Το ξέρατε ότι washi σημαίνει Αετός;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Σελίδα 1 από 1
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Asian Movies & TV Shows    Lone Wolf & Cub
Kain
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 2:42 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.oNe :: :: ANiME.oNe ::

Συμμετέχει από: 13 Δεκ 03 Δημοσιεύσεις: 709
Μετά τη δολοφονία της γυναίκας του και την προδοσία του από τους άλλους Σαμουράϊ, ο έκπτωτος πια Σαμουράϊ Itto Ogami περιπλανιέται στην Ιαπωνία μαζί με τον μικρό γιό του, Daigoro. Για να ζήσει, προσφέρει τις υπηρεσίες του ως εκτελεστής, ενώ η φήμη του έχει εξαπλωθεί και είναι γνωστός ως "Lone Wolf with the Kid".

Προχθές είδα την πρώτη ταινία, η οποία μου άρεσε πολύ, χωρίς να είναι όμως και κάτι το σπουδαίο. Είναι βέβαια και κάπως γερασμένη, καθώς γυρίστηκε το 1972, οπότε την έκρινα και ανάλογα. Αυτό όμως που πραγματικά με εντυπωσίασε ήταν οι μάχες. Στην ταινία υπήρχαν ελάχιστες μάχες, με τις περισσότερες να τελειώνουν με μια κίνηση. Αλλά είναι φοβερές. Δεν ξέρω, με εντυπωσίασε το πώς χειρίζονταν το σπαθί, μου θύμισε πολύ διάφορα Anime, και δεν έχω συνηθίσει να το βλέπω αυτό τόσο καθαρά σε ταινία...

Απ'όσο ξέρω υπάρχουν κάπου 8 ταινίες και μια σειρά. Όλα βασισμένα στο αντίστοιχο κλασσικό Manga.

Απλά μου φαίνεται πως μια τόσο κλασσική σειρά ταινιών επιβάλλεται να έχει το δικό της topic στο Forum...

_________________

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Όταν οι αετοί πετούν ψηλά, η κοτσυλιά πονάει!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 3:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Έχω μερικά τεύχη απο το Manga και μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, κυρίως λόγω του ρεαλισμού που απεικονίζει την συγκεκριμένη εποχή. Τώρα θα κοιτάξω και τις ταινίες...

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fingolfin
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 5:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 23 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 287 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: Τα πάντα και τίποτα...
Πριν ένα μήνα πήρα τα πρώτα 2 τεύχη. Τα έχω ήδη διαβάσει εννοείτε και θα συμφωνήσω με τον Girishajin και ελπίζω κάποια στιγμή να δω και τις ταινίες.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pit-bull
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2008 7:55 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 03 Σεπ 05 Δημοσιεύσεις: 571 Τόπος: Volos Τώρα Βλέπω: Variemai na allazw kathe vdomada
Egw exw dei to shogun assasin. To opoio vasizetai nomizw stis treis prwtes tainies tou lone wolf and cub Eixe ginei anafora gi;afto kai sto Kill Bill vol 2 opou eipe o pateras sto pitsiriki na paei epanw na dei thn tainia. Anafora dld gia to apo pou peire to senario to Tarantino. O h8opoios pou paizei sto lone wolf and cub htan poly filos me ton dhmiourgo tou manga kai ekeinh thn epoxh htan o kaliteros sto spaui sthn iapwnia. Genika pantws mou arese polu!! Skeftomoun se kapoia fash na tsimpisw olous tous tomous alla edwsa protereotita se alla manga.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ghostdog
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2008 3:04 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 13 Ιούλ 06 Δημοσιεύσεις: 658 Τόπος: Αθήνα Τώρα Βλέπω: X_x
Το shogun assassin είναι μια ελεεινή σαπίλα που αρέσει μόνο στον Tarantino. Δεν είναι παρά το συνονθύλευμα κάποιων σκηνών από το lone wolf and cub και εν τέλει δεν έχει κανένα νόημα αφού δεν είναι μια ολοκληρωμένη ταινία. Παρακαλώ δείτε την αυθεντική σειρά ταινιών που είναι εξαιρετική.

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Summoner
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 12, 2008 1:53 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 21 Σεπ 03 Δημοσιεύσεις: 2801 Τόπος: the blue planet
Apooso exw dei dn einai seira pou mou arese idiaitera, protimo alles ths epoxhs :0

_________________
夜露死苦
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης