Το ξέρατε ότι keiji σημαίνει ντετέκτιβ;


Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας

Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 9 από 11
 AnimePlanet Forums Αρχική σελίδα    Ιαπωνικό Λεξικό    How can we say in Japanese.....?
aeron
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2008 7:47 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Επειδή εγώ είμαι άσχετη μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα πω και θα γράψω
αγαπώ τον ,
αυτος είναι ο κοσμος μου
και τις λέξεις άγγελος και φτερό?

Παρακαλώ στα γιαπωνέζικα και τους χαρακτήρες με μεγάλα καθαρά γράμματα(αν γίνεται γιατί δν τα πολύβλέπω )Ευχαριστώ.... Very Happy
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2008 9:12 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
aeron έγραψε:

και τις λέξεις άγγελος και φτερό?

天使 - てんし - angel

羽 - はね - feather; plume; wing;

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
aeron
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2008 11:13 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Θένκς yami-chan.Οι παύλες ανάμεσα τι είναι? Embarassed είναι 2 λέξεις ή έτσι γράφεται? Shocked
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
yami-chan
Δημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 17, 2008 11:20 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
::Moderator:: ::Moderator::

Συμμετέχει από: 30 Ιούν 03 Δημοσιεύσεις: 1132 Τόπος: tooku basho de..
lol..Οχι,απλα τις εβαλα για να ξεχωριζουν :p it's the kanji writing - hiragana writing - meaning

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 3:09 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
aeron έγραψε:
Επειδή εγώ είμαι άσχετη μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα πω και θα γράψω
αγαπώ τον ,
αυτος είναι ο κοσμος μου
και τις λέξεις άγγελος και φτερό?

Παρακαλώ στα γιαπωνέζικα και τους χαρακτήρες με μεγάλα καθαρά γράμματα(αν γίνεται γιατί δν τα πολύβλέπω )Ευχαριστώ.... Very Happy


....を愛してる = αγαπώ τον...

これは私の世界です = αυτός είναι ο κόσμος μου.


Μπορείς να τα γράψεις, καθώς και να τα πεις με διαφορετικούς τρόπους βέβαια. Αυτή είναι η μαγεία της Ιαπωνικής γλώσσας.... Smile

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Griever
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 3:46 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: FeaRLeSS :: :: FeaRLeSS ::

Συμμετέχει από: 04 Οκτ 07 Δημοσιεύσεις: 202 Τόπος: ιωάννινα Τώρα Βλέπω: Olo to kainourio season
Na grapso kai go merika gia poikilia Razz

Agapo ton:

。。。の事好きだ。(pio masculine Razz )
。。。の事好きです。
。。。の事愛してる


opou telitses to onoma.Alla nomizo oti teleutaia xrisimopoieitai perissotero to こと apo to kanji tou 事(kana comment edo apo poio empeirous?).

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 8:26 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Einai to klassiko anomalo pou lene oi giaponezes. M'aresei to prama sou ... tsk tsk ....den kratiountai wres wres. Opws nanai einai griever, oti thes xrisimopoieis.
Tha mporouses na valeis kai ena wo ekei mesa se ola alla kai ayto aparaitito den einai.
Girishajin nomizw pws otan elege aytos einai o kosmos mou enoouse gia kapoio agori-antra. An einai etsi prepei na peis kare, anti gia kore. Alliws pareksigisa tin aeron gia to ti ithele na pei >_<

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 11:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Avenger έγραψε:
Einai to klassiko anomalo pou lene oi giaponezes. M'aresei to prama sou ... tsk tsk ....den kratiountai wres wres. Opws nanai einai griever, oti thes xrisimopoieis.
Tha mporouses na valeis kai ena wo ekei mesa se ola alla kai ayto aparaitito den einai.
Girishajin nomizw pws otan elege aytos einai o kosmos mou enoouse gia kapoio agori-antra. An einai etsi prepei na peis kare, anti gia kore. Alliws pareksigisa tin aeron gia to ti ithele na pei >_<


Τώρα που το λες και ξανακοιτάζω και το post της, σαν να έχεις δίκιο... Wink Οπότε, かれは私の世界です = Αυτός είναι ο κόσμος μου (αν μιλάς για κάποιο...αρσενικό...Razz )

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 11:39 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
Και αν μιλάς για κάτι μακρινό βάλε το are あれ

Και θα σου σχηματίσει αυτό...

あれはわたしのせいきです (hiragana writing)

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
aeron
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 1:44 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: PoSSeSeD :: :: PoSSeSeD ::

Συμμετέχει από: 27 Δεκ 07 Δημοσιεύσεις: 252 Τόπος: Στο κρεβατι μ ξαπλα! Τώρα Βλέπω: Το μελλον...
Βασικά όταν είπα κόσμος εννοούσα πχ το δωμάτιο,τη γη γενικά ένας δικός μου κόσμος και τέτοια όχι κάποιον αντρα...Και θένκς πολύ πολύ για τις απαντήσεις.....
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
TannoBuchino
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 2:57 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.LoRD :: :: ANiME.LoRD ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 06 Δημοσιεύσεις: 4243 Τόπος: &#12486;&#12469;&#12525;&#12491;&#12461;
aeron έγραψε:
Βασικά όταν είπα κόσμος εννοούσα πχ το δωμάτιο,τη γη γενικά ένας δικός μου κόσμος και τέτοια όχι κάποιον αντρα...Και θένκς πολύ πολύ για τις απαντήσεις.....


Τότε αυτό που είπα πιο πάνω είναι η απάντηση σου...

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 2:58 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
aeron έγραψε:
Βασικά όταν είπα κόσμος εννοούσα πχ το δωμάτιο,τη γη γενικά ένας δικός μου κόσμος και τέτοια όχι κάποιον αντρα...Και θένκς πολύ πολύ για τις απαντήσεις.....


Ε, τότε είναι αυτό που σου έγραψα στην αρχή... Razz (これは私の世界です) και όπως είπε ο φίλος DjDragon, αν μιλάς για κάτι μακρινό θα βάλεις το あれ στην αρχή αντί για το これ. Ελπίζω να σε βοήθησα.

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Avenger
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 6:11 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CoLLeCToR :: :: ANiME.CoLLeCToR ::

Συμμετέχει από: 03 Οκτ 04 Δημοσιεύσεις: 695 Τόπος: Thessaloniki Τώρα Βλέπω: Apeires grammes kwdika ....
Eilikrina pantws otan diavasa to post mou fanike pws milouse gia kapoion erasti >_<

_________________
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Girishajin
Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 18, 2008 7:28 pm
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: ANiME.CRaZy :: :: ANiME.CRaZy ::

Συμμετέχει από: 04 Νοέ 07 Δημοσιεύσεις: 599 Τόπος: Κάπου δυτικά στο λεκανοπέδιο Αττικής... Τώρα Βλέπω: Μπόλικο JDrama, Cult Ιαπωνικές ταινίες...και διάφορα άνιμε....
Avenger έγραψε:
Eilikrina pantws otan diavasa to post mou fanike pws milouse gia kapoion erasti >_<


Ε, που θα πάει εσένα το πονηρό μυαλό σου??? Razz

_________________


ひぐらしのく頃に...
日本が大好きから...
http://girishakara-nihonmade.blogspot.com/

Ένα Blog για την Ιαπωνική κουλτούρα...^^
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Fadasia
Δημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 01, 2008 2:31 am
Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
:: r00k ::

Συμμετέχει από: 01 Φεβ 08 Δημοσιεύσεις: 2
Για σας θα ήθελα αν μπορούσατε μια βοήθεια αν δεν είναι κόπος να μου πείτε πως θα μπορούσα να πω/διαβάσω και να γράψω σε ιδεογράμματα kanji μια φράση?Μιας και είμαι άσχετος από ιαπωνικά!:P

Στο πιο γλυκό κομμάτι της ζωής μου , που με κάνει να νιώθω υπέροχα όταν είμαστε μαζί!


Ξέρω ότι δεν μπορείς να μεταφράσεις αυτολεξης τα ελληνικά σε ιαπωνικά και το αντίστροφο,αλλα έστω και κάτι παρόμοιο ώστε να έχει το ίδιο νόημα θα ήτανε καλοδεχούμενο!

Ευχαριστώ πολύ!:)
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:  

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας
Σελίδα 9 από 11
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Επόμενη

Μετάβαση στη:  



Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης