Το ξέρατε ότι hachi σημαίνει οκτώ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    Yi ge dou bu neng shao (ταινία)
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 6:35 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Χτες το βράδυ (Κυριακή 9 Απρ 2006) μετά τα μεσάνυχτα είχε στο Mega μια κινέζικη Neutral ταινία (ΝΑΙ με κινέζικη ΓΛΩΣΣΑ αλλά φυσικά είχε και ελληνικούς υπότιτλους) που λεγόταν "No one Less" [Yi ge dou bu neng shao].

Σύμφωνα με το [πρόγραμμα] ήταν να αρχίσει στις 2:30 αλλά άρχισε τουλάχιστον μιάμιση ώρα αργότερα. Η ταινία ναι μεν δεν ήταν anime αλλά μου άρεσε γιατί περιγράφει ένα ανατολίτικο τρόπο ζωής. Το πόσο διαφέρει η νοοτροπία τους από την δική μας δεν λέγεται! Σε μας αυτή η νοοτροπία υπάρχει μόνο στους ανθρώπους του δρόμου και γενικότερα σε αυτούς που έχουν συνηθίσει μια φτώχια/μιζέρια και την περιφρόνηση. Εκεί όμως είναι φυσιολογικό γιατί υπάρχει τόσος κόσμος ώστε η συντήριση γίνεται τόσο δύσκολα που όλοι θεωρούν τις χειρότερες συνθήκες δεδομένο. Και όταν λέω "όλοι θεωρούν" εννοώ ακόμα και τα παιδιά. Τα ελληνόπουλα στην ηλικία των 13 τρέχουν στην μάνα τους να τους πάρει playstation. Εκεί δεν ξέρουν τι είναι το αυτοκίνητο, όχι να θέλουν και playstation.

Είναι μια ταινία που μου άρεσε σαν περιγραφή την κοινωνίας έστω και αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός του έργου. (Ή μάλλον ήταν αλλά με άλλο στόχο και σε άλλο βαθμό). Και τώρα που λέμε για περιγραφή. Η [περιγραφή] του Mega αν και παρουσιάζει την ταινία με δυο λόγια, είναι σχετικά αρνητικού περιεχομένου γιατί δίνει ένα άλλο νόημα. Αν την διαβάσετε μπορεί να σκεφτείτε και αρνητικά σχόλια ενώ είναι μια ταινία που κατά την γνώμη μου αξίζει.

Δυστυχώς δεν την είδα από την αρχή γι' αυτό σκέφτηκα να ψάξω να την βρω σε torrent sites. Ευτυχώς την [βρήκα] αλλά δυστυχώς κατεβαίνει σαν χελώνα. Αν θέλετε να την δείτε την συνιστώ αλλά κάνει μόνο για μεγάλα άτομα (όχι δεν περιέχει βία ή πορνό ή κάτι τέτοιο) γιατί μόνο αυτά έχουν προλάβει να δουν την ασχήμια της ζωής. Χρειάζεται κάποια εμπειρία δηλ. Στα μικρότερα άτομα θα φανεί κάτι ανάμεσα σε αστείο που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι και κάτι σαν τον αυστηρό καθηγητη με την βέργα που θέλει να τους πάρει το playstation....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kenji
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 10:01 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 30 Σεπ 04 Δημοσιεύσεις: 911 Τόπος: Θεσ/νικη / Πάτρα Τώρα Βλέπω: Ton kafe pano sto grafeio
Μιας και άνοιξε θέμα(έχει και μερικά άλλα thread παραπλήσιου περιεχομένου) να προτείνω μερικές κινέζικες και όχι μόνο ταινίες. Εδώ να πω ότι θα πρότεινα να ανοίξει ένα thread contemporary asian tv-cinema και εκεί να βάζουμε όσες ταινίες-σειρές θεωρούμε αξιόλογες ανεξαρτήτως genre.

Tokyo monogatari(Ιαπωνική). To έψαχνα καιρό και το torrentspy το έχει με ένα αρκετά καλό από πλευρά seeds torrent.
Δείτε εδώ

The Road Home. Καταπληκτικό. Αν και την ηθοποιό έχω βαρεθεί να τη βλέπω σε κινέζικες ταινίες, στη συγκεκριμένη την "ερωτεύτηκα".
Δείτε εδώ

2046. Ναι και πάλι η ίδια ηθοποιός. Ένα δις και, σου λένε μετά οι κινέζοι... Very Happy
Δείτε εδώ

Hero. Για αυτό το είδος, ίσως το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα.
Δείτε εδώ

Nobody knows(Ιαπωνική). Δείτε το.
Δείτε εδώ

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να δω, βρω το blue kite. Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιο σχετικό torrent.
Δείτε εδώ

EDIT:
Έχεις δίκιο. Gomen. Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kenji στις Δευ Απρ 10, 2006 5:39 pm, 5 φορές συνολικά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
KuRy-ou
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 10, 2006 11:58 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Μάϊ 05 Δημοσιεύσεις: 147 Τόπος: Στην καρέκλα του σπιτιού μου! Τώρα Βλέπω: Την οθόνη μου!
Καλά όσο για το Hero δεν το συζητάμε!! Top1 για μένα. Μετά από τοσα χρόνια που βλέπω Naruto ξύπνησε το εφέ μέσα μου!! Σε νόημα εφέ λες και έβλεπα Naruto στις σκηνές μάχης!! Chakra, ki, μάχες με σπαθιά αλα Rurouni Kenshin μέσα... Άστα. Από τις πιο περιγραφικές ταινίες δράσης!

Από τα υπόλοιπα έχω ακουστά το Tokyo monogatari μόνο, και μόνο ακουστά, ούτε την υπόθεση δεν ξέρω ακόμα...

ΥΓ: Kenji μήπως να έκανες ένα edit και να έβαζες τα links με τον άλλο τρόπο; Ξέρεις αντί να λες http://www.... να λες "κλικ εδώ". Είναι πολύ μεγάλα βρε παιδί μου και βγαίνει η εκνευριστική μπάρα...

EDIT// Thanks! Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
valarauko
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 5:09 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 03 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 350 Τόπος: thessaloniki
eeee, deite kai to old boy, koreatiki.. alla ''spernei'' i tainia einai apokalipsi...

apo tis agapimenes mou!!!

_________________



Ash nazg durbatuluk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul!!!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 6:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
KuRy-ou έγραψε:
Μετά από τοσα χρόνια που βλέπω Naruto ξύπνησε το εφέ μέσα μου!! Σε νόημα εφέ λες και έβλεπα Naruto στις σκηνές μάχης!! Chakra, ki, μάχες με σπαθιά αλα Rurouni Kenshin μέσα... Άστα. Από τις πιο περιγραφικές ταινίες δράσης!


To Hero se skines mahis sou thimise Naruto????????? Confused Confused Confused sevasti i gnomi sou alla diafono entelos! kamia shesi imo to idio k to paradigma me to Rurouni. Shocked

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
utsutsu
Δημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 11, 2006 7:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 29 Φεβ 04 Δημοσιεύσεις: 1762 Τόπος: Αθήνα
protino episis :

-7 Samurai , epos!
-Ran
-Throne of Blood
-Lady Snowblood
-Fist of Legent me Jet Li (diskevi tou Legend of fist me ton Bruce Lee), Best Martial art Movie imo
-Crouching Tiger, Hidden Dragon
-Zatoichi , stin epanekdosi!!!!!!!! porosi!!!
-Flying Duggers

tha po k alla otan thimitho Smile

_________________
https://soundcloud.com/pressure-spirals/tracks
https://www.pressure-spirals.club/
http://pressuridion.blogspot.com/

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Irine
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2006 1:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Επίσης πολύ καλό είναι το Yin Yang Master, αλλά και τα Ju On, The Eye I & 2 και Ringu [Ring] I & II. Βέβαια, και οι περισσότρερες από τις ταινίες των Brush Lee και Τσάκι Chan -δε γνωρίζω πώς γράφεται Embarassed - είναι φοβερές. Cool

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
shihou-chan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 12, 2006 2:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 05 Δημοσιεύσεις: 651 Τόπος: Atene Τώρα Βλέπω: Excell Saga, Dragon Zakura etc
Ipes Jackie Chan?????
Kapios anefere afto to onoma?!!!!
Milas me mia fanatiki thavmastria edo k 18 hronia!!!!
Eho fisika oles tis tenies tu, ala afti pu mu arese perissotero an k den itan akrivos tenia ala dokimanter,itan to My life,My Stunts!Telia!!!!!!!
Akoma den ton eho gnorisi apo koda ala to palevo!!!(mias k sinehia pefto se tragikes ironies!...)
Oso gia tis tenies tu theu Bruce lee...Den eho na protino kapia sigekrimeni.An ehete hrono k sas aresun i tenies polemikon tehnon, apla na tis dite oles!
Alles kinezikes tenies pu tha borusa na protino ine oses borite tis Gong li"To trigono tis Sanghais", "Sikose ta kokkina fanaria","Adio palakida mu" k pai legodas!Apla tenies epi, tenies must!
Oso gia tin kineziki sira, tin iha petihi k ego to kalokeri pu mas perase sto mega nomizo.Fenotan arketa endiaferusa sira k psilokufathika k olas pu ida kineziki sira stin tv(ala oso tha afxanode i kinezi stin hora mas tha dume k ala eho tin ediposi)ala poli arga vre pedi mu!!!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης