Το ξέρατε ότι nagareboshi σημαίνει αστέρι πou πέφτει;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    δυο ταινίες σταθμοί: Flight of Dragons, Le Roi et l`oiseau
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 19, 2006 2:19 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Αξίζει να αναφερθεί και αυτές οι ταινίες που ήταν ένας από τους κύριους λόγους που λάτρεψα τα κινούμενα σχέδια:

"Το πέταγμα των δράκων-Flight of Dragons" (1982) βασισμένο σε βιβλίο, μια από τις καλύτερες και πιο πρωτότυπες ταινίες κινουμένων σχεδίων.
http://www.imdb.com/title/tt0083951/

Την πρωτοείδα το 1985 και την έχω σε βιντεοκασσέτα ευτυχώς.
υπάρχει και σε torrent. Οσους αρέσουν τα fantasy αφήστε για λιγο τα anime και δείτε την οπωσδήποτε
παραγωγοί είναι οι Jules Bass και Arthur Rankin Jr που συμμετείχαν σε όλες τις αξιομνημόνευτες παιδικές εκπομπές.
Οπως και οι σκηνοθέτες Fumihiko Takayama και Katsuhisa Yamada


Και μια άλλη γνωστή ταινία
"Ο Βασιλιάς και το πουλί -Le Roi et l'oiseau (1979) από τον Paul Grimault.
http://www.imdb.com/title/tt0079820/
Και αυτή την είδα όταν ήμουν 6 χρονών και την είδα καμια 20αρια φορές που την έμαθα απέξω.
Και αυτή η ταινία είναι ίσως από τις σημαντικότερες ταινίες κινουμένων σχεδίων. Και επειδή ο H. Miyazaki δήλωσε πως επηρρεάστηκε από το έργο του Y. Norstein "Tale of Tales" και ο I.Takahata έγραψε και αυτός μια έκθεση για τα έργα του, και αυτή η ταινία θα άσκησε τις επηρροές της.
Εχει βγει σε DVD σε γαλλική έκδοση.

Από όλες τις ταινίες κινουμένων σχεδίων που έχω δει αυτές είναι στη λίστα μου με τις 5 καλύτερες. Οι παλιοτεροι (σχετικά μιλάω πάντα) θα θυμάστε σίγουρα
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 19, 2006 4:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Πραγματικα έτσι είναι. Ειδικά την δεύτερη την έψαχνα να κάνω αφιέρωμα και...δεν θυμόμουν το τίτλο ο *&^%$... Laughing

Μπράβο ρε Πέτρο που μας τις θύμησες....

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης