Το ξέρατε ότι mugiwara-boshi σημαίνει ψάθινο Καπέλο;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Γενικές Συζητήσεις    Η νοοτροπία κάνει τον επαγγελματία...
Ellorai
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2008 8:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 14 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Στο Pigeon
Από τη μέρα που ξενίκησα να ασχολούμαι με την "Ψηφιακή Τέχνη" άρχισα να ψάχνω βοηθήματα και να στέλνω mails σε εξαιρετικούς artworkers, έλληνες και ξένους, των οποίων η δουλειά είναι τουλάχιστον μαγική.

Παρατήρησα όμως κάτι το οποίο ειλικρινά με έκανε να "αηδιάσω" τρόπος του λέγειν....

Προσπάθησα να επικοινωνήσω πριν κάτι μήνες με έναν έλληνα καλλιτέχνη αλλά δεν απάντησε ποτέ. Οκ, μπορεί να έχει πολύ δουλειά αλλά με τίποτα δεν έχει περισσότερη δουλειά από τους artworkers των Blizzard και I.L.M.

Όταν έστειλα mail στην ILM, μου είχαν απαντήσει αμέσως σχεδόν και μάλιστα με συμβουλές που με βοήθησαν πολύ στο 3D.

Χτες έστειλα mail σε έναν artworker της Blizzard και το παλικάρι μου έστειλε ένα video με speed painting του Arthas το οποίο έχει αποδειχτεί "Βίβλος".

Επίσης πέρυσι μίλαγα με έναν από την Ινδία ο οποίος έχει δουλέψει στα εφέ της Narnia.

Το κοινό στοιχείο και των 3;; Απίστευτα φιλικοί και δε σνομπάρουν καθόλου. Στην Ελλάδα οι καλιτέχνες την "βλέπουν" ότι είναι κάποιοι σπουδαίοι(αυτό συμβαίνει σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στη τέχνη).

Edit 1:
Παράθεση:
Άλλο παράδειγμα είναι και ο Αντώνης Ρίκα(μέσος της ΑΕΚ). Τον πέτυχα στο Μετρο πριν μήνες και δε περίμενα να είναι τόσο φιλικός. Μιλάγαμε για την ομάδα και την εθνική λες και είμασταν φίλοι χρόνια. Κάτι τέτοιο δεν το έχω συναντήσει σε άλλους διάσημους..... Αλλά μη ξεχνάμε ότι ο Ρίκα έχει "γαλουχηθεί" στις Ακαδημίες της Μασσαλίας... άλλη νοοτροπία εκεί.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kabez
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2008 9:15 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Σίγουρα θα υπάρχουν και -όχι-wanna-be- Έλληνες Καλλιτέχνες που θα είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, μην το κάνουμε και κανόνα.
Πάντως το ότι σαν λαός έχουμε μια κάπως "υπεράνω" νοοτροπία αυτό θα έλεγα ότι ισχύει.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ellorai
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2008 9:21 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 14 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Στο Pigeon
Σίγουρα υπάρχουν... τον συμπατριώτη μας τον ανέφερα σαν παράδειγμα. Δεν εννοούσα και καλά οτι σαν λαός είμαστε σνομπ...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MOUMIA
Δημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 20, 2008 9:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: KNoWeR :: :: KNoWeR ::

Συμμετέχει από: 17 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 91 Τόπος: patra Τώρα Βλέπω: Dragonball,TIN-TIN.Dreik.Power Rangers
Σιγουρα αλλα και αλλα μπορουν να τον κανουν Smile Smile
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 11:32 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Έχω διαβάσει σχετικά άρθρα κατά καιρούς στο περιοδικό "Γραφίστας+Web Design" όπου παλιότεροι του χώρου αρνιόντουσταν να μοιραστούν τις γνώσεις τους με την νέα φουρνιά επειδή έχουν τον φοβό μην προκύψουν καλύτεροι απ' αυτούς και τους φάνε το ψωμί. Ακούγεται ηλίθιο, αλλά είναι γεγονός. Γενικά, αρκετοί έλληνες έχουν την νοοτροπία "Σιγά μην κάθομαι ν' ασχοληθώ με τον κάθε άσχετο που μου στέλνει e-mail για βοήθεια". Συγνώμη, ρε μόρτη, αλλά εσύ δηλαδή πως έμαθες τα μυστικά της τέχνης; Δεν είχες κάποιος να στα διδάξει; Tι την κράτας την γνώση για πάρτη σου, την έχεις κάνει copyright μήπως; Ή μήπως σκοπεύεις να βγάλεις βιβλίο; Laughing
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Smaragdia
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 6:45 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: Angel of Wrath::
::Moderator::<br>:: Angel of Wrath::

Συμμετέχει από: 14 Απρ 08 Δημοσιεύσεις: 641 Τόπος: Peiraus
για αυτο που λες vetus επειδη ειμαι γραφιστρια ξερω τι γινεται. δεν ειναι θεμα αν ειναι δικη του η οχι. στο τομεασ μου ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια. αν μπεις σε αγγελιες και κοιταξεις ολοι ζητανε 2 3 χρονια προυπηρεσια.... κανεις δεν θα παρει καποιον νεοφερμενο γιατι θα παει η δουλεια πισω για καποιο μικρο διαστημα.. ειναι μεγαλο μπλεξιμο... και οσο για αυτο που λες ναι θα πει ο αλλος που ειναι ηδη σε ενα χωρο γιατι να σε μαθω? αφου μετα αμα μου παρεις τη θεση εγω δεν θα βρισκω δουλεια γιατι πλεον θα ειμαι ""αχρηστος"".

_________________
http://smaragdia.deviantart.com
http://www.conceptart.org/forums/showthread.php?p=2169677#post2169677
http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?t=7517&start=0
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ellorai
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 6:49 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 14 Σεπ 07 Δημοσιεύσεις: 739 Τόπος: Στο Pigeon
Και ερχόσαστε στα λόγια μου σχετικά με τη νοοτροπία... στο εξωτερικό στο τομέα της ψηφιακής τέχνης γίνεται πόλεμος!! Κανενός η θέση δεν είναι σίγουρη στις εταιρείες παιχνιδιών, ταινιών κτλ κτλ... Παρ'ολα αυτά όμως τα παλικάρια μοιράζονται τη γνώση τους και "γουστάρουν" να βοηθάνε νέα ταλέντα.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
izo
Δημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 22, 2008 9:26 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.eNGiNe :: :: ANiME.eNGiNe ::

Συμμετέχει από: 14 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 900 Τόπος: Αμφισα
Το οτι οι ξενοι βοηθησαν δειχνει πως εχουν και επιγνωση της δουλειας τους ξερουν ποσο καλη ειναι και δεν εχουν προβλημα ουτε κομπλεξ να την μοιραστουν μηπως και τους παρουν ιδεες ή τους "κλεψουν" επειδη απλοι ειναι καλοι στη δουλεια τους δεν κολλανε σε τετοια.

Ο ελληνας που τωρα ζει σε μια νοοτροπια κατσε να εχω εγω τη δουλεια μου να γινομαι μπεστ αστους αλλους σιγα μην τους βοηθησω στο φιναλε. Κατι τειοιο δειχνει και ελλειψη σεβασμου προς τη δικη του δουλεια η οποια αν ηταν και τοσο καλη οσο πιστευει και ο ιδιος τοσο δυνατος καλλιτεχνης γιατι να μην την μοιρασττει ποιο προβλημα ή "κινδυνο" θα εχει;

_________________


Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Vetus
Δημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 24, 2008 2:13 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
::Black Winged Angel::
::Moderator::<br>::Black Winged Angel::

Συμμετέχει από: 04 Μάϊ 04 Δημοσιεύσεις: 5127
Smaragdia έγραψε:
για αυτο που λες vetus επειδη ειμαι γραφιστρια ξερω τι γινεται. δεν ειναι θεμα αν ειναι δικη του η οχι. στο τομεασ μου ειναι πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια. αν μπεις σε αγγελιες και κοιταξεις ολοι ζητανε 2 3 χρονια προυπηρεσια.... κανεις δεν θα παρει καποιον νεοφερμενο γιατι θα παει η δουλεια πισω για καποιο μικρο διαστημα.. ειναι μεγαλο μπλεξιμο...

I know, I know...κι εγώ γραφιστική σπούδασα που για καιρό έψαχνα να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο αλλά επειδή έτρωγα την μια απόρριψη μετά την άλλη κατέληξα μέσω γνωστού να πιάσω δουλειά ως φύλακας σε αθλητικές εγκαταστάσεις στο δήμο που μένω (είναι η 2η χρονιά που είμαι σ' αυτή τη δουλειά).
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 8:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Κανω revive σε αυτο το thread για να θιξω ενα θεμα..

Δεν ξερω αν συμβαινει μονο στην Ελλαδα αυτο, αλλα ειναι κατι που μου εχει κανει πολυ μεγαλη εντυπωση..

Εψαχνα σε διαφορα φορα και sites να δω προς ποιες τιμες παιζει η αγορα στην γραφιστικη, στο web design και στα συναφη.
Καποτε μαλιστα ηθελα να σχεδιαζα και ιστοσελιδες (απλες..) για να βγαζω κανενα φραγκο παραπανω..

Στα περισσοτερα φορουμς που ρωτησα μονο που δεν με κατασπαραξανε οι "επαγγελματιες" να με φανε επειδη σαν φοιτητης ρωτησα αν 30 ευρω για ενα logo πχ ή μια ιστοσελίδα με 100 ευρά (ΑΠΛΗ! ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΗ, το τονιζω!, υπαρχει συγκεκριμενο κοινο-πελατες-target group για αυτο το θεμα) ειναι αρκετα.,

Ξαναεκανα και αλλη ερευνα και πετυχα σε πολυ γνωστο γραφιστικο ελληνικο επαγγελαμτικο φορα ,εναν 16χρονο πιτσιρικα που εκανε το εγκλημα να ομολογησει πως για να βγαλει εξτρα χαρτζιλικι πουλαει τα logo του για ..10-20 ευρω

Το τι διαλογος συνεχιστηκε δεν περιγραφεται.Το τι χαλαει την πιατσα ειπε ο ενας, το οτι καταστρεφει τις επαγγελματικες δουλειες ειπε ο αλλος,το οτι ειναι απειρος και θα πρεπει να περασουν χρονια για να μαθει τα βασικα του πως λειτουργει η δουλεια του ειπε αλλος(προφανως για να τονωσει το ηθικο του πιτσιρικα)..

πραγματικα....

εχουμε γεμισει με πολλους επαγγελματιες στον χωρο μου φαινεται που δεν δισταζουν να κανουν επιθεση σε παιδακια και να τα κατηγορουνε οτι........ειναι υπευθυνα που υπαρχει κορεσμος σημερα στον τομεα της γραφιστικης.

Που χαθηκε το πνευμα συνεργασιας οεο?
Το να βοηθησεις τον συναδελφο σου?
Το να του τονωσεις το ηθικο και οχι να τον πατησεις κατω την ωρα που το δομει..

Τι να πει κανεις..


Οσο για το θεμα της γνωσης και των "μυστικων" ενα πραγμα θα πω σε οσους ασχολειστε με την δουλεια και ειστε καινουριοι οπως εγω,


πατε τωρα να κατεβασετε οτι video tutorial βρειτε και να λιωσετε στην εξασκηση

Το "Photoshop Top Secret" ειναι χρυσάφι.
Η σελίδα "lynda.com είναι διαμάντι σκαλισμένο πάνω σε ρουμπίνι..

Οι παραπανω 2 σειρες από tutorials περιεχουν πραγματα που αγνοουν ακομα και ατομα που ειναι στον χωρο για χρονια.


Καλούς ανθρώπους να βοηθάνε εκεί έξω δεν νομίζω να βρείτε πολυ εύκολα(σιγουρα θα υπαρχουν δε), μια ειναι η λυση... λισωσιμο στα tutorials και στην εξασκηση.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 9:23 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Το ότι η νοοτροπία του καλλιτέχνη υπάρχει, το υποστηρίζω, επειδή έχω πετύχει εκατοντάδες τέτοιους που την είδαν Dj και μουσικοί παραγωγοί ενώ στην πραγματικότητα πίσω από όλα αυτά είναι άχρηστοι σε αυτά τα θέματα.

Γνώμη μου είναι ότι αν ξέρεις να ψάχνεσαι και καταλαβαίνεις ότι ο άλλος είναι γνώστης πάνω σε τέτοια θέματα τότε ξέρεις ότι ασχολούνται πράγματι με τον τομέα τους.

Έτσι και με τους καλλιτέχνες της κλάσης σου φίλτατέ Ellorai...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fusion
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 9:54 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.BiaTCH :: :: ANiME.BiaTCH ::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 897
διαφορά επαγγελματία και παιδάκια: ο πρώτος έχει portfolio και διασυνδέσεις. οι δεύτεροι τίποτα.

(προφανώς δεν υπάρχει ζήτημα γνώσεων)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kabez
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 10:16 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 12 Νοέ 04 Δημοσιεύσεις: 3238 Τόπος: borderguard
Συμφωνω απολυτα σε αυτο.Προσθεσε επισης και την εμπειρια στον κοσμο της εργασιας.

Αλλα με πιο δικαιωμα να ταπωσει ενας επαγγελματιας ενα παιδακι ή να του τσακισει τα ονειρα για το μελλον κανοντας το να νοιωθει αχρηστο.

_________________
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster.
And when you stare into the abyss the abyss stares back at you"

Friedrich Nietzsche

http://www.animeplanet.gr/425_blue_submarine_no6.html

.



-
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hazuki
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 11:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 06 Ιαν 04 Δημοσιεύσεις: 3211 Τόπος: Αθήνα
Epeidei mallon xero gia poia site milas simfono ki epauxano, o snobismos se olo tou to megalio. Vevaia ta idia ida kai genika se alla polla site pou asholountai px me logistika pou epsahna kapoia themata.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 23, 2009 11:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Hazuki έγραψε:
Epeidei mallon xero gia poia site milas simfono ki epauxano, o snobismos se olo tou to megalio. Vevaia ta idia ida kai genika se alla polla site pou asholountai px me logistika pou epsahna kapoia themata.


Οπότε αναγκάζεσαι να ψάχνεις και μόνος σου. Με λίγη προσπάθεια το καταφέρνεις. Το ότι σε σνομπάρουν, είναι πράγμα από την Κόλαση, και δεν είναι καν καλό.

Οποιαδήποτε βοήθεια να ζητούσες, ευχαρίστως να στην προσφέρουν, αρκεί να ξέρουν τι παίζει και δεν θα ήθελαν να πάθεις τα ίδια, όπως εκείνοι... Αν δεν μπορούν τότε στα κρυφά σε σνομπάρουν... Τα έχω δει βερεσέ αυτά...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης