Το ξέρατε ότι boushi σημαίνει καπέλο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    ANiME Συζητήσεις    Κatanagatari
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 10, 2010 9:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Κatanagatari



Mια από τις πιο original και με διαφορά πιο υποτιμήμενες anime σειρές που 'χουν βγει τον τελευταίο καιρό που συνεχίζει να παίζει ακόμα στην Ιαπωνία είναι το Katanagatari. To Katanagatari, λοιπόν ανήκει στις κατηγορίες action/adventure/fantasy/martial arts/romance/seinen/swordplay κι είναι βασισμένο στο ομώνυμο light novel που αποτελείται από 12 volumes (ελπίζω κάποτε να το δω να γίνεται licensed και στην Αμερική) και το σενάριο το έχει επιμεληθεί ο NisiOisin που είναι υπεύθυνος για άλλα δυο διάσημα light novels, το Death Note: Another Note (spin-off του Death Note) και το xxxHOLiC: AnotherHOLiC (spin-off του xxxHolic).

Iδού η υπόθεση της σειράς όπως περιγράφεται στο AniDB.net ( http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=6613 ):

Παράθεση:
The legendary swordsmith Shikizaki Kiki made 1000 swords in his career. The more swords a state had, the greater success they had in the wars. When the Shogun emerged victorious, he collected 988 of the swords...but those were just practice.

The final twelve swords were the pinnacle of his career. Each of them has powers so extraordinary, one man could defeat small armies.

Shogunate strategist Togame has been ordered to recover them. She first hired a ninja...but the worth of the swords is so great the entire ninja clan defected the moment they recovered one. Then she hired a swordsman...but he kept the sword for himself.

Her last hope is Shichika, the seventh and last practitioner of the Kyotoryuu -- No Sword School. He and his sister live on an island cut off from civilization -- they have no need for money. His sword school does not use swords -- he would not want the swords for himself.

So why should he help her?

"Because you will fall in love with me."


Mια σειρά που αξίζετε να τις ρίξετε μια ματιά. Προσωπικά έχω δει τα πρώτα τρία επεισόδια που μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά θα περιμένω να ολοκληρωθεί για να δω την υπόλοιπη σειρά ξαναβλέποντάς το από το πρώτο επεισόδιο. Βλέπετε, βγαίνει ένα επεισόδιο τον μήνα και η σειρά θα ολοκληρωθεί στα 12 επεισόδια (μέχρι τώρα έχουν βγει Cool.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vetus στις Τρι Δεκ 21, 2010 1:06 am, 1 φορά
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Monkey D Luffy
Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 10, 2010 10:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
VIP .::. Podcaster
Mugiwara Kaizoku

Συμμετέχει από: 27 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 1745 Τόπος: Πισω στην Ελλαδα....I wanna go to Tokyo agaiiiiiin!!! Τώρα Βλέπω: το site του topatzi!
Στο 2ο και 3ο Ova καταντα ολιγον βαρετο αλλα απο τα επομενα στρωνει για τα καλα.
Btw Maniwa Corps=Κομπαρσοι Of The Year.Seriously ομως Razz

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vazelos
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 11, 2010 12:33 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 10 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 64 Τόπος: Πατρα
isws einai upotimimeno giati o titlos moiazei me to bakemonogatari pou einai pio vareto apo saligari sto toixo.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 14, 2010 4:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
vazelos έγραψε:
isws einai upotimimeno giati o titlos moiazei me to bakemonogatari...

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Monkey D Luffy
Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 14, 2010 7:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
VIP .::. Podcaster
Mugiwara Kaizoku

Συμμετέχει από: 27 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 1745 Τόπος: Πισω στην Ελλαδα....I wanna go to Tokyo agaiiiiiin!!! Τώρα Βλέπω: το site του topatzi!
Vetus έγραψε:
vazelos έγραψε:
isws einai upotimimeno giati o titlos moiazei me to bakemonogatari...

Couldn't agree more...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vazelos
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 16, 2010 10:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: oBSeRVeR :: :: oBSeRVeR ::

Συμμετέχει από: 10 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 64 Τόπος: Πατρα
Monkey D Luffy έγραψε:
Vetus έγραψε:
vazelos έγραψε:
isws einai upotimimeno giati o titlos moiazei me to bakemonogatari...

Couldn't agree more...


kala re paidia mi varate mia vlakeia eipame!
enoousa telos pantwn oti einai apo tous dimiourgous tou bakemonogatari pou eixa kanei to lathos na to ksekinisw kapote.i alitheia einai oti otan eida to katanagatari sto anidb mou fanike endiaferon alla de to xw arxisei gia ton parapanw logo

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GT4md
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 23, 2010 1:10 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 18 Ιούλ 07 Δημοσιεύσεις: 2525 Τώρα Βλέπω: OnePiece, Urusei Yatsura, Bleach, Dream Eater Merry
Εχω δει μεχρι το 4. Η αδελφη του πρωταγωνιστή ειναι τέλεια. Δυο μηνες μείνανε για να ολοκληρωθεί.

_________________

I'm Everything and Nothing. The Reality Refuse my Existence. I am a DRAGON
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 21, 2010 1:12 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Mιας και πρόσφατα ολοκληρώθηκε επιτέλους η σειρά είπα να την συνεχίσω. Οκ, είχα ήδη τις καλύτερες εντυπώσεις όταν το ξεκίνησα αλλά με το 4ο επεισόδιο έμεινα κυριολεκτικά μ*λάκας. Όσοι το 'χετε δει ξέρετε τι εννοώ, να μην κάνω και spoilers. Eίχες δίκιο τελικά για το 4ο επεισόδιο, Monkey D.Luffy. Wink Kαι σημείωση:
Spoiler:
Δεν ήταν οι Maniwa Corps κομπάρσοι. Απλά μπροστά σ' ένα τέτοιο αντίπαλο που είχαν στο 4ο επεισόδιο ήταν ένα τίποτα. Razz


GT4md έγραψε:
Εχω δει μεχρι το 4. Η αδελφη του πρωταγωνιστή ειναι τέλεια.

Spoiler:
Τώρα πλέον ξέρω το γιατί. Cool
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 21, 2010 1:21 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Η σειρά ολοκληρώθηκε και την είδα όλη. Έχει και ιστορικά στοιχεία, λόγω των κατατοπίων, συμπεριλαμβανομένου και στο νησί όπου αναμετρήθηκαν ο Musashi και ο Kojiro.

Όσοι ξέρουν τι θα πει Kenpo, τότε θα το λατρέψουν αυτό. Αν έχετε δει το Shura No Toki, το οποίο είναι παρόμοιο του, τότε θα καταλάβετε μία σχεδόν ίδια πλοκή.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
noname
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 15, 2011 10:34 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
well δεν θα κάνω κάνα σχόλιο πάνω στο πόσο γαμάτο ήταν το Bakemonogatari και θα προχωρήσω στο Katanagatari (πολύ tari tari nagatari nogatari gatari gatari tari tari XDDDD )

βασικά το λάτρεψα το artwork και τούς χαρακτήρες, με απογοητεύουν λίγο οι σκηνές μάχης τις περίμενα πολύ πιο καλοδουλεμένες με καθαρές λεπτομερής κινίνης και τέλος τα 40 λεπτά επεισόδια ήταν κάπως κουραστικά. Ακόμα δεν το τελείωσα οπότε δεν σχολιάζω την ιστορία αλλά όντος ποίο κομπάρσους ninja από το Maniwa Corp δεν έχω ξαναδεί χειρότεροι και από τούς αναλώσιμους ninja του Basilisk

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 5:08 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Επιτελους καθομαι και βλεπω ενα καλο Anime! Τελευτεο κερο ειχα αρχισει να απογοητευομαι πιστεβοντας οτι πια βιενουν μονο βλακιες, μα αυτο ειναι ενα αριστουργιμα!

Βλεπω ενα επισοδιο την μερα (ειναι 50λεπτα) και εχω εντιποσιαστει!

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pegasus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 5:18 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 09 Δημοσιεύσεις: 113 Τόπος: Athinaz Τώρα Βλέπω: Skip Beat
Na rwtisw... exoun oloklirw8ei oi seires oi akoma on going?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Kite
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 5:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Pegasus έγραψε:
Na rwtisw... exoun oloklirw8ei oi seires oi akoma on going?
http://www.bakabt.com/158378-katanagatari-720p-coalgirls.html

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Pegasus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 5:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 09 Δημοσιεύσεις: 113 Τόπος: Athinaz Τώρα Βλέπω: Skip Beat
Very Happy Ekei akrivos eimoun hahahahaha
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pegasus
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 10, 2011 5:27 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 22 Ιούλ 09 Δημοσιεύσεις: 113 Τόπος: Athinaz Τώρα Βλέπω: Skip Beat
Einai kai kala dipla ta epeisodia?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης