κτίση" λέει όχι "προσηλυτήστε με την βία". Αν αυτό το λένε οι ειδωλολάτρες/άθεοι/διάφοροι τότε ειναι συκοφαντία.)


Παράθεση:
Εσύ τα κάνεις? Γιατί τα αξιώνεις από τους άλλους?

Να σε ρωτήσω κάτι Kenji. Αν σου έλεγα ότι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ αυτό (ποτέ δεν έχω πάει σε φόρουμ τους να τους βρίσω ή κάτι τέτοιο... και όταν επεμβαίνω σε ΟΥΔΕΤΕΡΑ φόρουμ είναι μόνο όταν έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι κάτι που τότε έχω το δικαίωμα) θα με πίστευες;

Παράθεση:
Εφόσων έχουν και δίκιο δικαιώνεται το δικό σου άδικο με το να τους ακυρώνεις τελείως(ολοφάνερο σε ποιον και σε τι λένε ψέματα)?


Όχι δεν τους ακύρωσα! Ξέρω ότι λένε την αλήθεια. Ποτέ δεν είπα ότι όλοι οι χριστιανοί είναι αθώοι. Έγιναν πολλά εγκλήματα και από τι δύο πλευρές. Ποιος το αρνήται; Είπα ότι αν έγιναν π.χ 2 εγκλήματα το ένα από χριστιανούς το άλλο από αυτούς γιατι "ξέχασαν" να αναφέρουν το δικό τους; Ψέμα δεν ειναι αυτό; Και μαλσιτα ολοφάνερο; Αυτό είπα, μην μπερδεύεσαι...

Παράθεση:
Στο video η υποκρισία είναι ότι δεν εξεγέρθει ο κόσμος με τις ανοησίες του πρώτου μέρους, αλλά με τις αλήθειες του δευτέρου. Το πρώτο κομμάτι ναι είναι προπαγάνδα αρχαιολατρείας. Το δεύτερο όμως είχε αλήθειες. Παρόλα αυτά αυτό σόκαρε τελικά. Δε δικαιώνω την κοπέλα επ' ουδενί αλλά μη βλέπουμε μόνο την άλλη πλευρά. Πολλές φορές το πρόβλημα είναι και εντός των πυλών.


Για να σου ξεδιαλύνω κάθε αμφιβολία μήπως και μπερδεύτηκες πριν: ΔΕΝ διαφωνώ με αυτό. Εγκλήματα έγιναν και από τις δύο πλευρές. Μπορεί ο Χριστός να μην το ήθελε και να διδαξε την ειρήνη αλλά αφού εκείνοι το έκαναν δεν το αρνούμαι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την KuRy-ou στις Πεμ Μάρ 08, 2007 2:16 am, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 2:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
kyou pm.


Σόρρυ τώρα το είδα... πάντως δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Απλά αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε.... Δίκιο έχουν οι και οι δύο ή κανείς... Αυτά...

Αν δεν έχετε τίποτα άλλο να πείτε παιδιά να φεύγω γιατί είναι και αργά....

Καληνύχτα λοιπόν;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 2:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
kyou άστο για pm.

Καληνύχτα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 9:55 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
NA kanw mia oudeteri paratirisi. Oudepote stin arxaia ellada ipriksane antrhwpothisies.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Razorhound-cy
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 12:06 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 12 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 305 Τόπος: Lemesos Τώρα Βλέπω: Athkiaseros!---Naruto....
To 8ema nomizw ekleise , as min to ksana anoiksoume

_________________
www.urbsamurai.tk
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 1:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μια παρατήρηση που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Για το culture της άπω ανατολής, πχ Onmyodo, karma κτλπ, δεν έχουμε πρόβλημα να μιλάμε γιατί τα θεωρούμε αυτονόητα πολιτισμική-επιστημονική συζήτηση. Δε το αναφέρω σαν αντεπιχείρημα στη συζήτηση που είχαμε προηγουμένως, αλλά σαν παρατήρηση("άσχετη" ξαναλέω με τη συζήτηση όπως εξελίχθηκε).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 10:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Avenger έγραψε:
NA kanw mia oudeteri paratirisi. Oudepote stin arxaia ellada ipriksane antrhwpothisies.


Μου έστειλε π.μ χτες το βράδυ ο Kenji να μιλήσουμε για το θέμα. Θα του απάντουσα εκεί (και αυτό θα κάνω γενικότερα) αλλά μιας και το ανέφερες και εσύ αυτό το συγκεκριμένο με τις ανθρωποθυσίες θα το πω εδώ μιας και αυτός με ρώτησε το ίδιο πράγμα.

Ο kenji μου είπε ότι λέω ακρότητες. Ότι εν ολίγοις υπερβάλλω για να δώσω έμφαση. Δεν είναι έτσι όμως. Οι ανθρωποθυσίες ήταν βασικό στοιχείο πολιτισμού (εγώ "πολιτισμού" θα έλεγα) που το καθόριζαν αυτοί που είχαν συμφέροντα δηλ συνήθως ο βασιλιάς, οι οικογένειες τους, οι πλούσιοι και οι αρχιερείς. Όμως πολλοί αρχαίοι διαφωνούσαν με αυτό όπως π.χ ο Παυσανίας.

Μιας και αναφέρθηκα στον Παυσανία.... αυτός κάθησε και έγραψε ένα βιβλίο (δυστυχώς τίτλο δεν θυμάμαι) που εξιστορούσε τον τρόπο σφαγής εκ μέρους των ειδωλολατρών αρχιερέων προς ανθρώπους που υποτίθετε ότι ήταν αγνοί ακόμα (και για περίπτωση που δεν το κατάλαβες ενοοώ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ) τα οποία τα έσφαζαν, Neutral εν συνεχεία τα ξεκοίλιαζαν Shocked για να τους βγάλουν τα έντερα τα οποία μετά τα ΤΗΓΑΝΙΖΑΝ και τα ΕΤΡΩΓΑΝ! Surprised Surprised. (Εγώ όταν το έμαθα αυτό έπαθα σοκ. Αν τώρα οι άλλοι είναι εντάξει στην συνείδηση τους πείτε το να μην γράφω και τσάμπα)

Όσοι άνθρωποι ΔΕΝ ήθελαν να φάνε από τα έντερα τους θεωρούσαν προδότες και γι' αυτό τους σκότωναν αφού πρώτα τους έκοβαν, χέρια, πόδια, αφτιά, μύτη και γλώσσα. Με αυτόν τον τρόπο μαρτύρησαν ακόμα και άνθρωποι που ανήκαν στον απλό λαό και που δεν ήταν ανάγκη να ήταν χριστιανοί.

Ο "υπεύθυνος" θεός που διέταζε αυτό το... τσιμπούσι ήταν ο Δίας και χαρακτηρίστηκε με την επονομασία "λύκιος". (Νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι το γιατί.) Ναοί ή αρχαίοι χώροι, ή επονομαζόμενες περιοχές όπως π.χ στο Γύθειο που υπάρχει το "Λύκιον Όρος" (άνοιξε τον χάρτι στην Πελλοπόνησο. Θα το δεις αμέσως... κάπου στην μέση και πολύ αριστερά) υπάρχουν έως σήμερα...

Το παράδειγμα με τον Παυσανία είναι ένα μικρό παράδειγμα. Πολλοί αρχαίοι είναι αντίθετοι με τέτοιες πράξεις και έχουν γράψει μάλιστα ολόκληρα βιβλία.

Παρόλα αυτά όμως το θέμα δεν είναι τα άσχημα σημεία του πολιτισμού των αρχαίων. Το θέμα είναι αν ταιριάζουν με την συνειδηση μας. Συμφωνούμε; Διαφωνούμε; Στο κάτω-κάτω έχουμε κρίση να κρίνουμε ναι ή όχι; Μην μαθαίνουμε μόνο τα καλά ή μόνο τα κακά από ένα πράγμα όποιο και αν είναι αυτό...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 11:01 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
kenji έγραψε:
Μια παρατήρηση που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. Για το culture της άπω ανατολής, πχ Onmyodo, karma κτλπ, δεν έχουμε πρόβλημα να μιλάμε γιατί τα θεωρούμε αυτονόητα πολιτισμική-επιστημονική συζήτηση. Δε το αναφέρω σαν αντεπιχείρημα στη συζήτηση που είχαμε προηγουμένως, αλλά σαν παρατήρηση("άσχετη" ξαναλέω με τη συζήτηση όπως εξελίχθηκε).


Προσωπικά ενδιαφέρομαι και πολύ μάλιστα γιατί έχω το σαράκι της αναζήτησης. Αν όμως μιλάς σε γενικές γραμμές τότε αυτό ειναι αλήθεια. Όμως αυτό είναι κατά μας, όχι υπέρ μας (κατά την γνώμη μου)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 11:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Σου έγραψα ότι το ίδιων το κάνεις γενικό. Το βίωμα καθολική αλήθεια. Εφόσων εγώ προσπαθώ να κυριολεκτώ σε αυτό που λέω ενώ εσύ στη συγκεκριμένη συζήτηση όπως σου έγραψα έκανες πλείστες γενικεύσεις, ναι υπερβάλεις για να δώσεις έμφαση(δε σου έγραψα αυτό αλλά στο γράφω τώρα μιας και με προκαταλαμβάνεις να στο γράψω). Wink

Και σήμερα κάποιοι κάνουν σατανιστικές τελετές. Η ιστορία θα γράψει ότι οι Έλληνες ήταν Σατανιστές? Ότι αυτό ήταν βασικό συστατικό του πολιτισμού τους? Την γενίκευση την κάνεις πάρα πολύ εύκολα. Δεν είναι αυταπόδεικτη όμως.

Επειδή είναι ενδιαφέρον αυτό που λες θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες(εποχή, φύλα, τάξεις, συχνότητα που συνέβαινε κτλπ). Θα αναζητήσω και εγώ και θα σου στείλω mail. Μπορώ να το φανταστώ για τους κρήτες μιας και έχουμε το μύθο του μινώταυρου.

Προς στιγμήν κρατώ επιφυλάξεις. Σίγουρα κρατώ επιφυλάξεις για το βασικό συστατικό του πολιτισμού.
Αρκετά ενδιαφέρον όμως σαν info.

EDIT:
πηγή: http://www.ebooks.com/ebooks/book_display.asp?IID=166567
Παράθεση:
Numerous ancient texts describe human sacrifices and other forms of ritual killing: in 480 BC Themistocles sacrifices three Persian captives to Dionysus; human scapegoats called pharmakoi are expelled yearly from Greek cities, and according to some authors they are killed; Locrin girls are hunted down and slain by the Trojans; on Mt Lykaion children are sacrificed and consumed by the worshippers; and many other texts report human sacrifices performed regularly in the cult of the gods or during emergencies such as war and plague.
Archaeologists have frequently proposed human sacrifice as an explanation for their discoveries: from Minoan Crete children's bones with knife-cut marks, the skeleton of a youth lying on a platform with a bronze blade resting on his chest, skeletons, sometimes bound, in the dromoi of Mycenaean and Cypriot chamber tombs; and dual man-woman burials, where it is suggested that the woman was slain or took her own life at the man's funeral. If the archaeologists' interpretations and the claims in the ancient sources are accepted, they present a bloody and violent picture of the religious life of the ancient Greeks, from the Bronze Age well into historical times. But the author expresses caution. In many cases alternative, if less sensational, explanations of the archaeological are possible; and it can often be shown that human sacrifices in the literary texts are mythical or that late authors confused mythical details with actual practices.
Whether the evidence is accepted or not, this study offers a fascinating glimpse into the religious thought of the ancient Greeks and into changing modern conceptions of their religious behaviour.

To reference(από τη wiki το βρήκα) μάλλον αυτό το βιβλίο είναι(και για τα copy paste ελληνικά site). Το ίδιο κείμενο παίζει και σε άλλα e-stores.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο του Μάριου Πλωρίτη(μερικές ακόμα παράμετροι στο θέμα ανθρωποθυσίες). πηγή: Το Βήμα
http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13809&m=B60&aa=2
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 08, 2007 11:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
kuryou o kenji me kalipse (kata poli) me ayta pou eipe. To oti pigane na mas vgaloune tous arxaious ellines olous poustares kai paiderastes to iksera. Alla twra to aimovorous anthrwpous pou kanane anthrwpothisies prwti fora to akouw.

Ante ligo akoma kai olo kai kati kainourgio tha broune...

Epimenw...den eimai me to meros kanenos, aplws den mou aresoune kapoia pramata pou akouw Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 5 από 6
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης