Το ξέρατε ότι minami σημαίνει νότος / νότια;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    Εκμάθηση Ιαπωνικών (αυτοδίδαχτα)
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2010 12:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
καλησπέρα!

ενδιαφέρομαι να μάθω ιαπωνικά,η έστω να μπορώ να καταλαβαίνω τα βασικά.
έχω αρχίσει και διαβάζω για τις ιδιομορφίες της γλώσσας και τις ιδιατερότητές της.
θεώρησα πιο σωστό να ξεκινήσω διαβάζοντας τα katakana και μετά τα hiragana..
μου δημιουργήθηκε μια απορία όμως!
έστω ότι απομνημονευω τα ιδεογράμματα αυτά,μετά τι?πως θα μπορώ να καταλαβαίνω τι σημαίνουν οι λέξεις που διαβάζω?πρεπει να αρχίζω να διαβάζω και λεξιλόγιο.
δεν είναι όμως λίγο χύμα έτσι?
θέλω να πω,άντε μια δυο λέξεις που έχω δεν στα μανγκα και στα ανιμε μπορώ να τις καταλάβω,αλλά τις υπόλοιπες?θα διαβάζω μια λέξη και θα τρέχω στο λεξικό να δώ τι σημαίνει??

μπορείτε να μου ΄δωσετε μια σειρά για να κάνω τα πράγματα έτσι ώστε να είναι αποτελεσματική η προσπάθεια μου?

επίσης και links απο σελίδες που μπορεί να μου φανούν χρήσιμες είναι ευπρόσδεκτες.

ευχαριστώ!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
noname
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2010 1:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
dekunut έγραψε:

που διαβάζω?πρεπει να αρχίζω να διαβάζω και λεξιλόγιο.
δεν είναι όμως λίγο χύμα έτσι?
θέλω να πω,άντε μια δυο λέξεις που έχω δεν στα μανγκα και στα ανιμε μπορώ να τις καταλάβω,αλλά τις υπόλοιπες?θα διαβάζω μια λέξη και θα τρέχω στο λεξικό να δώ τι σημαίνει??

well δεν ξέρω από ιαπωνικά ... αλλά δεν είναι προφανές πως πρέπει να διαβάσεις λεξιλόγιο Laughing Laughing ????
σίγουρα θα υπάρχουν βιβλία όπως στα αγγλικά και το λεξικό πάντα είναι ο καλύτερος σου φίλος όταν μαθαίνεις νέα γλώσσα . . . τώρα για πιο συγκεκριμένα πράματα δεν μπορώ να σε καλύψω XD

καλώς ήρθες btw !!!

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 30, 2010 11:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
καλα προφανές είναι!απλά αναρωτιέμαι με ποιά σειρά και τι ενέργεις πρέπει να κάνω για να δω αποτέλεσμα,μη τα κάνω διάσπαρτα και χωρίς ηρμό!

καλώς σας βρήκα!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spirited_away
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούλ 31, 2010 1:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 02 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 6 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να μαθαινες πρωτα hiragana που χρησιμοποιουνται και περισσοτερο και μετα katakana. Επισης τα katakana δεν χρειαζεται να τα μαθεις αποστηθιση ολα μαζι οπως τα hiragana, αλλα σιγα σιγα μεσα απο το λεξιλογιο που θα συναντας. Μετα νομιζω θα ηταν καλο να συνεχιζες με κανενα βιβλιο, για sites δεν ξερω τιποτα δυστυχως
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 01, 2010 9:41 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
έτσι έχω ξεκινήσει αν και μου φαίνονται πολύ δύσκολα αλλά που θα μου πάει,λίγο λίγο πριν και μετα τη δουλεία θα τα μάθω.
παράγγειλα ένα λεξικό για αρχή,έτσι για να σημειώνω διάφορες λέξεις.
τα kanji είναι φαντάζομαι το τρίτο πράγμα στη σειρά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 02, 2010 7:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για την εκμάθηση μιας γλώσσας. Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις τι είναι το πιο αποτελεσματικό για σένα. Το βέβαιο είναι πως μαθαίνοντας μια ξένη γλώσσα ευχάριστα και με φυσικό τρόπο είναι ιδανικό.

Πιστεύω ένας καλός συνδυασμός βοηθάει. Π.χ. δοκίμασε να δεις κάποιο ανιμέ ή ταινία, να διαβάσεις κανένα μάνγκα, βιβλίο ή εφημερίδα, να ακούσεις ιαπωνική μουσική, ενώ παράλληλα διαβάζεις βιβλία για τη γραμματική και το λεξιλόγιο. Έλα σε επαφή με άλλα άτομα που κάνουν Ιαπωνικά ή ακόμα καλύτερα με Ιάπωνες.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 03, 2010 5:25 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
όσα περιέγραψες λίγο πολύ τα κάνω,(όχι τώρα αλλά όταν είμαι στην αθήνα τον χειμώνα ναι),
απλά ρωτάω τι προτείνετε,δηλαδή με ποια λογική σειρά,πχ πως στα αγγλικά μαθαίναμε πρώτα την αλφάβητο,μετά λεξιλόγιο,γραμματική κτλ,
ένα πλάνο ας πούμε..
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 03, 2010 2:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Για αρχή προσπάθησε να μάθεις μερικές σύντομες φράσεις και λέξεις έτσι ώστε να συνηθίσει το αυτί στους ήχους και τους βασικούς κανόνες τις γραμματικής, ενώ παράλληλα ξεκινάς με τα κάνα. Και τα χιραγκάνα και τα κατακάνα. Παρατήρησα ότι αρκετοί αφήνουν τα κατακάνα για μετά, προσωπικά συμβουλεύω να μαθευτούν πακέτο και τα δύο.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να απομνημονεύσεις την ι-ρο-χα
http://en.wikipedia.org/wiki/Iroha
και να την γράφεις κάθε μέρα δυο τρεις φορές σε χιραγκάνα και κατακάνα για εξάσκηση, μέχρι να τα μάθεις τέλεια, ενώ παράλληλα να απομνημονεύσεις και τα κάνα σύμφωνα με την ιαπωνική σειρά
http://en.wikipedia.org/wiki/Goj%C5%ABon
έτσι ώστε να μπορείς να ψάχνεις και ιαπωνικά λεξικά που δεν είναι δομημένα με αλφαβητική σειρά.

Από κει πέρα, παίρνεις ένα βιβλίο με τους βασικούς κανόνες γραμματική, ένα βιβλίο με ιδεογράμματα και ένα λεξικό, και αρχίζεις να διαβάζεις ότι σου αρέσει.

Μια παρατήρηση για τα ιδεογράμματα, κάνε εξάσκηση στο να τα γράφεις, τουλάχιστον τα βασικά 500-1000.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Τετ Αύγ 04, 2010 11:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
σήμερα παράγγειλα επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία ένα που λέγεται ιαπωνο ελληνικοι διάλογοι,απο εκδόσεις διαγόρας,ήταν φτηνό και σκέφτηκα οτι μπορεί να φανεί χρήσιμο,και σε λίγες μέρες λέω να παραγγείλω το καθημερινά ιαπωνικά και τις πλαστικοποιημένες εκδόσεις λεξικου και γραμματικής.δεν έχω βρεί όμως κάπου καποιο βιβλίο που να είναι η βάση ας πούμε,με τα kana κτλ.

ξεκίνησα ήδη το iroha αλλά μπερδεύτικα,στο wiki έχει δύο εκδοχές,την αρχαική και την μοντέρνα,εγώ προφανώς τη μοντέρνα κοιτάω ε?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ATANASHIOSU
Δημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 06, 2010 11:10 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 22 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 723 Τόπος: Σαππόρο Τώρα Βλέπω: Την οθόνη του υπολογιστή μου.
Η αρχαϊκἠ έκδοση είναι αυτή που χρειάζεσαι.

いろはにほへと i ro ha ni ho he to
ちりぬるを chi ri nu ru wo
わかよたれそ wa ka yo ta re so
つねならむ tsu ne na ra mu
うゐのおくやま u wi no o ku ya ma
けふこえて ke fu ko e te
あさきゆめみし a sa ki yu me mi shi
ゑひもせす we hi mo se su

Το βιβλίο από τις εκδόσεις διαγόρας το είχα και εγώ, δεν είναι κακό για τα λεφτά του.
Δες πρώτα το καθημερινά ιαπωνικά αν σε καλύπτει. Νομίζω ότι είναι καλό για αρχή.

_________________
ΤΑΠΑΝΤΑΡΕΙ
諸行無常
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dekunut
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 10, 2010 1:24 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούλ 10 Δημοσιεύσεις: 7
είδα και σχεδιάζω να πάρω όσο πιο σύντομα μπορω το colloquial japanese.απο το pdf που είδα ξεκινάει κάπως ανορθόδοξα κατά τη γνώμη μου στο τροπο που διδασκει αλλά και πρακτίκα,δηλαδη, ξεκινάει με μερικά hiragana μερικα kanji και μερικά katakana,σχηματίζει φράσεις παραδειγματα κτλ και συνεχίζει..το γνωρίζετε το βιβλίο?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sukawia
Δημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 24, 2010 7:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 24 Αύγ 10 Δημοσιεύσεις: 15
Στα ιαπωνικα εχει σημασια (αν και δεν ξερω γιατι, παντου ομως το βλεπω να το επισημανουν) να γραφεις τα kana με τη σωστη σειρα (stroke order). Την σειρα αυτη μπορεις να την δεις εδω --> http://123japanese.com/index.php?cmd=kana . Απλα επελεξε ενα απο τα δυο, Full ** Chart, και θα τα δεις σε εναν πινακα με νουμερα διπλα απο καθε stroke με τη σωστη σειρα.

Προσωπικα χρησιμοποιω ενα παιχνιδι στο DS (της αδερφης μου Very Happy ) για εκμαθηση γιαπωνεζικων: "My Japanese Coach". Μαθαινεις διαφορες βασικες λεξεις, hiragana και katakana, αριθμους, πως να κλεινεις ρηματα και να τα χρησημοποιεις σε παρον/παρελθον/μελλον. Προσφατα εφτασα και στα kanji: Οι μερες της εβδομαδας και λιγες ακομα λεξεις.

Στην περιπτωση που δεν εχεις DS, μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν ds emulator (πες μου αμα θες να σου δωσω εγω εναν), και να κατεβασεις το παιχνιδι απο το 4shared.com.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Irine
Δημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 09, 2012 3:35 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Έχει κανείς υπόψιν του κάποια καλή σειρά βιβλίων ιαπωνικών; Στο φροντιστήριο που πήγαινα κάναμε από το Minna no Nihongo, αλλά ήταν παλιά η έκδοση.Το Δεκέμβριο που πήγα στην Αθήνα για το Ν3 διαπίστωσα ότι όλα τα υπόλοιπα φροντιστήρια χρησιμοποιούσαν βιβλία, και δη καινούρια, και όχι φωτοτυπημένα όπως στο δικό μου. Ποια βιβλία είναι καλά για Ν2 και άνω;

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 1:29 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Μπορούμε να ζητήσουμε απ'το Φατσέα να μάς διδάξει ιαπωνικά - αυτοδίκταμα. Laughing

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Irine
Δημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 03, 2012 4:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 09 Δεκ 04 Δημοσιεύσεις: 767 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με τα ιαπωνικά, βρήκα αυτόν τον ιστότοπο:
[url] http://www.learn-japanese.info/[/url]

Έχει πολλά γραμματικά φαινόμενα που χρειάζονται για το Ν5. Αν μάθεις τα βασικά της ιαπωνικής γραμματικής και το αντίστοιχο λεξιλόγιο, δε θα'χεις πρόβλημα. Μετά θα ανεβαίνεις σιγά σιγά και με το πάσο σου. Εγώ σκυλομετάνιωσα που περιμένα να πάω στη Θεσ/νίκη για ν'αρχίσω μαθήματα σε φροντιστήριο. Έχασα και χρόνο και χρήμα. Θα είχα προλάβει το παλιό σύστημα των εξετάσεων. Sad

_________________
Α:Look up in the sky! Is it a bird? Is it a plane? Is it Superman?
B:No! It's a cat!
A:A cat?
B:Yeah! The Samurai Pizza Cats!
Vodafonη, ΤΙΜαριθμος, COSMOTEλος, πατQτ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης