Το ξέρατε ότι teki σημαίνει εχθρός/αντίπαλος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Cartoon ή Anime?ποία η διαφορά τους?
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 02, 2009 9:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
Πριν λιγο καιρο ειχα κανει ενα θεμα γιατι εψαχνα χελονονιτζακια και διαπιστωσα πως υπαρχει μια "καποια" αντιμετοπιση προς τον τιτλο (tmnt) επειδη ειναι "cartoon" και οχι "anime". Αυτο το εχς δει και γενικα σαν στυλ στο forum και δεν καταλαβαινω το γιατι...

Ενταξει υπαρχουν οι διαφορεσ στην τεχνοτροπια, αλλα αυτο δεν λεει κατι...

Μην ξεχναμε πως τα manga και τα anime ηρθαν στην σημερινη τους μορφη αντιγραφοντας τα αμερικανικα comik και animetion, αν δεν κανω λαθος...

Εγω λοιπον ξεχοριζω τα anime και τα animetion αναλογα με το αν μου αρεσουν ή οχι, και οχι με το τι γραφει η ετικετα παραγωγης τους....

Θα ηθελα την γνωμη σας...


[img][/img][/u]

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 02, 2009 9:51 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: テサロニキ
1) Υπάρχει παρόμοιο θέμα για την διαφορά Cartoon ή anime αν δεν κάνω λάθος.
2) Η διαφορά τους είναι τεράστια στα 2 τους σχέδια. Πολύ εύκολα καταλαβαίνεις ποίο είναι καρα-Ιαπωνικό.

    Από τα Ιαπωνικά που φέρνουν στα credits
    Από τα σχέδια τους. Των Ιαπώνων τα σχέδια είναι καλύτερα από αυτά των φρικτων των Αμερικάνων. Εξαιρούνται κάποια από Marvel και Capcom.


3) Των Χελωνονιντζάκιων έκανα ήδη review και η σειρά όλη είναι cartoon ενώ αυτή που έβαλα review είναι OVA.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 02, 2009 9:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
DjDragon έγραψε:
1) Υπάρχει παρόμοιο θέμα για την διαφορά Cartoon ή anime αν δεν κάνω λάθος.
2) Η διαφορά τους είναι τεράστια στα 2 τους σχέδια. Πολύ εύκολα καταλαβαίνεις ποίο είναι καρα-Ιαπωνικό.

    Από τα Ιαπωνικά που φέρνουν στα credits
    Από τα σχέδια τους. Των Ιαπώνων τα σχέδια είναι καλύτερα από αυτά των φρικτων των Αμερικάνων. Εξαιρούνται κάποια από Marvel και Capcom.


3) Των Χελωνονιντζάκιων έκανα ήδη review και η σειρά όλη είναι cartoon ενώ αυτή που έβαλα review είναι OVA.


Ναι δεν αντιλεγω για τισ αισθητικες διαφορες, αλλα ολοι μας εχουμε δει και εχουμε λατρευσει τιτλους οπως spider-man, thundercats, αστυνομο σαϊνι, κ.α. δεν βλεπω λοιπον τον λογο υποτιμισεις...

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pit-bull
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 02, 2009 9:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 03 Σεπ 05 Δημοσιεύσεις: 571 Τόπος: Volos Τώρα Βλέπω: Variemai na allazw kathe vdomada
Παράθεση:
Εξαιρούνται κάποια από Marvel και Capcom.

Mhpws ennoeis DC? Ok oute egw trelenomai gia amerikanika alla den mporw na pw oti den exoun vgei kai alles poiotikes douleies opws darkness, spawn kai alla. Mallon einai thema protimishs

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kite
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 02, 2009 11:46 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Τα Anime ειναι τοσο διαφορετικα που κατελιξαν να ειναι μια διαφορετικη κατηγορία. Να οι πιο βασικες διαφορες.

1. Τα anime δηνουν τεραστιο βαρως στην αναλογιες και αληθοφανια των ανθρωπων. Παρολαυτα, κανου πισω σε μερικους τομεις, οπως να επιτρεπουν που και που καρτουνιστικες γκριματσες για την εκδιλωση συνεσθιματων, να βαζουν εντονα χρωματα για να σου φτιαχνουν το κεφι, και να βαζουν μεγαλα ματια για να κανουν τον χαρακτιρα να σου περνα περισοτερα συνεσθιματα και να φενετε πιο ζωντανος.
Αποτελεσμα ειναι τα Ιαπονικα Cartoon να ειναι απ'τα λιγα, αν οχι τα μονα, που καταφερνουν να διεγιρουν εναν ανθρωπο σεξουαλικα.

2. Τα anime δεν πρωοριζοντε για παιδια (τουλαχιστον οχι παντα). Καθως οπως οιπα πιο πανω, τα anime μπορουν να αποδοσουν αληθοφανια και συνεσθιματα, οι Ιαπονες τους συμπεριφεροντε σαν μια δευτερη κατιγορια της ευδομης τεχνης και βγαζουν: περιπετιες, δραματα, ροματζα, κομοδιες με οιπονοουμενα, θριλερ και τζοντες, χωρις να λιπουν και τα παιδικα.



Καθως τα anime και τα Manga ειναι τοσο διαφορετικα, εχουν εμεσα καθιεροθει με την Ιαπονεζικη τους ονομασια.
δλδ

Manga συμενει αστιες εικονες, δηλαδη Comix. Αντι να μεταφραζουμε την ονομασια σε "Ιαπονεζικα κομιξ" ή "Japanese Comix", απ'την στιγμη που ειναι τοσο διαδεδομενα, και τοσο διαφορετικα, με τοσες διαφορετικες υποκατιγοριες, τα φοναζοζουμε οπως τα φωναζει κι ο Ιαπονας φυλαθλος... Δηλαδη "Manga", δυνοντας τους μια τελιος διαφορετικη ονομασια απο την δυτικη.

Το ιδιο υσχιει και για την ονομασια anime με την διαφορα οτι αυτη η ονομασια πρωερχετε απο αγγλικη λεξη. Οι Ιαπονες ονομασαν τα Cartoon τους "Animation" (αφου οπως οιπες ξεκινισαν απ'την δυση), για συντομια καθιεροθικε στην Ιαπονια ως anime, και οπως εγινε και με τα manga, καθιεροθικε κι εδω η Ιαπονικη ονομασια παρα το γεγωνος οτι ειναι μια παραλαγη ενως αγγλικου ωρου για τα cartoon.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Thanos
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 12:31 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 85 Τόπος: Greece Τώρα Βλέπω: One Piece,Naruto,Bleach
Όπως γράφτηκε ήδη υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ anime kαι cartoon πράγμα το οποίο δεν σημαίνει πως τα anime δεν είναι cartoon με την αυστηρή πάντα σημασία της λέξης. Από την άλλη η "αντιμετώπιση" που παρατηρείς σε αυτό το site ως προς τα υπόλοιπα cartoon έγκειται στο γεγονός πως το animeplanet δημιουργήθηκε για ανιμε. Δεν μπορείς να μπαίνεις σε ένα site π.χ. για ποδόσφαιρο και να απορείς γιατί σε κάποιους εκεί δεν αρέσει το .., μπάσκετ Confused
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
izo
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 1:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Νομίζω πως κυριότερα διάφερουν μέταξυ τους λόγω νοοτροπίας που βγαίνει στο στυλ γενικότερα

Όπως το ο ευρωπάικος κινηματογράφος από τον αμερικάνικο σινεμά (χωρίς κάποιο να είναι σαφώς καλύτερο) ή η γαλλίκη λογοτέχνια από την αμερικάνική και πάει λέγωντας ή το καράτε από το κικμπόξινγκ

Άλλωστε ας πάρουμε για πάραδειγμα το Batman που εχει γίνει και cartoon και ανιμε.

Είχε βγει παλιότερα θυμάμαι στο αντενα το εβλέπα ήταν της DC παραγωγή συγκλονιστικό cartoon άλλα είχε τεράστιες διαφορές συγκρινόμενο σε στυλ με το anime που βγήκε το 2008

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 2:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
izo έγραψε:
Νομίζω πως κυριότερα διάφερουν μέταξυ τους λόγω νοοτροπίας που βγαίνει στο στυλ γενικότερα

Όπως το ο ευρωπάικος κινηματογράφος από τον αμερικάνικο σινεμά (χωρίς κάποιο να είναι σαφώς καλύτερο) ή η γαλλίκη λογοτέχνια από την αμερικάνική και πάει λέγωντας ή το καράτε από το κικμπόξινγκ

Άλλωστε ας πάρουμε για πάραδειγμα το Batman που εχει γίνει και cartoon και ανιμε.

Είχε βγει παλιότερα θυμάμαι στο αντενα το εβλέπα ήταν της DC παραγωγή συγκλονιστικό cartoon άλλα είχε τεράστιες διαφορές συγκρινόμενο σε στυλ με το anime που βγήκε το 2008


Ωπ!τι μου θυμησες τωρα...

Θυμαμαι που το εβλεπα φανατικα αυτο το cartoon!

Aν εχεις καποιο link για επεισοδια ετπροσδεκτο....

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 7:38 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
izo έγραψε:
Είχε βγει παλιότερα θυμάμαι στο αντενα το εβλέπα ήταν της DC παραγωγή συγκλονιστικό cartoon άλλα είχε τεράστιες διαφορές συγκρινόμενο σε στυλ με το anime που βγήκε το 2008

Θυμάμαι ο pit-bull μου είχε δείξει ένα anime από τον δημιουργό της cartoon σειράς Batman που αναφέρεις, izo. pit-bull, μου θυμίζεις ποιά σειρά είναι αυτή; Embarassed
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pit-bull
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 7:56 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 03 Σεπ 05 Δημοσιεύσεις: 571 Τόπος: Volos Τώρα Βλέπω: Variemai na allazw kathe vdomada
Oi idioi pou kanan to cartoon pou edeixne o antena kanan kai to Big O.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Kite
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 03, 2009 10:22 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 13 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 2625 Τόπος: Θεσσαλονικη Τώρα Βλέπω: Echhi anime
Οταν ημουν μικρος τρελενομουν για "Χελονονιντζακια". Πρωσφατα που ετυχε να δω ενα επισοδιο μου φανικαν εντελως ηλιθια. Αυτη ειναι για μενα η διαφορα μεταξι Cartoon και Anime. Στην διση ειναι μια υποκατιγορια της κατιγοριας των παιδικων. Στην ανατολη ειναι ενα νεο ιδος κινιματογραφου που ξανα-εμπεριεχει ολες τις κατιγοριες και υποκατιγοριες του αυθεντικου κυνιματογραφου.

_________________

Person1: "Εγώ είμαι Otaku."
Person2: "Κι εγώ είμαι ο Τάκης..."
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Darcia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 8:40 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 10 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 782 Τόπος: Θεσσαλονίκη, μεγάλη φραπεδομάνα Τώρα Βλέπω: την τύφλα μου
Τα Χελωνονιτζακια (τη σειρα του 80 λεςWink, οπως και πολλες αλλες γνωστες σειρες που βλεπαμε μικροι, ακομα και σειρες της Ντισνευ, κατα ενα μεγαλο μερος το animation ειχε γινει στην Ασια. Και μερικα επεισοδια ειχαν γινει και στην Ιαπωνια. Τωρα βεβαια γινονται κυριως στην Κορεα.

Παρολο που ειναι καρτουν οι ανιματερ τοτε ηταν οι ιδιοι που συμμετειχαν και σε σειρες anime. Και αν μελετησεις τα επεισοδια προσεκτικοτερα (αυτο βεβαια ειναι μονο για ανιματερ) θα διακρινεις την τεχνοτροπια των Ιαπωνων, παρολο που προκειται για καρτουν. Πχ αλλο το animation απο το TMS για τη σειρα Duck Tales και αλλο απο το Wang Productions. Το TMS ειχε την καλυτερη ποιοτητα σε οτι αφορα το animation.

πχ δες εδω στο 2:28 για τη σειρα Real Ghostbusters. Ο Αμερικανος σκηνοθετης συζητα με τους Ιαπωνες για τη σειρα.

http://www.youtube.com/watch?v=_VdqOrhPdIo

Οποτε ειναι σα να υποτιμας τα anime υποτιμοντας τα καρτουν
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Z.E.D
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 04, 2009 12:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD.SeRiouSLy :: :: HooKeD.SeRiouSLy ::

Συμμετέχει από: 04 Φεβ 09 Δημοσιεύσεις: 169 Τόπος: larissa
Darcia έγραψε:
Τα Χελωνονιτζακια (τη σειρα του 80 λεςWink, οπως και πολλες αλλες γνωστες σειρες που βλεπαμε μικροι, ακομα και σειρες της Ντισνευ, κατα ενα μεγαλο μερος το animation ειχε γινει στην Ασια. Και μερικα επεισοδια ειχαν γινει και στην Ιαπωνια. Τωρα βεβαια γινονται κυριως στην Κορεα.

Παρολο που ειναι καρτουν οι ανιματερ τοτε ηταν οι ιδιοι που συμμετειχαν και σε σειρες anime. Και αν μελετησεις τα επεισοδια προσεκτικοτερα (αυτο βεβαια ειναι μονο για ανιματερ) θα διακρινεις την τεχνοτροπια των Ιαπωνων, παρολο που προκειται για καρτουν. Πχ αλλο το animation απο το TMS για τη σειρα Duck Tales και αλλο απο το Wang Productions. Το TMS ειχε την καλυτερη ποιοτητα σε οτι αφορα το animation.

πχ δες εδω στο 2:28 για τη σειρα Real Ghostbusters. Ο Αμερικανος σκηνοθετης συζητα με τους Ιαπωνες για τη σειρα.

http://www.youtube.com/watch?v=_VdqOrhPdIo

Οποτε ειναι σα να υποτιμας τα anime υποτιμοντας τα καρτουν


Συμφωνω απολυτα μαζι σου...εκει θελω να καταλιξω οτι υπαρχουν καλα και ασχημα cartoon και anime, και οχι μονο καλα anime και μονο κακα cartoon!

_________________
Έτσι που λέτε φιλαράκια μου!
MONSTERS
HISTORY MAKERS-1-

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης