Το ξέρατε ότι au σημαίνει συναντώ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Games    Προτάσεις για RPG.
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 4:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Εδώ πέρα μπορείτε να προτείνετε τα καλύτερα rpg που έχετε παίξει για να τα μοιραζομαστε όλοι ανεξαρτήτως κονσόλας.

Καθώς και εγώ είμαι μεγάλος φαν θέλω να παίξω κατι καινούργιο άλλα έλα μου ντε που δε ξέρω ποιο?
Κατα προτήμιση PSP,DS.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Napster
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 4:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
PS1

Suikoden 2
The Legend of Dragoon
Valkyrie Profile
Jade Cocoon
Chrono Trigger/Cross
Breath of Fire 3
Legend of Legaia
Vagrant Story
Xenogears


PC

The Last Remnant

Θα postαρω αργοτερα του ps2. Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Napster στις Τετ Μάρ 23, 2011 5:47 pm, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Scatman
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 15 Μάρ 06 Δημοσιεύσεις: 436 Τόπος: Scatman's World Τώρα Βλέπω: OVAs
Παράθεση:
Καθώς και εγώ είμαι μεγάλος φαν θέλω να παίξω κατι καινούργιο άλλα έλα μου ντε που δε ξέρω ποιο?
Κατα προτήμιση PSP,DS.

Από DS ξεχωρίζω το Dragon Quest IX. Κατα την άποψη μου είναι η πιο σπουδαία 3D RPG παραγωγή του συγκεκριμένου συστήματος και γιατί όχι το καλύτερο του.

Τις απόψεις μου (review) για το παιχνίδι μπορείς να διαβάσεις εδω:
http://jrpgnews.wordpress.com/2010/09/03/mini-review-dragon-quest-ix-ds/

Όπως αναφέρω και στο κείμενο, δείξει υπομονή. Μετά τις πρώτες ώρες το παιχνίδι μεταμορφώνεται.

Για PSP, η αλήθεια είναι πως τελευταία κυκλοφορούν πολύ καλά παιχνίδια. Οι επιλογές είναι πιο ελκυστικές και γενικά το 2010 ήταν η χρονιά του PSP στα RPGs.

Valkyia Chronicles 2, Kingdom Hearts - Birth by Sleep, YS Seven, Last Ranker είναι λίγες απ'τις προτάσεις μου.

_________________
|My Youtube | RPG News
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
powerboy
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DeViL :: :: ANiME.DeViL ::

Συμμετέχει από: 01 Μάρ 04 Δημοσιεύσεις: 1351 Τόπος: Ρόδος Τώρα Βλέπω: Hayate No Gotoku, Ichigo Mashimaro, Seto No Hanayome
To Shin Megami Tensei: Devil Survivor για το DS είναι ένας φοβερός συνδυασμός στρατηγικής και RPG. Πρέπει πραγματικά να το παίξεις για να το πιστέψεις.

Βασικά όλα τα παιχνίδια Shin Megami Tensei - Persona είναι φοβερά... Θα σε συμβούλευα να τα παίξεις όπου και να τα βρείς.

Μια προειδοποίηση όμως... Τα παιχνίδια αυτά είναι ΔΥΣΚΟΛΑ!!! Εάν περιμένεις ένα τυπικό RPG τύπου Final Fantasy ή Shining Force θα φας τα μούτρα σου τόσο άσχημα που θα χρειαστείς επείγουσα επίσκεψη στον Μιχαλόπουλο. Βάλε μαξιλάρια ή ένα χαλί στον τοίχο διότι θα πετάξεις οργισμένος το χειριστήριο πολλές φορές.

Υποθέτω ότι ήδη έχεις παιξει τα FFIII και FFIV remakes στο DS. "The World Ends with You" είναι και αυτό πολύ ωραίο εάν το βρείς.

_________________

Θέλετε να δείτε την κορούλα μου;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Ευχαρηστώ παιδία.

@Powerboy ναι τα τελευταια τρία είμουν κατοχος και τα εχω παίξει.Τωρα για τα persona θα δοκιμάσω το μόνο πρόβλημα που έχω είναι δε μπορω να παίξω αυτα που ειναι με τετραγωνάκια δε μαρέσουν καθόλου αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Παρόλαυτα θα προσπαθήσω.

@Scatman θα κοιταξώ το μολις review μπορέσω.

@Napster παναθεμα σε προσπαθώ όλη μερα να κάνω το xenogears να παίξει στο psp Laughing Laughing Laughing

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
vazelos
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:14 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 10 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 64 Τόπος: Πατρα
zelda ocarina of time to kalutero pou exw peksei

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Για DS προτείνω τα εξής RPG:

- The World Ends With You: από τα πιο πρωτότυπα action/rpg που 'χω παίξει ποτέ μου (αν και αναφέρεις ότι το 'χεις αλλά δεν ξέρω αν το 'χεις παίξει ή όχι).
- Super Robot Wars OG - Endless Frontier: To battle system είναι λίγο σπάσιμο μέχρι να το μάθεις αλλά μετά θα το λατρέψεις.
- Dragon Quest IV/V/IX: Aν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με Dragon Quest όπως κι εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με το IX. Αν και στην αρχή θα σου φανεί ολίγον τι βαρετό μετά από μερικές ώρες ενασχόλησης θα σε εθίσει απίστευτα.
- Shin Megami Tensei Devil Survivor/Strange Journey: Αν και τα βρίσκω βαρετά τα tactical rpg και τα γραφικά του δεν λένε τίποτα το φοβερό (αν κι έχει πολύ εμπνευσμένο character/monster design καθώς επίσης και πολύ όμορφο interface) το σενάριο και το gameplay του θα σε αποζημιώσουν με το παραπάνω. Υπόψην ότι είναι πανδύσκολο σε σημείο να θες να κλάψεις. Ευτυχώς το Strange Journey (τ' οποίο είναι dungeon φάση με turn-based μάχες) είναι πιο ελαστικό από θέμα δυσκολίας. Αν και το σενάριο του δεν έχει να πει και τίποτα το τρομερό (ειδικά για παιχνίδι της σειράς) παραμένει στα κορυφαία στάνταρς της σειράς.
- Pokemon Diamond-Pearl/HeartGold-SoulSilver: Tα λόγια περιττεύουν φαντάζομαι κι υποθέτω θα τα 'χεις παίξει ήδη. Αν δεν έχεις παίξει το HeartGold-SoulSilver στο προτείνω ανεπιφύλακτα τ' οποίο από αρκετούς θεωρείται το καλύτερο της σειράς.
- Chrono Trigger: To καλύτερο rpg που 'χω παίξει ποτέ μου και με διαφορά από τα καλύτερα όλων των εποχών.


Από άλλες κονσόλες οι επιλογές είναι άπειρες για όλα τα γούστα. Τα τρια αγαπημένα μου rpg που θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα είναι τα Grandia I (PSX), Lunar Silve Star Story (PSX), Lunar Eternal Blue (PSX). Ένα εξαίρετο site για rpg είναι το παρακάτω:
http://www.rpgfan.com/

vazelos έγραψε:
zelda ocarina of time to kalutero pou exw peksei

Η σειρά Zelda είναι action/adventure κι όχι action/rpg όπως εσφαλμένα νομίζουν αρκετοί. Τσέκαρε οποιοδήποτε έγκυρο site και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vetus στις Κυρ Σεπ 19, 2010 10:11 pm, 2 φορές συνολικά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Napster
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:39 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Hellbroth έγραψε:
@Napster παναθεμα σε προσπαθώ όλη μερα να κάνω το xenogears να παίξει στο psp Laughing Laughing Laughing


Iiii lol. xD To The Legend of Dragoon (που ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι) το εχεις παιξει? Αν οχι, παιξτο. Ειναι θεικο. Επισης το 2ο αγαπημενο μου το Suikoden 2 με το φανταστικο story που σου προτεινα. Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 9:43 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Thanks Vetus ta exw paiksei ola ektos apo to shin megami tensei kai to Strange Journey.

Napster panathema se thelw xronia na to paiksw to xenogears giati einai rpg me mecha kai einai genika tou stil mou kai tou goustarw apira.Epitelou to ekana na pezei sto psp alla prepei na ftiaksw kati giati kolaei sti prwti maxi kai kanei mavri othoni grrrrrrrrrrrrrrrr Twisted Evil .

Kai o sigkatikos mou pou to exei gia to ps1 koimate panathema ton kai auton haha

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Cloud...
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 19, 2010 11:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Ιούν 10 Δημοσιεύσεις: 265 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: One Piece, Naruto, Fairy Tail
Τα πράγματα είναι απλά....Πολύ απλά The Legend of Dragoon Kingdom Hearts Dragon Guest και φυσικά FF VII και μετά όλη η σειρα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 20, 2010 3:00 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Για DS, μπορείς να παίξεις και GBA τίτλους, μόνο αν έχεις το Original DS.

Tales of Phantasia
Riviera: The Promised Land

Για PS2:

Xenosaga series
Breath of Fire: Dragon Quarters
Disgaea I + II
Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga I + II
Shin Megami Tensei: Devil Summoner I - Raidou Kuzunoha VS The Soulless Army
Ephemeral Phantasia
Drakengard I + II
Dragon Quest series
.hack// series(hack n' slash RPG)
Legend of Sayuki(arcade RPG)
Legend of Legaia I(PS1) + II(PS2)
Musashi: Samurai Legend
Odin Sphere(Platform RPG)
Star Ocean series(οι 2 πρώτες είναι στο PS1, οι υπόλοιπες στο PS2)
Steamboat Chronicles
Shadow Hearts I + II + From The New World(Νομίζω υπάρχει και το Koudelka που είναι και το 2ο μετά το FTNW)

Για PSP:

Breath of Fire III(υπάρχει και στο PS1)

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
River
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 20, 2010 7:11 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oBSeSSeD :: :: ANiME.oBSeSSeD ::

Συμμετέχει από: 07 Ιαν 08 Δημοσιεύσεις: 418
Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable

_________________

I Wish To Be Forgiven...Zack...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Stella Nox Fleuret
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 20, 2010 12:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 26 Νοέ 05 Δημοσιεύσεις: 512 Τόπος: Tenebrae Τώρα Βλέπω: One Piece, YGO 5D's, Beelzebub, Freezing, D. Gray Man, k.a.
Xenosaga series - Αν θέλεις κάτι sci-fi με θρησκευτικά στοιχεία και καλούς χαρακτήρες, αλλά αρκετά δύσκολο και φυσικά ιδιάιτερο σενάριο.

Valkyrie Profile series - Νορβηγική ιστορία με πολλούς χαρακτήρες και σκοτεινή ατμόσφαιρα.

Shadow Hearts series - Η τοποθέτηση γίνεται σε ρεαλιστικό κόσμο, επίσης αρκετά σκοτεινή σειρά. (Λίγο το 3ο δεν είναι πολύ σκοτεινό.)

Legend of Dragoon - Αν και παλιό και λίγο σπάνιο, ένα από τα καλύτερα RPGs στο PSX σε στυλ FF.

.hack//G.U - Σειρά η οποία παίρνει μέρος σε online παιχνίδι, αρκετά πρωτότυπη.

Xenogears - Δεν έχει καμιά σχέση με το Xenosaga, παρά κοινά στοιχεία. Μπορείς να πείς ότι το Xenosaga είναι διάδοχος του Xenogears.

Ελπίζω να βοήθησα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellbroth
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 20, 2010 12:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 2433 Τόπος: Uk Wolverhampton Τώρα Βλέπω: Γραμμές κώδικα όλη την ώρα.
Nai epitelous eftiaksa to xenogears na pezei sto psp to psilo arxisa einai apisteuto apla latrevw to olo stil mecha epic katastaseis. Twra gia ta xenosaga den exw idea pws tha mporesw na ta paiksw otan erthei wra :/.

Apo ta Valkyrie arxisa to Leneth sto psp alla einai ipervolikaaaaaaaaaaaaaaa argooo diladi mia wra kai to intro story den exei teliwsei apla me kourase.

_________________


Oh god...He divided by 0! We're all dead! Noooo! Federal agents, capture him!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Jorg
Δημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 20, 2010 6:04 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 11 Ιαν 09 Δημοσιεύσεις: 552 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης Τώρα Βλέπω: τη ζωή μου να καταρρέει!
[fanboy mode]Βλέπω από πολλές λίστες λείπουν τα kingdom hearts και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλαψώ... [/fanboy mode]

Hellbroth, να υποθέσω τα έχεις παίξει, ε?

_________________
A scattered dream that's like a far-off memory. A far-off memory that's like a scattered dream. I want to line the pieces up. Yours and mine.

Spoiler:
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης