Το ξέρατε ότι motto σημαίνει κι άλλο (πιο πολύ, παραπάνω);


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    3/11/2006 Et-1 Chiwaseon
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 01, 2006 9:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Κλασικά την Παρασκευή στις 24:00 η et-1 έχει την ταινία
Μεθυσμένος με γυναίκες και ζωγραφική (Chiwaseon)

πηγή: http://www.in.gr/TV/show.asp?strCRC=et10611030000

Παράθεση:
Ένας μεγάλος ζωγράφος της Κορέας του 19ου αιώνα, παρά τη δόξα του, προτίμησε να παραμείνει ένας περιπλανώμενος καλλιτέχνης...
Ο Οχουάν, γεννήθηκε το 1843. Προερχόταν από τις λαϊκές τάξεις και αδιαφορούσε για το χρήμα και τα μεγαλεία, έτρεφε όμως μεγάλο πάθος για τις γυναίκες και το ποτό. Το 1897, μια περίοδο κατά την οποία η επί πεντακόσια χρόνια βασιλεία της δυναστείας των Τσόζουν στη Κορέα, έφθανε στο τέλος της, εκείνος εξαφανίστηκε. Ο Οχουάν έγινε διάσημος, όχι μόνον για το εξαιρετικό ταλέντο του, αλλά κυρίως, επειδή είχε την δύναμη και τη "ασέβεια" να εγκαταλείψει το αυτοκρατορικό παλάτι γιατί απλά, εκεί ένιωθε περιορισμένος και του έλειπε η έμπνευση.

Με έξοχες εικόνες, τόσο απλές, τόσο όμορφες όσο οι πίνακες του Οχουάν, ο μεγάλος νοτιοκορεάτης δημιουργός Ιμ Κουόν-Ταέκ κινηματογράφησε τη ζωή ενός ζωγράφου του 19ου αιώνα για τον όποίο δεν γνωρίζουμε πολλά, του οποίου λίγα έργα σώθηκαν και που κατάληξε να γίνει θρύλος στην σημερινή Κορέα. Δεν την σκηνοθέτησε απλά, την ονειρεύτηκε, την έπλασε με την φαντασία του για να καλύψει τα κενά της βιογραφίας του. Το αποτέλεσμα είναι αυτός ο μαγικός, ο τραγικός ύμνος στον καλλιτέχνη. Πάντα ξένος στον κόσμο όπου ζεί.
Σπάνια σκηνοθέτης εξύμνησε, με τόση ένταση, με τόσο πυρακτωμένη διάθεση, τον ρόλο του καλλιτέχνη?Βγαίνει συγκλονισμένος ο θεατής από την δύναμη της αφήγησης, τον λυρισμό της μορφής και την ικανότητα του Ιμ Κουόν-Τεκ να μετουσιώσει τη ζωή σε τέχνη, την χυδαιότητα σε χάρη.
Η ταινία απέσπασε το βραβείο σκηνοθεσίας του φεστιβάλ Καννών 2002.




Chihwaseon (2002)
http://imdb.com/title/tt0317234/
http://en.wikipedia.org/wiki/Chihwaseon

Την είχε δείξει και πέρσι η κρατική τηλεόραση. Την έχω δει 2 φορές. Η ταινία είναι αρκετά ενδιαφέρον από μόνη της. Για μένα όμως το μέγαλο συν της είναι ο ηθοποιός της Min-sik Choi http://imdb.com/name/nm0158856/
Imho, πολύ χαρακτηριστική φάτσα και "παίξιμο". Τσεκάρετε και άλλες ταινίες (σίγουρα τα failan, happy end) του πέρα από το πασίγνωστο oldboy. Οι περισσότερες υπάρχουν στο net.

Μήπως κανείς έχει πέσει πάνω σε κανένα link για το Springtime http://imdb.com/title/tt0420646/
Δε το έχω αλιεύσει ακόμα.
Sad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 2:23 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Κenji βλέπω συνεχίζεις το πολεμικό ρεπορτάζ από το μέτωπο της κρατικής Laughing ΑΝ είμαι σπίτι θα το δω σίγουρα.

Για το Sringtime σου έχω ed2k links:
Παράθεση:
¦¦¦ ¦ AXiNE Proudly Presents ¦¦ ¦¦ ¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
¦¦¦¦ ¦ ¦ ¦¦ ¦¦ ¦¦¦¦¦¦¦
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦ ¦ ¦ ¦ ¦¦¦¦ ¦¦¦¦
¦¦ ¦ ¦ ¦ ¦¦¦ ¦ ¦
¦¦ ¦- Release Info -¦ ¦ ¦¦¦ ¦ ¦
¦ ¦¦¦ ¦ ¦
¦ When Spring Comes (2004) ¦
¦ ¦ ¦
¦ Genre.............: Drama ¦
¦ Visit Link........: http://us.imdb.com/title/tt0420646/ ¦
¦ DivX Release Date.: 2004/11/22 ¦
¦ DVD Release Date..: 2004/11/23 ¦
¦ Video.............: DivX 5.2.1 1075 kbits/s ¦
¦ Audio.............: AC3 5.1ch 448 kbps ¦
¦ Aspect Ratio......: 704 x 384 ¦
¦ Frame Size........: 1.85 : 1 ¦
¦ Language..........: Korean ¦
¦ Subtitles.........: Korean, English ¦
¦ Running Time......: 128 mins ¦
¦ Ripper............: AXiNE ¦
¦ Rar Count.........: 100 x 15MB ¦

[url]ed2k://|file|When.Spring.Comes.2004.DVDRip.DivX-AXiNE.CD1.avi|734179328|C34BC502812AD408B2DD48CA93F40BA2|/[/url]
[url]ed2k://|file|When.Spring.Comes.2004.DVDRip.DivX-AXiNE.CD2.avi|734459904|E7A032A90592725F8CDAC593951D5A0D|/[/url]

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kienzan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 3:50 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD.SeRiouSLy :: :: PoSSeSeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 24 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 316 Τόπος: Gianena-Athina Τώρα Βλέπω: Oti katsi^^
Nαι η ταινεία μου άρεσε και εμένα.
Ο τύπος ηταν Ψιλοχαμένος "εώς χοντρό"


SPOILER GRANDE
Στο τέλος που βούτηξε στη φωτιά τι στο διάβολο προσπάθησε να κάνει δεν κατάλαβα... "Να γίνει ενέργεια ήθελε Shocked "
SPOILER GRANDE end


Πάντως αυτή η κορεάτικη ζωγραφική δεν μου άρασε πολύ "άδεια" ρε παιδι μου Razz
Είμαι δυτικός μεχρι θανάτου τι να κάνουμε Yeah

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 6:56 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
Tην είχα δει πέρσι. Απόλυτο respect στην ζωγραφική της εποχής. (Kienzan διαφωνούμε)... Razz

Δεν θα με χαλάσει αν την βάζει και κάθε χρόνο... Cool

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 10:38 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
θα προτιμούσα να τη δείχνει ανά 2-3 χρόνια και να βάλει και άλλες να παίξουν. Είναι πολύ καλό που βάζουνε τέτοιες ταινίες αλλά έχει πάρα πολλές καλές ασιατικές ταινίες. Δυστυχώς, μόνο η et-1 είναι μάλλον η ελπίδα μας για τέτοιου είδους ταινίες. Mad

ghostdog very danke.Very Happy Με το μουλάρι πιάνεις καλές ταχύτητες? Γιατί το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.

EDIT:

[Spoiler]


Σχετικά με το τέλος εγώ σαν το τέλος μιας περιόδου το εξέλαβα. Νομίζω ότι η ταινία δεν είναι μόνο βιογραφική αλλά έχει σχέση και με τις πολιτικές καταστάσεις της εποχής και συμβολίζει την ακμή και την παρακμή, την έμπνευση και τη δημιουργικότητα με το σκοπό που ολοκληρώνει αυτή όταν γίνει ο κύκλος της. Η τέχνη που χρυσοπληρωνόταν, στο τέλος "υπηρετεί" ένα απλό δοχείο, μάλλον καθημερινής χρήσης και από απλούς ανθρώπους. Δε ξέρω μήπως και αυτό έχει κάποια σχέση. Το σχήμα πάνω στο δοχείο ήταν πολύ λιτό και απέριττο, σε αντίθεση με όλα αυτά που έκανε πριν, και συμβόλιζε(?) ταξίδι-δρόμο(?).


[/Spoiler]
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Νοέ 02, 2006 2:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Το μουλάρι άλλες φορές πιάνει καλές ταχύτητες και άλλες όχι, γενικά πιάνεις καλύτερες ταχύτητες όταν κατεβάζεις πολλά αρχεία μαζί. Πάντως όσον αφορά την εύρεση ταινιών είναι μάλλον το καλύτερο, μπορείς να βρεις τα πάντα. Cool

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης