Το ξέρατε ότι musume σημαίνει κόρη;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Sneak Peaks    Strike Witches
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 10, 2009 9:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou


Spoiler:
The year is 1939 - it was then that the Neuroi appeared. Nobody knows where they came from or what their ultimate agenda is, but the fact remains that their attacks drove people out of their towns and cities. In order to take arms against them, humanity develops a new anti-Neuroi weapon called the "Striker Unit." Using the power of magic to fight against the monsters, this new device enhances and amplifies the power of female magic-wielders. To use this device, young witches from all over the world have been brought together to form an elite task force unit called the 501st Joint Fighter Wing, commonly known as the "Strike Witches."

Το Strike Witches αποτελεί μια από τις πιο αλλοπρόσαλλες και ταυτόχρονα αποκαρδιωτικές προσπάθειες για άρμεγμα των NEET παγκοσμίως. Και φυσικά, δεν θα μπορούσε να υπάρξει πιο κατάλληλη εταιρία για αυτήν την αποστολή, από το αγαπητό μας studio GONZO. Να προειδοποιήσω εδώ, πως αν δεν είστε οπαδός του ecchi genre (φανατικός οπαδός του ecchi genre) καλύτερα να κλείσετε το tab με αυτό το review...και να μην επιστρέψετε ποτέ.

Τον μπούλο λέμε!!!11one

Γκουχ...ok, όσοι τώρα έμειναν καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Είστε ανώμαλοι. Δεχτείτε το. Αλλά δεν φτάνει όμως μόνο αυτό για να δείτε αυτή την σειρά. Θα πρέπει να είστε και ανεγκέφαλοι. Δεχτείτε το επίσης. Την στιγμή που είστε λοιπόν ανώμαλοι και ανεγκέφαλοι, δεν μπορείτε καν να διαβάσετε αυτό το review. Ήδη κοιτάτε τις εικόνες, και χεσμένο με έχετε, σας βλέπω. Καλώς. Ως μόνη παρηγοριά έχω το γεγονός πως μπορεί να το κατεβάσετε και να το δείτε τελικά. Εγώ μια φορά, προειδοποίησα...



Φαντάζομαι περίπου πως θα ήταν το συμβούλιο για την έγκριση της σειράς...

- Πρόεδρε έχουμε ένα καλό σχέδιο για μια σειρά που θα κάνει θραύση!..
-Ωχ...μην μου πείτε πως πάλι από το μυαλό σας την βγάλατε την υπόθεση;..
-Όχι, χειρότερα. Πολύ χειρότερα. Αυτή την φορά λέμε να συνδυάσουμε μια σειρά από νουβέλες με SciFi προσανατολισμό με τα σχέδια ενός ζουρλομανδύα που πουλάει φιγούρες με γκόμενες ντυμένες τανκ, φρεγάτες, ελικόπτερα κτλ.
-Χμμ...ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ μου ακούγεται...κιλότες έχουμε;
-Αφού το ξέρεις αφεντικό πως αυτός είναι ο σκοπός. Η θύελλα της δαντέλας θα γίνει!!
-Με ψήνετε, με ψήνετε.
-Το ξέρουμε, το ξέρουμε.
-Για πείτε μου λίγο και την υπόθεση ρε παιδιά...
-Αμέσως. Το βασικό concept είναι: 11 pantless WW2 multinational half-mecha juvenile witch furries save the planet from Nazi Germany...
-.... .....
-Κάτσε ρε αφεντικό, που πας;
-Καλά ρε με δουλεύετε; Σας το έχω πει χιλιάδες φορές πως ΜΑΣ ΛΟΓΟΚΡΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΝΑΖΙ. Δεν μπορούμε να το κάνουμε. Και είναι και τόσο καλή ιδέα γαμώτο! Τ_Τ
-Μισό λεπτό, μισό λεπτό. Αν αλλάζαμε πρόεδρε τους ναζί;
-Με τι να τους αλλάξεις ρε μπουμπούνα; Στον Β' ΠΠ δεν μου είπατε πως είναι η σειρά;
-Στα παπάρια μας boss, το ξέρεις καλά πως ότι θέλουμε κάνουμε με το script, αφού έχουμε αγοράσει τα δικαιώματα ήδη. Ας τους κάνουμε ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ που επιτίθενται στην γη!
-....ΦΟΒΕΡΗ ΙΔΕΑ!!
-εχμ....ναι;
-Βάλτε το μπρος αμέσως. Πρώτα ένα OVA να πάρουμε τον αφρό, και μετά μια half season σειρά.
-Έγινε boss, ξεκινάμε αμέσως.
-Α, και που 'στε ζωντόβολα!...τα βρακιά μην ξεχάσετε ρε...
-Μην φοβάσαι boss. Θύελλα είπαμε...

Και εγένετο Strike Witches!..sort of.

H συγκεκριμένη σειρά προκύπτει από την μίξη μιας σειράς από νουβέλες του Noboru Yamaguchi με τον άρχοντα των Mecha Musume (mecha gals) Humikane Shimada και μέσω της τεχνικής υποστήριξη του GONZO βεβαίως βεβαίως. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Shimada αποπειράται κάτι τέτοιο, μιας και μας έχει δώσει σε λίγο διαφορετικό σκηνικό τα ίδια περίπου πράγματα, με το OVA και σειρά Sky Girls. Αυτό που αλλάζει αυτή την φορά δεν είναι παρά το production studio, με το GONZO να προσπαθεί με νύχια και με δόντια να διαφυλάξει την φήμη και την υπόληψή του. Την φήμη, that is, του ότι είναι ικανό να καταστρέψει την υπόθεση σε κάθε σχεδόν anime που παράγει...

Ευτυχώς ή δυστυχώς (εξαρτάται από το αν είστε παιδόφιλος) τα καταφέρνει και εδώ...



Το Strike Witches είναι μια από τις σειρές που δείχνουν σε όλο τους το μεγαλείο την συνεχή πτώση της ποιότητας στο japanimation, και το δείχνει μάλιστα με πολύ θεαματικό τρόπο. Σχεδιασμένη για να βγάλει λεφτά στην εταιρία και να πουλήσει φιγούρες και ολόσωμα μαξιλάρια, αυτή η σειρά αφαιρεί όποιο έστω και ψήγμα σοβαρότητας υπάρχει από το αρχικό περιεχόμενο στο οποίο βασίζεται και το αντικαθιστά με ένα τσουβάλι fanservice, που σε μερικά σημεία στο DVD version του έργου φτάνει στα όρια της πορνογραφίας.

Αυτό όμως δεν είναι το ανησυχητικό της υπόθεσης, το θέμα είναι πως το Strike Witches έγινε μια μεγάλη εισπρακτική επιτυχία για την εταιρία. Σε χαλεπούς καιρούς για την βιομηχανία, και με τον κύκλο εργασιών του studio να συρρικνώνεται (καρατόμηση των project από 8 σε 4 ανά έτος, αλλαγή ηγεσίας και χρηματοδότησης), το Strike Witches πουλάει τα κέρατά του, τόσο σε DVD (που εκεί το GONZO εκμεταλλεύεται την υποχρεωτική λογοκρισία σκηνών της Ιαπωνικής τηλεόρασης) όσο και σε συμπληρωματικά προϊόντα. Ταυτόχρονα βοηθάει και το παρεμπόριο, με πλήθος από fanart και doujinshi πορνογραφικού κυρίως περιεχομένου που ανεβάζει τις μετοχές του franchise μέσα στο πολυπόθητο (για το πορτοφόλι του) otaku market. Το αποτέλεσμα των παραπάνω είναι πως μάλλον θα δούμε και άλλες αντίστοιχες δουλειές συχνότερα στο μέλλον, κάτι που θα συνεχίσει να ρίχνει την ποιότητα στις νέες παραγωγές, και να στέλνει στον κουβά πολύ καλά projects καθαρά λόγω του χαμηλού marketability τους. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που επέλεξα να γράψω αυτό το review, για να προειδοποιήσω για τα χειρότερα που έρχονται. Brace for impact...



Μιλώντας για την ίδια την σειρά τώρα, not everything is bad. Το budget είναι μεγάλο για ακόμα μια φορά, και το animation βρίσκεται στα καλά επίπεδα που διατηρεί το GONZO όποτε ρίχνει λεφτά στο πρόβλημα. Μεγάλου ατού της σειράς ο ήχος, που τόσο με τα χαζοχαρούμενα OP και ED όσο και την ορχηστρική background music φτιάχνει ένα πολύ καλό σύνολο. Είχα από τον καιρό του last exile να ακούσω τόσο καλή ηχητική επένδυση από το GONZO (NO, afro samurai is just shit), μπράβο τους.

Επίσης πολύ ενδιαφέροντα είναι τα character designs, όσο και γενικά το artwork της σειράς. Ο Shimada δεν είναι κανένας τυχαίος εξάλλου, δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο. Το γεγονός πως όλες οι πρωταγωνίστριες για κάποιο περίεργο λόγο ξέχασαν τα κατωφόρια τους σπίτι πριν βγουν έξω είναι τουλάχιστον εκνευριστικό, αλλά το σύνολο μπορώ να πω πως είναι άκρως εντυπωσιακό, και - σε συνδυασμό με τα mechanical designs - αρκετά πρωτότυπο, με κάθε μια από τις πρωταγωνίστριες να έχει τον δικό της τύπο, που τονίζει τόσο την εθνικότητα όσο και τα κλισέ που εκπροσωπεί. Γενικά μιλώντας, η σειρά φωνάζει "eyecandy" από χιλιόμετρα, αν και η προσέγγιση είναι αρκετά μονόπαντη στο ecchi στοιχείο της.



Και περνάμε στα αναμενόμενα σιχτίρια τώρα.

Όταν αγαπητέ μου σεναριογράφε προσπαθείς ταυτόχρονα να ικανοποιήσεις τα ecchi-lolicon-scifi-drama-action-war-magic-gunslinger-mecha-pantsu-shoujo ai-angst-juujin-military genres, είναι δεδομένο το ότι θα αποτύχεις οικτρά. Δεν χρειάζεται να είσαι η Αγκαθα Κρίστυ για να το καταλάβεις αυτό.

Όταν προσπαθείς να φτιάξεις ένα υπόβαθρο για να σε πάρει στα σοβαρά ο θεατής, και μετά πετάς μέσα 24563673567 pantsu shots από το πουθενά, τι περιμένεις αυτός να σκεφτεί; τους εξωγήινους που μακελέυουν την γή, ή το 14χρονο (not really, μοιάζει με 11χρονο) που τουρλώνει τον κώλο στο λυκόφως;

Αγαπητέ μου scripter, oταν θέλεις να κρατήσεις την εξιστόρηση μέσα στα πλαίσια μιας quarter horse σειράς, τότε συμπτύσσεις γραμμικά το pacing μέσα στα επεισόδια, για να έχει ο θεατής αίσθηση της συνέχειας. Δεν αφιερώνεις 10 επεισόδια σε character (βλ. boobie) development του κώλου, και στο 11ο αποφασίζεις να προχωρήσεις το plot που τελειώνει στο 12ο. Είσαι να σε κλαίνε οι ρέγγες μετά.

Ρε σκηνοθέτα, νταξ, πρώτη σου δουλειά είναι σαν series director, αλλά μας άλλαξες τα φώτα. Μέχρι να πάρεις απόφαση τι στυλ λήψης ήθελες να δώσεις, φτάσαμε στο τέλος. Για να μην αναφερθώ στα Lara Croft shots...

11 lolicon μισόγυμνες furry μάγισσες που φοράνε γαλότσες με έλικες, κουβαλάνε bren MG47 και bofors και η καθεμία έχει το όνομα πιλότου του B'ΠΠ, επιτίθενται το 1942-44 ενάντια στους εξωγήινους για να σώσουν την Ευρώπη από την σκλαβιά. Need I say more; Τι σκατά πίνετε, και κυρίως, γιατί νομίζετε πως θέλουμε να το πιούμε και εμείς; ΓΙΑΤΙ ΡΕ;



Το ξεχείλωσα, gomen. Ηθικό δίδαγμα του ζητήματος είναι πως δεν φτάνει η τεχνική επιμέλεια, ούτε ακόμα και το πρωτότυπο concept (γιατί πρωτότυπο είναι στα novels) για να φτιάξεις κάτι της προκοπής. Αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις σεναριακά, και κυρίως, να αμβλύνεις τα εξωφρενικά στοιχεία που αναμειγνύεις ένας θεός ξέρει γιατί, είναι φυσικό και επόμενο να αποτύχεις οικτρά στο να δώσεις ένα σύνολο με έστω την στοιχειώδη συνοχή και ποιότητα.

Αυτό που δεν ήταν φυσικό, ούτε και επόμενο όμως, είναι το να χεστείς στο τάληρο για τους παραπάνω ακριβώς λόγους. GONZO, you even fail at failing...

Tου δίνουμε 11 από 38 αλλαξιές παντελόνια και φούστες, καθώς φαίνεται πως είναι όλοι φτωχαδάκια εκεί πέρα και δεν έχουν να βάλουν. Ασταδιάλα...

Εννοείται πως δεν προτείνεται με τίποτα, εκτός αν είστε όπως είπαμε φανατικοί ero senin...και πάλι παίζεται, είναι απλά έλεος το anime...για τους ριψοκίνδυνους τύπους, τσιμπάτε από lolipowaa. YHBW.

Καλύτερα πάντως δείτε τα παρακάτω, το ίδιο σκατά αποτέλεσμα θα έχετε και γλιτώνετε και 4 ώρες...




_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
noname
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
XD XD XD XD XD

Συμμετέχει από: 31 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 2829 Τόπος: Αθήνα - θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: OMG!!! πώς βρέθηκε αυτό εκει ?
Δεν ξέρω τη προσδοκούσες με αυτή την παρουσίαση. Πάντως εμένα μου δημιούργησε μια τεράστια ανάγκη να δω Gundam (ναι το πρώτο βίντεο φταίει ) και έχω την υποψία πώς δεν ήταν αυτός ο στόχος την παρουσίασης XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDd

_________________
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 1:42 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Ως ένα σημείο ξεράθηκα στα γέλια με την γραφική περιγραφή σου (κυρίως στο συμβούλιο της έγκρισης). Αλλά μετά έδωσες υπερβολική βάση στο όλο θάψιμο. ΟΚ, το ξέρουμε ότι η σειρά δεν στοχεύει σ' αυτούς που γυρεύουν ποιότητα, άλλωστε κάνει μπαμ από χιλιόμετρα. Επίσης, δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που οι ιάπωνες παραγωγοί έχουν μια πολύ καλή συνταγή στα χέρια τους που δεν ξέρουν να την εκτελέσουν σωστά (κυρίως η Gonzo ως γνωστόν το 'χει αυτό το πρόβλημα). Αλλά εντάξει, δεν έχει πέσει δα τόσο τρελός μαρασμός στην anime βιομηχανία (το 'χουμε συζυτήσει κι από κοντά αυτό). Otaku anime ανέκαθεν έβγαιναν κι ανέκαθεν έπεφτε μεγάλη βαρύτητα πάνω τους. Απλά, τα τελευταία χρόνια έχουν υπερπολλασιαστεί αριθμητικά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουν να βγαίνουν ποιοτικά anime ή θα βγαίνουν μια στο τόσο (Μadhouse oλέ!). Τα παρουσιάζεις πολύ μελοδραματικά τα πράγματα.

Τώρα όσο αφορά την σειρά. Προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ κι ας ξέρω ότι αντικειμενικά είναι μέτρια. Διότι είμαι fan των Mecha Musume (έχω και μια φιγούρα τους), μ' αρέσει τρελά τοσο το όλο concert και το character design των κοριτσιών κι από θέμα μαχών και fanservice με αποζημιώνει. Φυσικά, οι χαρακτήρες θα μπορούσαν να ήταν πολύ καλύτεροι και να είχε καλύτερη ανάπτυξη η ιστορία (ανάπτυξη; ποιά ανάπτυξη; αστεία πράγματα λέμε τώρα...) αλλά δεν βαριέσαι. Όπως και να 'χει για το eyecandy και μόνο το βλέπω. Αν όμως ακολουθούσε τα χνάρια του Sky Girls από την J.C.Staff που 'χει γίνει πολύ πιο προσεγμένη δουλειά τα πράγματα θα 'ταν καλύτερα. Τι να γίνει. Έχω δει πολύ χειρότερα πράγματα σε τέτοιου είδος anime γι' αυτό δεν παραπονιέμαι (τρανταχτό παράδειγμα το Zero no Tsukaima που η πρώτη season παλεύεται κουτσά-στραβά αλλά από την δεύτερη και μετά είναι για πολλές κλωτσιές).

Εγώ θα 'λεγα ότι η σειρά προτείνεται ανεπιφύλακτα στους ecchi maniacs. Όλοι οι υπόλοιποι ας στρέψουν την προσοχή τους αλλού χώρις δεύτερη σκέψη. Να σημειώσω όμως ότι όσοι επιθυμούν να το κατεβάσουν ν' αποφύγουν το lolipower καθώς εκεί περιέχει την tv version. To όλο ψωμί βρίσκεται στην dvd version (που έχει φτάσει ως τώρα στο 8ο επεισόδιο). Κι όσοι ενδιαφέρεστε για το light novel θα το βρείτε μεταφρασμένο στο παρακάτω link:
http://www.baka-tsuki.net/project/index.php?title=Strike_Witches

ΥΓ: Για κάποιον που μισεί τόσο πολύ το Strike Witches πολύ μελέτη του 'χεις ρίξει (ειδικά με τις εικόνες). Μπας κι είσαι fan των Mecha Musume κι εσύ; Razz
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Dante80
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 8:08 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 11 Φεβ 06 Δημοσιεύσεις: 1052 Τόπος: Ima, Sokoni Iru Boku. Τώρα Βλέπω: Bounen no Xamdou
noname έγραψε:
Δεν ξέρω τη προσδοκούσες με αυτή την παρουσίαση. Πάντως εμένα μου δημιούργησε μια τεράστια ανάγκη να δω Gundam (ναι το πρώτο βίντεο φταίει ) και έχω την υποψία πώς δεν ήταν αυτός ο στόχος την παρουσίασης XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDd

Λάθος υποψίες έχεις, mission accomplished....XD

@ve-san
Δεν υπάρχει κάποιο anime που μισώ man...απλά είπα να ξαναρχίσω τα reviews σιγά σιγά, και αυτό ήταν το τελευταίο που είδα. Very Happy

Όπως γνωρίζεις είμαι και εγώ οπαδός του guilty pleasure, οπότε δεν με απασχόλησε καθόλου αυτό το θέμα. Ο λόγος που τρώει θάψιμο είναι αφενός γιατί είναι μια αντικειμενικά μέτρια σειρά, και αφετέρου γιατί το αποτέλεσμα δεδομένου της συμμετοχής του Shimada αλλά και του budget που εγκρίθηκε θα μπορούσε να είναι πολύ, πολύ καλύτερο. Για τα ειδικότερα στοιχεία, γράφω παραπάνω στο "σιχτίρι" section.

Όσον αφορά τις εικόνες, πάντα προσπαθώ να κάνω καλή δουλειά στο τεχνικό μέρος ενός review ή preview, αν και τις περισσότερες φορές πέφτω στον κουβά (λόγω σχετικής ανικανότητας με photoshop κτλ). Το καλό με το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο είναι πως έχει ένα τόνο συμπληρωματικά προϊόντα, οπότε το να πετύχεις 2-3 καλά scans είναι παιχνιδάκι. Τα υπόλοιπα προέρχονται από grab στον zoomplayer, τυχαία για τα 3 screenshot panels, και είπα να βάλω και τις γκραβούρες που πέταγε το GONZO για τα διαφημιστικά διαλείμματα. Fan των mecha musume δεν θα με έλεγα (αν και μερικές από τις υλοποιήσεις είναι πράγματι πολύ ενδιαφέροντες), αλλά δεν με χαλάνε κιόλας.

Έχε υπόψιν σου πως το lolipower έχει την DVD έκδοση, μέχρι το σημείο που έχει φτάσει το fansubbing. Αντικαθιστά εδώ και καιρό τα κατώτερα σε ποιότητα (και censored) DTV files. Wink

Για το θέμα της βιομηχανίας τέλος, απλά αυτό που βλέπω είναι πως κάθε χρόνο πάμε και χειρότερα. Αυτό είναι προσωπική εκτίμηση, η οποία εξάλλου εδράζεται και στα έργα που θέλω εγώ να δω από το japanimation. Αντικειμενικά μιλώντας υπάρχει ένα σοβαρό market crunch στην Αμερική, που έχει οδηγήσει σε διολίσθηση και στην εγχώρια Ιαπωνική αγορά, και τα αποτελέσματά τις τα βλέπουμε από πέρσι. Βάλε μέσα και την έκπτωση της αξίας των physical media παγκοσμίως, όπως και τα προβλήματα του reverse importation που δεν αφήνουν να γίνει το επόμενο βήμα στην διακίνηση του content και στην εξέλιξη της αγοράς, και το παζλ γίνεται ακόμα δυσκολότερο. Ήδη έχουμε εξελίξεις, και μάλιστα ραγδαίες (για παράδειγμα στο studio GONZO που αναφέρθηκε).

Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, καλό θα είναι να την πιάσουμε κάπου αλλού... Cool

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
sinkazama82
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 10:17 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 26 Απρ 04 Δημοσιεύσεις: 290 Τόπος: salonica
Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη κριτική. Αν κάτι είναι για το ανάθεμα, θάψτο να το αποτελειώσεις. Εκπτώσεις θα κάνουμε τώρα?
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος ICQ Αριθμός
roriconfan
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 12:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: HooKeD :: :: HooKeD ::

Συμμετέχει από: 02 Μάρ 08 Δημοσιεύσεις: 134 Τόπος: Κύμινα Θεσσαλονίκης
Τραγική αλήθεια; Γίναμε πολλοί εμείς οι ανιμετζτίδες.
Στην αρχή, ήταν λίγοι και συγκεκριμένου ύφους οι φλώροι οι οτάκου αλλά πλέον με την εμπορευματοποίηση τα τελευταία χρόνια, κάθε καρυδιάς καρύδι το παίζει θιασωτής του είδους.
Οπότε, η ποικιλία που θέλει πλέον το κοινό όλο και μεγαλώνει. Αναλογικά, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να βγαίνουνε και σειρές που επιθυμεί το σύνολο των αγοραστών. Και ως γνωστών, στην πλεοψηφία τι θέλουνε τόσα και τόσα δεκάδες εκατομμύρια τυχάρπαστοι; Βυζιά και βρακιά θέλουνε κύριοι, ψέματα είναι; Πάρτε λοιπόν fan service, πάρτε ecchi, πάρτε loli.

Αλλά διαφωνώ που λένε ότι η ποιότητα πέφτει. Δε πέφτει, απλά ξανοίγεται σε μήκη και σε πλάτη που πλέον είναι δύσκολο να βρεις κάτι που σου αρέσει. Και είναι και το γεγονός ότι αν έχεις δει σε έναν χρόνο ανιμέ που χρειαστήκανε 5 χρόνια για να γίνουνε, τότε αρχίζουνε όλα να σου δίνουνε την εντύπωση ότι επαναλαμβάνονται. Ιδίως τα παλιά mecha για παράδειγμα, το 90% των τίτλων του 70 και 80 ήταν copy paste το ένα του άλλου.

Οπότε δε πέφτει η ποιότητα. Πέφτει η ωριμότητα καθώς οι εταιρίες ξανοίγονται σε όλο και πιο περίεργα γούστα τώρα με την οικονομική λιτότητα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Thanos
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 4:05 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 13 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 85 Τόπος: Greece Τώρα Βλέπω: One Piece,Naruto,Bleach
Συμφωνώ στο ότι τελευταία βγαίνουν περισσότερες παραγωγές χαμηλότερης "ποιότητας" (κι αυτό υποκειμενικό είναι αλλά τέλος πάντων..) όμως δεν πιστεύω πως θα μείνουμε ποτέ χωρίς πραγματικά ενδιαφέροντες τίτλους. Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 11, 2009 6:02 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Dante80 έγραψε:
Όπως γνωρίζεις είμαι και εγώ οπαδός του guilty pleasure, οπότε δεν με απασχόλησε καθόλου αυτό το θέμα. Ο λόγος που τρώει θάψιμο είναι αφενός γιατί είναι μια αντικειμενικά μέτρια σειρά, και αφετέρου γιατί το αποτέλεσμα δεδομένου της συμμετοχής του Shimada αλλά και του budget που εγκρίθηκε θα μπορούσε να είναι πολύ, πολύ καλύτερο. Για τα ειδικότερα στοιχεία, γράφω παραπάνω στο "σιχτίρι" section.

Αντικειμενικά είναι μέτρια προς χάλια, κανείς δεν διαφωνεί σ' αυτό. Laughing Αλλά αφού όπως επισημάνεις και στο reply έχει πέσει τόσο μεγάλο budget κι ο Shimada είναι μεγάλο όνομα τότε κατανοώ την αγανάκτησή σου. Wink

Για να ξεθυμάνεις άκομα πιο πολύ όμως κι επειδή το review σου έχει ενδιαφέρον καλή ιδέα θα 'ταν να μεταφράσεις το review αυτό και στ' αγγλικά για να το ανεβάσεις στο AniDB.net. Cool
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης