Το ξέρατε ότι usagi σημαίνει κουνέλι/λαγός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    20/10/2006 Et-1 Farewell my Concubine
kenji
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 20, 2006 9:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Παιδιά συγνώμη αλλά δε το είδα πιο νωρίς. H ταινία είναι πασίγνωστη, η πρωταγωνίστρια επίσης.

20/10/2006 Παρασκευή βράδυ 24:00 η Et-1 έχει την ταινία
Αντίο παλλακίδα μου (Farewell my Concubine - ba Wang BIE ji) 1993

πηγή: http://www.in.gr/TV/show.asp?strCRC=et10610200000

Παράθεση:
Πεκίνο, 1924. Ο Ντιεγί εγκαταλείπεται από την μητέρα του σε μια σχολή ερμηνευτών της Όπερας του Πεκίνου. Τρομερά αυστηρή σχολή, όπου ο ευαίσθητος Ντιεγί ειδικεύεται σε ρόλους γυναίκας (πάντα ερμηνεύονται από άντρες).

Δένεται με βαθειά φιλία με τον Ξιαολού, και καθιερώνονται ως ντουέτο στην δημοφιλή όπερα «Αντίο παλλακίδα μου» όπου η παλλακίδα, προτιμά να σφαγεί παρά να αποχωριστεί τον βασιλιά της.

Τα δυο αγόρια γίνονται βεντέτες και συνεχίζουν να ερμηνεύουν την όπερα, παρά τις ιστορικές αλλαγές της Κίνας, όταν την καταλαμβάνουν οι Ιάπωνες και κατόπιν παίρνουν την εξουσία οι κομμουνιστές.


http://imdb.com/title/tt0106332/
http://en.wikipedia.org/wiki/Farewell%2C_My_Concubine



Έχει πάρει 2 όσκαρ, βραβεία στις κάννες, καθώς και μερικά άλλα βραβεία.
http://imdb.com/title/tt0106332/awards

Οι ήρωες ετοιμαστείτε πάλι για ξενύχτια. 156 min Very Happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Σαβ Οκτ 21, 2006 2:23 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 21, 2006 1:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Apla tainiara,thn eixa dei prin kaboso kairo.

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 21, 2006 2:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Δυστυχώς με έπιασε ο ύπνος και είδα μόνο τη μισή. Ευτυχώς την έχω και θα την δω ολόκληρη οσονούπω.

Μου θύμισε πάντως μια περσινή κορεάτικη (για την ακρίβεια η Κορεάτικη θυμίζει αυτήν).
The King and the Clown (2005)
http://imdb.com/title/tt0492835/
http://en.wikipedia.org/wiki/King_and_the_Clown

Παράθεση:
Τέλος να αναφέρω και την παρακάτω ταινία. Έχει ζόρικο θέμα. Εϊναι ιστορική με έντονο το θέμα της φιλίας-ομοφυλοφιλίας μεταξύ 2 αντρών. Πολύ καλή ηθοποιία. Καλή σκηνοθεσία. Όπως είπα πολύ ζόρικο θέμα. Την αναφέρω γιατί πέρα από το ότι είναι καλή ταινία σαν ταινία, μου έκανε εντύπωση ότι έσπασε ταμεία Κορέα. Και έχει αρκετά έντονα τα hint μέσα η ταινία. Μήπως δεν είναι οι Ασιάτες τόσο συντηρητικοί όσο νομίζουμε τελικά.


Σχετικά με το concubine από το wikipedia
Παράθεση:
Sex, gender, sexuality, and acting

The repressed sexual desires of men throughout the movie find outlets in opera concubines and prostitutes. Dieyi is raped by an old and influential patron as a child after an impressive performance as the Concubine. When they become a hit in Beijing, a patron slowly courts Dieyi also after falling in love with Dieyi's character. Dieyi is the son of a prostitute, while Juxian also is one. Opera can also be an escape from sexual demands. Dieyi's mother takes him from the brothel to the opera troupe. Juxian walks out of her brothel into Xiaoluo's arms.

Dieyi's female roles play an ambiguous role in the formation of his behavior. As an adult, his real-life demeanor is feminine, he lusts after Xiaoluo, and has a relationship with a male patron. The Concubine's fatal devotion to her doomed emperor is echoed by Dieyi's devotion to Xiaoluo. At one point in the film, Xiaoluo snaps to Dieyi, "I'm just an actor playing an emperor. You really are Yu Ji." The parallels between the play's Concubine and the film's Dieyi culminate in the end of the film.

Political upheaval, changing fortunes, and betrayal

As Beijing shifts from Qing to Japanese to Nationalist to Communist to Cultural-Revolution-era Communist rule, the characters endure political upheavals which test their loyalty to each other. The eunuch who raped Dieyi goes insane, Dieyi's rich lover is executed by Communists, and Dieyi and Xiaoluo rise from poverty and fall from grace repeatedly. As the characters, including a boy Dieyi adopts and brings under his strict tutelage, betray each other one by one, Dieyi holds onto the ideal of loyalty to the end promulgated by the play.


Summoner ακόμα μια "απαγορευμένη" κινέζικη ταινία, στο ίδιο στυλ scenery, ήταν και το
The Blue Kite
http://imdb.com/title/tt0107358/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 21, 2006 4:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Tha psaksw k ta dio mias pou mou fainonte eksisou endiaferonta ^_^ Thnx pou ta aneferes.

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Glastenen
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 22, 2006 5:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 17 Απρ 05 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: the deep well of desire
to eixa diavasei kai epsaxna maniwdws kai thn tainia kai kata lathos thn petuxa thn paraskeuh Shocked to vivlio polu kalutero, h tainia ta misa den ta deikse ToT h tragikothta tou dieyi pandws (ton opoio ermhneuei o leslie cheung, aptous pio omorfous anthrwpous pou xw dei sth zwh mou ) einai xarakthristiki...den sumfwnw me ola osa leei to wikipedia, exw kanei oloklhrh analush sthn psuxosunthesi tou dieyi kai giati andidra etsi alla mallon tha varetheite an thn grapsw -.- to ekplhktiko einai pandws oti h kinhmatografiki prosarmogh den edine ta idia perithwria me to vivlio gia na ekfrastei afth h tragikothta alla o cheung einai theos, to ekmetalleuthke me to parapanw Crying or Very sad

_________________
アフロ軍曹!!! (であります) XD
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kenji
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 22, 2006 6:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
@Glastenen κουβέντα κάνουμε. Αν διαφωνείς σε κάτι ή νομίζεις ότι έχει να πεις κάτι επί του θέματος αλίμονο. Τα forum για αυτό το λόγο είναι. Να λέμε και καμιά σοβαρή "σαχλαμάρα" παραπάνω. Smile

Τον leslie cheung δεν το έχω δει σε κάποια άλλη ταινία αλλά από όσες ασιατικές ταινίες έχω δει, ξεχωρίζω τον Min-sik Choi(oldboy, failan, happy times, Chihwaseon, etc) και τον Τakeshi Κitano(δεν μου πολυαρέσει το στυλ των ταινιών που παίζει είναι η αλήθεια). Σε όσα έχω δει αυτοί οι 2 μου έχουν μείνει σα φιγούρες.

Πολύ ωραία ηθοποϊία και ο Seung-woo Cho τον οποίο όμως έχω δει μόνο στο Marathon. Τον αναφέρω γιατί νομίζω ότι ήταν δύσκολος ρόλος και ήταν πολύ πειστικός.
Marathon (2005)
http://imdb.com/title/tt0448621/

Υπάρχουν πολλοί άλλοι που μου έκαναν εντύπωση αλλά δυστυχώς δεν τους έχω δει σε αρκετές ταινίες ώστε να μπορώ να κρίνω καλύτερα. Smile

EDIT:
Και οι 2 πρωταγωνιστές στο The King and the Clown μου άρεσαν. Σαν ταινία μάλλον είναι αρκετά light σε σχέση με το concubine, αλλά την ηθοποιία στην ταινία τη βρήκα πολύ καλή.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Glastenen
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 23, 2006 8:16 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 17 Απρ 05 Δημοσιεύσεις: 116 Τόπος: the deep well of desire
niar, kenji, den eixa skopo na fanw tsandismenh or what Shocked gia thn akriveia den tsandistika katholou, isa isa pou xarhka pou egine thread giafthn thn omorfh tainia, apla pathiazomai me o,ti k an lew 'h kanw toso pou wres wres moiazw agressive -.-

k epeidh tha skasw, tha pw afta pou pisteuw gia to proswpo tou Dieyi giati einai apo tous agaphmenous mou decadent hrwes <33 xDD

katarxas den pisteuw oti to thema ths omofulofilias pou thigetai einai toso rhxo oso fainetai =/ na tonisw oti o Xiaoluo agapouse ton Dieyi san filo, o Dieyi omws eixe proskollhthei kuriolektika panw tou. sto mualo tou ton eixe kataskeuasei ws ena uper-plasma, proskollhsh pou ksekinaei apo otan htan paidia, pou o Xiaoluo ton prostateue panda, kai sunexizei kai sth zwh tous sthn opera pou o Xiaoluo ermhneue tous isxurous hrwes.

o Dieyi pisteuei pws h monh tou eutuxia tha erthei apo thn opera kai ton kosmo ths, afton ton kosmo pou kserei para polu kala, afton ton kosmo pou ola einai megalopreph kai omorfa. o Dieyi tautizotan me tous gunaikeious rolous pou ermhneue oxi apo anagkh gia sexualiki apolaush (opws tha legame oti sumvainei me tous shmerinous travesty) alla epeidh eixe pragmatika berdepsei ta 2 fula, 'h gia thn akriveia, den ton enoiazan ta fula. mesa apo tis hrwides pou upoduotan eniwthe pws h zwh tou apoktouse nohma, kai pws vriskotan konda ston Xiaoluo -ton mono anthrwpo pou noiazotan gia ton idio- oso pote. eksw apthn opera osa zouse ta zouse me apatheia kai adiaforia. kai akomh kai h sxesh tou me ton "male patron" egine gia xarh tou Xiaoluo, gia na tou ferei to spathi pou tou arese otan htan mikros (pou fusika o Xiaoluo den to thumotan kan otan tou to phge ;_Wink.

kata th gnwmh mou, to kurio thema tou ergou einai enas adieksodos/monopleuros erwtas (cliche epilogh) dosmenos mesa apo enan xarakthra eksairetika polupleuro (swsth apodosh) kai artia aisthitiki (o akrogwniaios lithos). polu kalutero apo tis "anamnhseis mias GAYsas" ki as exoun diafora 10etias kai vale >______________>;[/b]

_________________
アフロ軍曹!!! (であります) XD
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MoRmEnGiL
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 23, 2006 1:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 05 Δημοσιεύσεις: 1702 Τόπος: Kuraikako.. Mirai.. Risoukyou.. Ikijigoku.. Τώρα Βλέπω: Rome. :P
to breakfast on pluto to exete dei? :p

http://www.imdb.com/title/tt0411195/

_________________




Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
kenji
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 25, 2006 8:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
morm την έχεις δει την ταινία. Καλή?

Glastenen θυμάμαι όταν διάβαζα κριτικές από το imdb για το "The King and the Clown" κάποιοι, ίσως ενοχλημένοι από τα ομοφυλοφικά υπονοούμενα, έγραφαν ότι "όχι τα παιδιά δεν είχαν σεξουαλική έλξη ήταν απλά φίλοι". Πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη δεν ίσχυε καθόλου.

Χωρίς ακόμα να έχω δει το δεύτερο μισό της ταινίας από ότι είδα μου θυμίζει πάλι το ίδιο σκηνικό. Ο Dieyi προφανώς έχει χάσει την ερωτική του ταυτότητα και νιώθει έλξη για το ίδιο φύλο. Στην ταινία, ξεκινώντας από τη μάνα του, δεν είχε και τις καλύτερες εμπειρίες σχέσεις από γυναίκες. Συν τοις άλλοις μέχρι τα μισά είχε βιαστεί μικρός από άντρα, και είχε προφανώς σχέσεις με τον αξιωματούχο(?) που τον περιτρυγίριζε σα μπισκοτολούκουμο. Δε νομίζω όσο είδα ότι κάπου αφηνόταν να υπονοηθεί ότι η σεξουαλική απόλαυση ήταν από πίσω. Εδώ όμως να πω ότι κατά τη γνώμη μου αν η ταινία ήταν πραγματικότητα θα έπαιζε και αυτό μέσα. Καλός ο πλατωνικός έρωτας αλλά στις ταινίες. Στην πραγματικότητα ο άνθρωπος είναι και σάρκα έχει και πάθη. Δηλαδή για μένα έτσι και αλλιώς υπάρχει ανάγκη για σεξουαλική απόλαυση ανεξαρτήτως τι μας δείχνουν οι ταινίες, προφανώς γιατί θέλουν να δώσουν σημασία σε άλλα μηνύματα.

Σχετικά με τα μηνύματα της ταινίας, έχω περιέργεια για τα κοινονικό-πολιτικά μηνύματα που περνάει η ταινία. Επειδή δε γνωρίζω πολλά για την εποχή της ταινίας έχω μεγάλη περιέργεια πόσα μπορεί να παρουσιάζονται και να μη τα πιάνουμε όσοι δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες της ιστορικής εκείνης περιόδου. πχ. θυμάμαι μια ταινία το "Blood and Bones", για το οποίο βραβεύτηκε ο kitano (ερμηνεία), το οποία είδα και δε κατάλαβα τίποτες. Διαβάζοντας και το imdb κατάλαβα ότι όσοι γνώριζαν γεγονότα εκείνης της περιόδου (προφανώς γιαπονέζοι, κορεάτες) τους άρεσε πολύ η ταινία, ενώ όλοι οι υπόλοιποι (από τον υπόλοιπο κόσμο) διαμαρτύρονταν στο ότι δε κατάλαβαν τίποτα από την ταινία. Και μιας και την ανέφερα.
Blood and Bones (2004)
http://www.imdb.com/title/tt0419515/
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης