Το ξέρατε ότι arigatou σημαίνει ευχαριστώ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Fan-Subbing    Μεταφράσεις anime και ταινιών από τον Sutera-san.
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 9:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Εδώ θα δημοσιεύω τις μεταφράσεις μου και θα τις διαθέτω για κατέβασμα. Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κατεβάζετε το αρχείο υπότιτλων και να το τοποθετείτε στον ίδιο φάκελο που βρίσκεται το anime (ή η ταινία).

Σημείωση: Για να εμφανιστούν οι υπότιτλοι, πρέπει τo αρχείο υπότιτλων να έχει την ίδια ακριβώς ονομασία με το αρχείο video.
Αν δεν έχει απλά μετονομάστε το.

Είναι για προσωπική μου χρήση και πολύ θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.
Σας εύχομαι καλή τηλεθέαση! Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sutera wo aishiteru στις Δευ Δεκ 14, 2009 1:23 am, 6 φορές συνολικά

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vagelio
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 10:17 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
bishie hunter
:: AP Editor ::
bishie hunter<br>:: AP Editor ::

Συμμετέχει από: 28 Ιούν 08 Δημοσιεύσεις: 1090 Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης/ Αθήνα
Ωωω.... σε ευχαριστω (και οχι μονο εγω) που μοιραζεσαι τα subs σου μαζι μας Very Happy . Και μπραβο στην υπομονη σου που καθεσαι και τα μετραφραζεις, το λεω αυτο γιατι εχω λιγη εμπειρια στον συγκεκριμενο τομεα. Εκατσα και εφτιαξα υποτιτλους για το 9ο επεισοδιο του soule eater. Ηταν η πιο οδυνηρη εμπειρια της ζωης μου Crying or Very sad
Και παλι μπραβο σου Smile

_________________
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.
Η anime gallery μου στο deviantArt: www.nidoqueen4ever.deviantart.com
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 10:24 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
Sutera wo aishiteru@ exeis kapoia anime sto mualo sou(gia arxh)?
anyway good luck! Very Happy

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 10:36 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Θα ασχοληθώ κυρίως με romance και γενικά με τα πάντα εκτός από fantasy. Δε μπορώ τα ψεύτικα. Μ'αρέσουν τα ρεαλιστικά. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (Π.χ.: Death Note).

Διόρθωση: Δεν γνώριζα ότι το Byousoku 5 Centimeter έχει ήδη μεταφραστεί από την animeclipse. Τσάμπα κόπος. Πάμε γι΄άλλα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sutera wo aishiteru στις Τετ Ιούλ 15, 2009 3:50 pm, 4 φορές συνολικά

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:07 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Kalo kouragio Smile

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 14, 2009 11:32 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
ευχαριστω και απο εμενα.

βεβαια το ιδανικοτερο θα ηταν το timing να προσαρμοζοταν απευθειας στο αμερικανικο ή ιαπωνικό DVD, ώστε να μπορούμε να ενσωματόσουμε το stream των υποτιτλων στο δικό μας DVD, όπως τα bootleg και οχι από αρχειο AVI.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Napster
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:03 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Γκουντ Λακ
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 12:22 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Ελά φίλος καλώς όρισες στο χωρό του Fansub... Καλή αρχή!!

Ελπίζω να βρεις δυναμη και χρόνο γιατι είναι πολύ χρονοβόρα δουλειά και απαιτεί και πολλα πράγματα, άλλα αν το κάνεις κέφι και με μεράκι θα γίνει καλό

Ευχαριστούμε για την αυτήν την κίνηση όπως και να έχει καλή επιτυχία

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 1:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Μην ανησυχείτε παιδιά, όλα θα γίνουν.

@Darcia
Κι εγώ μπορώ να τα ενσωματώσω στα videos απ'ευθείας. Έχω το κατάλληλο software και τις απαιτούμενες γνώσεις, αλλά θα ξέφευγα μετά εκτός νομιμότητας, οπότε όπως καταλαβαίνεις, για να μη μου κλείσουν το thread οι διαχειριστές, πολύ απλά δεν το κάνω. Very Happy
Μπορείτε όμως μετά εσείς για προσωπική σας χρήση, να το ενσωματώσετε στο video με το κατάλληλο software και μετά είναι όλα όπως τα θέλετε. Μέχρι και DVD μπορείτε να το κάνετε με το κατάλληλο λογισμικό... Very Happy

Σημείωση: Δεν χρησιμοποιώ μόνο AVI αρχεία, μάλιστα συνήθως χρησιμοποιώ MKV που είναι πιο βολικά από όλες τις απόψεις... Όσο για το timing θα είναι σωστό, μη στενοχωριέσαι!

Ευχαριστώ για τη θερμή σας υποστήριξη. Θα φροντίσω να φανώ αντάξιος των προσδοκιών σας!

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vazelos3
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 10:00 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.DRuNK :: :: ANiME.DRuNK ::

Συμμετέχει από: 07 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 467 Τόπος: Athens/Patra Τώρα Βλέπω: One piece, Fairy tail, Beelzebub, ao no excorsist k.a...
i metafrasi sou tha einai apeutheias apo Iaponika i meso agglikwn subs?rotao gt an einai apo agglika mporo na se voithiso sto translation part an thes.

_________________


SPIN ON!

One Piece spoiler!!
Spoiler:


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
sasuke-kun
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 10:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 03 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 1509 Τόπος: A8hna - 8es/nikh Τώρα Βλέπω: hunter x hunter\Haikyuu\fairy tail\magi\Naruto\Kuroko no Basuke\one piece\\etc
an einai apo agglika prepi na brhs polu kala subs alla kai pali dn 8a einai to idio me ta subs pou einai apeu8ias apo ta iaponika

_________________


http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4dcba93d42aff295124084
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 15, 2009 11:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Να σας απογοητεύσω παιδιά, αλλά τα ιαπωνικά μου δεν είναι σε τέτοιο επίπεδο ακόμα ώστε να μεταφράζω απ'ευθείας από ιαπωνικά σε ελληνικά. Μπορεί να κάνω μαθήματα και να σκοπεύω σε δίπλωμα JLPT 4, αλλά..λυπάμαι. Wink
Προς το παρόν μεταφράζω από αγγλικά σε ελληνικά γιατί ξέρω σχεδόν άριστα αγγλικά.

@sasuke-kun
Η μετάφραση από ιαπωνικά σε αγγλικά πάντα χάνει λίγο.
Η μετάφραση από αγγλικά σε ελληνικά όμως δε χάνει καθόλου.
Οπότε πίστεψέ με, οι υπότιτλοι θα μεταφραστούν στο ακέραιο.
Όσο να'ναι, είναι πιό ξεκούραστα στα ελληνικά.
Έχω τον τρόπο μου να αφαιρώ από έγκυρες πηγές τους ενσωματωμένους υπότιτλους (που είναι ό,τι καλύτερο) και να τους μεταφράζω. Δεν θα αναφερθώ ονομαστικά στις πηγές.

Τέλος πάντων, εγώ βασικά τα μεταφράζω για να κάνω τη γυναίκα μου να βλέπει anime και μετά σκέφτηκα να τα μοιραστώ και μαζί σας. Οπότε κάντε όπως νομίζετε εσείς ότι μπορείτε να παρακολουθήσετε πιο εύκολα. Αν τα αγγλικά σας βολεύουν περισσότερο τότε εντάξει. Εγώ διευκολύνομαι πολύ περισσότερο με τα ελληνικά για να καταλάβω το νόημα της κάθε ταινίας.
Βασικά μόνο ιαπωνικά και ελληνικά με ενδιαφέρουν από υπότιτλους. Αλλά θα αργήσω τέτοιες μεταφράσεις...Razz

@vazelos3
Σε ευχαριστώ πολύ. Αν τυχόν κολλήσω πουθενά θα σου στείλω pm. Στα ιαπωνικά όμως σε χρειάζομαι! Very Happy

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Napster
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 2:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Μονος σου κανεις την μεταφραση???
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sutera wo aishiteru
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 16, 2009 5:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 18 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 244 Τόπος: 19ο σύννεφο δεξιά... Τώρα Βλέπω: Να καταπατούν το περιβάλλον ασύστολα...
Napster έγραψε:
Μονος σου κανεις την μεταφραση???


Ναι.

_________________
Η ψυχή είναι μόνο αυτή που μετράει πραγματικά...


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Napster
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούλ 17, 2009 1:34 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 17 Ιούλ 08 Δημοσιεύσεις: 583 Τόπος: Θεσσαλονίκη
Λιγο κουραστικο να τα κανεις ολα μονος σου αλλα μπραβο....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης