Το ξέρατε ότι itami σημαίνει πόνος;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Animeetings Και Events    Ρίχτε ιδέες για οργάνωση Anime Karaoke!
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2007 11:27 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
...είπαμε, η βιντεο-προσαρμογή είναι...χέσε θέατρο-κατούρα παράσταση. Ποιός μπαίνει σε τετοια διαδικασία, αλλά και γιατί? Αφού άμα σ αρέσει ένα τραγούδι, ξέρεις και "πως πάει". Οι στίχοι βρίσκονται εύκολα.

Η εύρεση των καραόκε version των τραγουδιών που μας ενδιαφέρουν είναι το πιο δύσκολο μέσα στην ευκολία του. Για παράδειγμα, εγώ μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να φτιάξω μια αξιοπρεπή καραόκε play list με αρκετά από τα τραγούδια που μ' ενδιαφέρουν. Χρησιμοποίησα το www.gendou.com το "χρυσορυχείο" για όποιον ψάχνει anime μουσική-καραόκε και στίχους,
και φυσικά ψαξίδι στο google .
Ενας άλλος εύστοχος τρόπος να εντιπίσεις μια karaoke version που σ ενδιαφέρει, είναι να κανεις έρευνα με βάση τον επίσημο τίτλο του cd. Βλέποντας τα index, βρίσκεις πολλές φορές ότι τα πιο πετυχημένα κομμάτια του cd υπάρχουν μέσα και σε καραόκε tracks και μάλιστα φοβερής ποιότητας (πχ. με back vocals).
To πραγματικά δύσκολο είναι να βρείς ΟΛΑ τα τραγούδια που σ' ενδιαφέρουν...

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 25, 2007 1:03 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Bασικά, για OP/ED anime, πολλές φορές βρίσκεται και μια karaoke version στο cd single (π.χ. το Redemption του Gackt έχει και instumental μέσα ενώ το the WORLD των Nightmare όχι. Είναι και θέμα τύχης Razz Tomodachi, πού το βρήκες; Θέλω κι εγώ! Razz )

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 26, 2007 10:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Tristessa_326 έγραψε:
Tomodachi, πού το βρήκες; Θέλω κι εγώ! Razz )


Ρε! Εδώ βρήκα το Houseki της Kajiura Yuki από το Cossette ΚΑΙ με back vocals μάλιστα!

Από Alumina και World έχω προς το παρόν μονο video clip με καραοκε timing, όχι τη μουσική off-vocals...
..αλλά θέλει ψάξιμο και άμα στρώσεις λίγη ωρίτσα τον απαυτό, όλα βρίσκονται!

Άστα, για το καραόκε meeting έχω τρελλά σχεδια..
stay tuned και ελπίζω να κάθεσαι Αθήνα.. Wink

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2007 1:30 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Μακάρι να 'μενα Αθήνα... το karaoke σε ιαπωνικά τραγούδια αποτελεί κρυφό μου πάθος Laughing

Επειδή τυχαίνει να κατεβάζω OST από anime και τα συναφή Razz μπορώ να βοηθήσω στο ψάξιμο Laughing

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 27, 2007 7:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Ναι κοπέλα μου, να βοηθήσεις στο ψάξιμο!
Να βοηθήσεις, γιατί αρκετοί, ψυλλιάζομαι, έχουν φανταστεί ήδη μπάσιμο στο τριπάκι, αλλά δυσκολεύονται να εντοπίσουν τα τραγούδια που θέλουν...

Να ανακοινώσω επίσης, ότι η πραγματοποιηση του event ειναι πιο κοντινή απ όσο φαντάζεστε Cool ...
Αλλά θέλω κι άλλες ιδέες! Πολλές ιδέες! Να πέσουνε λεφούσι οι ιδέες!

...κι επειδή δεν είμαι προληπτική, θα πω και το άλλο που σκεφτηκα.
Μπορούν να γίνουν βίντεο με την παράσταση ορισμένων σε anime καραοκε εκτελέσεις (ότι εκτελέσεις και να είναι, ακόμα και στα ...3,5μέτρα). Με βιντεοσκόπηση ή ηχογράφιση, μπορεί ο καθένας, όπου και να μένει, να συμμετάσχει πχ. σε έναν μηνιαίο διαγωνισμό μέσα από το forum, με κρητική (ιέλα!) επιτροπή όλους τους υπόλοιπους χρήστες...

όχι, για φανταστείτε το λίγο....

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 28, 2007 2:41 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Nαι, άμα κάποιος δε βρίσκει το karaoke του τραγουδιού που θέλει, να βοηθήσουμε! Very Happy

Kανά δυο tips για τους άμεσα ενδιαφερόμενους Razz : Πηγαίνετε στο site της Nipponsei και εντοπίστε στο Releases το OP/ΕD cd single που σας ενδιαφέρει (αν έχει κυκλοφορήσει εννοείται) κι έπειτα πατήστε στο εικονίδιο info file. Θα γράφει την tracklist του cd. Αν υπάρχει karaoke (κάποιες φορές τα OP/ED έχουν -είναι και θέμα τύχης δυστυχώς) το κατεβάζετε και αρχίζετε πρόβα! Laughing
Εναλλακτικά, δοκιμάστε torrent εισάγοντας ως keyword το κομμάτι ή το anime που θέλετε μαζί με カラオケ, karaoke, off vocal ή instrumental.

Καλά, η ιδέα για ηχογράφηση/video είναι τρομερή! Cool Ι'm all for it Razz

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tomodachi
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2007 8:33 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.FaN :: :: ANiME.FaN ::

Συμμετέχει από: 09 Μάρ 05 Δημοσιεύσεις: 369 Τόπος: Athens Τώρα Βλέπω: "Death Note"
Σε καλούτσικο δρόμο είμαστε παιδιά!
Αγόρασα κάτι "καλά" ηχειάκια και ένα καραόκε μικρόφωνο...
Έχω εντοπίσει τα περισσότερα από τα τραγούδια που μ αρέσουν...
Ο EAngelos μαρτύρησε ότι μπορεί να επεξεργαστεί μερικά τραγούδια, ώστε να περιορίσει στο ελάχιστο δυνατό την ένταση της φωνής, όποτε τον πήρε ο διάολος και τον σήκωσε, γιατί τον έχωσα να μου "φτιάξει" κάτι τραγουδάκια από Bebop, που δεν υπάρχουν καραόκε ούτε στου βοδιού το κέρατο κρυμμένα...

Οπότε θα έλεγα πως είμαστε έτοιμοι για ένα μινι-δοκιμαστικό καραόκε meeting σπίτι μου (ή στο σπίτι του kabamaroudi-αμα μαζευτεί αρκετός κόσμος).

Για να δω ποιός μπορεί να ενδιαφέρεται...?

ΑΑ! Οι performers θα βιντεοσκοπούνται! Surprised

_________________
The Love Test
"If it is true that you love", said Love, "then wait no longer. Give her these jewels which would dishonor her and so dishonor you in loving one dishonored. If it is true that you love", said Love, "then wait no longer."

I took the jewels and went to her, but she trod upon them, sobbing:
"Teach me to wait,-I love you!"
"Then wait, if it is true," said Love.

The Prophets' Paradise (R. W. Chambers)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tristessa_326
Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 05, 2007 2:59 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator::
:: LoL-i::
::Moderator::<br>:: LoL-i::

Συμμετέχει από: 03 Ιούν 05 Δημοσιεύσεις: 1357 Τόπος: Θεσσαλονίκη Τώρα Βλέπω: Την anime wishlist μου που όλο μεγαλώνει...
Ganbatte, Tomodachi! Δε μπορώ να παραβρεθώ, αλλά περιμένω video! Laughing

ΥΓ. Βρήκα ένα πολύ χρήσιμο site για επίδοξους karaokers, με όλα τα κομφόρ! http://www.karaokebox.org/
(εγώ το έχω ξεσκίσει Laughing )

_________________


JaME Ελλάδα :: JMusic.gr :: my LJ :: my last.fm
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MadKaraoke
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2008 12:25 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 15 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 1
Καραοκε στην Αθηνα απο το MadKaraoke.gr
Ενταξει με το Ιαπωνικο karaoke αλλα τι λετε και για λιγο αγγλοφωνο?
Αν σας αρεσει το karaoke δειτε το site μου.Διαθετω την μεγαλυτερη συλλογη καραοκε
στην Ελλαδα με περισσοτερα απο 19.000 τραγουδια σε πεντε γλωσσες!!!
Θα βρειτε locations με karaoke, φωτογραφιες, song list κ.λπ.
Ε μπορειτε και να επικοινωνησετε μαζι μου.
www.madkaraoke.gr
Rock On Dude! Rock On Dude! Rock On Dude! Rock On Dude! Razz

_________________
www.madkaraoke.gr
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης